DE SCHAKEL MEDEDEELINGEN. P. V.C, Mededeelingen in W. Z.-VI. Bonnenlijst voor Z.-Vlaanderen. Het belangrijkste nieuws van de afgeloopen week UIT DE WERKGROEP. No. 3 Vrijdag 26 Januari 1945 TWEEDE BLAD. Vanaf heden zijn aanvragen voor triptieken voor België door eigenaars van Auto's en kleine vrachtwagens voor geheel Zeeuwsch- Vlaanderen te bekomen bij de Consul der A.N.W.B.; adres Adviseur Handel en Nijver heid, Militair Gezag Sluikil. Kosten lidmaatschap A.N.W.B. triptiek en zegelkosten en Bankgarantie naar gewicht en waarde, totaal kosten f 9,Bij aanvrage moet gewicht en waarde worden opgegeven. leder die triptiek noodig heeft moet deze ten spoedigste aanvragen opdat de verstrek king spoedig kan plaats hebben. H.H. Landbouwers, welke schade heb ben aan hun boomgaarden, kunnen deze schade opgeven bij de Plaatselijke Ver tegenwoordigers. alwaar een formulier kan worden ingevuld. H.H. Landbouwers, welke in aan merking wenschen te komen voor het ploegen met tractoren, kunnen een aan vraagformulier afhalen op het Districts kantoor te Groede en bij de Plaatselijke Vertegenwoordigers. Deze formulieren moeten zoo spoedig mogelijk terug be zorgd worden. De landbouwers, welke geinundeerde landerijen bezitten, worden door het Militaire Gezag verboden deze gronden in gebruik te nemen, alvorens hier toe stemming is voor verleend door den Rijkslandbouwconsulent, den heerv. Dijk, Nuchtere Stierkalveren. Veehouders worden verzocht hun pas geboren, niet geregistreerde stierkalveren steeds direct voor de slacht af te leveren, Het is niet toegestaan deze dieren door te houden voor de fokkerij of mesterij. Paardenhouders. Paardenhouders welke in het bezit zijn van legerpaarden of paarden achterge laten door de Duitsche Weermacht, waarvoor nog geen indentiteitskaart is uitgereikt, moeten hiervan onverwijld kennis geven op het P. B. H. kantoor te Groede. Na 15 Februari 1945 zullen alle paarden welke niet gedekt zijn door een indentiteitskaart onherroepelijk wor den afgenomen. Ook indien de indenti teitskaart van eigen paarden is zoek ge raakt, moet dit zoo spoedig mogelijk worden opgegeven. Na 15 Februari moe ten dus alle paarden voorzien zijn van een voorgeschreven indentiteitskaart. Aankoopvergunningen voor paarden kunnen schriftelijk worden aangevraagd op het P. B. H, kantoor te Groede. Op gegeven moeten worden de oppervlakte bouwland en het aanwezige aantal paar den, zoowel legerpaarden als eigen paarden, en de paarden geboren in 1945, terwijl tevens moet worden vermeld hoeveel paarden na 1 Augustus 1944 zijn gevorderd of door oorlogshande lingen zijn gedood. Onbruikbare legerpaarden kunnen op Donderdag 1 Februari 1945 worden in geleverd te Oostburg om 10 uur en te Uzendijke om 1 uur. Bonaanwijzing voor de periode van 21 Januari tot en met 3 Februari 1945. Artikel Bon Rantsoen p bon Brood 5 A en 5 B 400 gr. idem 6 A en 6 B idem idem 5 en 6 Beschuit 100 gr brood Aardappelen 5 en 6 P/2 kg. Melk 5 en 6 13/4 lit. Taptemelk 5 l3/4 lit. Suiker 45 Algemeen 500 gr. Peulvruchten Res A 5, B 5, G 5 250 gr. Gort Res D 6 en E 6 250 gr. Bloem Res A 6, B 6, C 6 70 gr. T arwebl. Stroop 46 Algemeen 250 gr. Chocolade Res C7, D 7, E 7 2 reepen Margarine of Boter 5 A en 5 B 125 gr. Eieren D 8 en E 8 Res. 2 eieren Vleesch 5 A en 5 B 125 gr. idem 6 A en 6 B 125 gr. Zout 48 Algemeen 100 gr. Beschuit. Van bon III43 K is de gel digheidsduur verlengd tot 3 Februari '45 Voorinleverbon voor Koffie. Bon 47 algemeen is aangewezen als voorinlever bon voor Koffie en moet uiterlijk Zater dag 27 Januari 1945 bij de winkelier zijn ingeleverd. De gang van zaken aan het Ooste lijk front in de laatste week was over weldigend. In verschillende speciale dagorders heeft Maarschalk Stalin de verovering bekend gemaakt van Insterburg, Allen- stein, Bromberg, Gnesen, Ortelsburg, Stahlfeld, Morungen, Labiau en Gelau. De Russen staan nu nog op. 250 km. van Berlijn en hebben de Oder langs een breedte van 60 km. bereikt. In Oost- Pruisen staan zij op 50 km. van de belangrijke Oostzee-haven Koningsber gen en op 85 km. van Dantzig. In den sector van Maarschalk Sjoekof hebben de Duitschers in 10 dagen 60.000 dooden en 21.000 krijgsgevan genen en groöte voorraden materiaal verloren. De D. trekken zich op groote schaal uit de Ardennen terug. De Ame rikanen hebben St. Vith veroverd. De Betuwe ten Zuiden van de Linge is van Duitschers gezuiverd. De D. hebben aan het front bij Sit- tard parachutisten in den strijd ge worpen. Ten N. van Echt wordt hevig gevochten. In Burma namen de Britsche troepen Monywa op den weg naar Mandeley. Het laatste stuk van den belangrijken Burmaweg is nu van Japaneezen ge zuiverd. Een groot aantal Nederlandsche artsen heeft in een schrijven een dringend protest gericht tot Seijs-Inquart, naar aanleiding van de slechte voeding in het nog bezette gebied en de daling der rantsoenen. Vele zaken komen elke week in de Werk groep aan de orde; zoo nu en dan zullen wij iets meedeelen. Een van de laatste keeren was Mr. Groene- wegen aanwezig en vertelde over de inter- neering der verkeerde elementen en de zui vering der verschillende besturen. Ieder kwam onder de indruk van de degelijkheid, waar mee de zaak berecht wordt. Van de nood zaak zijn wij - in deze situatie van den oor log - natuurlijk geheel overtuigd; dat het met deugdelijke bewijzen wordt afgewikkeld, kan ieder gerust stellen. In dit verband komt ook telkens ter sprake de behandeling der gevangenen in Sluis, de positie van de be- wakingsgroepen en elke misstand of onrecht vaardigheid wordt door ons gesignaleerd bij het Militair Gezag. Een andere keer ging een breede discussie over Landbouwvraagstukken: de noodzaak van een zaaiplan, de eerezaak van ons - bevrijden ten opzichte van geheel Nederland en van de geallieerden, de arbeid, enz. Ook is de oprichting van de Bond van Oud- Illegale werkers ter sprake geweest; het voor- loopige bestuur van deze Bond, afd. West Zeeuwsch-Vlaanderen is ook in de Werk groep opgenomen.

De Schakel | 1945 | | pagina 3