MILITAIR GEZAG. Plaatselijk Nieuws uit de Nederlandsche appel wegsnijden, en grondig! Laat hen, die onze Koningin beleedigd hebben en ons gedreigd hebben met concentratiekamp of Duitsch- land, hun gerechte straf ondergaan. Zeg niet: „Waarom loopt die nog rond en waarom hebben ze die nog niet opge pikt," zonder zelf eenig argument tegen die personen te durven aanvoeren. Denk aan wat ze onze landgenoo- ten boven de rivieren aandoen en aan wat ze ons aangedaan hebben! Kom met Uw verdenkingen voor den dag, niet uit wraakzucht, maar om mee te helpen een zuivere maatschappij op te bouwen! v. d. S. Jr. RECTIFICATIE. In de bekendmaking van den Militairen Commissaris van het District Z.-Vlaanderen van 20 Februari 1945, betreffende vijandelijk vermogen, enz. is een fout geslopen, die ver betering behoeft. Onder (Romeinsch) I, punt 2 staat: „tus- schen 10 Atei 1940 en 25 October 1945". Dit moet z ij n: „tusschen 10 Mei 1940 en 25 October 1944. 0 Verordening van den Militairen Commis saris van het district Z.-Vlaanderen d.d. 7 Maart 1945 No. 9. De Militaire Commissaris van het district Z.-Vlaanderen, mede uitoefenende de be voegdheden, toegekend aan het Militair Ge zag in het vorengenoemde gedeelte van het in bijzonderen staat van beleg verkeerende grondgebied van het Rijk in Europa; Overwegende, dat de veiligheid van den Staat vordert, dat wordt tegengegaan dat mededeelingen worden gedaan, inlichtingen gevraagd, of voorwerpen overhandigd aan of door opvarenden van schepen in de haven van Terneuzen, het kanaal TerneuzenGent of de Axelsche Sassing; Gelet op de desbetreffende bepalingen van het Besluit op den bijzonderen staat van beleg; Stelt vast de volgende VERORDENING Artikel 1. 1. Het is verboden: a) iets mede te deelen of te vragen, hoe dan ook, aan opvarenden van schepen in de haven van Terneuzen, in het kanaal Terneu zenGent, in de Axelsche Sassing, of in wateren daarmede rechtstreeks verbonden. b) hetzij iets te ontvangen van, hetzij iets te overhandigen of aan te bieden aan op varenden van zulke schepen. 2. Dit verbod geldt niet voor hem die zich in de uitoefening van zijn beroep of bedie ning met opvarenden van zulke schepen in verbinding moet stellen, ten aanzien van mededeelingen en inlichtingen terzake van zijn beroep of bediening en ten aanzien van goederen of voo; werpen die hij te dier zake ontvangt, overhandigt of aanbiedt. 3. Ouder opvarenden worden ten deze ver staan allen die zich aan boord bevinden of die aan boord thuis behooren. 4. Onder schepen worden ten deze ver staan koopvaardij-schepen, schepen en vaar tuigen van oorlog, en vaartuigen die hulp diensten verrichten ten behoeve daarvan of van de lading. Artikel 2. Overtreding, nict-nakoming, of verhinde ring of belemmering van de uitvoering, van het bepaalde in art. 1, eerste lid, wordt als overtreding aangemerkt en ingevolge art. 26, eerste lid, van het Besluit op den bijzonde ren staat van beleg gestraft met hechtenis van ten hoogste een jaar of geldboete van ten hoogste twee duizend gulden. Artikel 3. 1. Deze verordening geldt voor Z.