Een bijzondere kijk op.. Puzzels voor de liefhebber OOGZORC LENZEN Autobusvandalisme: Kauwgom en scheuren in de bank Kat Lucky is een'heer' op leeftijd Vissport staat steeds meer in de publiciteit FITALL ®MX3 Cuia U heeft een feest, wij maken het spektakulair WEEKKRANT VOOR WALCHEREN. VOOR BEZORGKLACHTEN KUNT U BELLEN NAAR: 0118-652700. VOOR TIPS EN LEUKE SUGGESTIES KUNT U BELLEN: 0118 652 713 Vooral uw feesten terzake terzake NIEUWE COLLECTIE GIRLIES I LADIES John enJolanda: de enige echte Volg de Big Diet afslankcursus bij Zie ook pagina 8 Een boom VLISSINGEN - Het kiezen van een naam voor een pasgeborene is een serieuze zaak. Meestal wordt hier al maanden voor de geboorte van het kind diepzinnig over nagedacht. Vroeger was een voornaam veel meer aan regels gebonden. De grootouders werden bijna in alle gevallen vernoemd, ook de streek van herkomst had invloed op de keuze. Karaoke en Jafraavond in COC-café Bespottelijk Annel Jelle fi ranctscus ana Jasmijn Bastiaan P/eter Jakob Grappig vrouwendag in Dauwendaeie Café De Dop zoekt talent Theologencafé in De Drvkkery Programma buurthuis Aldegonde GRQOTS IN TOP IN UiT- www.stefanos.nl Resmm: Mil-twin 0.00 urn onder de hoogste toren van Vlissingen J U Jij !/i) lJ lill 1 J5 Schelde Party Ceit«"um www.degolfbaan.nl KIEZEN VAN EEN NAAM VOOR PASGEBORENE IS SERIEUZE ZAAK VLISSINGEN - John van Zundert en Jolanda Willems zijn de enige echte inbraakadviseurs. Het blijkt namelijk dat anderen ook wel eens aan de deur kloppen als adviseurs. Volgens Ruud van Dommelen, mentor van het inbraakpreventieteam, komen er de laatste tijd regelmatig telefoontjes binnen over 'verdachte personen die zich als inbraakadviseur voordoen'. „Veelal gebeurt dat bij ouderen. Er wordt eens rondgekeken of er interessante spullen staan, en later komen ze ongewenst terug". „Onze adviseurs kunnen zich legitimeren, daarom is het aan te raden daar altijd naar te vragen". Sport fitnesscentrum Grenadierweg 5, Middelburg Telefoon: 0118-629440 Ook geschikt voor kinderen Burg. v. Woelderenlaan 5 Vlissingen Tel.: 0118-418653 POëZIELAND Een boom in thuisgrond geplant doet het beter want, zijn wortels zijn geaard. Dat gaat met vruchten .epaard. Een boom die gedijt die Jlijft tot men het afschrijft. Op vaste grond, daar kan hij veilig leven. De hoogste top bereiken is zijn streven. Via wortels meer groei en een constante bloei. Eefke. Nog geen Maxima in Zeeland Door Clé van Katwijk MIDDELBURG - Twee activiteiten op één avond: in café Goudwaard van homovereniging COC Midden- Zeeland in Middelburg worden op zaterdag 9 maart zowel een karaoke-avond als een jafrademonstratie gehouden. COC café Goudwaard is te vinden aan de Lange Noordstraat 52 in Middelburg. Open van 21.00 tot 02.00 uur. Karaoke is een fenomeen. Op een videoscherm wordt de tekst van een liedje weergegeven zodat degene op het podium kan meezingen met de muziek. Karaoke komt oorspronkelijk uit Japan en zorgt over het algemeen voor het nodige plezier. Wie zich een artiest wil wanen kan dus terecht op 9 maart bij het COC Midden-Zeeland. Jafra is jezelf mooi maken met allerlei make-up artikelen. Tijdens de demonstratie laten deskundigen zien hoe je jezelf kunt opmaken. Natuurlijk kunnen de spulletjes worden uitgeprobeerd en ook is er make-up te koop. (advertentie) In 1947, tijdens de volkstelling, vielen in diverse gemeenten op Walcheren bepaalde namen op. Er werden veel jongens Samuel genoemd, met name in Aagtekerke, een aardig aantal meisjes kreeg de voornaam Suzanna dit vooral in Koudekerke. Het waren veelal Bijbelse namen waar men voor koos. Na de geboorte van koningin Beatrix, prinses Irene, Margriet en Marijke Nu prinses Christina) werden deze voornamen plotseling meer populair. Tegenwoordig is er een grotere vrijheid in de keuze van een naam. Bij navraag blijkt dat in Zeeland nog geen meisjes naar de