niemand daarvan kon leven. Het aan tal sterfgevallen is dan ook zeer hoog en nog liggen de ziekenhuizen vol met stervenden. De meest gevreesde ziekte was het hongeroedeem, waarbij de le dematen en ook wel de romp opzwelt. Nog voor de bevrijding waren er door de zorg van het Zweedsche Roode Kruis voedselschepen aangekomen, waardoor o.a. velen een wit brood kregen. Ove rigens deed men het met suikerbieten pap, en uit de centrale keuken een bord waterige soep. Van tulpenbollen kon men koeken maken. Ze werden ook rauw gegeten De prijs van f 70,per kilo maakte dit voedsel echter voor de meesten onbereikbaar. Thans is echter de toestand sterk aan het verbeteren. Het geallieerde voedsel komt geregeld binnen en wordt zoo snel mogelijk ver deeld. Om dit te bereiken heeft men het allereerste voedsel zelfs gratis ver deeld. Thans wordt er een kleinigheid voor berekend. Groot blijft echter de behoefte aan brood en aardappelen. Gas en electriciteit is er al sinds No vember niet meer, wel echter water, althans op de benedenverdiepingen. De druk is hier en daar te gering, om het water tot op de hoogste étages te bren gen, zoodat de bewoners daarvan hun water beneden moeten halen. Doordat er geen stroom is, rijden ook treinen en trams niet meer. Veel kantoren en bedrijven worden daardoor lamgelegd, daar de menschen de groote afstanden niet kunnen loopen. en er geen fietsen meer zijn. De weinige fietsen, die nog rijden, hebben meestal geen banden meer. Het gebrek aan brandstof is wel de oorzaak van de meeste zorg. Steenkool is absoluut niet te krijgen. Voor hout worden formidabele prijzen betaald. Het gevolg is dan ook geweest, dat vele parken en lanen ten prooi zijn gevallen aan bijl en zaag. De leplaan in Den Haag en de Zuider Amstellaan in Am sterdam, om slechts eenige voorbeelden te geven, vroeger lommerrijke lanen, zijn volkomen boomloos. De bevolking van de omliggende buurten heeft zich daarop geworpen men de wanhopige moed van menschen, die zich bewust zijn aan de rand van het graf te staan Nu nog worden de achtergebleven boom stronken zorgvuldig uitgegraven en met amateursgereedschap klein gemaakt. In straten waar het wegdek bestaat uit de bekende houten blokjes, worden deze uit het wegdek gelicht en meegenomen. De Gemeente laar de ontEtane gapin gen in h't plaveisel dan weer geduldig dicht maken met klinkers. Waa- houten schuilkelders zijn, worden deze door de bevolking afgebroken en er bÜjfc niets achter, wat nog hout is Men graaft daarvoor tot twee meter in den gror.d. Voe paden, die verhard zijn met teer over een sintellaag, worden ge sloopt. De brokken smreis worden mee- ge omen en de daarin opgenomen teer vormt een uits ekende brandstof. Wordt vervolgd. Plaatselijk Nieuws Bresken s. De heer 1. Streefkerk, Techn. Ambtenaar bij de Rijkswater staat, is thans benoemd tot Technisch Hoofdambtenaar alhier. IJ z e n d ij k e. Op Zaterdag 19 Mei j.l. vergaderden alhier de afdeelings- besturen van de volgende landbouw organisaties de C. B. T. B., de N. C. B., de R. K. B. en T. in W. Z.-Vl. en een commissie uit de Z. L. M. geza menlijk. Besproken werden o.a. de schier onoverkomelijke moeilijkheden, die de landbouwers in West Z.