cheldebode uit Wedstrijdvissen: winnen kan er maar één Cantatedienst eerste paasdag Souburgse school genomineerd Meiden in meerderheid bij schoolvoetballen DE LAMMERENBURCHT Kerkberichten D§ ^cheldebode r ONTDEK HET HEELAL TIJDENS STERRENKIJKDAGEN. Platform Zeeuwse vrouwenraad MIDDELBURG - Het heelal ontdekken? Dat kan, want vrijdag 22 maart en zaterdag 23 maart worden in Nederland voor de 26-ste keer de jaarlijkse landelijke sterrenkijkdagen gehouden. In Zeeland opent de Publiekssterrenwacht haar deuren, jong en oud kunnen op informele wijze kennisnemen van de sterrenhemel en de mooie hobby astronomie. De 'hemelse' avonden zijn gratisbeginnen om 20.00 en eindigen rond 22.00 uur. verrekijker venus Programma van De Piek Gratis tennisles voor fifty-fitters BINGO DANSAVOND Vrijwilligers/-sters gevraagd voor de bingo en achter de bar Expo in Schakel Joost Zwagerman bij Nehalennia tijdens Boekenweek Ontmoetingsdag voor mensen in stiefgezinnen Open dag bij Modelspoor 'ik voel nattigheid' Arsenaal heeft andere eigenaar WOENSDAG 20 MAART 2002 'Hemelse avonden in Middelburg' VLISSINGEN - De ZIF- prijsuitreiking, een onderscheiding voor mensen met een functiebeperking op grond van een handicap, ziekte of leeftijd, is donderdag 4 april in hotel Arion aan de Boulevard Bankert 266. DE genodigden worden er om 13.30 uur verwacht. MIDDELBURG - Van 23 maart tot en met 20 april exposeert in galerie 't Haentje te Paart (Spanjaardstraat 19) Frank Biemans met glasobjecten.De openingstijden: donderdag-, zaterdag- en zondagmiddag van 14.00 tot 16.30 uur en na telefonische afspraak via nummer 613288. VLISSINGEN - Zondag 24 maart houden the Country Coast Line Dancers een speciale middag in hotel-restaurant Piccard vanaf 14.00 uur. Belangstellenden kunnen er natuurlijk linedansen en er kan gratis gebruik gemaakt worden van het zwembad. Tegen etenstijd, 17.30 uur, wordt een western buffet gepresenteerd. Hiervoor reserveren is wel noodzakelijk, dat kan bij Piccard. Daarna is er livemuziek met Pete Bourbon. GOES - De oud-katholieke gemeenschap houdt zaterdag 23 maart een kerkdienst in de Maria Magdalenakerk aan de Singelstraat in Goes, aanvang 10.30 uur. MIDDELBURG - Het VSB Fonds Zeeland is verhuisd naar de binnenstad van Middelburg en nu bereikbaar op het adres Achter de Houttuinen 8, telefoon 682556. OOST-SOUBURG - Aktiva presenteert woensdag 27 maart een voorjaars-modeshow van Shop 54 Vlissingen en Shop 6 Middelburg in De Zwaan aan de Kromwegesingel 1. De zaal is om 13.30 uur open. Kaarten kosten 1.60 euro en zijn verkrijgbaar bij de beheerder van de Kwikstaart, mevrouw Pleijte, telefoon 462437, mevrouw Elberse, telefoon 467567 en, indien nog voorradig, aan de zaal zelf. OOSTKAPELLE - Zondag 24 maart kan er onder leiding van een gids op zoek worden gegaan naar eieren van amfibieën, eisnoeren van padden en eitjes van watersalamanders, aanvang 14.00 uur. Info via telefoon 582620. OOST-SOUBURG - Zaterdag 23 maart om 21.00 uur in Razzmatazz een optreden van Keukojoen. Een Belgische groep die bezoekers alle kleuren van de regenboog laat zien. Inlichtingen via telefoon 0113- 230168. MIDDELBURG - Donderdag 4 april vanaf 14.00 uur is in de Concert- en Gehoorzaal aan de Singelstraat 13 een bijeenkomst van de gemeente, Kamer van Koophandel en het Nederlands Centrum voor Handelsbevordering met als onderwerp de VOC, Verenigde Oostindische Compagnie die vierhonderd jaar geleden in het leven werd geroepen. MIDDELBURG - Vrijdag 22 maart is in de