-Vl. 2. Zij zal worden bekend gemaakt door plaatsing in de nieuwsbladen De Vrije Zeeuw, De Stem, De Schakel, De Axelsche Courant en door aanplakking aan de pui van de ge meentehuizen, en treedt onmiddellijk na hare afkondiging in werking. Gegeven te Axel, den 7den Maart 1945. De Militaire Commissaris van het district Zeeuwsch-Vlaanderen, De Kapitein ter Zee K.M. J. VAN LEEUWEN. De vertegenwoordiger van den Militairen Commissaris te Groede maakt bekend dat voor het overvaren van Breskens naar Vlis- singen een door hem af te geven toegangs bewijs voor de Marineboot niet langer vereischt is. De Havencommandant te Bres kens geeft bij voldoende plaatsruimte toe gang aan allen die in het bezit zijn van een geldige reisvergunning, welke in het alge meen bij den burgemeester en in bijzondere gevallen bij genoemden vertegenwoordiger van den Militairen Commissaris aangevraagd kan worden. i J z e n d ij k e. Nu de meeste huizen overvol zijn, is het vaak bezwaarlijk een zieke thuis te verplegen. In dit geval kunnen de patiënten, voorloopig alleen vrouwelijke, in het Evacuatienoodzieken huis alhier worden opgenomen. Een aparte kamer is voor kraamvrouwen in gericht. O o s t b u r g. Zaterdag j.l. hield de heer Van Dongen een lezing met licht beelden over zijn verblijf op Spitsbergen en zijn expeditie om Nobiles mannen op te sporen. Met groote aandacht werd de vlotte en vaak geestige lezing door de aanwezigen gevo'gd. In de pauze en na afloop werden de gebruikelijke tulbanden, cake, chocolade, bekers en waschpoeder op Amerikaansche wijze verkocht De opbrengst van entree en verkooping komt ten bate van het Ne derlandsche Roods Kruis. Een eerste „gemeenschapsavond" be legde de Werkgroep en oogstte veel be langstelling De werkgroep werd voor gesteld en het idee daarvan verduidelijkt. De heer Hoolhorst sprak over de ge meenschap, die in O. zou kunnen zijn, en in het gemeenschappelijk zingen van alle aanwezigen klonk weer iets van deze goede geest door. Daarna hield architect Klokke een in leiding over Stedebouw. Waar architect Klokke is aangewezen om de plannen voor te bereiden om tot nieuwe opbouw van het stadje Oostburg te komen, had zijn woord aigeheele aandacht In een nabespreking werd het gesprokene nog verduidelijkt en dhr. Klokke beloofde over ruim een maand met een eerste plan in een gemeenschapsavond te ko men Dan zal de belangstelling wel enorm groot zijn! Moge de werkgroep een goede schakel zijn tusschen onze bevol king en de nieuwe plannen Het begin is gemaakt en beloofde veel goeds. Over hei bezoek van H. M. de Konin gin in Wesi-Zeeuwsch hopen wij in het volgend no. een uitvoerig verslag ie geven. ZUIVERINGSACTIE Naar wij vernemen laat men in de landbouworganisaties alie bestuursleden aftreden. Bij de daarop volgende ver kiezingen worden de goede vaderlanders natuurlijk herkozen, terwijl de onge- wenschte elementen pijnloos verdwijnen. Wij kunnen deze zuiveringsmethode ook voor andere vereenigingen aanbe velen. Distributiediensten in Z.-Vlaanderen. Zeep voor vuilen arbeid. Vanaf heden kunnen belanghebbenden bij den Distributiedienst formulieren af halen ter verkrijging van zeep, voor vuilen arbeid. Diegenen, die op het for mulier voor zwaren arbeid tevens zeep voor vuilen arbeid hebben aangevraagd, behoeven geen formulier voor vuilen arbeid meer in te dienen. De formulie ren moeten worden ingeleverd tot uiter lijk 31 Maart 1945. Inlevering brandstoffenbonnen. De thans geldige kolenbonnen BV 41 en BV 34 alsmede de geldige rantsoen bonnen brandstoffen, moeten door het publiek uiterlijk 1 April 1945 bij den handel worden ingediend Na genoemde datum mogen de handelaren deze bon nen niet meer in ontvangst nemen. De handelaren dienen bovenbedoelde bonnen bij de distribuiiediensten in te leveren, uiterlijk 8 April 1945. Na genoemde datum mogen de distri butiediensten geen gelegenheid tot in levering van deze bonnen meer geven. GEVONDEN VOORWERPEN. Een klein bedrag aan zilverbons en een garberdine-regenjas. Postcommandant marechaussee, Groede.

De Schakel | 1945 | | pagina 2