DE SCHAKEL Nieuws- en Advertentieblad voor West Z.-Vlaanderen PRESIDENT ROSEVELT. le Jaargang ENKELE STEMMEN. No. 15 Vrijdag 20 April 1945 Drukker-Uitgever: Fa. Smoor de Hulster Boulevard 120 - Breskens Prijs per kwartaal f 1,25 Franco per post f 1,40 Advertenties 7 ct. p. m.m. Weekblad onder Redactie v. d. Werkgroep Wederopbouw West Z.-Vl., Hoofd-Redacteur de heer A. Hoolhorst, Oude Haven 8, Oostburg IN MEMORIAM. Op de twaalfde April overleed plotseling de president van de Vereenigde Staten, Franklin Rosevelt. Het is een tragisch heengaan. Deze mensch offerde zich geheel op aan de strijd tegen het nazi-Duitschland, waarin hij de aarts vijand zag voor de heele beschaafde wereld. Het is voldoende bekend, dat Amerika niet lichtvaardig in deze reuzenworsteling gegaan is; vele Amerikanen wilden zich liever buiten het Europeesche conflict houden, maar Rosevelt zag in, dat de worsteling, die in Europa begonnen was, geen Europeesche, maar een wereldkwestie was, dat Duitschland niet tevreden zou zijn als zijn terri toriale eischen, die het overigens volgens Hitier niet had, ingewilligd zouden zijn. En daarom heeft Rosevelt al zijn krachten moeten geven om zijn land mee te krijgen in dit bloedig avontuur. En toen hij op echt democratische wijze zijn land overtuigd had van de juistheid van zijn meening, begon zijn worsteling om de V. S. om te schakelen van een vredesindustrieland tot een oorlogsindustrieland. En dat hem dit gelukt is, bewijst ons de gang van de oorlog. Als er nu honderden zware bommenwerpers over onze hoofden vliegen, zijn wij ons maar al te weinig bewust, wat een energie dit resultaat aan president Rosevelt heeft gevraagd. En bij al zijn geweldige krachtsontplooiing bleef hij de gemoedelijk glimlachende man, die altijd toegankelijk was voor hen, die met of om goede raad kwamen. Steeds was hij omringd door zijn adviseurs, die hij met zorg koos en wier aanwijzingen hij met zorg contro leerde. Hij wist zeer goed, dat een mensch beperkt is en dat hij, die op een verantwoordelijke plaats gesteld is, niet teveel op eigen ervaring mag vertrouwen. Missen verschillende van onze kleinere bewindvoerders dit inzicht niet? Het heengaan van Rosevelt op dit oogenblik is tragisch. Hoe gaarne hadden wij hem niet aan de vredesconferentietafel gezien om na het winnen van de oorlog ook de vrede te helpen winnen. Hoe gaarne hadden wij gewild, dat hij nog lange jaren getuige had moge zijn van de vrede, waaraan hij zoo geweldig heeft meegewerkt. Maar de dood gaat rond en let niet op ver diensten, op stand of verlangen. Een groote mensch is heengegaan, de wereld heeft een van zijn beste burgers verloren. Dat God hém rust en de wereld een waardige opvolger van dezen edelen mensch geve. H. HET STREEKPLAN. 111. Een streekplan voor en door de bevolking. Voorlichting schijnt niet het sterkste punt te zijn van' onze regeering. Een tekort aan inzicht in alles wat er in ons land gebeurt en gaat gebeuren is één van de oorzaken die aanleiding hebben gegeven tot veel critiek, onzekerheid en ontevredenheid. Een van de gedachten die ten grondslag liggen aan de activi teit van de W. G. is die van meer contact tusschen M. G. en bevolking. Voorlichting van de bevolking en in lichten van het Gezag over wat er onder het volk leeft beslaat een groot deel van onze tijd. Wij zijn van meening dat al die vraagstukken waarin de be volking haar steun kan (en dus weer moet) uiten zoo breed mogelijk in het licht moeten worden gegeven, en er is wel geen onderwerp waarvoor dit zoo zeer geldt als voor het Streekplan. Er is veel belangstelling voor en de be hoefte om mee de schouders onder het enorme opbouwwerk te zetten is groot. En dit is gelukkig, want een streekplan dat niet mee door de bevolking is be keken en becritiseerd kan nooit ge zond zijn. De W. G. heeft op zich genomen alle belangstelling, in welke vorm die ook gegoten is, hetzij van steun aan be paalde voorstellen, hetzij van critiek er op, samen te bundelen en ook te organiseeren. Vroeger was het zoo dat een z.g. streekplan-commissie uit de bevolking werd benoemd, die de wenschen van de bevolking ter kennis bracht van de streekplan-architect. Nu is dit anders: De in 1941 ingestelde Planologische Dienst (Pl.D.) ontwerpt het plan maar kan dit slechts doen wat de technische kant betreft. De aanpassing van het plan aan alle bestaande behoeften kan pas volkomen zijn als deze zijn uitge sproken door de belanghebbenden zelf. Nu heeft Ir. de Vink, pl.v. directeur van de Pl.D. de werkgroep als adviseerend lichaam aanvaard. De W. G. heeft zich deze samenwerking tusschen bevolking en streekplan-architecten als volgt voor gesteld: 1. Zij zal de problemen die binnen het oordeelsbereik van de bevolking vallen, in deze artikelen en op verga deringen onder de aandacht van de belangstellenden brengen en dezen al dus de gelegenheid geven er zich over uit te spreken. 2. Zij zal in besprekingen met des kundigen trachten een inzicht te krijgen in mogelijkheden en wenschelijkheden op velerlei gebied. 3. Zij zal alle vragen die de Planol. Dienst haar stelt onderzoeken en zich daarbij zoo mogelijk doen voorlichten door de bevolking b v. in de vorm van een enquête. 4. Zij zal alle stemmen die opklinken uit de bevolking verzamelen en de con clusies brengen bij Ir. de Vink. 5. Zij stelt zich voor contact op te nemen met instanties in Oost Z.-Vl. teneinde daarmee zaken die Oost èn West aangaan te bespreken. 6. Tenslotte staat zij open voor wenschen en adviezen op ieder gebied en hoopt zoo contact en samenwerking tusschen volk en bestuur zoo vrucht baar mogelijk te doen zijn. Onaange name verrassingen worden zoo grooten- deels uitgesloten en de bevolking van W. Z.-Vl. kan als het ware zelf haar Streekplan maken. B. Het doet goed, zoo nu en dan eens een waardeering voor het werken te hooren. Dezer dagen ontmoetten wij enkele personen, die veel over de ver woesting van ons district gehoord had den, maar er nog niets van gezien hadden. Een van hen kwam uit Eind-

De Schakel | 1945 | | pagina 1