Drvkkery aan de Markt Mariët Meester aanwezig om te vertellen over haar boeken en belevenissen, aanvang 16.00 uur. VLISSINGEN - Zaterdag 23 maart wordt vanaf 13.00 uur in Het Palet (ingang Irislaan) een rommelmarkt gehouden. Er demonstraties, er is een verkoop van zelfgemaakte bieren en wijnen en er zijn hapjes en drankjes. Om 17.30 uur is er een gezamenlijk etentje en dat kost 3 euro. MIDDELBURG - Het Platform Zeeuwse Vrouwenraad vergadert 25 maart van 14.30 tot 17.00 uur in Scoopera, Achter de Houttuinen 8. Onderwerp is 'naar een duurzame samenleving. Duurzaamheid is namelijk in en wordt vrijwel overal bij gebruikt': duurzame energie, duurzame landbouw, duurzaam consumeren en dergelijke. De lezing wordt verzorgd door mevrouw dr. Anja de Groene, lector aan de Hogeschool Zeeland. Door Clé van Katwijk. de de Ze zijn gefascineerd, medewerkers van publiekssterrenwacht in Middelburg en willen hun enthousiasme overdragen aan een groter publiek. In het monumentale pand aan de Herengracht is een ruime etage beschikbaar. De bezoekersruimte is zodanig ingericht dat de belangstellende direct een indruk krijgt van de nietigheid van de aarde, in vergelijk met andere planeten. Aan het plafond draaien Satumus en andere hemellichamen, dit alles op schaal en weloverwogen afgebeeld. Een muurschildering van de zon verduidelijkt de bescheiden afmeting van de aarde nog eens extra, het is slechts een knopspeldje. Het besef dat je je als mens op dat knopje bevindt maakt de toeschouwer nederig en klein. „Je verliest eventuele kapsones, bevestigt Jan Minderhout, die zorgdraagt voor de pr van de publiekssterrenwacht in Middelburg, „Tegelijkertijd krijg je een enorme bewondering voor het prachtige systeem." Tien jaar geleden zat zijn werk bij het Kemreactorcentrum in Borssele er op. Hij zag overeenkomsten tussen de processen die hij tijdens zijn werk had waargenomen en vele reacties in de ruimte. Minderhout is nog steeds zeer onder de indruk van zijn waarnemingen in het heelal. Maanlanding Rijk Jan Koppejan was als klein jongetje niet voor de televisie weg te slaan en zat eind jaren zestig met open mond te kijken naar de bemande Apollovluchten met als hoogte punt de eerste landing van mensen op de maan. Nu geeft hij vooral uitleg en cursussen aan kinderen, organiseert verjaardagsfeestjes waarbij modellen van bijvoorbeeld satellieten gefabriceerd worden en maakt de ruimte begrijpelijk voor de jong geïnteresseerde. Bezoekers, volwassenen en kinderen zijn overigens elke vrijdagavond welkom om eens rond te kijken in de sterrenwacht. Natuurlijk hopen alle medewerkers altijd op een heldere avond en mooi onbewolkt weer zodat ze met het publiek, gewapend met kijkers en telescopen van de sterrenwacht, naar buiten kunnen gaan. Soms zit het wat tegen hoewel het de afgelopen twee jaar op de Sterrenkijkdagen prachtig weer was. Als het weer het echt af laat weten geven de amateur-astronomen presentaties, dia- en WESTKAPELLE - Het schoolvoetbal voor dorpen op Walcheren krijgt 3 en 10 april zijn apotheose. De jongensteams spelen 3 april, de meisjes 10 april op terrein Prelaat aan de Domineeshofweg. Beide dagen wordt er om 13.00 uur afgetrapt. In totaal doen er 19 scholen mee. Dat betekent dat er 81 teams in actie komen. Op 3 april zijn dat er 39 en 10 april 42. Volop belangstelling van de vrouwelijke spelers dus. De deelnemende scholen zijn: De Golfslag Domburg; Bergpadschool Grijpskerke; De Schutte Gapinge; Lichtstraal Westkapelle; Springplank