Werkt meer eri werkt sneller. PLAATSELIJK NIEUWS. hierin een ieder in de gelegenheid is zijn eigen of algemeene problemen te bespreken. De Werkgroep steunt dit streven graag en roept ieder belang stellende op zich in verbinding te stel len met de contactmenschen van zijn dorp; zoo zal het misschien mogelijk worden dat we in alle dorpen komen tot dorpsvergaderingen, zooals die b.v. al worden gehouden te Zuidzande. Voorts zal het mogelijk zijn op deze vergaderingen sprekers uit te noodigen of wat muziek te maken, en zoo weer te komen tot een begin van geestelijk leven. Deze manier van werken lijkt ons op het oogenblik de beste om spoedig weer te gaan werken aan de geestelijke wederopbouw van onze dorpen, dus van Z.-Vlaanderen en in direct ook van ons Vaderland. B. Zeeland is de voedselleverancier van bevrijd Nederland. Het Militair Gezag deelt mede: Zeeuwsch-Vlaanderen en Zuid- en Noord-Beveland zijn op het oogenblik de voornaamste voedselleveranciers van bevrijd Nederland Suikerbieten, aard appelen en graan moeten in het bijzon der uit deze provinciën worden betrok ken; wat er op tafel komt in al onze zuidelijke provinciën is voor een belang rijk deel het resultaat van de inspanning van Zeeuwsche land- en transport arbeiders. Tenminste zoo zou het kunnen zijn. want de mogelijkheden tot een groote productie van deze zoo uiterst belangrijke voedingsmiddelen zijn hier voorhanden. Helaas echter moet worden vastgesteld, dat al deze mogelijkheden nog niet tot op het allerlaatste worden benut. Terecht hebben wij gevraagd aan de Limburgsche mijnarbeiders om hun uiter ste krachten in te spannen, teneinde meer kolen boven de grond te brengen, kolen die niet vóór hen zelf alleen be stemd zijn, maar voor alle Neder landers in het bevrijde gebied, ook dus voor de inwoners van Zeeland. Maar Limburgsche mijnarbeiders kunnen niet werken zonder Z^euwsch graan De Bra- bantsche industrie kan niet draaien zon der kolen uit Limburg en voedsel uit Zeeland. De Geallieerden doen alles, wat mo gelijk is öm ons te helpen bij de voed selvoorziening van ons land, maar ook hierbij is er een grens aan alle moge lijkheden. Eenzelfde vrachtwagen kan niet voedsel en munitie of troepen tege lijkertijd vervoeren en de oorlogsvoering is nummer één Sinds kort kunnen onze suikerfabrie ken weer draaien in zulk een mate, dat zij in de behoefte van het bevrijde ge bied kunnen voorzien. Het is dan ook redelijk, wanneer de Geallieerde leger leiding eischt, dat Nederland op dit ge bied in z:jn eigen onderhoud voorziet Doch daarenboven zal het noodig ;:ijn met den grootsten spoed een suikervoor- raad aan te leggen voor onze landge- nooten boven de rivieren, die straks, wanneer ook zij bevrijd zullen zijn, op onze hulp en steun zullen moeten kun nen rekenen. Wat voor de suiker geldt, geldt ook voor aardappelen en graan. Helaas ech ter is in de practijk gebleken, dat nog niet een ieder tot in het diepst van zijn ■wezen doordrongen is van de dringende noodzaak, die achter al deze kwesties schuilt. Het rooien van bieten het laden en lossen en vervoeren er van wordt vaak nog gedaan op een wijze en in een tempo, die in deze omstandigheden niet verantwoord zijn. Het zal misschien wel aangenamer zijn voor ieder persoonlijk pm het kalmpjes aan te doen en om des Zondags eens een prettigen vrijen dag te nemen Doch om het aangename gaat het op dit oogenblik niet. De zaak is om thans te werken zooveel en zoo hard men kan, op het land. bij het ver voer en op de fabrieken. De Geallieerden verschaffen ons de transportmiddelen, die zooals boven reeds gezegd, zij zeer noode slechts kunnen missen Aan ons de plicht, deze trans portmiddelen zoo nuttig mogelijk te ge bruiken. Laat een ieder persoonlijk na gaan op welke wijze hij de productivi teit van zijn arbeid kan verhoogen Vaak zal er overgewerkt moeten wcvden, ook op Zondagen: de geestelijkheid ziet de dringende noodzaak hiervan in en heeft haar instemming daarmede betuigd De Duitschers hadden hun eigen op lossing voor dergelijke moeilijkheden; zij dwongen een ieder aan het werk te gaan en dreigden met straf en concen tratiekamp Dat zijn middelen, die de Nederlandsche overheid bij voorkeur niet wenscht toe te passen; het zou be schamend zijn voor ons nationaal gevoel Daarom vertrouwen de Nederlandsche autoriteiten op de goede wil van eiken Zeeuw om zijn u'terste krachten ter be schikking te stellen van de voedselvoor ziening van het bevrijde g' bied en van onze verhongerde en geplunderde landgenooten in het Noorden. Er is een oorlog aan den gang; be denkt dit eiken dag, als ge naar Uw werk gait. Wilt ge het alleen door de soldaten laten opknappen en zelf Uw gemak er van nemen? Of vecht ge mee, met alle kracht, dien ge bezit? Oogst dan meer per dag; laadt en lost dan sneller; laat geen wagens onge bruikt staan en doet wat ge kunt! Hoe meer voedsel er komt. hoe sneller Neder land hersteld kan worden en hoe eerder gijzelf weer leven kunt, zooals gij dat wenscht. Zuidzande. Daartoe uitgenoo- digd door het Comité tot geestelijke wederopbouw, sprak de heer A. Hool- horst j.l. Zaterdag over: „De saam hoorigheid op een dorp". In zijn in leiding toonde spr. met enkele voor beelden uit de practijk aan dat het oorlogsgeweld de menschheid offervaar diger maakt en dat er een algemeene strooming ontstaat tot het bereiken van meer eenheid. Tot het eigenlijke onder werp gekomen legde spr. er den nadruk op dat saamhoorigheid niet eischt dat de verschillende kerkelijke en politieke groepen samensmelten, doch dat een ieder, welke richting hij of zij ook moge zijn toegedaan, bereid moet zijn tot dienen. Dat moet beginnen in het ge zin, de kleinste vorm van een samen leving. De naast hoogere samenleving is de dorpsgemeenschap. Wanneer men in die dorpsgemeenschap ook het die nen stelt boven het verdienen dan zal een saamhoorigheid ontstaan welke weer noodig is om ook de grootere samen levingen, het gewest, de provincie en tenslotte het Vaderland, tot een dienende eenheid te maken. Als middel om de saamhoorigheid op een dorp gunstig te beinvloeden zag spreker de oprichting van een dorps-werkgemeenschap. Een gul applaus en een hartelijk dankwoord van den voorzitter waren een welver diende belooning voor den spreker. Bresken s. Inplaats van wijlen den heer Jac. Melieste, is gekozen tot Ouderling der Ned. Herv. Kerk alhier de heer P. C. Roest. Zie verder tweede blad.

De Schakel | 1945 | | pagina 2