!n het pas bevrijde gebied. Distributiedienst Oostburg. Dienst Landbouw Herstel. D. L. H.. inspectie Zeeland. elk positief geluid ontbreekt. In Friesland echier werd terstond na de bevrijding het eerste nummer van het ,,Friesche Landbouwblad," orgaan voor alle bodembewerkers in Friesland (gedateerd herfst 1944!) in een oplage van 30.000 ex. verspreid. Het bevat het program voor den landbouw met een korte toelichting, dat blijkens de inhoud en gezien de commissie, die dit in het geheim heeft voorbereid, de gedachten van de nieuwe volksbeweging uitwerkt Het program is ingedeeld in de \ol- gende afdeelingen: A. de boer; B. de kieine boer; C de landarbeider; D. de landbouworganisa- ties: E het onderwijs; F. de vestigings- eischen; G. de kolonisatie; H de pacht; 1. het absenteïsme; J. de bedrijfsvoering; K. de cultuurtechnische werken In het Noorden is gewerkt, men weet wat men wil, het plan ligt op tafel, het gesprek kan beginnen. In het Zuiden constateert men ,,m et vreugde" dat de oude organisaties weer herrezen zijn. Deelt de Zeeuwsche boer in deze vreugde? Wij betwijfelen het. Zijn er in Zeeland kerels, die weten wat zij willen en die eerlijk, en ten aanzien van zichzelf belangeloos, initiatief durven te nemen? Zij zijn er! Wij vragen ons af waar zij blijven' v. Uxem. Vervolg en slot. In den Haag zijn de nog leegstaan de huizen in het Duinoord-kwartier, voor zoover niet gelegen in de afge sloten „vesting," van alle hout ont daan. Ramen, deuren, kasten, lambri- zeeringen, plafonds en zelfs het dak is weggehaald. Slechts de kale muren staan nog overeind. Dat hierbij doode- lijke ongelukken zijn voorgevallen, spreekt natuurlijk vanzelf. Daar de op haaldienst van het huisvuil riet meer werkte, heeft de bevolking op verschi - lende plaatsen in de s:ad ops agplaatscn ingericht, die in de zomerdagen een vreeselijke stank verspreiden en een gevaar vormen voor de volk'gezind heid. Mannen, vrouwen en kinderen scharrelen daar n rond om eernge aard appelschillen, wat peenschmpse' of iets anders wat nog tot voedsel dienen kan, te vinden. Al'es bijee' genomen, is de toestand dan ook allerbedroe vendst, en veel moet er nog gebeuren, voor weer van een eenigszins bevre digende toestand kan worden gespro ken. De moeilijkheid is ook hier w< er het vervoer en daarvoor is weer brand stof noodig. Aan beide is groot gebrek. De pe s verkeert nog in een chao- tischen toestand Door het bekende verschijningsverbod voor de bladen, die tot de bevrijding zijn verschenen, wordt de berichtgeving verzorgd do r de vroegeie illegale bladen, die hun te t doen, maar blijkbaar niet over goede outillage beschikken. Veel berichten zijn verward en dikwijls onjuist. O.a verschijnen Het Parool, Trouw, De Wa rheid en Vrij Nededar d Blijkbaar verzorgt iedere srad zijn eigen edirie. Tenslotte nog een enkel w oord over de onderqrondsche Beweging. Het personeel is gekleed in blauwe of groene overa ls met vcldmuts of helm. en is bewapend met stenguns. Er is veel uitsrekend werk gedaan. Er wordt veel wachtdienst gedaan voor belang rijke gebouwen als b.v. woning van Town Major, gebouwen Militair Gezag enz. Het ligt echter in de bedoeling om zoo spoedig mogelijk de hesten te milit limeeren en de overig n te ont slaan. H. B NIEUW AANGEWEZEN BONNEN. 2 tot en met 9 Juni. Brood A tot en met E 24 A 400 gr A tot en met E 24 B, M 24 A 400 gr D en E 24 beschuit 100 gr. Melk A en B 24 taptemelk l'/2 1. C tot en met E 24 P/4 1. Aardappelen A tot en met E 24 2 kg. M 24 P/2 kg Vleesch A tot en met E 24 A 375 gr M .24 A 100 gr. Boter C tot en met E 24 A 250 'gr. Margarine A en B 24 A boter 250 gr. Vermicelli of puddingp. 