Aagtekerke; Knotwilg Oostkapelle; 't Klinket Koudekerke; De Wegwijzer Serooskerke; De Lichtboei Westkapelle; Willibrordusschool Zoutelande; Kon. Beatrixschool Arnemuiden; Het Veer Veere; De Regenboog Oostkapelle; De Goede Polder Vrouwenpolder; Het Baken Arnemuiden; Valeriusschool Veere; De Schute Biggekerke; De Sprong Koudekerke; 't Vierschip Arnemuiden. Volle Evangelische Gemeente Berea Westerbaan 16; 10.00 uur: Bethel Pinksterkerk, Vrijdomweg 1: 10.30 uur. Evangelische Gemeente Blinkende Morgenster, dr. Stavermanstraat 61:10.00 uur. Christelijk Centrum Zuidpoort, Voltaweg3:10.30 uur. Gemeente Filadelfa, Vrouwenstraat 5,10.00 uur. Leger des Heils, dr. Stavermanstraat 39:10.00 uur. Pinkstergemeente Vlissingen, Vrijdomweg 15.00 uur. Pinkstergemeenschap Shalom, Kanaalstraat 8, )0st-Souburg 14.30 uur. Gereformeerde kerk Vrijgemaakt, Klein Vlaanderen 75, Middelburg. Tot en met maart aanvangstijden 11.00 en 17.00 uur. Van 7 tot 28 april om 09.00 en 15.00 uur. Bijzondere diensten: biddag 19.30 uur, goede vrijdag 19.45 uur en hemelvaart 11.00 uur. Christengemeenschap Kring Zeeland, Noordstraat 62, Middelburg, kerkdienst 09.30 uur, wijdingsdienst 10.00 uur: data: 2 april; 7 april; 5 en 20 mei; 2 en 30 juni; 22 september; 20 oktober; 17 november en 15 december. Christelijk Gereformeerde kerk Middelburg: 24 maart 09.00 en 15.00 uur. De diensten zijn in het gebouw van de Gereformeerde kerk, (Klein Vlaanderen 75) omdat de eigen kerk wordt verbouwd. Gereformeerde kerk en hervormde kerk Koudekerke: 24 maart SOW- dienst 10.00 uur in de gereformeerde kerk. Van 25 tot en met 27 maart SOW-avondgebed vanaf 19.30 uur in de gereformeerde kerk; 28,29,30 en 31 maart SOW-dienst in de hervormde kerk om 19.30 uur. Op 31 maart SOW-jeugddienst om 10.30 uur in de gereformeerde kerk. Op 7 april SOW-dienst in de gereformeerde kerk om 09.30 uur en 14 april SOW- dienst in de hervormde kerk om 09.30 uur. fotovoorstellingen en een voor de leek begrijpelijke uitleg in de bezoekersruimte, waar ook gelegenheid is een kopje koffie of iets anders te consumeren. Minderhout vertelt dat het aantal donateurs tien jaar geleden tot slechts 80 was gedaald, inmiddels zijn dit er ruim 300. Door de toegenomen inkomsten zijn de mogelijkheden om goede apparatuur en instrumenten aan te schaffen zeer verbeterd. In Oostkapelle is een observatorium ingericht en daar staat volgens Jan Minderhout „De voor ons meest haalbare apparatuur". Een grote telescoop en een hier aan gekoppelde digitale camera. De zo gemaakte opnamen worden in Middelburg ook aan het publiek vertoond. „Met een verrekijker kun je overigens ook al behoorlijk wat zien", zegt Koppejan. „Kraters op de maan zijn soms goed waarneembaar. Sommige ouders schaffen als hun kinderen een beginnende belangstelling hebben meteen een telescoop aan. Het is nog een hele kunst te kijken met zo'n ding, dat moet je leren. Als het dan niet lukt vindt het kind er niks meer aan en staat het toch dure instrument al gauw ongebruikt in een hoek. Een goede verrekijker kan bovendien ook nog voor andere doelen dienen. Waarom zijn de sterrenkijkdagen eind maart georganiseerd? Daar zijn verschillende redenen voor zegt Jan Minderhout. Het is het eind van de winter en begin van de lente als het helder is kunnen we nu Jupiter en Satumus zien. Het valt niet mee om de diverse hemellichamen te Medewerkers van de Sterrenwacht willen hun enthousiasme overdragen aan een groot publiek. kunnen observeren. Maar als het lukt, zeker bij de