MILITAIR GEZAG BEKENDMAKING. PREDIKBEURTEN. Verordening van den Militairen Commis saris van het district Zeeuwsch-Vlaanderen d.d. 4 Januari 1945, no. 3 (Verordening aan stelling werknemers). De Militaire Commissaris van het district Zeeuwsch-Vlaanderen, mede uitoefende de bevoegdheden, toegekend aan het Militair Gezag, in het vorengenoemde gedeelte van het in bijzonderen staat van beleg verkeerende grondgebied van het Rijk in Europa; Overwegende, dat de veiligheid van den Staat vordert, dat het aanstellen van manne lijke personen voor het verrichten van werk zaamheden voor anderen, hetzij in dienst van dezen, hetzij in aangenomen werk, afhanke lijk worde gesteld van de toestemming van het Gewestelijk Arbeidsbureau of Bijkantoor; Gelet op de desbetreffende bepalingen van het Besluit op den bijzonderen staat van beleg; Stelt vast de volgende VERORDENING Artikel 1. In deze verordening wordt verstaan onder: a) ondernemers: ieder, natuurlijk of rechts persoon, die een beroep of bedrijf uitoefent; b) werknemer: ieder mannelijk persoon, die aanneemt eenige werkzaamheid te verrichten voor een ondernemer, hetzij in dienst van dezen al dan niet tegen genot van loon of andere vergoeding in geld of in natura, het zij in aangenomen werk; c) Arbeidsbureau; Gewestelijk Arbeids bureau of Bijkantoor, w.o. de woon- of ver blijfplaats van den werknemer ressorteert. Artikel 2. 1. Het is aan ondernemers verboden werk nemers aan te stellen, tenzij met schriftelijke toestemming van het Arbeidsbureau. 2. Het verbod bedoeld in het eerste lid, geldt niet bij aanstelling van werknemers in gevolge een der artikelen 5 en 8 van het Besluit van 17 Juli 1944, houdende regelen betreffende de arbeidsbemiddeling en de scho ling, herscholing en omscholing, of artikel 5 van het Buitengewoon Besluit Arbeidsver houdingen. 3. Van het verbod, bedoeld in het eerste lid, kan door den Militairen Commissaris hetzij aan bepaalde ondernemers of groepen van ondernemers, hetzij ten aanzien van be paalde werknemers of groepen van werk nemers, ontheffing worden verleend. Aan de ontheffing kunnen voorwaarden worden ver bonden. De ontheffing kan te allen tijde worden ingetrokken. Artikel 3. 1. Verzoeken om toestemming, als bedoeld in artikel 2, eerste lid, moeten schriftelijk en met redenen omkleed worden ingediend bij het Arbeidsbureau. 2. Het Arbeidsbureau houdt bij zijn be slissing rekening met de eischen eener rede lijke verdeeling der werknemers over alle daarvoor in aanmerking komende onderne mers. 3. Het Arbeidsbureau kan bij het verleenen van een toestemming daaraan voorwaarden verbinden. Het kan de toestemming te allen tijde intrekken! Artikel 4. Hij, die al dan niet opzettelijk het bepaalde in artikel 2, eerste lid of een voorwaarde als bedoeld in een der artikelen 2, derde lid, en 3, derde lid, overtreedt, niet nakomt of de uitvoering daarvan verhindert of be lemmert, wordt als schuldig aan een over treding ingevolge artikel 26, eerste lid, van het Besluit op den bijzonderen staat van be leg, geslraft met hechtenis van ten hoogste een jaar of geldboete van ten hoogste twee duizend gulden. Artikel 5. 1. Indien een bij art. 4 strafbaar gesteld feit wordt begaan door een rechtspersoon, kan de strafvervolging worden ingesteld en de straf worden uitgesproken tegen de be stuurders. 2. Geen straf wordt uitgesproken tegen den bestuurder, van wien blijkt, dat het feit buiten zijn toedoen is gepleegd. Artikel 6. 1. Deze verordening geldt voor Zeeuwsch- Vlaanderen. 