159 Algem. 50 gr. (geldig tot en met 5 Juni). Een zeer gering aantal transportrijwiel banden kunnen worden aangevraagd voor onderstaande categorieën 1. Zieken- en gewondenvervoer, indien hiervoor rijwieibrancards worden gebruikt. 2. Levensmiddelenvervoera. Zuivelfabrie ken. b. Melkbezorgers, c. Broodbezorgers, d. Kruideniers, e. Grossiers in levensmiddelen. 3. inrichtingen, welke van het verhuren van transportrijwielen en carriers hun be roep maken. 4. Expeditiebedrijven, welke transportrij- wieien en carriers dagelijksch gebruiken voor klein goederenvervoer. 5. Overheidsinstanties. Aanvragen dienen te geschieden in de week eindigende op 9 juni 1S45. Nagekomen aanvragen worden niet in behandeling ge nomen. Aanvraag schoenen. Personen, welke noch vanwege het H A. R. K.-comité, noch door andere instanties van schoenen zijn voorzien, kunnen, indien daaraan dringende behoefte bestaat, een aan vraag indienen, daar een zeer gering aantal schoenenbonnen zal worden beschikbaar gesteld. 0 De distributiedienst Oostburg maakt be kend, dat in het tijdvak van 4-9 Juni 1945 in zeer beperkte mate rijwielbanden op de aanvraagformulieren MD 333-07 (particulieren) of MD 333-15 (bedrijven) kunnen worden aangevraagd door a. personen, die belangrijke werkzaam heden verrichten ten behoeve van den eco- nomischen wederopbouw of werkzaam zijn bij bepaalde industrieën b. artsen, veeartsen, verloskundigen, wijk verpleegsters c. personeel, werkzaam bij bepaalde over heidsinstanties of ten behoeve daarvan. Meer nauwkeurige inlichtingen omtrent deze categorieën en over bijzondere gevallen kunnen binnen den aangegeven aanvraag- termijn ten kantore worden verkregen. De ingediende aanvraagformulieren zullen voor zoover geen geheele of gedeeltelijke toewijzing kan plaats hebben, gedurende 3 achtereenvolgende maanden in behandeling worden gehouden. Bij afwijking, op grond van de geldende voorschriften of het ver vallen van den behandelingstermijn, zal den aanvrager kennis worden gegeven. Alle vóór 4 Juni ingediende aanvraag formulieren zullen als vervallen moeten wor den beschouwd. Voor gedupeerds landbouwers bestaat de mogelijkheid om voorschotten aan te vragen. In het bijzonder geldt dit voor gedupeerden, welke hun oogst in 1944 moesten derven tengevolge van oorlogs handelingen, bevriezen, abnormale on kosten, e. d. Gedupeerden kunnen zich wenden voor inlichtingen bij den D. B. H. van den P. V C. te Groede en Hu'st. Gevonden voorwerpen. 1 damesregenjas, terug te bekomen bij Z. BRAKMAN, wijk H 3 Oostburg. PREDIKBEURTEN Zondag 10 Juni Breskens 9,30 uur Ds. van Vliet. 5,30 Ds. van Vliet. Groede 9,30 uur Ds. Derksen. Bediening Avondmaal Nieuwvliet 11,30 uur. Ds. Derksen. Bediening Avondmaal Hoofdplaat 2,30 uur Ds. van 't Hooft. Oostburg 9,3D uur Ds. Oort. 2,30 uur Ds. Derksen. Retranchement 11,15 uur Ds. Oort. Doopbediening. Schoondijke 10.30 uur. Ds. Francke. Ijzendijke 10,30 uur Ds. v 't Hooft. Zuidzande 10,30 uur Ds, Pliester. Ev. Luthersche Gemeente Groede. 10 uur Da. M. P. Stol. Geref. kerkdienst in de Luth. Kerk te Groede 3 uur. juist vóór hei afdrukken van dit no. ontvingen wij bericht, dat op de laatste pagina afgedrukte bekendmaking van den Militairen Commissaris, beireifende het reizen naar en van de provincies Noord- en Zuid Holland en Utrecht, als niet geplaatst kan worden beschouwd.

De Schakel | 1945 | | pagina 2