DE SCHAKEL Onze koers. No. 2 Vrijdag 19 Januari 1945 le Jaargang Drukker-Uitgever. Fa. Smoor de Hulster Boulevard 120 - Breskens Prijs per kwartaal f 1,25 Advertenties 7 cent per m.m. Weekblad voor West Zeeuwsch-VIaanderen, onder Redactie van de Werkgroep Wederopbouw West Zeeuwsch-VIaanderen, Hoofd-Redacteur de heer A. Hoolhorst, Oude Haven 8, Oostburg. Onder de vele nuttige eigenschappen, die de levende wezens bezitten is het aanpassingsvermogen wel zeer merk waardig. Een dier, dat gewend is in een vochtige omgeving te leven, zal zich na een korte overgangstijd tame lijk wel voelen in een droge omgeving Het is zelfs gelukt om tropische planten zoo te behandelen, dat ze in een ge matigde streek ook groeien. Ook de tnensch vertoont een groot aanpassingsvermogen. Als men vier maanden geleden voorspeld had, dat gezinnen, die in een ruim huis woon den, zouden samengepropt worden in één kamer plus slaapkamer, dan zou men niet voor geheel vol genomen zijn. Toch leven thans honderden gezinnen in dergelijke omstandigheden en vaak is men nog dankbaar, dat men over een dergelijke woongelegenheid kan beschikken. Welk een verandering heeft onze voedselpositie niet ondergaan. De rantsoenen zijn kleiner dan voor heen, we moeten ons tevreden stellen met hetgeen ons verstrekt wordt; velen trokken vroeger de neus op voor mar garine, nu zijn zij heel blij, als de bonnenlijst de verstrekking er van aankondigt. Hoe behelpen we ons zonder morren met een kaars en een petroleumlamp. We zouden nog heel wat meer veranderingen in on gunstige zin kunnen aanvoeren, die de menschen aanvaarden, met of zonder mopperen. Werkelijk de mensch heeft een groot aanpassingsvermogen althans voor stoffelijke zaken. Want op geeste lijk gebied schijnt die aanpassing niet zoo eenvoudig te zijn. Vier en half jaar hebben we geleefd onder Duitsch bewind, hebben we geleefd onder dwang, dwang om auto's, fietsen, radio's enz. in te leveren, dwang om naar Duitschland te gaan werken, dwang om kuilen te graven, dwang om palen te planten, dwang, dwang en nog eens dwang onder een dictatoriaal bestuur. Wie niet of niet voldoende werkte, werd met concentratie- of werkkamp bedre'gd, wij spraken allen schande van dergelijke methoden en hoopten vurig, weer spoedig vrij te zijn, om dan zonder dergelijke minder waardige middelen weer aan de arbeid te kunnen gaan. Wij wilden geen dictatuur, wij wilden democratie, wij snakten naar democratie! Wij snak ten naar de tijd, dat wij weer in het openbaar onze meening zouden kunnen zeggen om door uitwisseling van ge dachten in alle vrijheid tot een goede samenwerking te komen. En in Engeland zat onze regeering klaar om zoo spoedig mogelijk die vurig verlangde democratie naar het bevrijde Vaderland terug te brengen. Wij werden bevrijd, en de regeering bracht ons weder, voor zoover dat in oorlogstijd mogelijk is, de democratie, dat wil zeggen, de regeering legde de beslissing over eigen leyen weer in eigen handen. Het regiem van de dwangcultuur nam een einde. Wie meende, dat de verhoudingen weer direct normaal zouden zijn, was toch wel heel optimistisch. Men kon toch begrijpen, dat er een periode van verwarring zou ontstaan, die even door geziekt moest worden en die onmoge lijk in een handomdraai zou op te heffen zijn. Het moest toch voor iede- ren weidenkenden mensch duideiijk z;jn, dat er even tijd noodig zou zijn om zich aan te passen van de zwartste dwang naar de gulden vrijheid. Voor hen, die zich van een en ander niet voldoende rekenschap hebben gegeven, zijn de teleurstellingen niet uitgebleven. Het enthousiasme om aan de oorlogs voering mee te werken is niet bijster groot gebleken. Velen konderl niet tot werken komen, konden hun levenshou ding niet hervinden en zwalkten wat doelloos rond. Anderen waren werke lijk arbeidsschuw geworden en teeren nu nog op hun gemakkelijk verdiende geld. Aan de andere kant is het voor velen moeilijk om een plaats te vinden, gllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli waar zij werkelijk een oorlogstaak kunnen vervullen. Op dezen komen wij nog wel terug, want er is een taak voor iedereen. De goed willenden zul len geduldig hun tijd afwachten. Maar de groep van de werkelijk niet werken den, wat moet daarmee? Het advies van velen is kort en duidelijk: zet die lui op het Qroote Eiland of stop ze in het kamp te Sluis. Maar hiermee geven deze adviseurs blijk, dat ze in de loop van de bezettingstijd aardig in het schuitje van de dictatuur-opvattingen zijn gekomen, zij willen dadelijk dwang. Wij willen juist geen concentratie kampen, wij willen juist geen verban ning en wegvoeren in slavernij,- wij willen vrije arbeid voor iedereen. Wij moeten de arbeidsschuwen weer tot vrije arbeid opvoeden, hun moet voor gehouden worden, dat het hun moreele plicht is te werken, voor zichzelf, maar vooral voor onze gemeenschap, zeker nu, nu wij een nieuwe toekomst moeten opbouwen. Dat kan alleen met vrije werkers, van hoog tot laag. We heb ben toch te duidelijk gezien, hoe de arbeidspresiaties zijn, als dwang wordt uitgeoefend. En als het werkelijk waar zou zijn, dat de opbouw van ons land alleen door dwang zou kunnen ge schieden, dan zou ons volk niet waard zijn in een hernieuwd land te wonen. Maar ieder, die het Nederlandsche volk kent, weet, dat ons land in alle vrij heid door eigen krachten is opge bouwd en dat het weder op dezelfde manier herbouwd zal worden en wij, die het land van Cadzand zoo goed kennen, weten, dat ook ons landje zal herrijzen, zonder dwang, zonder be dreiging met concentratiekamp, door de vrije wil van onze menschen. En de weinigen, die inderdaad niet werken willen? Laat hen in alle vrij heid verhongeren, wie niet werkt, zal niet eten. Dat moeten zij zelf weten. IIIIIIUIIUIIIIIUIUIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIUIIIIIUIUilUIIUIUIUIHIUIIflIlUIIUIIII HUI „Niet het snijden der rijst geeft vreugde, maar het snijden der rijst, die men zelf geplant heeft". (Multatuii). Niet de vrijheid geeft vreugde, maar de vrijheid, die men zelf herwonnen heeft. Help mee onze vrijheid te herwinnen! Dat kan aan het front, dat kan achter het front, help! Illlllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll !lllillllll!lllilUII!llllllllllllllllllll1lllll!lllllllllllllllllll!lll!lllllllllllllllllll!ll!!llllllllllll!lllllllllllllill!lllllllllll

De Schakel | 1945 | | pagina 1