Jaardag Prinses Beatrix. EERST DE LANDBOUW. Samenstelling Werkgroep. No. 4 Vrijdag 2 Februari 1945 le Jaargang Drukker-Uitgever: T""\ 1"*^ f A I ^r'-'s Per kwartaal L25 Fa. Smoor de Hulster I 1 r"™* C 0 I «x r""< I Advertenties Boulevard 120 - Breskens \a*t/ i 1 1 A J,—7 cen(- per m m. Weekblad voor West Zeeuwsch-Vlaanderen, onder Redactie van de Werkgroep Wederopbouw West Zeeuwsch-Vlaanderen, Hoofd-Redacteur de heer A. Hoolhorst, Oude Haven 8, Oostburg. Woensdag j.l. herdacht onze Koninklijke Familie de dag, dat onze Prinses Beatrix zeven jaar werd. Ons aller beste wenschen zijn die dag naar onze geliefde Koninklijke Familie uitgegaan. De landbouw in het land van Cad- zand is zwaar, zeer zwaar getroffen. De oorlog ging met vernielende hand over onze vruchtbare landouwen, woningen, schuren en hangars werden kapot ge schoten of brandden af, honderden stuks vee werden door granaten gedood, een groot deel van de oogst is vernietigd. Er zijn landbouwers, die nauwelijks ruimte hebben om te wonen, anderen zijn bij buren ingetrokken, gereedschap om verder te werken is vaak niet meer aanwezig. Wij behoeven op deze plaats hierover verder niet uit te weiden, de bewoners van West weten voldoende hoe de toestand is, hopeloos. En toch „de boer, hij ploegde voort". Velen van onze menschen hebben met de handen in de schoot gezeten, zij zagen geen gat meer inde moeilijkheden, nog altijd gaat heel veel werk uiterst traag, nog altijd functioneeren verschillende diensten niet of niet behoorlijk. Maar de boeren zijn aan de slag gegaan en een goed deel van onze vruchtbare bodem ligt klaar geploegd en wacht om weder oogst te geven. En die oogst zal noodig zijn! Acht van onze provincies zuchten nog onder de barbaarsche druk van onze vijand, groote stukken vrucht baar land staan onder water, de voed selpositie schijnt hopeloos. Wij ontvingen zoo juist een brief uit de stad, geschre ven op 10 September, waarin al ge klaagd wordt, dat er zoo weinig te krijgen is. Hoe moet dat nu wel zijn. Straks, als het overige deel van ons land weer vrij is, worden millioenen handen uitgestoken naar ons vruchtbaar gebied om voedsel. En daarom zijn wij zoo verheugd, dat de boeren niet stil bleven zitten, doch terdege aangepakt hebben. Want Zeeland kan helpen en wij hopen, dat West Zeeuwsch-Vlaan deren een lichtend voorbeeld zal zijn. Maar onder deze omstandigheden kun nen de boeren het niet alleen af, zij moeten geholpen worden, want de moei lijkheden voor hen zijn te groot. Zij moeten meer paarden hebben en kunst mest, waardoor de opbrengst veel groo- ter zou worden, maar in de allereerste plaats komt het gebrek aan arbeids krachten. Vele landarbeiders vonden ander werk, waarmee zij meer verdien den. De puinruimers hebben een uur loon van 52 cent, het loon van den landarbeider is 40 cent. Dit is een on juiste toestand, het loon voor land arbeid moet zeker even hoog zijn als dat voor puinruimen. Onderzocht zal dan moeten worden in hoeverre de tegen woordige prijzen voor de landbouwpro ducten een loonsverhooging gedogen. Ook de hulppolitie en de hulpdouane telt landarbeiders onder zijn leden; zij komen binnen kortere of langere tijd wel terug, maar voor dit oogenblik zijn zij aan de landbouw onttrokken. Van nabij weten wij, dat de landar beiders het gedwongen werk voor de duitschers met groote tegenzin deden en dat zij voor het overgroote deel heel blij zijn, dat zij weer vrije arbeid kun nen verrichten. Het is te begrijpen, dat een aantal van hen het loonender werk op ander terrein heeft gekozen, maar men kan verwachten, dat alle arbeiders weer tot hun eigen werk terugkeeren, als de arbeidsvoorwaarden gelijk zijn aan die in andere bedrijven. Maar voor de eerstkomende tijd moet rekening ge houden worden met een tekort aan arbeidskrachten. Voorloopig is er slechts één oplossing voor het arbeidsvraagstuk, n.l. hulp van de burgerij. Als ieder, die het belang van een groote productie inziet en die in de oorlogsjaren geprofiteerd heeft van die groote productie, een klein deel van zijn tijd beschikbaar stelt voor land arbeid, als kantoren en diensten één dag per week hun personeel ter beschikking stellen van de boeren, dan kan alle werk verricht worden. Om tot een dergelijke organisatie te komen staan twee wegen open. In de eerste plaats die der burger dienstplicht, zooals die al op enkele plaatsen in het bevrijde Nederland is ingesteld. Maar de tweede mogelijkheid achten wij verreweg te verkiezen boven dienstplicht en wel de weg der vrij willige dienst. Ieder der bewoners van het land van Cadzand heeft in de oor logsjaren de weg naar den boer ge vonden, nu is het zaak, die weg weder te gaan om te helpen, te helpen om de productie zoo groot mogelijk te maken, om te helpen onze hongerende land genoten zoo spoedig mogelijk voedsel te zenden. Hier ligt een mogelijkheid voor het zwaargetroffen West Zeeuwsch-Vlaande ren om te laten zien, dat West wel weet, wat helpen is, om te laten zien, wat hartelijke samenwerking vermag. De boeren zijn niet bij de pakken blij ven neerzitten, de burgerij heeft de plicht om te helpen. Alles kan wachten, de puinhopen kunnen nog wel even langer blijven liggen, de openbare diensten kunnen wel een week later in orde komen, maar zonder voedsel kunnen wij niet en daarom moet de land bouw voorgaan. Lezers vroegen om publicatie van de namen der leden van de Werkgroep. Onzerzijds bestaat hiertegen geen enkel bezwaar. De samenstelling is als volgt: Voorzitter: ds. F. Oort, Retranchement. Secretaris: H. P. Everwijn, Zuidzande. Bestuuslid: J. T. Buma, Zuidzande. Leden: A. Beun, Aardenburg; J. Bliek, Nieuwvliet; D. C. Bouwense, Groede; W. C. Carels, Breskens; A. 1. Catsman Aardenburg; Ds. Derksen, Groede; J. Dieleman, Waterlandkerkje; A. P. Doek- heer, Hoofdplaat; P. J. Evers, Biervliet; J. de Feijter Pz., Sluis; A. Hoolhorst, Oostburg; Iz. de Hulster, Groede; Iz. Leenhouts, Retranchement; J. A. Leen- houts, Cadzand; J. Ramond, Schoondijke; Dr. Rosemeijer, IJzendijke; J. A. van de Sande, Oostburg; J. C. Simon, IJzen dijke; L. A. Suurmont, IJzendijke; P. Verhage, Sluis; P. de Winde, Breskens en C. M. Zuijdweg, Oostburg.

De Schakel | 1945 | | pagina 1