Waar wij staan. Maar duitsche methoden, dictatoriaal optreden, daar willen wij niets van weten, wij willen vrijheid, gepaste vrij heid, gebonden aan de door ons volk zelf gemaakte wetten, wij willen democratie. i Deze serie artikelen is opgedragen aan alle menschen van goeden wille. Wij, bewoners van W Z.-Vlaanderen zitten weer aan de goede kant van het front Onze bevrijding is er geen geweest die met vlaggen en feesten gevierd is. De verwoesting, en de daarmee samengaande deso ganisatie van alle openbare diensten is enorm geweest. Hierdoor zijn een aantal pro blemen gerezen, naast de reeds be staande van politiek en regeeringsvorm, en er is een zoodanig onduidelijke toe stand ontstaan dat het zelfs voor inge wijden in bestuurszaken heel moeilijk is een heldere kijk op de situatie te hebben. Toch blijkt bij een nadere be schouwing, dat er tal van schijnbaar onoplosbare vraagstukken bij zijn die na een eenvoudig onderzoek of heele- maal geen vraagstukken bliiken te zijn, of een eenvoudige oplossing hebben. Wij hebben de hachelijke taak op ons genomen, een poging te doen in enkele artikelen eenige van deze vraagstukken voor U te bespreken Een algeme n overzicht van de toestand waarir wjj ons bevinden dient hier echter aan vooraf te gaan. Het heden is het resul taat van gedachten en daden van het verleden. Evenzoo zal de toekomst mede het resultaat zijn van onze ge dachten en daden. Ziet hier onze ver antwoordelijkheid! Achter ons ligt een tijd van geestelijk touwtrekken. Aan het eene eind van het touw spanden de Duitschers zich in en wij d.w.z. sommigen van ons zetten ons schrap aan het andere einde. Zij hebben geen middel onbeproefd gelaten bij hun pogingen om ons in hun kamp te krijgen Wij hebben althans de gelegen heid gehad te leeren ons schrap te zetten. In deze tijd is ons volk ge leidelijk aan gesplitst in drie groepen. Een kleine groep is met de Duitschers mee gaan trekken. Een groep is zich blijven verzetten, en heeft zich al trekkende kunnen handhaven achter de principe-streep. Ten slotte was er een groote groep toeschouwers die niet krachtig aan één dér beide kanten heeft meegetrokken. Dit vergelijkend beeld uit de sportwereld lijkt mij niet slecht gekozen ter verduidelijking van de ontstane situatie. Alle elementen waren aanwezig, de beide tegenpartijen en de toeschouwers. Zoo is er een groote schifting ont staan in ons volk. Een ieder die om koopbaar was, of niet vast in zijn poli tieke schoenen stond, is omgekocht, naar het kamp van de vijand overge gaan, of in ieder geval op hetoogea- blik ongeschikt om een leidende rol te spelen bij de oplossing der vele maatschappelijke problemen. Overge bleven zijn de kleinere groep van lieden die in de ure des gevaars blijk hebben gegeven van moed, onbaat zuchtigheid en trouw aan het vader land, en de grootere groep van hen die niet actief aan de strijd tegen de Duitschers hebben deelgenomen. Zoo gezien schijnt de situatie gun stig. De meeste touwtrekkers zijn over gebleven. En hun taak schijnt niet moeilijk nu de Duitschers weg zijn. Maar. als we de vergelijking met de touwtrekkers nog even mogen vast houden dan zouden we kunnen zeggen dat ze als het ware op hun rug zijn gevallen, omdat er plotseling aan het andere einde van het touw niet meer wedt getrokken. En hier ligt het eerste probleemp Het werk van de touw trekkers in oorlogstijd was zonder groote p'oblemen. Het was een questie van schrap zetten, in dienst van het Vaderland, het was een zwoegen met het gezicht naar de tegenpartij, het was geen trekken naar een bepaald doel, het was steeds een verhinderen om meegesleurd re worden naar s vij- ands kamp. Nu zul'en onze touwtrek kers zich met hun rug naar de vijand, thans de maatschappelijke chaos, moe ten stellen, en met hun gezicht naar de toekomst. Er zijn menschen genoeg die hun krachten willen geven voor hun land. Er zijn ook menschen die de proble men bestudeeren en over een oplossing nadenken De groote moeilijkheid is echter al deze krachten weer te ver zamelen en tot samenwerking te bren gen. Enkelen onzer hebben reeds in de weken die we hoofdzakelijk in de kelder moesten doorbrengen hierover nagedacht, en toen reeds ontstond het idee van de „Werkgroep". Ons eerste doel hierbij was alle beschikbare krachten te verzamelen. Het tweede probleem is nu, hoe en waar dealdus verzamelde krachten aangewend moe ten worden] Prof Iduizinga beschouwde in zijn boek „Homo Ludens" (is de spelende mensch) alle cultuurgemeenschappen als een spelgemeenschap. In de recht spraak of op een vergadering zijn evengoed als aan een diner of tijdens een voetbalwedstrijd, voor den goeden gang van zaken vaste „spelregels" noodig, waaraan ieder zich heeft te houden. Zonder deze spelregels, wet ten, verordeningen, gebruiken, etc. kunnen we niet van beschaving Spreken. Zonder deze heerscht er chaos, wan orde. In W. Zeeuwsch-VIaanderen heerscht er op vele gebieden nog chaos, even als overal in gebieden waar het kort te voren nog slagveld was. Deze chaos is nog grooter, daar de Duitschers er belang bij hebben gehad ons vele van de oude beproefde spelregels af te leeren. Maar wij zouden hier willen beweren, dat vele van de oude goede spelregels niet onbekend zijn bij de menschen van W. Z.-VI. Diep in zijn hart weet ieder heel goed wat wij met deze spelregels bedoelen, wat zijn taak op het oogenblik is. Een spreekwoord zegt: „verneter de wereld, begin met jezelf!" Indien we allen eens beginnen met onszelf er waarachtig van te over tuigen, dat wij al heel veel doen voor de goede zaak, en vooral ook voor ons eigen levensgeluk, dat op het oogenblik voor velen zoo geknakt schijnt, als wij onze kleine dagelijksche plichten trouw en met toewijding ver vullen, dan hebben we al weer enkele spelregels die voor ons allen gelden en waarbij wij ons, ondanks alle tegen spoed toch gelukkig kunnen voelenl Dan zijn wij allen weer touwtrekkers, gespannen voor de goede zaak. Dit artikel droeg ik op aan allen die van goeden wille zijn. Wij zijn er van overtuigd, dat gij bewoners van W. Z.-VI. een naarstig volk zijn, alleen gelukkig bij uw werk, en daarom is het in dezen zin opgedragen aan u allen. Neemt Uw touw weer op en gaat aan uw werk gij touwtrekkers van West Zeeuwsch-VIaanderen. Zie tweede blad.

De Schakel | 1945 | | pagina 2