Vrijwilligers voor! DE SCHAKEL Berichten B.B.C. De oorlog moet gewonnen worden! Wat doet U er voor? Disfcrsbutiedienst Oostburg. Mededeelingen L. C.O. No. 1 Vrijdag 12 Januari 1945 TWEEDE BLAD. Herrijzend Nederland 10 Jan. 9.15 uur. De Amerikanen zijn gisteren met sterke formaties geland op het eiland Luzon op de Philippijnen en hebben er verschillende bruggenhoofden ge vestigd. Aan het W. front hebben de Duit- schers op verschillende plaatsen in de Ardennen aan het noordelijke gedeelte van dit front zich moeten terug trekken. De sleutelstelling la Roche wordt door de Amerikanen omsingeld. In den Elzas hebben de Duitschers de tot nog toe laatsten aanval gelan ceerd. Na eenige terreinwinst in het begin moesten zij zich onder zee-i zware verliezen terugtrekken. Lt.-Gen. Omar Bredley gaf gisteren in een persconferentie interessante ver klaringen over de voorgeschiedenis en het verloop van de strijd in de Ardennen. Minister-President Gerbrandy heeft gisteren voor Radio Oranje een toe spraak gehouden tot de bevolking van de nog door de D. bezette gebieden in Nederland. Oostelijk front. De opmarsch der Russen in de Donau-vallei vordert goed. De D. blijven tegenaanvallen tot ontzet van Boedapest herhalen. Boedapest is voor de helft in Russische handen. 10 Januari 2.15 uur: De tegenstand der Japanners bij de Amer. landing op het eiland Luzon was slechts zwak. Vanuit de lucht trachtte de vijand het verband te verhinderen en verloor hierbij 79 machines. De Amerikanen leden lichte verliezen. In de Ardennen wordt de toestand der D. langzaam maar zeker precair. Zoowel uit het N. als het Z. dringen de geall. op naar de laatste toevoer- weg die van Saint u BerHoefalieze naar het Oosten loopt. De D. hebben een nieuwe aanval ingezet ten N. van het bosch Hagenau het front van het 7e Amer. leger, doch zijn teruggeslagen. De D. pogen met niet minder dan 8 pantserdivisies Boedapest te ontzetten. Ze zouden tot op 22 K.M. ten W. van de stad genaderd zijn. Inmiddels ruk ken de Russen ten N. van de Donau op en bedreigen de flank van de D. opmarsch. In Italië worden de operaties door slecht weer bemoeilijkt. De geallieerde legerleiding is voornemens om een cursus te organi- seeren in het ruimen van mijnen. Het ligt in de bedoeling twee ploegen, ieder van acht man, op te leiden, en deze te belasten met het ruimen van mijnen in West Zeeuwsch-Vlaanderen. Behoorlijke belooning. Mondelinge of schriftelijke opgave aan het Militair Gezag te Groede vóór 16 Januari T945. NEDERLANDERS! HELPT MEDE OM UW LAND WEDER VEILIG TE MAKEN. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii:iiiiiiiiiiiiiilliiililllllliliiiilillllillilllllllllllllllllllllllllli!|lllllllllll!lllllllllll)HIII iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Uitreiking bonkaarten levensmiddelen 2e periode 1945. In de week van 15 t\m 20 Januari a.s. zullen de bonkaarten levensmid delen voor de 2e periode 1945 worden uitgereikt. Met ingang van de 2e periode zullen wederom 5 soorten bonkaarten worden verstrekt in de 5 leeftijdsgroepen, zoo als wij die voor de bevrijding kenden. Voor het verkrijgen van een nieuwe bonkaart moeten worden ingeleverd de bonnen 111-87 en 111-87 K van de broodkaart 3e serie. Tevens moet de tweede Stamkaart en verblijfsvergunning worden mede gebracht. Voor de juiste uitreikingsdata wordt verwezen naar de plaatselijke bekend makingen. De bonkaarten zullen slechts worden uitgereikt in de gemeente, die de ver blijfsvergunning heeft afgegeven. Petroleum voor voertuigverlichting. Personen, die 's avonds vervoer langs de weg verrichten met paardewagens, kunnen een aanvraag indienen voor petroleum teneinde hun voertuigen te kunnen verlichten. Bij gebrek aan aan vraagformulieren kan de aanvraag ge schieden op een vel papier. Hierop dient men te vermelden naam, adres, woonplaats, beroep, alsmede welk vervoer 's avonds wordt verricht. Deze aanvragen moeten uiterlijk 16 Januari a.s. bij de plaatselijke distribu tiediensten zijn ingeleverd. AANKOOPVERGUNNINGEN PAARDEN. H.H. landbouwers kunnen een aan koopvergunning voor paarden schrifte lijk aanvragen op het P. B. H. kantoor ,te Groede. Opgegeven moet worden het aantal eigen paarden, legerpaarden en paarden geboren in 1943, met vermel ding van het aantal H.A. bouwland. Deze regeling geldt eveneens voor premie-paarden. Nauwkeurige opgave bevordert een vluggere afwerking.

De Schakel | 1945 | | pagina 3