Nieuws- en Advertentieblad voor V/est Z.-Vlaanderen POLITIEKE VERNIEUWING. HET STREEKPLAN. No. 13 Drukker-Uitgever: Fa. Smoor de Hulster Boulevard 120 - Breskens Vrijdag 6 April 1945 le Jaargang Prijs per kwartaal f 1,25 Franco per post f 1,40 Advertenties 7 ct. p. m.m. Weekblad onder Redactie v, d. Werkgroep Wederopbouw West Z.-Vl., Hoofd-Redacteur de heer A. Hoolhorst, Oude Haven 8, Oostburg II. Als wij spreken over politieke ver nieuwing, dan bedoelen wij natuurlijk een verandering ten goede. Maar om tot verbetering te komen is het in de eerste plaats noodig, dat het materiaal, waarmee gewerkt wordt, goed is en dit blijft bij de politiek een zeer moeilijk probleem, doordat het te gebruiken materiaal menschen zijn. En aan die menschen mankeert helaas nog wel het een en ander. Eigenbaat en eerzucht zijn geen zeldzame verschijnselen! En deze uit te roeien? Veel zal al gewon nen zijn, als de meerderheid van onze menschen voldoende belangstelling zal hebben voor het staatsbestuur, als velen met welwillende critiek de gebeurtenis sen volgen en daardoor in staat zijn direct de vinger op een zwakke plek te leggen. Dan zullen baatzucht en eer zucht zeker minder kans hebben. Wij kunnen alleen werken met principieele menschen. Welke wegen zijn nu reeds genoemd om tot hernieuwing op politiek gebied te komen. In de eerste plaats is er de strooming, die dezelfde weg weer wil volgen als voor 1940, maar dan in zuiverder vorm, een politieke tweede kamer met wat minder partijen en par tijtjes en alleen menschen er in, die volkomen eerlijk en zonder aanzien des persoons de landsbelangen willen be hartigen. De vraag rijst dan, welke de politieke partijen zullen zijn en welke garantie er gegeven kan worden, dat ook op de duur de kamerleden hun taak volkomen naar behooren zullen vervullen. Een waarborg tegen totale verpolitiking zou dan kunnen bestaan in een ministerie van vakmenschen, dus niet gekozen uit de politieke partijen, maar uit de meest deskundigen op hun gebied. Krijgt zoo'n specialisten-kabinet dan een stevig gezag, dan zou er reeds heel wat tegen excessen bereikt zijn. Nog een stap verder gaan zij, die de politieke tweede kamer willen vervangen door een belangen tweede kamer, dus een volksvertegenwoordiging, niet ge kozen uit de politieke partijen, maar uit de verschillende belangengroepen, uit handel, industrie, landbouw enz., dus een corperatieve vertegenwoordi ging, waarnaast dan een politieke eerste kamer zou bestaan om toezicht te hou den, dat de Nederlandsche wetgeving de oude en beproefde tradities zou vol gen. Wij weten zeer goed. dat de Nederlander zeer gesteld is op zijn politiek, maar aan de andere kant heeft hij ook een open oog voor zijn eigen belang en dit zou in een corporatieve kamer toch zeker tot zijn recht komen. Een derde weg, die gewezen wordt is die van de politieke tweede kamer met wat minder bevoegdheid en daarnaast een economische kamer, dus ook weer samengesteld uit de verschillende be langengroepen. Mogelijkheden zijn er genoeg, het is zaak, om door eerlijk overleg tot een juist compromis te komen. Daarvoor is noodig, dat de Nederlandsche man en de Nederlandsche vrouw zich reeds thans bezinnen, opdat, als zij straks weer tot de stembus opgeroepen wor den met zooveel mogelijk kennis van zaken mee zullen beslissen over het lot van ons Vaderland. H I. Inleiding. W. Z.-Vl. moet zoo spoedig mogelijk worden herbouwd. En het moet goed worden opgebouwd, want het is één van de belangrijkste voedsel producee- rende gebieden van Nederland gewor den. En het zal nog aan belangrijkheid kunnen winnen door een doeltreffende reorganisatie. Door de groote verwoes- t'ngen is deze reorganisatie veel ge makkelijker geworden daar allerlei ob stakels verdwenen zijn. In een goed georganiseerde wereld neemt ieder land natuurlijk zijn plaats in, harmonisch verbonden met de buur landen. Ieder land vormt als het ware een onmisbaar orgaan in het groote wereldlichaam. Ieder land moet echter ook weer een gezond geheel zijn waarin de provinciën hun logische plaats heb ben. Aldus afdalende komen wij tot steeds kleinere eenheden: provincie, district, gemeente, dorp, huis. Deze alle hooren harmonisch in en naast elkaar te passen, wil het geheel soepel kun nen functioneeren. Hoewel W. Z.-Vl. in innig contact leeft met zijn omgeving, vormt het door zijn natuurlijke beslotenheid tusschen zee en Belgische grens, toch een m.o.m. in zichzelf besloten eenheid. Bij de wederopbouw zullen dus zoowel deze eenheid, als het contact naar buiten ter sprake moeten komen. Moge W. Z.-Vl. veel hebben verloren door deze oorlog, gewonnen heeft het zonder twijfel de mogelijkheid om in velerlei opzicht doel treffender herbouwd te kunnen worden. Maar, om te komen tot een zoo prac- tisch mogelijk geheel is er zeer veel dat van te voren overdacht moet wor den. Al deze gedachten worden ten slotte samengevat in het plan dat aan de opbouw ten grondslag zal komen te liggen: het Streekplan W. Z.-Vl Meestal kunnen nieuwe streek- en uitbreidingsplannen niet radicaal worden doorgevoerd, daar de bestaande toe standen zulks beletten. Men moet dan volstaan met compromis oplossingen. Door de verwoestingen zal men bij ons zeer radicaal te werk kunnen gaan. Enkele verkeersknooppunten die verre van ideaal waren (denk b.v. aan de markt te Oostburg) zullen veel beter kunnen worden herbouwd. Zoo zullen ook zonder twijfel enkele dorpen aan schoonheid winnen. De vraagstukken die van te voren bekeken moeten worden zijn legio, en van velerlei aard o.a. politieken, econo- mischen, cultureelen, biologischen aard. Het is ons plan in een serie korte ar tikelen deze problemen aan te snijden en zoo onder de aandacht van de be volking te brengen. Het ligt immers niet in ons om af te wachten hoe men W. Z.-Vl. voor ons herbouwd. Wil het woord van H.M. de Koningin in ver vulling gaan dat W. Z.-Vl. schooner zal herrijzen dan het was, dan zullen we zelf aan moeten pakken en er ons een voorstelling van moeten maken hoe wij ons een ideaal W. Z.-Vl. denken. En dit ideaal zal dan moeten worden opgebouwd. De Schakel en de Werk groep willen hierin graag leiding geven, voor zoover dat in hun vermogen ligt. Ieder die naar aanleiding van de vol gende artikelen ideeën of vragen heeft wordt uitgenoodigd deze ter kennis van de redactie te brengen. Zij komen dan meteen onder oogen van Ir. de Vink, pl.v. directeur van de Zeeuwsche Planologische dienst, met wien wij

De Schakel | 1945 | | pagina 1