ontdekking van een komeet, ben je in de astronomenwereld meteen beroemd. Ikeya ontdekte in februari 2002 zo'n nieuwe komeet. Anderhalf uur later werd de komeet onafhankelijk ontdekt door Zhang ,een Chinees. De naam van dit hemellichaam is nu' Ikeya-Zhang. Aan het eind van de sterrenkijkavond is hij te zien. Een komeet is vaak beschreven als een grote vuile sneeuwbal, een klomp van stof en ijs. Je kunt hem pas zien als hij in de buurt van de zon komt. Door de hitte begint het ijs dan te verdampen. Er ontstaat dan een wolk van stof en as die als een staart door de sneeuwbal wordt meegesleurd. Daarom wordt een komeet ook wel staartster genoemd. „Vrijdag 22 maart zien we de maan half verlicht", laat de sterrenwacht weten, Hij staat dan vlakbij de planeet Jupiter. Als het nog maar net donker is en helder, zien we vlak boven de westelijke horizon een helder lichtpuntje, dat is geen ster FOTO: HARRY DE LANGE maar ook een planeet, namelijk Venus. Mars zal bij goed weer ook waarneembaar zijn evenals Satumus. Jan Minderhout, Rijk Jan Koppejan en andere medewerkers van publiekssterrenwacht hopen op veel publiek omdat er -als het weer maar enigszins meewerkt - veel te zien zal zijn. Sterrenkijkdagen: Vrijdag 22 maart en zaterdag 23 maart 2002 van 20.00- tot 22.00 uur. De Publiekssterrenwacht is gelegen aan de Herengracht 52 te Middelburg. Inlichtingen telefoon 0118-638018. Door Ben Donkers Het is het uitgangspunt van elke wedstrijd in welke tak van sport dan ook is beter willen zijn dan de tegenstander. Bij wedstrijdvissen is het niet anders: meer en grotere vissen willen vangen dan de concurrentie. Nu is niet iedere hengelaar een wedstrijdvisser. Je moet er namelijk helemaal voor gaan, het is meer dan een passie. Een tussenweg is er niet, je bent verknocht aan concoursen of niet. Meedoen met wedstrijden vergt veel discipline. Plaats, tijd en stekindeling worden door anderen bepaald. Vangen is afhankelijk van de eigen techniek en inzet. Een goede voorbereiding vergt uren of zelfs dagen werk. Niet alleen het materiaal moet perfect in orde zijn, er moet ook nog geoefend worden. Wedstrijdritme opdoen en meer dan één manier van vissen beheersen. Er is een legioen hengelaars helemaal gek van wedstrijdvissen. Voor hen zijn er gelukkig veel ontmoetingen in binnen- en buitenwater. De spanning van zo'n competitie is meestal de grootste drijfveer om mee te doen. Iedere visser vindt het uiteraard leuk om een leefnet vol vis te vangen, maar gebeurt dat in competitieverband, dan is de kick een stuk groter. Winnaars danken hun succes aan een degelijke voorbereiding. Hengel, lijn en eventueel molen zijn in topconditie. Het voertje moet aan de visplek worden aangepast met ingrediënten die ter plekke ook in het water voor kunnen komen. Er moet dan gedacht worden aan granen of insecten en altijd mogen daar maden en wormen aan worden toegevoegd. Aan de waterkant mag je niet voor verrassingen komen te staan. Er moet bijvoorbeeld behalve een feederhengel, ook een vaste stok gereed staan. Reserveonderlijntjes zijn bittere noodzaak en moeten direct inzetbaar zijn. Niets mag aan het toeval worden overgelaten. Sommigen gaan dagen van tevoren het viswater verkennen, vissen er ook regelmatig. Eerst ver uit de kant, dan telkens iets dichterbij. Ervaren op welke afstand de vis het best aast. En dan...als het weekeinde daar is, in een paar uurtjes tijd zoveel mogelijk zien te vangen. Om jongeren tot volwassen hengelaars op te leiden heeft Pierre Bronsgeest