Nieuws- en Advertentieblad voor West Z.-Vlaanderen No. 16 Vrijdag 27 April 1945 le Jaargang IN DE NOOD. Het water stroomt over de landen; de huizen worden verlaten - kostbaar en dierbaar bezit wordt vernietigd - honger en gevaar - velen die ons lief zijn worden in leven en have bedreigd - ons volk lijdt, hevig en bitter. En gelukkig! daar is bewogenheid bij ons allen; wij gaan helpen: geld, voed sel wordt samengebracht en vele vrouwen en meisjes en mannen staan klaar om hulp te brengen in gezinnen en samen leving. Zuid gaat Noord (we zouden nu beter kunnen zeggen: West!) helpen. Dit voelen wij als een menschen- en Christenplicht. De geloovigen zijn Zondag in alle kerken samengeweest en hebben ge zamenlijk gebeden voor de vrede en de bevrijding van het Westen van ons land. Het was een dringende en be wogen bede. „Mijn schild ende betrou wen, zijt Gij, o God mijn Heer"! Heb erbarmen met Uw geslagen volk en red het uit gevaren. Het heeft ons zeer getroffen dat onze Radio „Herrijzend Nederland" mede deelde dat alle kerken bidstonden zouden houden, dat sportwedstrijden voor dien dag werden afgelast, dat de HORECAF zijne leden verzocht dien dag geen bals te organiseeren. Wij hoorden uit deze maatregelen een goed begrip van stijl, dat menigeen in ons volk blijkt niet voldoende te bezitten. Dit begrijp van stijl zullen wij weer moeten leeren. Nu zullen wij over een en ander niet gelijk oordeelen; dans en jazzband zijn bij de een geliefd en worden door hem aanvaard als iets goeds; de ander zal het niet alleen leelijk, maar ook afkeu renswaardig vinden. Daarover gaan we nu niet spreken. Maar nu vinden wij dit b.v. een gebrek aan stijl: ergens wordt een bal georganiseerd omdat men graag dansen wil. Best, als je daar vóór bent en als je meent daardoor zelf rein te blijven en ook anderen daar in te helpen. Maar ga dan niet óók nog een collecte houden voor onze arme landgenooten elders; die twee dingen hebben die avond niets met elkaar te maken. Tweede voorbeeld: als Zuid helpt Noord een gezellige avond organiseert om geld bijeen te brengen, dan kan dat een uitstekend middel zijn. Iedereen zal dit niet met elkaar kunnen combineeren, omdat „gezellig," naar zijn meening, niet bij de groote nood hoort. Deze late dan deze avond aan anderen over. Maar dan vinden wij het weer stijlloos, als aan het slot, vlak na de slotmarsch van het ensemble, opeens het Wilhelmus wordt gezongen, waar voor de stemming ontbreekt. Dit past niet na elkaar. Wij gingen eens met een groep jeugd naar een Christ, landdag; na afloop zakten enkele jongeren naar een kennis af. Dat pastte niet bij elkaar. En de jeugd toen heeft dit moeten leeren. En zoo lette ieder er op, dat wij de goede stijl hervinden en op ingetogen wijze ons arme land te hulp komen. O. Van de plaatselijke Werkgroep Groede ontvingen wij onderstaand schrijven, hetgeen ook aldaar als circulaire ver spreid is en waar wij ons gaarne bij aansluiten: In ons dorp zijn vele Engelschen. We houden van hen. Natuurlijk, want ze zijn bondgenooten en vrienden. Ze zijn onze bevrijders. Ze hebben onze dankbaarheid verdiend en ze zijn onze vriendschap waard. Hoe bewijzen we hun die het best? Zeker ook door hun gezelligheid en ontspanning te geven. Maar daarom is nog niet iedere vorm van ontspanning en gezelligheid een uiting van ware vriendschap. Ware vriendschap eerbiedigt bestaande be trekkingen. De Engelschen hebben hun gezinnen en verloofden ginds in Enge land. Dat zijn betrekkingen, die hun vrienden in Holland in eere moeten houden. Zij moeten zorgen, dat ze door al hun gezelligheid en ontspanning geen wig drijven tusschen de Engelschen en hun gezinnen en verloofden. De kans, dat ze dit wel doen, bestaat zeer zeker. Praat en leef daar niet over heen. Dat is onvergeeflijk oppervlakkig. Dat is ontrouw aan de bondgenooten in Enge land, de vrouwen en meisjes ginds, 't Kan bovendien ook zijn een spelen met eigen eerbaarheid. In ieder geval: hier liggen ernstige gevaren voor het leven van Engelschen en Nederlanders. Er is aan deze zaak nog een andere kant. Engeland heeft zijn ruïnen, dooden, gewonden en verminkten. Nederland heeft ze ook en heeft bovendien nog zijn onbevrijd gebied, waar lichamelijk en geestelijk door honger en tyrannie dieper geleden wordt, dan in onbe zette gebieden. Moet dit alles niet een rem zijn op onze ontspanning en ver makelijkheden? We leven immers wer kelijk mee met het leed van bondge nooten en landgenooten? Kunnen we dan toch maar ons overgeven aan ver makelijkheden? Terwijl in 't Noorden Nederlanders den hongerdood en mar teldood sterven - in 't Zuiden Nederlan ders zich moe vermaken? Dat klopt toch niet! Of moeten de Nederlanders in het Noorden maar genoeg hebben aan het geld, dat bij die vermakelijkheden wordt saamgebracht? Is dat de afkoopsom, waarmee de Nederlanders in Zuid de plicht van het waarachtig, zuiver mee leven met Noord afkoopen? Dat kan toch niet! Geld, dat stom is, maakt niet recht, wat krom is. En 't is krom, als Zuid-Nederland zich moe-fuift, terwijl Noord-Nederland gemarteld en uitge mergeld wordt. Onze uitingen van vriendschap jegens de Engelschen en onze uitingen van blijdschap over de wordende bevrijding kunnen en moeten zoo zijn, dat er diep, zuiver meeleven met borid- en landgenooten uitspreekt. En als dat er ooit aan mankeert, is het mis. Dan is het geen uiting van vriendschap, maar van oppervlakkigheid, zelfzucht en wel lustigheid. Aan, de £e$,eió! Van bevoegde distributiezijde werd ons het volgende medege deeld: Het publiceeren van de bonnen- lijst vóór s Maandags is niet toe gestaan. Als gevolg hiervan zal „DE SCHAKEL" ten gerieve van onze abonné's voortaan tijdelijk des MAANDAGS verschijnen. De Uitgever. Drukker-Uitgever: Tjg Kg® yjrfÊf' |ra Ij Prijs per kwartaal f 1,25 Fa. Smoor de Hulster jLja^ J*[. sJLslL Jf ,JM Franco per post f 1,40 Boulevard 120 - Breskens **TT1 tlr n tti i Advertenties 7 ct. p. m.m. Weekblad onder Redactie v. d. Werkgroep Wederopbouw West Z.-VI., Hoofd-Redacteur de heer A. Hoolhorst, Oude Haven 8, Oostburg West Nederland in nood - Zuid helpt Noord - Dansen - Gevoel voor stijl. Aan de ingezetenen van Groede.

De Schakel | 1945 | | pagina 1