Plaatselijk Nieuws reeds het contact opnamen en wien wij alle steun die we maar kunnen geven toezegden, om zoo gezamenlijk te ko men tot de wederopbouw van een ideaal W. Z.-Vl. B. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur, Nadat ons land nu bijna vijf jaren in deze onzinnige en onmenschelijke oorlog betrokken is, rijst bij menigeen de vraag: „Hoe lang nog deze waan zin?" Ook hoort men dikwijls de oor zaak van deze oorlog noemen. Als on middellijke oorzaak wordt natuurlijk Duitschland genoemd. Maar vele men- schen zoeken de oorzaak toch dieper. Arbeiders en middenstanders hoort men verkondigen: „Het is allemaal de schuld van het kapitalisme!" Nooit zegt men er echter bij wie nu eigenlijk kapitalist is. Veel dichter bij de waarheid komt men als men zegt: „De zucht naar stoffe lijk bezit voor zichzelf is de schuld van oorlog". Mag men dan geen stoffelijk bezit hebben? Ja, indien we het woord bezit veranderen in bruikleen, of anders gezegd, dat we door God aangesteld zijn als rentmeesters. Als we dus stoffelijk bezit hebben, dat zich bijna altijd uit in de vorm van geld, hoe kunnen we dan het beste als geloovige Christenen daarmee han delen? Niet door steeds naar grooter bezit te jagen, door te speculeeren op beurzen of tegen rente uit te zetten, wat toch altijd uitloopt op springen van banken en failliet-verklaringen, (uitein delijk op oorlog). Vergelijk „de geld gierigheid is de wortel van al het kwaad". In spaarbankboekjes vinden we tabel len, die aangeven hoe een som geld kan groeien. Hebt U al eens een zilverling zien groeien als U hem in de grond stopt. Geld(stof) kan niet groeien, maar blijft steeds constant is een natuurwet Wel vindt er steeds wisseling plaats in de natuur. Volgens een berekening groeit een cent, die uitgezet «vordt tegen vijf procent in tweeduizend jaar aan tot een waarde van drie aardbollen van goud U voelt de onwaarheid van interest of rente. Indien we dus ons geld, dat we oversparen, onbaatzuchtig (in wereldlijke zin althans) willen besteden, dienen we dit renteloos ter beschikking te stellen van onze medemenschen. Maar zal men tegenwerpen, Christus heeft toch ge leerd in de gelijkenis van de talenten, dat men er bij moet winnen. Dit nu lezen de meeste menschen een ietsje verkeerd. Er staat n.l. dat men voor den Heer moet bij winnen en niet voor zichzelf. Vergelijk: „Wat gij de minste van mijn broeders hebt gedaan, zoo hebt gij dat Mij gedaan". Dus als men wil uitbreiden van bezit, moet men dit steeds doen door eigen eerlijke arbeid. Let wel ik wil hier geen wet, dus dwang van maken maar ieder uit vrije over tuiging laten handelen. Gods zegen zal dan zeker hierop rusten. Zoo bezien en zoo gedaan, gaan we dan een samenleving tegemoet, die waar schijnlijk een voorbereiding is voor het Duizendjarig Vrederijk van Christus. Dan ook kunnen we met een variatie op een gedicht van de Génestet zeggen Straalt niet over het puin van heden Nieuwe lentemorgengloed O, land der toekomst Wees gegroet 1 Lezer aan U het woord, neen de daad. v. d. B Biervliet. In den nacht van Zondag op Maandag ontstond er brand op de boven verdieping van het gemeentehuis alhier. Al spoedig stond het geheele gebouw in lichte laaie. De kantoren van de gemeente alsmede die van het „Vrije van Sluis" zijn totaal uitgebrand. De geheele inventaris ging ver loren. Gelukkig bleek de kluis der gemeente in tact te zijn, alsook de brandkast van het waterschap. Het blussingswerk moest zich bepalen tot het nat houden van de belendende perceelen. Dat niet nog meer gebouwen het slachtoffer zijn geworden is grootendeels te danken aan het kordate optreden van de hier gelegerde Nederlandsche vrijwilligers, een compagnie Jagers, onder leiding van hun commandant, luitenant van Nunen. Waterlandkerkje. De muziekver- eeniging „Nut en Genoegen" heeft op 16,17 