van magazine Beet een scholierencompetitie opgezet. Leerlingen van de groepen 5 tot en met 8 van de basisscholen kunnen meedoen. Kinderen tot en met groep 4 mogen samen met hun opa of oma inschrijven. Kosten 1 euro. Scholen en winkeliers kunnen zich aanmelden bij Adele Puts, telefoon 076-5301729. Bedoeling is dat 5 juni de voorronde wordt gevist en 15 juni de finale. VLISSINGEN - Het programma van De Piek (Hellebardierstraat) voor de komende dagen. Vrijdag 22 maart jamsessie vanaf 21.30 uur, entree gratis. Zaterdag 23 maart is er een optreden van The O'Hara vanaf 22.00 uur. Vrijdag 29 maart Groovabality vanaf 21.30 uur en 30 maart Wings of Fury Morning om 22.00 uur. De muziek wordt omschreven als sferische metal met goth-invloeden. In april worden verwacht: The Muffin Men en de cd-presentatie Counterpart. In mei 2-Tones, cd- presentatie 110 Volt Lovers en een Bob Marley Tribute. In juni tenslotte Terra Gotha 3. VEERE - Op eerste paasdag, 31 maart wordt in de SOW-kerk van Veere om 16.30 uur een cantatedienst gehouden met medewerking van het Bachkoar. De overige medewerkenden zijn de solisten: Annemieke Kok, sopraan, Arco Mandemaker, tenor en Frank Hermans, bas. De strijkers bestaan uit Elly Kopmels eerste viool, Heieen de Munck viool, Petra Flipse eerste altviool, Melanie van Overbeeke altviool, Greetje Buitendijk cello en Frans Berens contrabas. Organist is Rien Balkenende, continuo- en hoofdorgel. Dirigent is Wim Boer, voorganger is ds. Marieke Fernhout. Uitgevoerd worden cantate 4: Christ lag in Todes Banden van J.S.Bach. Deze cantate werd geschreven voor de eerste paasdag. Behalve de cantate worden ook enige a capellawerken uitgevoerd, te weten Herzlich lieb hab ich dich, o Herr van Heinrich Schütz en het Ostermotet van Max Reger. Na afloop van de dienst wordt gecollecteerd ter bestrijding van de onkosten. STOFFELS CLEANING COMMUNITY AWARD OOST-SOUBURG - Op donderdag 28 maart wordt voor de derde keer de Stoffels Cleaning Community Award worden uitgereikt. En prijs van 4.500 euro gaat naar een school die zich op een unieke manier heeft ingezet voor het maatschappelijk belang. Het project "Idee in uitvoering", geïnitieerd door schoonmaakbedrijf Stoffels Cleaning heeft als doel het stimuleren van het maatschappelijk bewustzijn van jongeren in Nederland. De feestelijke uitreiking van de award VLISSINGEN - LTC De Schelde gaat voor senioren tennisactiviteiten op touw zetten. Onder de naam Fifty fit kunnen belangstellenden gratis kennis gaan maken met het spelletje. Op 23 april is er een speciale informatieavond vanaf 19.30 uur op het complex aan de Van Woelderenlaan 3. Met de cursus wordt 3 mei gestart. De eerste drie uren mag men daar zelfs geheel gratis aan meedoen. Inlichtingen via telefoon 412972 of er kan contact worden opgenomen met Stanny Pongajow, telefoon 06- 27320820 of Leo Matteman, telefoon 465368. vindt vanaf 15.00 uur plaats in Schouwburg De Maagd in Bergen op Zoom. De vijf genomineerden voor de zijn: Twee 4-Mavo klassen van de katholieke scholengemeenschap Getrudiscollege te Roosendaal; de ene klas maakt een film over beeldvorming en vooroordelen over mensen die in een gevangenis gezeten hebben en de andere klas houdt een sportdag voor kinderen met een geestelijke achterstand. Groep 7 en 8 van basisschool De Springplank te Halsteren; zij vervullen de wensen van oudere mensen zoals boodschappen doen, afwassen etc. Het Kwadrant te Bergen op Zoom; deze school heeft een strijkpaleis opgericht met