MILITAIR GEZAG Smokkelaars in bewaring gesteld. Kiompendistributie dit doel op dit oogenblik circuleert juist? Het komt mij voor dat hier een onjuiste vergelijking wordt getrokken. Bij de be oordeeling van een misdaad door de rechter worden allerlei factoren mede in rekening gebracht, ook de z.g. ver zachtende omstandigheden. Deze zullen te zijner tijd zonder eenige twijfel ook worden beschouwd bij de beoordeeling van politieke delicten. Niet alle N.S.B.ers zullen dezelfde straf krijgen Op het oogenblik echter is er nog geen sprake van rechtspreken over N.S.B.ers. Deze zijn voorloopig om veiligheidsredenen geïnterneerd, in af wachting van hun berechting. De oorlog woedt in andere deelen van Europa even hevig als hij hier ge woed heeft. lederen dag sneuvelen er duizenden geallieerde soldaten. Onder deze omstandigheden hebben wij ge lukkigen die ons leven er hebben afge bracht maar één opgave: als één man te staan achter de soldaten die voor ons de zware taak verrichten om de Duitsche macht te vernietigen. Bij hen alleen hebben thans onze gedach ten te zijn! Het komt mij op het oogenblik als een weeë onsmakelijkheid voor met lijsten rond te loopen uit vrees dat een N.S.B.er misschien iets te kort zou komen Daarbij komt nog het volgende: Ik heb nooit gehoord van dergelijke lijsten in de tijd van de bezetting! Is het niet een melancholiek feit dat de ondertee kenaars, die meenen een sterk ontwik keld rechtsgevoel te hebben, dit nu pas in dienst van een N.S.B.er stellen, en zooveel kansen onbenut voorbb lieten gaan toen het ging om het leven en de vrijheid van zooveel goede Neder landers?! J. De Militaire Commissaris van het district Zeeuwsch-Vlaanderen, krachtens artikel 48 van het Koninklijk Besluit Vijandelijk Ver mogen uitoefende de taak van het Beheers instituut, HEEFT BEPAALD: 1. Voor 1 Maart 1945 moet schriftelijk aan gifte worden gedaan van het vervangen van vijandelijke staten en van vijandelijke onder danen, voorts van: Nederlanders en Nederlandsche onderdanen, die tijdens de vijandelijke bezetting van het Rijk in Europa als leden, begunstigers of anderszins zich aangesloten hebben of na 1 Februari 1941 aangesloten zijn gebleven bij de Nationaal-Socialistische Reweging of eenige andere nationaal-socialistische of fas cistische organisatie of instelling welke daar mede voor de toepassing van dit besluit door het Beheersinstituut is gelijk gesteld; personen, die op grond van veroordeeling wegens of verdenking van een der misdrijven, genoemd in het Besluit buitengewoon straf recht dan wel krachtens het bepaalde in het Besluit op den bijzonderen staat van beleg of het Tribunaalbesluit van hun vrijheid zijn beroofd, zoomede van: Jannis Jozias Schippers, electricien, ge woond hebbende aan de Volderstraat te Oostburg; Izaak Porreij, fotograaf, gewoond heb bende aan de Brouwerijstraat te Oostburg; W. Krijnen garagehouder, gewoond heb bende aan de Oudestad te Oostburg. 2. leder, die eenig vermogensbestanddeel van de sub 1 genoemde personen onder zich heeft, hetzij geld, goederen, vorderingen of wat dan ook, hetzij iets schuldig is aan die personen, hetzij daarvan iets te vorderen heeft, is verplicht tot het doen der aangifte. Eveneens is ieder, die inlichtingen betreffende bedoelde vermogens kan verstrekken, ver plicht die zonder verdere aanmaning te ver strekken. 3. ledei, die opeischbare gelden schuldig is, of zal worden aan genoemde personen, of die geldswaardige papieren, bewijzen van eigendom, ak'en, bewijsstukken, documenten, boeken, bescheiden tot bedoelde vermogens behoorende of daarop betrekking hebbende in eigendom bezit, bewaring of onder zijn berusting heeft, is verplicht die schulden te voldoen of deze stukken of vermogensbe- standdeeltn af te leveren vóór 1 Maart 1945. 