PLAATSELIJK NIEUWS. dan is toch nu dat tijdstip aangebroken. Juist nu, na 4 jaar onderdrukking en knechting, waarbij ons bestaan als volk op het spel heeft gestaan en trouwens nog staat, juist nu voelen wij ons één volk en niet een samenraapsel van ver schillende groepen en groepjes. Wij willen niet terug naar die vroegere toe standen, maar - wat wenschen wij dan wel? Wij willen deze kans aangrijpen en probeeren om ook op dit gebied tot samenwerking en - als het kan - tot eenheid te komen. Nogmaals, het onder wijs is altijd een teer punt geweest en wij zijn er ons van bewust, dat er nog veel moeilijkheden en wederzijds wan trouwen uit de weg geruimd zullen moeten worden. Wat in andere demo cratische landen wel mogelijk is, n.l. om ondanks alle onderlinge verschillen, in belangrijke zaken samen te werken en één te zijn, moet ook hier kunnen. Of zijn we dan nog zoo hopeloos ver deeld en zoo in verschillende groepen uit elkaar gevallen, dat samenbundeling iot een sterk geheel niet meer mogelijk ts? Wij wenschen dat niet te gelooven en waar vooral het Onderwijs voor de toekomst van een eensgezind, sterk Nederlands volk zoo van belang is, is het een eerste eisch, dat wij, onder wijzers, onderaan, d.w.z. met ons zelf beginnen. De opvoeding van kinderen uit één gezin, waar geen eenheid heerscht, wordt een mislukking en zal geen of slechte vruchten afwerpen. Evenzoo is het gesteld geweest met de opvoeding der kinderen van dat groote gezin, dat Nederland heet. Hier heerschte helaas ook geen eenheid en hoe kon dan de opvoeding de gewenschte goede vruch ten afwerpen? Men zal wellicht tegenwerpen: De verschillende groepen kunnen ieder af zonderlijk toch ook aan hetzelfde doel werken; wij gelooven, dat één sterk geheel meer kan bereiken, dan een aan tal afzonderlijke deelen; wij gelooven tenslotte, dat, als de versnippering van voor 1940, ook en vooral op onder wijsgebied, weer terug moet komen, dit voor de toekomst van ons geheele volk fataal zal zijn. En daarom dan ook wachten wij met spanning en belang stelling het antwoord van onze collega's der Bijzondere scholen af. Het voorloopig bestuur van de Openbare onderwijzers in W. Z-Vl. Inlevering vijandelijk vreemd papiergeld. In het nummer van heden is opge nomen eene verordening van den Mili tairen Commissaris district Z.-Vlaan deren d.d. 15 Februari 1945 betreffende de inlevering van vijandelijk vreemd papiergeld. in tegenstelling tot wat bij de - thans beëindigde - registratie van niet vijan delijk papiergeld heeft gegolden, is de aangever van vijandelijk papiergeld ver plicht dit dadelijk bij de aangifte in te ieveren. De Verordening hierboven genoemd is vastgesteld ter uitvoering van het Koninklijk Besluit van 16 September 1944 No. E 92. In artikel 1, sub 6 van dit Besluit staat vermeid „Voor het in geleverde geld wordt geen tegenwaarde in Nederlandsch wettig betaalmiddel uitbetaald". Dit wil echter geenszins zeggen, dat hiervoor geen tegenwaarde zal worden genoten, doch dat hiervoor de regeling van de verhouding met de vijandelijke staten dient te worden af gewacht. Ook de binnenlandsche ver houdingen zullen bij de beoordeeling van dit punt een rol spelen. Dat de maatregel tot inlevering reeds nu wordt genomen, is een uitvloeisel van de wil van de Regeering om ook op dit gebied zoo spoedig dit mogelijk is, de sporen van de bezetting uit te wissen. Het is dus zaak aan de inleve ringsplicht nauwgezet te voldoen. Van de inleveringsplicht zijn vr'jge- steld: De Nederlandsche Bank n.v. en reizigers die zich op doorreis in het Rijk in Europa bevinden. Bezoek van de bemanning H.M. Heemskerk aan onze kinderen in Engeland. De Nederlandsche kinderen in het kamp bij Coventry hebben bezoek ge had van de bemanning van H.M. Heemskerk. Een tientonner was met speelgoed geladen, dat in een week tijds aan boord was gemaakt. Een flinke hoeveelheid chocolade was niet minder welkom. Het bezoek was een reuzen feest voor de kinderen. Rijksbureau voor IJzar en Staal Rijksbureau voor Non Ferro Metalen. Het bijkantoor van bovengenoemde Rijks- bureaux te Terneuzen is telefonisch aan gesloten onder no. 2629. O o s t b u r g. In deze gemeente is opgericht een „Werkgemeenschap We deropbouw Oostburg," welke hetzelfde doel nastreeft als de „Werkgroep Wederopbouw West Z.-Vlaanderen," echter meer speciaal tot behartiging van de belangen onzer gemeente. Het doel is een schakel te vormen tusschen de bevolking en de overheid door klachten uit het publiek te be- voegder plaatse te berde te brengen, tot het dienen van advies, de weder opbouw te dienen, enz. Het voorloopig bestuur van deze werkgemeenschap be staat uit: ds. F. Oort, voorzitter; J. M. A. C. van Dongen, bestuurslid en J. A. van de Sande, secretaris. -O Voor een stampvolle zaal gaf de tooneelvereeniging O. Z. O. op Zaterdag 24 Febr. in een zaal van de ambachts school een eerste uitvoering ten bate van het Roode Kruis. Burgemeester Mijs, die het openingswoord voerde sprak zijn groote voldoening er over uit, dat we dan eindelijk weer eens eenige ontspanning hadden in deze gemeente. Hij prees het werk van de menschen, die dezen avond hadden ge organiseerd en vooral het aardige idee, om de opbrengst van de avond geheel voor het Roode Kruis beschikbaar te stellen. Hij wees er op, dat het Roode Kruis veel geld noodig heeft en noo- digde daarom ieder uit eens terdege in de portemonnaie te tasten. Wij spreken onze groote voldoening uit over het uitstekende spel, dat de spelers ten beste gaven en prijzen het initiatief van het groepje menschen, dat te midden van deze puinhoopen zoo iets tot stand wist te brengen. Na afloop van de tooneeluitvoering vond een verloting plaats, welke ook weer heel wat geld in het laadje bracht. De avond werd besloten met een dansje, waarbij dhr. Hoste, secretaris van het Roode Kruis, de gelegenheid waarnam om leden voor het R. K. te noteeren. Vooral de aanwezige Engelsche en Ned. militairen konden zich hierbij best amu seeren. Ook Maandag werd weer voor een overvolle zaal een uitvoering ge geven, die evenals Zaterdag zeer in den smaak viel. In totaal hebben beide avonden ten behoeve van het Roode Kruis ruim f 1400,- opgebracht terwijl een 50-tal nieuwe leden voor het R. K. kon worden genoteerd. Reeds heeft de tooneelvereeniging uitnoodigingen ont vangen van andere gemeenten, om ook daar ten bate van het Roode Kruis een uitvoering te komen geven.

De Schakel | 1945 | | pagina 2