als doelgroep tweeverdieners. En de Archipelscholen De Tweemaster te Oost-Souburg; zij willen het speelterrein en omliggende omgeving opknappen om weer een uitnodigende uitstraling te krijgen. Alle projecten werden begin dit jaar uitgevoerd. Bovendien maakten de scholen videoreportages van alle projecten. Deze worden tijdens de prijsuitreiking gepresenteerd. Zuidbeekseweg 4 - Vlissingen - Tel. 470692 vrijdag 1,8, 15, 22 en 29 maart Gratis entree. Aanvang 19.45 uur zaterdag 30 maart m.m.v. Riverside Trio. Aanvang 20.30 entree 5,- Inlichtingen: de heer Van Munster 0118-460486 Zalenverhuur van 30 tot 200 personen. GOES - Tot en met 11 juni zijn in De Schakel aan de 's Gravenpolderseweg 9 in Goes schilderijen te zien van Vlissinger Bram Lefeber. Hij heeft er werkstukken hangen in abstract en expressionistisch in olieverf. MIDDELBURG - Op woensdag 20 maart om 19.30 uur vindt in het gebouw van Nehalennia s.g aan de Churchilllaan 8 te Middelburg een literair café plaats met de schrijver Joost Zwagerman. De organisatie is in handen van een aantal bovenbouwleerlingen, onder supervisie van de vakgroep Nederlands en wordt mede mogelijk gemaakt door De Drukkerij, winkel in woord, beeld en geluid te Middelburg. Voor de leerlingen is de toegang gratis, voor ouders en andere belangstellenden 2,00. VEENENDAAL - Het is niet dicht bij de deur, maar in Veenendaal in De Ontmoeting (adres Slagvink 25) wordt zaterdag 23 maart een ontmoetingsdag gehouden door de stichting StiefWelzijn in Nederland. De organisatie is in handen van de Zeeuwse afdeling. Op het onderwerp 'stief ligt nog altijd een taboe. Dat leidt tot isolatie van stiefouders en bemoeilijking van het gewenningsproces. Leven in een stiefgezin is anders dan in een zogenoemd kerngezin. Er zijn in Zeeland ook gespreksgroepen en informatieavonden over dit onderwerp. Inlichtingen via telefoon 611381. VLISSINGEN Modelspoorvereniging Zeeland houdt zaterdag 23 maart een open dag in het gebouw vban de Spoorweg Sportvereniging Walcheren aan de Prins Hendrikweg. Dat is naast het NS- station Vlissingen. De dag duurt van 10.00 tot 16.00 uur, de toegang is gratis. SINT LAURENS - Voor de Dorpsvereniging Sint Laurens, speelt toneelvereniging Tot Leringhe ende Vermaeck uit Veere, de klucht 'Ik voel nattigheid'. Het stuk is geschreven door Berend Heemskerk, geregisseerd door Leon Baijens en wordt opgevoerd in het "Van Cittershoff' in de Van Cittersstraat te St.Laurens op zaterdag 23 maart, aanvang 20.00 uur. Kaarten zijn aan de zaal verkrijgbaar. Iedereen is van harte welkom. Voor de toneelvereniging is het trouwens een jubileumjaar, want het 35-jarig bestaan staat op de kalender. VLISSINGEN - Het Arsenaal Vlissingen heeft een nieuwe eigenaar. Het is het ondernemersduo Edgar Angelini en Sven van Rijswijk. Zij exploiteren ook attractiepark Miniatuur Walcheren. In 1991 is begonnen met de bouw en renovatie van het huidige attractiepark Het Arsenaal. In 1993 is het startsein gegeven voor negen succesvolle jaren. Toch is besloten om 'het park' over te dragen. Edgar en Sven gaan Het Arsenaal verder uitbouwen. Overigens blijft Bart Stinenbosch in restaurant 't Vooronder. Huidig Arsenaalmanager Chris Funk stopt ermee. Hij gaat terug naar Twente. Het Arsenaal gaat in eerste instantie op dezelfde voet verder. Er worden plannen gemaakt voor een nieuwe creatieve invulling. Zo wordt momenteel gewerkt aan een piraten-papegaaienshow die de zomermaanden moet opfleuren.

Scheldebode | 2002 | | pagina 5