JL.2 Nieuws- sn Advertentieblad voor West Z.-Vlaanderen ia BEZOEK VAN No. 21. Maandag 4 Juni 1945 le Jaargang Prukker- Uitgever: Fa. Smoor de Hulster Boulevard 120 - Breskens b'jr -W $3 Prijs per kwartaal f 1,25 Franco per post f 1,40 Advertenties 7 ct. p. m.tn. Weekblad onder Redactie v d. Werkgroep Wederopbouw West Z.-Vl., Hoofd-Redacteur de heer A. Fioolhorst, Oude Haven 8, Oostburg V L CH rN Laten we het maar duidelijk zeggen: Nederland is arm, dood en dood arm. Wij kunnen er wel allerlei mooie woor den aan spendeeren, we kunnen er wel om heen draaien, maar de naakte nuchtere waarheid is, dat Nederland nog nooit zoo arm, zoo totaal uitge plunderd is als thans. En dit Neder land, uitgemergeld tot in de botten, moet thans weer opgebouwd worden, en dat opbouwen moet door ons ge- scnieden. En daarvoor zijn al onze kracht, al ons verstand en al onze goede wil noodig, daarvoor is het nood zakelijk dat alle vaderlanders nauw aan eengesloten aanpakken en dat allen, die niet aanpakken, of die alleen maar zich zeli willen bevoordeelen, worden uitge bannen. Ons land schiet niets op met mooie verhaaltjes in de krant, dat be dorven biskwie ei ge: 1 k niet bedorven was of dat het heusch zoo erg niet was met de bedorven boter. Laat de Regeering den vent, die verantwoorde lijk is voor de bedorven boter bij znn kraag pakken en in de pot stoppen. Lu laat de overheid dat ronduit zeg gen, dan weet het publiek, dat er in gegrepen wordt en dan zullen de goed willende!! met hun gegronde klachten naar de overheid durven stappen, ter wijl men nu overal hoort: „Blijf maar thuis, je krijgt toch geen gehoor" En als er onoplosbare moeilijkheden zijn, laat men dat ook ronduit zeggen, dan weten we waar wij aan toe zijn. Niets is funester, dan valsche hoop geven. Laten wij ons toch goed bewust we zen, dat de toekomst nog steeds bloed, tranen en zweet, ontzaglijk veel zweet zal vragen. Wij weten nog niet hoe het met Indië zal gaan, wij weten van velen, die naar Duitschland gesleurd zijn, nog niet hoe en of zij zullen terugkeeren, maar w.j weten wel dat de opbouw van ons land veel zweet zal kosten. En daarom gaan de tanden op elkaar, wij zijn bereid alle offers te brengen, maar wij willen weten, nauwkeurig, waar wij aan toe zijn. De goede Nederlander zal niet ontevreden zijn over het gemis aan allerlei noodzakelijke dingen, maar hij wil de overtuiging, dat het niet anders kan. Daarvoor is een goede voorlichting: noodig, onze regeering moet zoo spoe- dig mogelijk een afdeeling, desnoods een departement van voorlichting in richten, geleid door flinke mannen er. vrouwen, die achter de schermen kun nen kqken en die tot het Nederlandsche volk zullen spreken, direct en open hartig. Zij zulien niet alleen de moei lijkheden hoeven te brengen, zij zullen ook alle lichtpunten aanwijzen, zij zul len alle mogelijkheden door ons land zenden per radio en per krant, door sprekers en door vlugschriften, zij zul len ons op de hoogte houden van elke stap vooruit, maar ook van elke poging tot sabotage. Wij zi,n bereid ons voor honderd procent te geven om Neder land op te bouwen, maar we willen niet werken in de duisternis, doch in het licht der openbaarheid. En daarom vragen w;j met klem: Geef ons eer lijke, openhartige voorlichting. H. M H P S MS ES JULIANA. Dinsdag 22 Mei gingen weer de vlaggen uit en kwam weer het oranje op de borst, want onze Prinses Juliana zou op bezoek komen. Wij: mogen niet klagen over belangstelling van ons Vorstenhuis! De tocht ging over IJzendi ke en Breskens naar Groede, waar H. K. H. uitstapte voor de gespaard gebleven hervormde kerk. Op verzoek van de Prinses waren de oud-illegale werkers hier bijeengekomen. De le luitenant Bouwense, voorzitter van de G O.I.W., hield hier een korte, hartelijke toespraak, waarna de Prinses zich even met en kele oud-illegalen onderhield. Lfaarna werd de tocht voortgezet over Zuid- zande naar Oostburg. Hier bezocht H.K.H. het ziekenhuis, waar zoovele oorlogsslachtoffers verpleegd werden, waarna ten huize van burgemeester Mijs de thee werd gebruikt. Na Oostburg werd Sluis nog bezocht. Jammer, dat het weer zoo slecht was. Te Sluiskil werd de maaltijd genut tigd in het kwartier van den Militairen Commissaris. Aan deze maaltijd waren enkele personen uit Zeeuwsch-VIaande- ren genoodigd, o.a. Piet de Winde uit Breskens. Na het diner vertoefde Prinses Juliana een poosje tusschen de marine-mannen, die uit Duitsche krijgsgevangenschap waren teruggekeerd. Vervolgens ont ving H. K. H. het Provinciale H. A. R.K.- Comité om zich op de hoogte te stel len van de werkzaamheden van dat comité en van de nooden der getrof fen bevolking. De zeer geanimeerde bespreking waarbij H. K. H. telkens blijk gaf, van allerlei bijzonderheden op de hoogte te zijn, duurde tot half twaall. H. K. H. zegde haar volle mede werking toe om de verstrekkingen van het allernoodzakelijkste zoo vlug moge lijk te doen plaats hebben. West Zeeuwsch-Vlaanderen heeft re den, H. K. H. zeer dankbaar te zijn voor Haar bezoek. DE ORGANISATIE VAN DEN LANDBOUW Eén van de gewaarwordingen, die de „Zuiderlingen' opdoen bij hun bezoek aan het „Noorden' is de frissche geest en de wil tot vernieuwing die, ondanks alle ellende en ontberingen, aan den dag treden, zoo zelfs, dat wij ons be schaamd afvragen, of wij in het Zuiden inderdaad minderwaardig znn aan het Nooraen. Het is ons bekend, op welke wijze b.v in onze provincie gedokterd is om tot een „samenwerking" op landbouw- organisatorisch gebied te komen Wij staan hier voor het feit, dat, ondanks het du'delijk aanwezige verlan gen van een zeer groot d el van de boe ren om tot één landbouwtechnische organisatie te komen, de oude orga. iaties weer herrezen ziin De schuldvraag inzake d ze misluk king wJien wij niet opwerpen. Wij zouden kunnen wijzen op de zonder noodzaak en dus voorbange hert ijzing van de vroegere Z L M. begin Dec '44. op de geringe belangstelling voor de besprekingen van sommige zijden, op het ontbreken van een b -hoor'ijk rlan, enz Uiteindelijk echter hebben de boe ren in een vrij land die organisatie, die rij zelf willen en zijn allen teza men, maar ook elk afzonderlijk, verant woordelijk voor de gang van zaken. Na vele maanden versch en in het bevrijde Zuiden de „Boerenkrant," een blaadje wat tot op heden aan velen zeer weinig bevred ging geeft en waarin

De Schakel | 1945 | | pagina 1