Cs Oud-Illegalen en de wederopbouw. Plaatselijk Nieuws Aan het „Vrije van Sluis" Oud iilegalen zijn zij, die in de be zettingsjaren verzet hebben gepieegd. Le een in sterke mate door de Engel- sche vliegeniers te verbergen en verder te helpen, of door distributiebescheiden re veroveren of te vervalschen de an der in minder sterke mate door onder duikers verder te heipen, kranten en berichten te verspreiden of wat anders ook. Al deze „illegalen" hebben zich nu in één landelijke Gemeenschap ver- eenigd en noemen zich ,,oud" iilegalen, omdat hun oorspronkelijke taak ver vallen is. Nu treden zij naar voren, omdat de heimelijkheid niet langer noo- dig is de Koningin drukte hen in onze plaatsen de hand; Generaal Eisenhower dankte hen, speciaal dan de leden van de Verzetsgroep, voor hun aandeel in den overwinningsstrijd. Met goed recht zijn zij verheugd veel moeite en zorg is thans in de haven van aen wapenstilstand" tot rust gekomen Maar toch voelen zij nog niet dat zij zich nu kunnen oplossen in de groote menigte, die niets van dit alles heeft willen of kunnen doen Wel behooren zij tot de massa van ons volk en voelen zich daarmee verbonden, maar zij voelen zich ook nog geroepen aan de Wederopbouw mede te helpen. Ook onze Regeering meent dat deze Gemeenschap moet worden ingeschakeld en hoopt op de leden der G. O 1. W. (Gemeensch. Oud Illeg. Werkers) te kunnen rekenen. Dat blijkt al uit de er kenning van haar werkende organen de Werkgroepen, die bij Burgemeesters, Rijksbureaux en M. G. open oor hebben Hier en daar ontbreekt nog wel eens iets aan de erkenning, maar dat zal door goede prestaties kunnen worden over wonnen. Wanneer nu de hand aan de ploeg wordt geslagen, dient de G. O. I W. zich te hoeden tegen overmoed. Zij zijn n I. niet de eenigen, die tot ploegen bekwaam zijn, misschien zelfs is ander mans inzicht in dit of dat opzicht uit- nemender. Maar een volksgemeenschap bestaat ook niet uit één ploeger maar uit vele werkers, vele samen- werkers. Daarom zullen deze Oud Illegalen hun inzicht moeten vormen en mededeelen, waar dit maar dienstig is zij zullen met grooten nadruk op een doorgevoerde zuivering der samenleving aansturen (hierover zullen zij goed mede kunnen spreken, omdat zij de menschen hebben leeren kennen en er geen bij - bedoelir.gen zich hebben gemengd in de beoordeeling); en tenslotte kunnen zij met trots wijzen op de innige en vertrouwelijke en daarom zoo goede samenwerking der Illegalen onderling deze kan tot voorbeeld dienen aan cnze geheele maatschappij. En d>e heeft dit vooi beeld ook nu nog bijzonder noo- dig. In Groede hield de G. O. I W. uit West Zeeuwsch Vlaanderen Zendag een wijdingsdienst, waar het gespreken woord en ten gehoore gebrachte muziek ons de weelde verkondden van de Vrede in Europa" en de voortdurende taak ons inscherpte. De hand aan de ploeg, werkers O Groede. Woensdag werden alhier de feestelijkheden ter gelegenheid van de capi tulatie voortgezet, 's Middags werden kinder spelen gehouden, waarna een optocht met praalwagens door de gemeente volgde. Heel aardig was dat de hier gelegerde Engelsche soldaten ook aan deze optocht deel namen, 's Avonds gaven de beide muziekvereeni- gingen concerten op de muziektent waartij de burgemeester het woord richtte tot de Engelsche militairen. Een Eng. officier voerde hierop eveneens nog het woord. Door de bevolking werd, onder aansporing van Kapt. Bakker van het M.G., luide meegezongen en gesprongen. Ook Kapt. de Bruijne van Sluiskil deed van zijn belangstelling blijken. De feeststemming duurde tot diep in de nacht. Een woord van hulde voor de organi satie van dit feest door het nieuw opgerichte Oranje-Comité is hier zeker op zijn plaats, alsmede voor de beide muziekvereenigingen, die de echte feeststemming er wisten in te houden. Bresken s. Alhoewel onze gemeente zeer zwaar getroffen is door het oorlogs geweld, heeft de bevolking alhier toch haar vreugde te kennen gegeven over de capitu latie, In een