2. Zij zal worden bekend gemaakt door aanplakking aan de pui. van de Gemeente huizen en door plaatsing in de nieuwsbladen De Vrije Zeeuw, De Schakel en De Stem en treedt onmiddellijk na hare afkondiging in werking. 3. Zij kan worden aangehaald onder de titel: „Verordening aanstelling werknemers". Gegeven te Axel, den 5 Januari 1945. De Militaire Commissaris van het district Zeeuwsch-Vlaanderen, De Kapitein ter Zee K. M. J. VAN LEEUWEN. o a) Het is aan burgers verboden in het bezit te zijn van benzinebussen (z.g. Jerry cans) al dan niet gevuld. b) Deze benzinebussen (Jerrycans) moeten onmiddellijk ingeleverd worden bij de dichts- bijzijnde Engelsche Mil. Eenheid, ofaanpas- seerende wagens worden medegegeven. c) Er zal geen vervolging ingesteld worden tegen personen in het bezit van dergelijke bussen (tenzij in het bezit van volle) dan 4 dagen na publicatie van deze bekendmaking. (Geteekend) Kapitein ter Zee K.M. Major R. S. N. Clarke Militair Gezag, OC 614 (A) Det C.A. J. VAN LEEUWEN. Datum van bekendmaking 19 Januari 1945. PLAATSELIJK NIEUWS. Oostburg. De verjaardag van H.K.H. Prinses Margriet werd alhier door de schoolkinderen geestdriftig gevierd. In een feestelijk versierde zaal van de school met den Bijbel werden de kinde' ren van alle lagere scholen vergast op chocolademelk. Versjes werden gezongen terwijl tenslotte cadeautjes order de kinderen werden verloot. Ieder kind ging, voorzien van een geschenk, na afloop van het feestje voldaan naar huis. G r o e d e. Maandagavond kwam de muziekvereen. „Eendracht maakt Macht" alhier in algemeene vergadering bijeen. De voorzitter, dhr. Mazure, heette alle aanwezigen welkom. Daarna werden de notulen onveranderd goedgekeurd. De ontvangsten over 1944 bedroegen f 341.51, de uitgaven f 238.21, alzoo een batig slot van f 103,30. Aftredende bes; uursleden waren de H.H. P. Mazure en C. Verschoore. In de plaats van eerstgenoemde, die zich niet meer herkiesbaar stelde, werd be- noemd dhr. A de Roo. De heer C. Verschoore werd bij acclamatie herkozen. Besloten werd een winterconcert te geven voor leden en donateurs Op voorstel van dhr. Beun werd P. Mazure als eerelid benoemd, waarna dhr W. Leenhouts de heer Mazure dankte voor hetgeen hij gedurende ruim 60 jaren voor de muziekvereeniging heeft gedaan. Hierna sloot de voorzitter, onder dankzegging, de vergadering. Retranchement. Van de vele wetenswaardigheden, die Lt. Stouthamer uit Groede alhier vertelde, zal niet licht vergeten worden, hoe dankbaar wij wel mogen zijn dat Engeland en de andere volken onze vrijheid hebben bevochten en daarvoor vele en zware offers heb' ben moeten brengen. Ook onze streek heeft daaronder geleden, maar als de Koningin zegt dat Z -Vlaanderen schooner zal herrijzen, dan is die belofte zeker! „Alles sal reg kom". Engeland en Nederland staan dicht bij elkaar en hebben veel achting voor elkaar. Vol bewondering is spreker voor de volle overgave waarmee het Engel' sche volk (man en vrouw) strijdt zulk een volk moet overwinnen! „Wat kunnen wij doen om de oorlog te helpen winnen?" is de vraag van een der aanwezigen Het antwoord is direct: oorlogsvrijwilliger worden; bij de Marva dienst nemen; en voor de voedselpositie van geheel Nederland arbeiden. De toe' stand in nog bezet Nederland en de oorlogvoering maakt deze arbeid dubbel noodzakelijk. Niemand blijve achter. Zondag 28 Januari Breskens: 10 uur. Ds. van Vliet. 14 uur. Zondagschool. Groede: 2,30 uur. Ds. Derksen. Nieuwvliet: 10 uur. Ds- Derksen Oostburg: 2 uur. Ds. v. d. Kam. 3.15 uur. Zondagschool. Retranchement: 11 uur. Ds. Oort.

De Schakel | 1945 | | pagina 2