DE SCHAKEL Nieuws- en Advertentieblad voor West Z.-Vlaanderen WELKOM IN HET VADERLAND. POLITIEKE VERNIEUWING. No. 12 Vrijdag 30 Maart 1945 le Jaargang Drukker-Uitgever: Fa. Smoor de Hulster Boulevard 120 - Breskens Prijs per kwartaal f 1,25 Franco per post f 1,40 Advertenties 7 ct. p. m.m. Weekblad onder Redactie v, d. Werkgroep Wederopbouw West Z.-Vl., Hoofd-Redacteur de heer A. Hoolhorst, Oude Haven 8, Oostburg „WEES BEGROET MET JUBELTONEN, „WEES GEZEGEND BLIJDE DAG Hoe oud wij bewoners van het land van Cadzand ook zullen worden, de dertiende Maart 1945 zullen we nooit vergeten en tot in lengte van dagen zal deze dag gevierd worden. Op deze voorjaarsdag, deze dag van stralende zon, beleefden wij de groote vreugde, dat onze geliefde Koningin na een ge dwongen afwezigheid van bijna vijf jaar weder ons Vaderland betrad. De grens werd bij Eede overschreden. Moeilijk zullen we kunnen peilen, wat er op dat oogenblik in de ziel van Hare Majesteit omging, maar het moet een machtig en aandoenlijk moment geweest zijn, dit betreden van een zoo zwaar ge teisterd deel van Haar land. Velen, die van dit historisch gebeuren getuige waren, werd het te machtig, zooals het ook Hare Majesteit even te machtig werd. Hoe dankbaar zijn wij allen, dat onze Koningin in deze moeilijke en benauwende jaren gespaard mocht blijven, hoe vol bewondering zijn wij voor Haar moed om nu reeds de gevaren en ontberingen van zulk een reis aan te durven. Wat heeft dit bezoek aan allen nieuwe moed en kracht geschonken om voort te gaan met de arbeid voor de wederopbouw en hoevelen, die nog geen moed hadden gevonden om opnieuw te beginnen zijn nu weer aan de slag gegaan. Er zijn reeds plannen om op de plaats, waar de Koningin de grens overschreed, een eenvoudig monument op te richten. De tocht ging over Aardenburg en Sluis naar Oostburg, waar Hare Majesteit ten huize van den burgemeester de lunch gebruikte, en daarna even het ziekenhuis bezocht, waar zooveel oorlogsslachtoffers verpleegd werden. Vervolgens ging de tocht door het jubelende land van Cadzand naar Schoon- dijke, Breskens en IJzendijke. In alle dorpen onderhield Hare Majesteit zich op hartelijke en ongedwongen wijze met de autoriteiten, de oorlogsslachtoffers en de oud-illegale werkers. In het gevolg van Hare Majesteit bevonden zich behalve eenige hooge Engelsche officieren de Commissaris der Koningin, de Militaire Commissaris, baron Baud, jhr. de Casembroot, Mr. Tellegen, griffier van de Provinciale Staten. Onze leus was: Wij zijn vrij en nu vooruit, maar na dit schitterende, op beurende bezoek is onze leus: Wij zijn vrij en nu vooruit met onze Koningin naar een nieuw Vaderland. Dat God onze Koningin nog lang moge sparen om leiding te geven aan Haar zoo zwaar beproefde volk. H. In een vorig artikel schreven wij over de alom heerschende onzekerheid en bepaalden ons toen tot de persoonlijke moeilijkheden. Op andere terreinen be staat die onzekerheid eveneens en in veel sterker mate, maar door onze per soonlijke moeilijkheden loopen wij de kans, de grootere problemen uit het oog te verliezen. En dit mag toch vol strekt niet. Wat voor het persoonlijke geldt, mag voor de maatschappelijke vragen niet vergeten worden. Het is onze plicht, ons te bezinnen op hetgeen er komen kan en na te gaan, welke wegen bewandeld kunnen worden, al weten wij, dat er veel kans is, dat wij ten slotte toch tot een andere oplossing komen. Laat ons eerst de binnenland- sche politiek aan de orde stellen. Er zijn nog vrij veel menschen, die na de oorlog de politieke verhoudingen van vroeger terug wenschen, maar daar staan zooveel menschen tegenover, vooral de jongeren, dat er van zulk een herstel geen sprake kan zijn. De hopelooze versnippering op politiek terrein, wekte in het buitenland de lachlust op. Is het bij een tweede kamer-verkiezing niet eens voorgekomen, dat er ongeveer vijftig partijen en partijtjes op de lijst stonden? En als het daar nu maar bij bleef, dan kon men zeggen: ach, zij amuseeren zich er mee, op de goede gang van zaken heeft het geen invloed, maar de goede gang van zaken leed er wel onder. Wij geven slechts één voor beeld. Een man van groote bekwaam heid solliciteerde voor inspecteur van het lager onderwijs. Wat kreeg hij bij zijn sollicitatiebezoek te hooren? „Mijn heer, het spijt mij wel, Uw inlichtingen zijn goed, U zou deze functie best ver vullen, maar de partij is aan de beurt, dus probeert U een volgende keer nog maar eens". En hier schuilt de groote fout: onze politieke verhou dingen hebben geleid totbaantjesgeverij, zonder steeds op de geschiktheid te letten. En hoe men de zaak ook beziet, dit euvel moet verdwijnen, de verhou dingen moeten zoo worden, dat de meest geschikte man op zijn plaats komt en wel op snelle wijze. De moeilijk heden zullen in de toekomst zoo groot zijn, dat deze alleen opgelost kunnen worden door de bekwaamste mannen, die tevens bereid zijn de goede zaak van ons Vaderland eerlijk en met volle toewijding te dienen. Welk politiek stel sel wij ook zullen krijgen, als het ook maar eenigszins het plaatsen van de juiste man op de juiste plaats in de weg staat, dan is het fout en moet verdwijnen. Er zijn en worden verschillende op lossingen aan de hand gedaan, enkele kunnen wij er van noemen, slechts met het doel onze lezers een aanleiding te geven over deze voor ons volk zoo belangrijke vraagstukken na te denken. Wij mogen toch verwachten, dat in een democratische maatschappij de meerder heid van het volk tracht zich een oor deel te vormen over de zaken van het staatsbestuur. Slechts dan is een de mocratische staat mogelijk, als hij ge dragen wordt door bewuste menschen, wordt de meerderheid onverschillig, dan geeft men verkeerde elementen de moge lijkheid de macht aan zich te trekken en wat daaruit voortvloeit, hebben de laatste jaren ons maar al te duidelijk aangetoond, onverschilligheid van het volk leidt absoluut naar dictatuur. En die willen zelfs de onverschilligen niet, voor zoover ze nog over een greintje

De Schakel | 1945 | | pagina 1