TER OVERWEGING. IN MEMORIAM INGEZONDEN. No. 5 Vrijdag 9 Februari 1945 le Jaargang Drukker-Uitgever. I "X A T~* T Prijs per kwartaal f 1,25 Fa. Smoor de Hulster I 1 I I I ZA 1^ l-^ I Advertenties Boulevard 120 - Breskens LS I_w i 1 1 7 cent per m.m. Weekblad voor West Zeeuwsch-Vlaanderen, onder Redactie van de Werkgroep Wederopbouw West Zeeuwsch-Vlaanderen, Hoofd-Redacteur de heer A. Hoolhorst, Oude Haven 8, Oostburg. De tijd van afschuwelijke afbraak is nog niet voorbij, de oorlog woedt nog steeds, de nood in de wereld stijgt nog met de dag. Maar het eind van de ellende komt met rasse schreden nader en het wordt tijd, dat men zich eens gaat afvragen, hoe het herstel van de geleden schade moet geschieden. Toen onze Koningin tot Nederland sprak en daarbij W. Zeeuwsch-Vlaanderen met name noemde, en de belofte uitsprak, dat ons gewest schooner zou herrijzen, heeft ons dat ontzaglijk veel goed ge daan. Maar onze Vorstin zal wel niet bedoeld hebben, dat de opbouw voor ons zal geschieden, zonder ons aller in spanning. Na de bedoelde belofte wisten wij nog beter dan tevoren, dat de re geering ons verwoeste gebied zal helpen, waar zij kan, maar wij bewoners moe ten aanpakken, de opbouw zal moeten geschieden door ons zelf met groote steun van de regeering. W,j zouden ook niet willen, dat menschen van „de over kant" hier de boontjes zouden moeten doppen. Wij zijn er zeker van, dat dan niet het land van Cadzand zou herrijzen, dat dan het eigene van onze streek zou verdwijnen en wij willen het eigen, ver trouwde beeld weer terug, beter nog dan voorheen, want er is nu een kans om verschillende fouten te doen ver dwijnen. Hoewel het nog heel vroeg is, willen wij toch enkele punten ter overdenking geven, opdat ieder zich een oordeel over de wederopbouw gaat vormen, opdat deze zaak onderling besproken zal wor den, zoodat wij klaar zijn, als het be gin van de herbouw er is. De restauratie van W. Z.-Vlaanderen moet als één geheel beschouwd worden het mag niet worden een herbouw van de afzonderlijke dorpen, er moet een streekplan aan ten grondslag liggen, het moet gezien worden als een sociaal- economisch probleem. Wij moeten W. Z -Vlaanderen als het ware beschouwen als één gemeente. Daartoe is het noo- dig, dat er een centrale leiding komt, een kleine commissie, geleid door een persoonlijkheid, die de streek door en door kent, die bereid is de zaak te die nen zonder te letten op eigen belang, die bereid is met alle lagen van de be volking samen te werken en die bereid is adviezen van allerlei instanties en personen aan te nemen en te overwegen. Het werk dat gedaan moet worden is heel veelzijdig. In de eerste plaats komen de landbouwproblemen. Hoe moeten de boerderijen herbouwd wor den? Is het gewenscht dat de ervarin gen, die men bij de bouw van boerde rijen in nieuwe gebieden heeft opgedaan, hier worden gebruikt? Van welk buiten gewoon nut zou een kanaaltje door ons gebied zijn, van Breskens naar Sluis bijvoorbeeld. Dan zouden de graanpak- huizen en de opslagplaatsen van kunst mest daar langs gebouwd kunnen wor den, dan zouden de suikerbieten op de goedkoopste wijze afgevoerd kunnen worden. Of is een kanaal niet noodig en bestaat er voldoende grond om aan te nemen, dat de vrachtauto alle ver voer van enkele centrale punten uit kan verzorgen. Het aantal problemen is hier mede nog lang niet uitgeput. Het is de landbouw zelf, die deze vraagstukken moet oplossen en daar is veel tijd voor noodig. „Regeeren is vooruitzien" is een bekend spreekwoord, dat voor deze tijd in hooge mate geldt. Maar wie re geeren moet, heeft adviezen noodig en deze adviezen moeten, wat de landbouw betreft, komen van de landbouw zelf. Een andere maal hopen wij een en ander ter overdenking te geven over de herbouw van de dorpen. Zwaar ligt de hofstede van de B. onder het granaatvuur der Canadeesche artillerie. In de schuur en het woonhuis verblijven een 80-tal menschen, voor het meerendeel gevlucht van huis en haard. Als de beschieting blijft duren besluit de B. met twee menschen, die in het ondergrondsche werk hun sporen hebben verdiend, door de linie te gaan om te vragen het vuren te willen staken. Een van hen was een meisje, de andere was Jan Kars, onze onvergetelijke vriend, die nimmer van deze tocht zou terugkeeren. Terwijl de twee anderen dekking zoeken voor de aansuizende granaten, wordt hij dusdanig getroffen, dat hij op de plaats sterft, ongeveer 500 m. van de boerderij. Nooit zullen we dien twintigsten October vergeten Jan, toen jij je jonge leven gaf, in dienst van het land, dat je tijdens de bezetting bewees, zoozeer lief te hebben. Je aanstekelijke lach en je blijmoedige geest kunnen ons niet meer opbeuren, nu we je juist zoo noode kunnen missen, bij het opbouwen van al wat verloren ging. Doch de dankbare herinnering aan jou leeft voort in de harten van hen, die met je hebben gestreden. Nog gaat ons land gebukt onder de druk van den meedoogenlooze tyran en nog kunnen en mogen we niet alles zeggen van wat je hebt gedaan, doch eens zal het licht der bevrijding stralen over ons gansche land en zullen we voluit mogen spreken. Dan zullen we je de plaats kunnen geven, die je toe komt. Rust zacht, moedige kerel, je vrienden zullen je nooit vergeten. VERZACHTENDE OMSTANDIGHEDEN? In het kamp te Sluis is geïnterneerd een man, die onder nogal eigenaardige omstandigheden is toegetreden tot de N.S.B. Dit geschiedde door chantage van de kant van een individu dat dezen man te kiezen gaf: of lid worden, of (het alternatief doet hier niet ter zake). De man werd lid. Deze man staat bij zijn medeburgers niet slecht bekend, d.w.z. zijn omgeving is er van overtuigd dat hij niets heeft gedaan dat de Duitschers voordeel heeft verschaft, of ons land afbreuk heeft ge daan. Voor zoover ik de man ken, klopt dit wel; behalve dan, dat hij N.S.B.er was, en hierdoor indirect alle wandaden van Musserts bende heeft gerugge- steund! Nu heeft men het noodig ge vonden een lijst te doen circuleeren, bestemd om aan het M.G. aangeboden te worden, waarop men een verzoek tot vrijlating van dezen man, kon mede onderteekenen. Van deze gelegenheid is nogal gebruik gemaakt, o.a. ook door een lid van de „Koninklijke" Mare- chaussée. Is het feit dat een lijst voor

De Schakel | 1945 | | pagina 1