MILITAIR GEZAG. PLAATSELIJK NIEUWS. INGEZONDEN. Het is verboden zich te bevinden 2 K.M. van de Schelde in het bezit van fototoestel of kijker. De Militaire Commissaris van het district Z.-Vlaanderen De Kapitein ter Zee K. M. J. VAN LEEUWEN. -0 MIJNENRUIMERS. Dezer dagen is de eerste ploeg mijnenruimers haar mooie taak, ons land weer veilig te maken, begonnen. Een tweede ploeg wordt thans samen gesteld. Er is ook nog plaats voor U. Meldt U nog heden voor inlichtingen aan het bureau Militair Gezag te Groede. 0 VERBOD BIJENVERVOER. In verband met een onder de bijen volken in West Zeeuwsch-Vlaanderen heerschende besmettelijke ziekte wordt er op gewezen dat het verbod om bijen vandaar naar Oost Zeeuwsch-Vlaanderen te vervoeren, gehandhaafd blijft. Bekendmaking van het Centraaltransportbureau Door de Regeering zullen een aantal vracht auto's ter beschikking worden gesteld van het Civiele Verkeer. Belanghebbenden kun nen aanvragen om toewijzing van een zoo danige vrachtauto richten tot den Rijksinspec teur van het Verkeer in hun district. De aanvragen moeten vóór 10 Februari e.k. ten kantore der Rijksinspecteurs aanwezig zijn. Het kantoor der Rijksverkeersinspectie voor de Prov. Zeeland is gevestigd te Middelburg, Rouaansche Kaai 23. De Gemachtigde voor het Wegverkeer, Mr. G. M. J. HF.NKET. Sluis. In deze gemeente is een werkgemeenschap Wederopbouw ge' vormd welke ten doel heeft eenerzijds het bevoegd gezag van advies te dienen, anderzijds maatregelen door dit gezag genomen aan het publiek duidelijk te maken. Het adviseeren geschiedt recht streeks aan den burgemeester en meestal via de werkgroep wederopbouw, waar over in het vorige nummer van dit blad is gesproken, aan andere autoriteiten. Dikwijls zijn er klachten soms ge grond, heel dikwijls echter ook niet, of kan de instantie die er voor aansprake lijk wordt gesteld er niets aan veranderen. De werkgemeenschap wil nu de klach ten van het publiek opvangen, nagaan in hoeverre ze juist zouden kunnen zijn om vervolgens bij de betreffende auto riteiten te informeeren en adviseeren. Daarentegen beschouwt ze het als haar plicht de bevolking er op te wijzen dat veel voorschriften, hoe onbillijk ze ook schijnen, genomen zijn in het algemeen belang. Dat daarbij soms persoonlijke belangen geschaad worden is nu een maal een onvermijdelijk gevolg. Voor gezonde, opbouwende critiek staat de werkgemeenschap steeds open. Leden van de werkgemeenschap zijn: B. Baas, Petrus Boes, H. Bogaard, gem. opzichter, A. Barendse, L. de Broek, H. H. Blondeel, P. van Daalen, J. de Feijter, A. van Hoorikx, J. P. van der Leeuw, A. v. d. Oever, R. Plasschaert. S. Meeuwsen, G. Vennix en P. Verhage. Geadviseerd is reeds over: voedsel voorziening, distributie, het bewakings kamp, Roode Kruis enz. Door bemidde ling van de werkgemeenschap zal ge tracht worden in de zaal van Grahame films te draaien, een kleine bibliotheek te krijgen, een Nederlandsche en Pool- sche arts naar hier te laten komen om een lezing te houden over de Gestapo" en 31 Jan. (de jaardag van Prinses Beatrix) een feestelijk karakter te geven. 0 Oostburg. Toen een zoon van den slager B. alhier voor de „aardig heid" een jachtgeweer, dat hij onbevoegd voorhanden had, wilde afschieten, sprong het wapen uit elkaar. Hij h?d het n 1. geladen met een z.g. sabotagepatroon. Het gevolg was dat hij vrij ernstig ge wond aan gelaat en handen in het ziekenhuis moest worden opgenomen. WAAROM? Het zal nu zachtjes aan wel bekend zijn, hoe zwaar en omvangrijk het Weste lijk deel van Z.