De Redactie van de krant. Ernstige waarschuwing. kondigen van het wezen van het ge noemde. En zoo leek ons „de Schakel" de naam die het best uitdrukt de zin die het blad (een voorloopig blaadje) voor U zal hebben. Het wil voor U zijn de schakel die U weer met de wereld verbindt. Het zal de schakel zijn die U met elkander verbindt, door dat U in de gelegenheid zult worden gesteld door middel van kleine adver tenties Uw districtsgenooten op de hoogte te stellen van wel en wee in Uw gezinnen. Het zal de schakel z;:n tusschen het M. G. en U, daar het U op de hoogte zal houden van nieuwe maatregelen. Voorts zal het de schakel zijn tusschen U en het Gezag doordat het in de vorm van ingezonden stuk ken gegronde critiek, voor zoover de voorloopig beperkte plaatsruimte dit toelaat, wil opnemen! Dan wil het trachten U op de hoogte te houden van net voornaamste wat de vrije pers in binnen- en buitenland te zeggen heeft. Dit is een groot programma, maar wij beginnen het met enthousiasme omdat we weten hoe noodig het is weer wat eenheid te brengen in het geestelijke leven van W. Z.-Vlaanderen. We zijn doordrongen van de kleinheid van onze middelen cn van de veelomvattendheid van onze taak en we willen deze korte geboorte-toespraak dan ook eindigen met de woorden waarmee President Roosevelt zijn rede voor het Congres op 5 Jan. 1.1. eindigde: „W.j bidden dat we de geweldige mogelijkheden, ons door de Voorzienigheid geboden, waardig mogen benutten". Een eigen krant voor West Zeeuwsch- Vlaanderen zal welkom zijn! De naam van den Hoofdredacteur zal een goede waarborg zijn voor de deugdelijkheid van onze krant. Maar weet de lezer ook wat de Werkgroep voor Weder opbouw, die de Redactie vormt, is en wil en_ wie er in zitten? Meer dan vier jaren is ons Vader land gekweld, uitgezogen en plat ge trapt: het leven werd tot een ruïne g smaakt; Afgebroken werd wat ons maatschappelijk en economisch leven kenmerkte; afgebroken werd onze be schaving; afgebroken werden onze ge zinnen. doordat de mannen en zelfs de vrouwen en meisjes, hier of in den vreemde slavendiensten moesten verrichten En dat alles was het werk van den onderdrukker. En daarin werd hij toegewijd en van harte ge holpen door N.S.B.ers, geldwolven en verraders! Wij weten het allen, en bicter hebben wij §r onder geleden! Gelukkig was er ook verzet; naar omstand gheden hebben verschillende menschen hun uitersce best gedaan, ondergronds en met gevaar voor bezit en leven, de afbraak te verminderen en den gehaten onderdrukker afbreuk te doen en een grondslag voor weder opbouw te vinden. Van dez menschen vindt U in de We kgroep voor Wederopbouw er enkelen bij elkaar. Uit iedere ge meente en uit alle bevolkingsgroepen en uit de belangrijkste takken van dienst (zooals grensbewaking, cen trale controledienst, voedselvoorziening, distribuciedienst, volksgezondheid, on derwijs, waterstaatswerken, bouw bureau) is een vertrouwensman ge kozen Deze zijn volledig op de hoogte van alle problemen en bezitten kenris van zaken. Zij willen volkomen on baatzuchtig en onpolitiek medewerken in dienst van de wederopbouw van ons Vaderland. Nu is ook de bevrijdingsveldtocht als een zware wals over ons heen gegaan; heeft ons gelukkig de b e v rij- d i n g gebracht, maar ook een alge- heeie ontreddering van ons gemeen schapsleven. Wij behoeven daarover niet te schrijven, want bijna ieder van onze lezers heeft zijn aandeel te dra gen gekregen en kent de ontreddering van nabij. Dat serbindt onsmetsceike banden en verantwoordelijkheid aan elkander, en doet ons thans de handen ineen slaan in een dringende behoefte aan orde en wederopbouw. Terwijl de oorlog nog woedt elders in ens Vaderland, terwijl de vijand niet ver verwijderd is van onze streek, terwijl zijn vliegmachines en vliegende bommen nog over ons heen razen, is er een begin gemaakt met de wederopbouw van al wac afgebro ken werd. Onder leiding van onze geliefde Koningin, kan onze Regeering weer over ons regeeren en doet dit door het Militair Gezag. Onze Werkgroep •heeft tot dit Gezag ge zegd: „U kunt op ons rekenen, gelijk u dit al deze jaren heeft kunnen doen; wij zijn bereid mede te werken aan de wederopbouw. Wij kennen alle ge meenten, alle toestanden en alle menschen. Wij kennen de problemen. Wij zullen u helpen". Hec Militair Gezag heefc geantwoord: „Hartelijk dank! Wij rekenen op Uw mede werking". En zoo neemt dus onze Werkgroep actief deel aan de wederopbouw, bestudeerc de vraagstukken, geeft kri tiek en advies aan het wettelijk gezag, waarmede een geregeld contact wordt onderhouden. Achter deze werkgroep staat (is het noodig dit te schrijven?) geheel die bevolking, aan wie de be vrijding van ons Vaderland en een Herrijzend Nederland warm ter harte gaat. Tesamen met den heer Hoolhorst vormt het Dagelijks Bestuur van de Werkgroep de Redactie van dit blad. En zoo spreekt de Redactie de wensch uic dat onze krant bij u allen welkom moge zijn en zijn diensten moge ver richten tot nut van de bevolking, tot wederopbouw van de gezinnen en levens van allen en tot herrijzing van ons Vaderland, waarvan het Wilhelmus zegt: „Het Vaderland getrouwe blijf ik tot in den dood". Het weer in cultuur brengen van geïundeerde gronden. Belanghebbenden worden er op ge wezen. niet te ploegen in de met zout- of brak water geïnundeerde gronden. Laat deze gronden»voorloopig rustig liggen. Wordt toch geploegd, dan verbeurt men niet alleen elke schadevergoeding van overheidswege, doch bovendien wordt de structuur van de grond zoo danig benadeeld, dat nog ernstige schade volgt in het volgende en het daarop volgende oogstjaar. Men wachtte het resultaat van het grondonderzoek af alvorens te be ginnen. Na het grondonderzoek volgen nadere mededeelingen. De Rijkslandbouwconsulent, VAN DIJK. Zie tweede blad.

De Schakel | 1945 | | pagina 2