-Vlaan- deren hebben te overwinnen. Het tekort aan werkkrachten, het tekort aan paar den, het tekort aan landbouwwerktuigen, het bouwen van noodstallen, de vele reparatie's die noodig zijn aan de boer derijen en waar nog nauwelijks een begin mee gemaakt is, enz., enz. Het apparaat van den Voedselcom- missaris kan in dezen ontstellenden nood niet voorzien. Het Alg. Commis sariaat in Tilburg, met haar al te bureau- cratischen inslag, stelde vaak teleur en stelde haar beslissingen vaak zoolang uit, dat hierdoor vaak belangrijke hoe veelheden voeder vcor mensch en dier verloren gingen, of nog verloren drei gen te gaan. De noodzakelijkheid werd betoogd de moeilijkheden van ons gewest straks gezamenlijk het betrokken Departement in Den Haag voor te leggen. Besloten werd tot nauwe samen werking en tot het oprichten van een comité van acht leden. Staande de ver gadering werden uit elke organisatie twee leden aangewezen. Dit comité zal dus optreden als comité uit de samen werkende Landb. Org. in W. Z.-Vl. Gekozen werden de heeren: L. Cam- maert te Schoondiike, voorzitter, M. de Bruine te Cadzand, L. Magnus te Bier vliet, M. J. Quaak te IJzendijke, A. Modde te Oostburg, I. de Hullu-Becu te Groede, C. Vercraye te Aardenburg en J. Ramondt te Schoondijke, secr. A a r d e n b u r g. Op 2e Pinksterdag hield de Jeugdactie West Z.-Vlaanderen der Ned. Herv. Kerk een Jeugddag, die, hoewel de weersomstandigheden niet meewerkten, toch als zeer geslaagd moet worden gekenmerkt. Als inleiding tot deze bijeenkomst leidde Ds. van Royen een jeugddienst, waarna Mevr. E. J. van den Broecke-de Man sprak over„Het Wilhelmus en wij". In de pauze werd een gezamenlijke brood maaltijd gehouden in de Groote Kerk, terwijl ook den toren beklommen werd. De avondbijeenkomst werd door de J. A.-leden zelf gevuld met muziek, zang en voordrachten. Een goed begin voor de in de komende maanden te wach ten staande actie. De inzameling voor Hulp aan Nederland heeft alhier opgebracht f 10045,55. Hier is inbegrepen een bedrag van f 69,— als opbrengst van een voetbalwedstrijd. Als bijzonderheid kan vermeld wor den, dat de van hieruit te Maldeghem geëvacueerden f 1173,bijeenbrachten. Aan graan en peulvruchten werd ver zameld ruim 19400 K.g., terwijl ook nog een partijtje spek en kleingoed kon worden verzonden. Bcnaanwijzing voor West Z -Vlaanderen in het tijdvak 27 Mei—9 Juni Brood A t.m. E 23 A 4C0 gr. geld. tot 2-6 A t.m. E 23 B idem idem M 23 A idem idem D en E 23 100 gr. idem Beschuit E 23 75 gr. idem Melk A t.m. B 23 1 Va L. idem C t.m. E 23 13A L. idem Aardapp. A t.m. E 23 2 Kg. idem M 23 172 Kg. idem Vleesch A t.m. E 23 A 125 gr. idem M 23 A 100 gr. idem Boter A t.m. E 23 A 250 gr. idem M 23 A 125 gr, idem Koffie A t.m. C 49 100 gr. geld. tot 9-6 Zout 156 Alg. 1C0 gr. idem Peulvr. 145 Alg. 250 gr. idem Suiker 160 Alg. 500 gr. idem Chocolade B 50 2 tabl. idem C en D 50 3 tabl. idem Jam 151 Alg. 250 gr. idem Eng. Bloem A t.m. C 51 210 gr. idem D en E 51 490 gr. idem Lucifers 155 Algem. 2 doosjes idem Kinderbisc. D en E 49 150 gr. idem Verv. mid. 152 Alg. 1 rants, idem Am. spek A t.m. E 23 B 90 gr. geld tot 2-6 EierpoederA t.m.E24B 70 gr. idem Ontbijtkoek 150 Alg. 140 gr. idem Eng. zeep 154 Alg. 225 gr. geld. tot 7-7 Tabak 05 20 sigaretten of 10 ciga- rillos of 5 sigaren geld, tot 16-6 Reparatiefcon schoenen 107-148 25 gr. onbep. Bon 148. recht gevende op 25 gram mate riaal, moet door het publiek, dat in Juni van de bon gebruik wil maken uiterlijk Zaterdag 2 Juni inleveren bij een schoenreparateur naar keuze. Ook bon 107 kan tegelijk worden ingeleverd. Beide bonnen blijven echter tot nadere aankondiging geldig. De reparateurs moeten de bonnen tusschen 2 en 9 Juni in leveren bij den lederhandelaar. Het is den lederhandelaar verboden meer bonnen aan te nemen, dan zijn voorraad toelaat. De lederhandelaren moeten de bonnen op 11 Juni inleveren bij den plaatselijken distri-

De Schakel | 1945 | | pagina 2