-Vlaanderen door het jongste oorlogsgeweld is getroffen. Des te onbegrijpelijker is het, dat nog steeds geen oplossing is gevonden voor de verregaande bevoorrechting van het Oostelijk deel vergeleken bij ons gewest. In Kloosterzande is op alle achterstallge bonnen kolen geleverd, zoo ook in Philippine en andere plaatsen, terwijl in het land van Cadzand sedert de be vrijding slechts 75 k.g. kolen verstrekt is en dat nog niet aan iedereen. Ik per soonlijk heb b.v. nog niets gekregen, daar mijn leverancier uitgebrand en ge- evacueerd is en de andere handelaren nauwelijks genoeg hebben voor eigen klanten. Weet U, lezer, wat het betee- kenen wil in deze kou in een huis waar de vensters met planken dicht zijn, zonder brandstof te zitten? Degene, die de brandstoffenvoorzieningin Zeeuwsch- Vlaanderen verzorgt, zeker niet! Dan het punt bonaanwijzing. De win kelier heeft hier niets meer in voorraad, zoodat na bekendmaking der bonnen, eerst de klant, daarna de winkelier en vervolgens de grossier zijn bonnen in levert. Met het onaangename gevolg dat de klant op zijn minst, maar meestal langer dan 14 dagen op de zoo hoog noodige levensmiddelen moet wachten. In Terneuzen b.v. stapt de huisvrouw reeds de eerste dag naar de winkel en heeft alles. Als er van bevoorrechting sprake zou zijn, zou het toch wel om gekeerd moeten zijn, daar zeker 75 pCt. van de bevolking in W. het kleine voor raadje dat ze nog had, door het oor logsgeweld is kwijtgeraakt. In Oost is zeeppoeder verstrekt, maar hier niets van dien aard, terwijl toch het schurft- en diphterie-gevaar, vooral in getroffen gebieden, verre van denkbeeldig is. Ik vind de boer te respecteeren, die op zijn bedrijf blijft om te redden wat er te redden valt. In plaats van het zeer zeker gemakkelijker „evacueeren" te ver kiezen. Hij verdient de sympathie van ons alle. Ik ken er zulken, die. iedere dag hutspot eten omdat zij maar een pan hebben. Waarom worden er in Terneuzen wel pannen en serviesgoed verstrekt en niet hier, terwijl er ook hier toestanden zijn op huishoudelijk gebied die hoog noodig om verbetering roepen. Verder de melkvoorziening. Het groot ste deel van de melkkoeien is weg in W., zoodat het begrijpelijk is dat niet op alle bonnen melk verstrekt kan wor den. Persoonlijk heb ik kleine kinderen, zoodat ik volle melk-bonnen heb. In 3 weken heb ik hierop echter geen melk kunnen krijgen. Ik was er al mee ver zoend, het is er niet, dus nog maar even de tanden op elkaar. Maar nu wordt in Terneuzen, waar geen voldoende volle melk aanwezig is, het tekort aangevuld met busjes melk. Waarom daar dan alles wel en hier niet We weten het allen, het vervoer is moeilijk en er zijn nog massa's andere moeilijkheden. Maar we ten de heeren, die de voedsel- en brand- stoffenvoorziening hier regelen, wel goed hoe zwaar en verantwoordelijk de taak is, die op hun schouders rust? Nu wordt gelukkig niet meer alles voorgezegd door „Verordnung zus en zoo" maar nu komt het aan op eigen iniatief; door pakken, helpen een oplossing te vinden en niet maar afwachten wat er wellicht vanuit het Oostelijk deel gedecreteerd

De Schakel | 1945 | | pagina 2