toekomstige koningin 'Maxima' zijn vernoemd. „Laatst is er nog een meisje naar een tropisch regenwoud genoemd", vertelt een ambtenaar van bureau Burgerlijke stand in Vlissingen. „Ik vond dat wel heel leuk." De ambtsdrager weet helaas niet meer hoe die voornaam luidde en wil zelf niet met naam ep toenaam in de krant. „De streekgebondenheid is er tegenwoordig helemaal uit", vervolgt ze. „Het naar grootouders vernoemen gebeurt nog wel veel, maar dan is vaak de roepnaam van het kind anders. Dat kan later, als het volwassen is, best lastig zijn. Neem als voorbeeld de jongen die zijn rijbewijs komt halen. Op de officiële papieren staat: Cornelis Marinus, maar de roepnaam, die alleen op het geboortekaartje voorkomt, is Jeroen. Hij krijgt dan een document met daarop twee namen die hij zelden gebruikt of te horen krijg, dit geldt natuurlijk voor alle officiële papieren. Het is veel eenvoudiger om Jeroen Cornelis Marinus te laten registreren. Grootouders én kleinkind zijn dan tevreden. Van de week werd er aangifte gedaan van Cornelia Anne, ze noemen haar Lianne. Deze roepnaam is duidelijk wel van de officiële roepnamen afgeleid", weet men op Burgerzaken. „Bijna iedere voornaam mag", aldus de Vlissingse ambtenaar, „mits het niet bespottelijk of onwelvoeglijk h. BurgcrS van T,urkse e& Marokkaanse afkomst hebben minder vrijheid in de keuze. Zij mogen alleen een naam kiezen uit een door het land van herkomst vastgestelde lijst, die de gemeente ter beschikking heeft. Als de betreffende ouders een hiervan afwijkende keuze doen, krijgen zij moeilijkheden op het consulaat van het betreffende land, bijvoorbeeld bij de aanvraag van een paspoort". „Wijziging van de voornaam komt ook nogal eens voor. Sommige mensen laten hun naam, als zij volwassen zijn, veranderen. Ouders vinden het vaak leuk hun tweeling vrijwel identieke namen te geven zoals Marijke en Marieke. Later komt de post aan met dezelfde voorletters, er blijft dan weinig privacy over. Voor wie is de brief? Dit kan een reden zijn om de naam A/a een spannende tijd mag Merwm emdeh/k laten horen dat op 12 januari 1994 zijn zusje is geboren Ook wil hij laten weten dat ze Kensi zal gaan heten Wij noemen haar Anna Elizabeth M Hoera, bij ons is hel leesi de ooievaar is geweest. Op 11 december 1991 bracht hij onze zoon en broertje Met grote blijdschap geven wij U kennis van de geboorte van onze dochter en zusje Blij en gelukkig zijn wij met de geboorte van ons dochtertje en zusje Op 24 augustus 1993 is geboren onze dochter Met blijdschap geven wjj kennis van de voorspoedige geboorte van onze zoon wij noemen bem Bas Wij zijn erg in onze nopjes. Kijk maar naar die glunderende kopjes Hel zijn er nu drie op een rij Want er is een baby bij - y/zsn&ejr/zf- Jacqueline heefl er op 6 oktober 1991 een broertje bij gekregen rianlrhaar on hht mn te laten wijzigen. Er moet een advocaat aan te pas komen en dat kost alles bij elkaar al gauw een paar honderd euro. Het komt ook voor dat mensen een bepaalde naam ondraaglijk vinden om wat voor reden dan ook. Er is meestal wel een mouw aan te passen", zegt men op het Vlissingse gemeentehuis. Van de namen is 32,8% om 'vaak grappige' reden gekozen. 26,3% is gekozen door een film of televisie. (Bijvoorbeeld de naam 'Duncan' uit 'As the world turns'). 22,1% is vernoemd naar een familielid. 