4. Voor zoover betreft W. Z.-Vlaanderen moeten de aangiften, betalingen, afleveringen en inlichtingen worden gedaan bij, respec tievelijk worden verstrekt aan den Heer A. W. Jansen, Brouwerijstraat 20b, Oostburg, die met het beheer der bedoelde vermogens in dat district door het Militair Gezag is be last onder verplichting tot geheimhouding. De Militaire Commissaris vestigt er nog de aandacht op, dat alle rechtshandelingen met personen (dus ook door tusschenkomst van gemachtigden), van wier vermogen aan gifte moet geschieden, verboden zijn; dat handelingen in strijd met dit verbod strafbaar zijn met ten hoogste vier jaren gevangenisstraf; dat zulke handelingen nietig zijn; voorts, dat overtreding van of niet voldoen aan de verplichtingen hiervoren gesteld, even eens strafbaar is met ten hoogste vier jaren gevangenisstraf. Sluiskil, 30 Januari 1945. Het is verboden een Verrekijker of een Toestel tot het maken van Film- of Foto grafische Opnamen bij zich te hebben: a. binnen de gemeenten Terneuzen en Sas van Gent; b. binnen een strook van twee kilometers aan weerszijden van het Kanaal Terneuzen- Gent (voor zoover gelegen op Nederlandsch grondgebied) en van de Axelsche Sassing, c. binnen een strook van twee kilometers, gerekend vanaf de hoogwaterlijn langs de Zeeuwsch-Vlaamsche kust van de Noordzee en de Westerschelde. Sluiskil, 27 Januari 1945. De Militaire Commissaris van het District Zeeuwsch-Vlaanderen, De Kapitein ter Zee K.M. J. VAN LEEUWEN. In verband met een poging om op 26 Jan. j.l. een partij rogge, erwten, tarwe en koolzaad met een legerauto naar België te smokkelen, zijn aange houden en in bewaring gesteld R. Buijsse, M. Buijsse en A. M. Buijsse, allen land bouwers te Philippine en Ch. L. Verde- gem, landarbeider te Bassevelde. Bij daarop gevolgde huiszoeking op het bedrijf van de Wed. en Kinderen Buijsse te Philippine, kwamen nog een aantal andere onregelmatigheden aan het licht. Naar aanleiding van een en ander is de familie Buijsse op 1 Febr. j.l. van haar hofstede gezet en uit de gemeente Philippine verwijderd. Over de hofstede is een beheerder aangesteld. De aangehoudenen zullen voor den Krijgsraad moeten verschijnen. In afwachting op de definitieve rege ling van het Rijksbureauvoor Hout, kun nen vanaf 29 Jan. 1945 weer aanvragen worden ingediend voor klompen. De aanvragen worden door de verkoopende fabrikant ingediend op het formulier ontworpen door het Rijksbureau voor Huiden en Leder. Alvorens de aanvra gen in te zenden aan de Sectie VIB, Handel en Nijverheid van het Militair Gezag te Sluiskil, dienen de aanvragen voor accoord geteekend te worden door den Burgemeester van de gemeente die de klompen wenscht te ontvangen. Toe wijzingen zullen slechts in zeer beperkte mate verstrekt worden door de Com missie voor Handel en Nijverheid. In lichtingen kunnen voorloopig eiken Dinsdag van 24 uur worden inge wonnen bij voornoemde Commissie te Sluiskil. Het klompenverkoopverbod wordt vanaf heden opgeheven. De Militaire Commissaris voor het district Zeeuwsch-Vlaanderen Namens dezen De Adviseur Handel en Nijverheid H. A. A. Baron Collot d'Escury. PREDIKBEURTEN. Zondag 11 Februari. Breskens: 10 uur. Ds. van Vliet. 14 uut. Zondagschool. Groede: 10 uur. Ds. Derksen. Nieuwvliet: 2 uur. Ds. Derksen. Oostburg: 3,15 uur. Ds. Oort. 4,15 Zondagschool. Retranchement: 11 uur. Ds. Oort. Ev. Luthersche Gemeente Groede. 10 u. Da. M. P. Stol, 1,30 Zondagschool

De Schakel | 1945 | | pagina 2