DE SCHAKEL Plaatselijk Nieuws. Het belangrijkste nieuws van de afgeloopen week- Distributiedienst Oostburg. No. 2 Vrijdag 19 Januari 1945 TWEEDE BLAD. In een speciale dagorder van Maar schalk Stalin werd de bevrijding van Warschau bekend gemaakt, terwijl door de Voorloopige Poolsche regeering te Lublin de Bevrijding van Krakau werd bericht. Op één punt staan de Russen op 35 K M. van de Duitsche grens van Opper-Silezié. Ten Zuiden van Warschau hebben de legers van Maar schalk Sjoekof en Konjef zich met elkaar vereenigd. Dit is door de Rus sen bereikt na een offensief van vijf dagen, bij welk offensief gebruik ge maakt werd van een machtig artillerie vuur. In een tweede dagorder heeft Stalin het begin bekend gemaakt van een derde groote aanval over de rivier de Nareu. Hier zijn de Russen over een frontbreedte van 100 K.M. meer dan 40 K.M. diep doorgedrongen. De toestand in de Hongaarsche hoofdstad is op het oogenblik zoo, dat spoedig de val van deze stad kan worden verwacht. De troepen van het 2e Britsche Leger die ten Noorden van Sittard oprukken hebben met groote moeilijk heden te kampen, maar maken des ondanks toch goede vorderingen. Enkele dorpen bij de Duitsche grens werden veroverd. De Canadeezen hebben plaatselijke aanvallen gedaan bij Driel in de Bommelerwaard en ten N. O. van Nijmegen. De Duitschers blijven zich uit de Ardennen terugtrekken. In de Ardennen werd Houff.illise door de Amerikanen veroverd. Hier hebben de troepen van het le en 3e Amerikaansche Leger zich met elkaar vereenigd. De Nederlandsche Voorlichtingsdienst te Londen deelt mede, dat de pogin gen van de Duitschers om in bezet Ne derland alle mannen tusschen 17—40 jaar naar Duitschland te deporteeren, een totaal fiasco is geworden. Nieuws in het kort. De Amenkaansche Minister van Oorlog heeft medegedeeld dat gedu rende de eerste 6 maanden van dit jaar 900.000 man bij de Amerikaansche strijdkrachten zal worden ingezet. Verder zal 700.000 man noodig zijn voor fabrieks- en oorlogswerken. VERJAARDAG PRINSES MARGRIET. Van deze plaats spreken wij onze vreugde uit, dat wij in ons bevrijd gebied, de verjaardag van onze jongste Prinses mogen herdenken. Wij spreken de hoop uit, dat de tijd spoedig mag komen, dat onze Prinses haar verjaardag in Nederland mag vieren. Bresken s. Naar men verneemt zal waarschijnlijk de volgende week een passagiersdienst geopend worden tusschen Breskens en Vlissingen. O o s t b u r g. De eerste Luitenant Stouthamer hield alhier voor een ge heel gevuld lokaal een lezing, waarin hij vertelde hoe de verhouding tusschen de Engelschen en de in Engeland levende Nederlanders was en hoe het Engelsche volk zich voor de oorlogs voering inspant. Ook in Groede en andere plaatsen werden dergelijke lezingen met veel succes gehouden. Zuidzande. De Openb. Lagere School zal op 22 Januari a.s. weer beginnen, als de vele moeilijkheden om het gebouw en het meubelair in orde te krijgen, overwonnen kunnen worden. Groede. Hedenmiddag" om vier uur zullen de plaatselijke muziekver- eenigingen alhier eenige muzieknummers ten gehoore brengen ter gelegenheid van de jaardag van Prinses Margriet. Personen, die zich voor dienst of beroep na het invallen van de duister nis, te voet op straat moeten bevinden, kunnen schriftelijk bij den plaatselijken distributiedienst een aanvraag indienen voor petroleum. Voor openbare diensten moet de Kommandant of het Hoofd van den dienst een collectieve aanvraag indienen. TIJDELIJK RIJKSBUREAU VOOR HUIDEN EN LEDER. Namens de Nederlandsche Regeering maakt de Directie van het voor het bevrijde gebied in het leven geroepen Tijdelijk Rijksbureau voor Huiden en Leder het navolgende bekend: Het is de de dure plicht van een ieder, die daartoe in de gelegenheid is, er aan mede te werken, dat de bij slachtingen vallende huiden daar komen, waar zij voorloopig tegen bederf ge vrijwaard kunnen worden, om t.z.t. te worden vervoerd naar de looierijen. Aan de ingeschreven huidenhande laren wordt hierbij de verplichting op gelegd runderhuiden, kalfsvellen, paar denhuiden, veulenvellen, schapen- en lamsvellen, geiten- en geitjesvellen en varkenshuiden op de gebruikelijke wijze te verzamelen, deze te conser- veeren en wekelijks van de ingenomen huiden een opgave te verstrekken aan het Distributiekringbureau, waaronder zij ressorteeren en wel op de hun daarvoor vprstrekte formulieren. Het- zefde geldt voor de slachthuizen. Op de boeren en de andere houders van huiden, alsmede op de opkoopers, wordt een dringend beroep gedaan om hieraan hun volle medewerking te verleenen. Een ieder, die over huiden beschikt, dient deze onmiddellijk langs den ge- bruikelijken weg af te leveren aan de erkende huidenhandelaren. Ten aanzien van de prijzen en verdere condities blijven de door het Rijks bureau voor Huiden en Leder gegeven voorschriften volledig van kracht. Degenen, die de bepalingen dezer bekendmaking op eenig punt niet na komen, stellen zich bloot aan strenge strafmaatregelen. PREDIKBEURTEN. Zondag 21 Januari Breskens: 10 uur. Ds. van Vliet. 14 uur. Zondagschool. Groede: 10 uur. Ds. Derksen. Nieuwvliet: 14 uur: Ds. Derksen- Oostburg: 2 uur. Ds. Oort. 3.15 uur. Zondagschool. Retranchement: 11 uur. Ds. Everts. Zuidzande: 10 uur. Ds. Oort. Agent voor „De Schakel" te Sluis is de heer P. Boes, Nieuwstraat 65.

De Schakel | 1945 | | pagina 3