MILITAIR GEZAG. botsen. Dit de menschen bij te brengen vergt veel tijd. Inmiddels moet er mas saal worden aangepakt - waar noodig zal dit met dwang moeten gebeuren En het merkwaardige doet zich voor, dat velen er om vragen, velen spreken 't uit dat er harder moet worden opge treden - het is oorlogstijd! Overigens is het beschamend dat zelfs in dezen tijd het eigen Ikje alleen van belang schijnt te zijn. Het is be schamend dat ons Volk op zijn plicht moet worden gewezen, terwijl Holland nog in oorlog is, terwijl boven de rivieren onnoemlijk veel leed geleden wordt, terwijl onze bondgenooten voor ons werken en vechten en sterven. A. C. Brouwer. Moeilijkheden met de kolenaanvoer. België levert niet het beloofde kwantum Vorst extra spelbreker. In verband met het heerschende kolen- gebrek in Zeeuwsch-Vlaanderen deelt men ons van bevoegde zijde mede: Direct na de bevrijding is nagegaan in hoeverre het mogelijk was de huis brandverbruikers te helpen. Gezien de kolenvoorraad op dat oogenblik en de gedane toezeggingen kon voor Oost Z. Vlaanderen de aanwijzing van 4 bonnen van de kolenkaart en 5 bonnen van de zomerkaart gehandhaaf blijven De meeste huisbrandverbruikers hebben hier op hun kolen ontvangen. N.et uitzonde ring van de mijnstreek is dit nog nergens elders in Nederland het seval Op het oogenblik zijn deze kolen echter nage noeg opgestookt zoodat iedereen begrij pelijkerwijze reikhalzend uitziet naar de aanwijzing van een volgende bon Was Nederland, en dus ook Z-Vlaanderen, vanuit België bevoorraad zooals dit was overeengekomen, dan zouden reeds thans een of meer bonnen g'-ldig zijn verklaard De aanvoer is echter verre beneden het beloofde gebleven, hetgeen uit de vol gende cijfers blijkt. In October zou in Z.-Vlaanderen vanuit België aangevoerd worden 3000 ton; aangekomen: niets In November zou worden aangevoerd 3000 ton, aangekomen 1363 ton In December zou worden aangevoerd 1 3000 ton, aangekomen 2323 ton In Januari zou worden aangevoerd 9000 ton, aan gekomen 2800 ton. Van de 29 000 ton is er dus rtim 20 000 ton tot nu toe niet gearriveerd. Wel zijn er nog 20 binnenvaartschepen met kolen onderweg, maar deze liggen op dit moment allen in de kanalen boven Gent. Bovendien moet een deel dezer schepen doorvaren naar Zuid-Beveland en Walcheren waar de kolenpositie hetzelfde is als in Z. Vlaanderen. In verband met de ondervonden moei lijkheden is besloten de ruilovereenkomst met België, inhoudende dat de Limburg- sche mijnen kolen aan Oost-België en de Belgische mijnen dezelfde hoeveel heid kolen aan o a Zeeland leverden, niet in stand te houden. In het vervolg zal Nederland dus in zijn geheel door zijn eigen mijnen van kolen worden voorzien. De moeilijkheid voor Zeeland is daarbij dat de ligging ten opzichte van de Limburgsche mijnen uit een oog punt van ve voer ongunstig is. Er wor den daarom pogingen in het werk ge steld om te bereiken dat in Zeeland kolen uit Engeland worden aangevoerd in ruil voor kolen die de Limburgsche mijnen dan aan de Britsche troepen in het Oosten des lands zullen geven In tus^chen is er reeds een b> gin gemaakt met het vervoer per spoor, als gevolg waarvan, in de laatste dagen, alhier 750 ton, met bestemming Z -Vlaanderen, is gearriveerd Een belangrijk deel hiervan is naar de industrie moeten gaan. (P Z E M gasbedrijven, voedselvoorzie- ningsbed1 ijven, tramwegmaatschappijen, ziekenhuizen, enz Indien de aanvoer echter door b'ijft loopen als de laatste dagen het geval is mag verwacht wor den dat binnenkort een bon geldig za' kunnen worden verklaard. Hiervoor zijn echter 2500 ton noodig In dit verband moge nog even wor den ingegaan op de question bruiante" van de kolentoewijzing aan de brouwe rijen Hoewel niet gezegd kan worden dat de gemiddelde Zeeuwsch-Vlaming een afschuwing heeft van bier, heeft hii toch klaarblijkelijk een ander oordeel over dit vocht dan de Limburger, die dit eten en drinken tegelijk vindt, want dan ware de kritiek vermoedelijk ach terwege gebDven. Voor de brouwerijen is een toewijzing verstrekt van 80 ton Op het moment dat deze beslissing ge nomen werd waren de vooruitzichten wat de kolenaanvoer betrof, zeer hoop vol, zoodat het toen leek dat deze be slissing zonder bezwaar kon worden ge nomen De Militaire Commissaris voor Z. Vlaanderen vestigt de aandacht van de burgerij op het volgende: 1Voor de Geallieerde oorlogvoering is de Westerschelde met de verbinding naar Gent belangrijk. 2. Als een der onderdeden van deze oorlogvoering geldt het effectief ver duisteren gedurende de nachturen. 3. Dit laat zeer veel te wenschen over. Speciale aandacht wordt gevestigd op het verduisteren van zolder- en dak ramen, bovenlichten, zgn. lantaarns voor trappenhuizen e.d. 4. Deze opdracht tot het toezien cp feillooze verduistering geldt in het bij zonder voor de omgeving van de Schelde en het kanaal TerneuzenGent. 5. Overtreding van deze opdracht tot verduistering zal door mij als zeer ernstig feit worden beschouwd. 6 De politie heeft opdracht bijzon dere aandacht te wijden aan het naleven van de bepalingen op de verduistering. De Militaire Commissaris voor Z.-Vlaanderen. De Kapitein ter Zee K.M. J VAN LEEUWEN. 50C kinderen in Engeland aangekomen. Wachten duurt lang! Vooral als 500 kinderen tesamen naar Engeland gaan om daar voor een drietal maanden rust en goed voedsel te vinden Maar einde lijk komt dan toch het sleepbootje en er gaat even een griezeling door de kinderen als de boot enkele doordrin gende stooten van de stoomfluit doet hooren. De boot zet zich langzaam in beweging en het enthousiasme breekt los. De Engelsche en Nederlandsche vlaggetjes worden gezwaaid en Vader- landsche liederen worden uit volle borst gezongen. Voor 500 kinderen is het groote evenement begonnen, een eve nement dat voor velen wellicht eenig in hun leven zal zijn. De stemming is zonder uitzondering prima en de achter blijvende familie kan gerust zijn. Er wordt best voor de kinderen gezorgd en aan de kade wordt door velen de verzuchting geslaagd: „Ik zou ook best meewillen". Als we van onze tocht al weer terugzijn in Zeeuwsch-Vlaanderen vertelt de radio al, dat allen goed zijn aangekomen. Laat ons hopen dat onze meisjes 'en jongens een goeden indruk maken bij onze bondgenooten en dat nog vele uitzendingen mogen volgen. D.C.B.

De Schakel | 1945 | | pagina 2