minimum van tijd waren een elftal muzikanten bereid om een rondgang door de gemeente te maken, welke een aan zienlijke menschenmenigte op de heenbracht. Op de haven was een brandstapel opgesteld, waar boven op een portret van Hitier. Na dat een passende toespraak was gehouden door den burgemeester welke met eerbiedige stilte werd aangehoord, werd deze in brand gestoken, terwijl van Engelsche zijde zeer veel zoeklichten werden ontstoken, alsmede tal van lichtkogels werden afgeschoten. Donderdagmiddag hadden op het strand volksspelen plaats. Cadzand. De Juliana-collecte bracht alhier op f 1070,— Ter gelegenheid van de capitulatie der Duitsche legers in Nederland hielden de beide plaatselijke predikanten, Ds. Talma, Ncd. Herv. predikant en Ds. Van de Werfhorst, predikant bij de Chr. Evang. Gemeente in een gecombineerde bijeenkomst een dank dienst. Geen plaats in de noodkerk der Ned. Herv. Gemeente bleef onbezet. De bij deze gelegenheid gehouden collecte bracht f 150,op en werd bestemd voor het Ned. Roode Kruis. De door het comité „Zuid helpt Noord" in deze gemeente georganiseerde geldinza meling bracht het mooie bedrag op van f 3900,terwijl verder ongeveer 5C0Ü K.g. levensmiddelen zijn ingezameld. Groede. Zondagmiddag had alhier inde Ned. Herv. Kerk, een herdenkingssamenkomst plaats van de G.O.I.W., Gemeenschap Oud- Illegale Werkers Nederland, district W, Z. Vlaanderen. De voorzitter, D. Bouwense. heette alle aanwezigen welkom, in het bijzonder Kapt. de Brui;ne als vertegenwoordiger van de Militair Commissaris. Verder herdacht hij in zijn openingswoord hen, die vielen in dienst van de G.O.I.W., waarna hij verzocht allen staande het Wilhelmus te zingen. Hierna volgde orgelmuziek van den heer Schijve. Ds. Oort zette vervolgens in zijn toespraak op duidelijke wijze uiteen het ontstaan en werken der G.O.l.W. gedurende de bezetting. Wat de zuivering betreft, aldus spr., zal de G.O.l.W. niet rusten voor gerechtigheid is geschied, om aldus met goede Vaderlanders Nederland te doen herrijzen. Na nog een mooie declamatie, zang en muziek, werd deze bijeenkomst, die zeer goed geslaagd mag heeten, door Dr. Brauwer gesloten. N i e u w v 1 i e t. De ring van Chr. Jongel. Vereenigingen in West Z.-Vlaanderen, hield alhier op Hemelvaartsdag in het kerkgebouw der Chr. Evang. Gemeente een ringdag. Des morgens was er kerkdienst, voorganger Ds. Derksen, des middags een samenkomst met gevarieerd programma, als- zang, muziek, voordrachten en behandeling van een 3-tal onderwerpen. Een mooi gebaar was het van de prijswinsters uit den voordrachtwedstrijd, dat zij hun geldprijzen spontaan beschikbaar stelden voor het Neö. Koode Kruis. Ook het eventueel batig slot van dezen dag komt ten bate hiervan. Des avonds was er nog een samenkomst met Ds. van de Werfhorst. Voorzeker een geslaagde dag. Wij lazen verleden een advertentie uwer zijds, waarin u de boeren aanspoorde de bieten, die nog langs de wegkanten liggen weg te puimen. Dat was een goede aanspo ring, want het is een droevig gezicht, dat iederen boer in zijn boerenhart pijn moet doen en ons allen bedroefde. Want voort durend worden we daarbij herinnerd aan de wanhopige tijd dat de vruchten nog in de grond zaten en er niet uitkwamen, en toen ze er uit waren, niet werden weggevoerd. Wat is er toen hard gewerkt door de boeren en hun medewerkers en wat waren we ge zamenlijk onmachtig tot afwerking. Maar nu was het ons niet naar den zin, dat u daarbij met het dreigement kwam tot rechtsvervolging bij nalatigheid. Bent u het niet met ons eens dat de boeren hun best hebben gedaan en dus toch geen dreigement hebben verdiend? In uw advertentie missen wij deze waar deering en hadden er liever geen dreigement in gelezen. Intusschen hopen wij dat de boeren ons dit droevig schouwspel zoo spoe dig mogelijk zullen uit den weg ruimen. GEVONDEN VOORWERPEN. Een portemonnaie niet eenig geld en een heerenschoen. Postcommandant Marechaussee, Groede.

De Schakel | 1945 | | pagina 2