en 24 Maart j.l. een uitvoering gegeven, ge heel ten bate van het Roode Kruis onder het motto„Zuid helpt Noord". Na het muzikale gedeelte werd het tooneel- stuk in 3 bedrijven „Onder één dak" van J. Fabricius opgevoerd. Zoowel het muzikale als het tooneelgedeelte stond op hoog peil, ondanks het beperkt aantal krachten waar over men kon beschikken. De burgemeester hield tijdens iedere uitvoering een korte redevoering, waarin hij wees op de plicht om onze landgenooten in het Noorden te helpen. De totale netto-opbrengst bedroeg het zeer hooge bedrag van f 3100,19, welk bedrag geheel werd afgedragen aan het Roode Kruis. 93 Nieuwe leden werden voor het Roode Kruis genoteerd. Oostburg. Maandag 26 Maart belegde de Oostburgsche werkgroep een bijeenkomst, waar de Nederlandsche arts Krijger en de Poolsche stationschef Voitas vertelden, wat zij in Duitsche concentratiekampen hadden beleefd. Na hun goed voorgedragen lezing zullen de aanwezigen nog wel meer dank baar zijn geweest voor de bevrijding dan eerst, want de Duitsche methodes, waar wij nu geen angst meer voor behoeven te heb ben, zijn afschuwelijk. Zuidzande, De heer J. van Dongen uit Oostburg hield alhier op 24 Maart j.l. een zeer interessante lezing over zijn ver blijf in het Noordpoolgebied, welke lezing, met lantaarnplaatjes geïllustreerd, door een in grooten getale opgekomen publiek, aan dachtig werd beluisterd. Bresken s, Gisteravond vond alhier ook de reeds bekende lezing van de Ned. arts en de Poolsche stationschef plaats, welke tamelijk druk bezocht was. Hun dui delijke vertelling over hun belevenissen in de verschillende concentratiekampen werd in ademlooze stilte aangehoord. Wij kunnen niet anders zeggen, dan dat zij, die thuis gebleven waren, veel gemist hebben. Sluiskil. Naar aanleiding van de oproep om bloemen voor de Paasch- dagen, werd een'flinke hoeveelheid in W. Z.-Vl. bijeengebracht, eenige bloe menmanden, potplanten en veel snij bloemen, die na korte tijd de zalen van het ziekenhuis Klein Caniso versierden. De wn. directrice betuigde namens per soneel en patiënten haar dank, ook voor de geschonken cacao. Aan de bevolking van Zeeland. Het is mij een voorrecht in opdracht van Hare Majesteit de Koningin aan de bevolking van Zeeland mede te deelen, dat Hoogst- dezelve bijzonder getroffen is door den geest drift en de aanhankelijkheid, die tijdens Haar rondreis door dit gewest allerwege werden betoond. Dit bezoek in oorlogstijd aan het zwaar getroffen vaderland is, ondanks de menig vuldige wonden, waaruit het bloedt, gewor den tut een blijde inkomste, die de levendigste herinneringen zal nalaten aan de diep ont roerende dagen, welke kunnen worden gezien als de grondslag van het persoonlijk contact tusschen Vorstin en volk ter bevordering van den gemeenschappelijken opbouw van deze provincie. Namen wij met groote voldoening kennis van de gevoelens, welke H.M. bezielen, onzerzijds worde oprechte dankbaarheid voor dit bezoek tot uitdrukking gebracht. Geve God dat de Koningin spoedig in een geheel bevrijd Nederland terugkeere ten einde Haar zegenrijk bestuur in ons midden voort te zetten. 29 Af aart 1945. De Commissaris der Koningin in de Provincie Zeeland, QUARLES VAN UFFORD. LAATSTE BERICHTEN. De Canad. zijn er in geslaagd, on danks felle tegenstand hun bruggen hoofd over het Twente-Rijnkanaal te vergrooten. In Zutfen wordt nog steeds fel gevochten. Hengelo gezuiverd. De geallieerden naderen uit het N. Arnhem, terwijl de Z. oever van de Rijn is be reikt, o.a. bij Heteren en Randwijk. De geallieerden dringen steeds dieper door in het hart van Duitschland. De ring om het Ruhrgebied wordt nauwer. Russi sche troepen liggen in een halve cirkel om de Z. buitenwijken van Weenen. Ze zijn nog maar 6 tot 8 km. van het centrum van de stad. Bratislava is in

De Schakel | 1945 | | pagina 2