18,8% vanwege de betekenis. Er is regelmatig een trend te bespeuren in de naamskeuze. In de jaren ).7Q-Warea voornamen als Iris, Karin, Lotte, Robin en Stefan zeer in trek. De jaren '80 viel de keuze vaak op Ester en Kevin. Originaliteit als motief komt slechts op beperkte schaal voor en levert per definitie ongewone namen op. Sommige onderzoeken naar het gedrag van kinderen met ongewone namen, hebben volgens de uitvoerders ervan aangetoond dat deze kinderen psychisch niet al te stabiel in het leven staan. De conclusie bij deze onderzoeken is dat die instabiliteit niet het gevolg hoeft te zijn van de naam die de kinderen dragen, maar mogelijk te maken heeft met hun opvoeding. Daarbij wordt gesuggereerd dat kinderen die deze ongewone, gekke namen krijgen ook wel ongewone gekke ouders hebben. En wie ongewone ouders ix 'ft zou zelf ook wel eens een beetje anders kunnen zijn dan de middelmaat. Het sociale milieu is eveneens vaak bepalend voor de keuze. Dit is wel eens aangetoond door een vergelijking te maken tussen de voornamen van hockeyers en die van voetballers. Hockeyen is (nog altijd) een beetje elitair, terwijl voetbal een volkssport is. Bij hockeyers komen dan ook relatief veel dubbele voornamen voor (Jan- Hein en Pieter-Floris) terwijl voetballers veel vaker een voornaam hebben van niet meer dan twee lettergrepen. De naam Rogier komt veel op Walcheren voor. Over het algemeen komen er heel weinig buitenissige namen voor in onze provincie. Doe maar gewoon, dan doe je al gek genoeg. (Bronnen: 'De naam is...' van Wim Daniëls en 'Voor- en Familienamen in Nederland' R.A. Ebeling. MIDDELBURG - Op 9 maart wordt een interculturele vrouwendag gehouden in het ontmoetingscentrum van winkelcentrum Dauwendaeie aan de Vrijlandstraat 51. Doel van de bijeenkomst is een interculturele ontmoeting en uitwisseling van verschillende culturen. De bijeenkomst begint om 19.30 uur, de entree bedraagt 1 euro. Er is onder meer Turkse livemuziek en dans. KOUDEKERKE - Nogmaals een foto voor de rubriek 'Een bijzondere kijk op...', schrijft S. Meerman uit Koudekerke. „Ongeveer een jaar geleden heb ik een foto van een zonsondergang gestuurd, die zag ik twee weken geleden in De Scheldebode staan. Dit keer een zonsopkomst in Koudekerke". „Uit de foto blijkt dat óók de Zeeuwse zonsopkomst net zo mooi kan zijn als de ondergaande zon." Heeft u ook 'een bijzondere kijk', laat het de redactie even weten. Ons adres: Postbus 7011, 4330 GA Middelburg. FOTO: S. MEERMAN MIDDELBURG - De Scheldebode staat deze week in het teken van puzzels. Voor jong en oud valt er wel iets te puzzelen en...er zijn prijzen mee te winnen. Er worden VW-bonnen beschikbaar gesteld. Oplossingen kunnen tot en met 13 maart gestuurd worden naar De Scheldebode, Postbus 7011, 4330 GA in Middelburg. Afgeven kan ook, ons adres: Vrijlandstraat 33d (bij winkelcentrum Dauwendaeie) in Middelburg. Segeersstraat 39 Middelburg, 0118-625440 VLISSINGEN - Café De Dop zoekt talent. Na de eerste singel 'Wild Christmas' komt de tweede eraan. Hoe, wat en wanneer precies wordt nog even geheim gehouden. Er wordt, in tegenstelling tot de eerste uitgave, nu eerst een talentenjacht gehouden. De eerste drie zondagen van maart (afgelopen weekeinde mee begonnen dus) kan iedereen meedoen. De beste negen gaan door naar de finale van 7 april. De winnaars daarvan mogen 9 april de studio in voor opnames en fotosessies. Opgeven kan in het café op de dagen zelf vanaf 16.00 uur. De Scheldebode verschijnt voortaan tweewekelijks. 20 Maart komt de special Wonen en Tuinen aanbod. MIDDELBURG - Het is nieuw in Zeeland, een theologencafé. De eerste bijeenkomst is 12 maart in de Drvkkery aan de Markt 51 in Middelburg vanaf 19.30 uur. Spreker die avond is René Süss, voormalig predikant van de Amsterdamse Gasthuiskerk. Hij maakt nu weer deel uit van de Joodse gemeenschap rond Sjoel West in Amsterdam. René schreef het boek 'De Messias moet nog komen'. Lianne Beekman zorgt voor harpmuziek. Kosten entree 5 euro. De avond is een initiatief van de provinciale werkgroep Kerk en Israël. Meer info via telefoon 0113- 343800. VLISSINGEN - Het programma van buurthuis Aldegonde (Westerzicht 386) de komende weken. 9 maart Salsaparty vanaf 21.00 uur; 10 maart darten van 14.00 tot 18.00 uur; 15 maart jongerendisco voor jeugdigen van 12 tot 15 jaar vanaf 19.30 uur; 16 maart vrije dansavond vanaf 20.00 uur; 17 maart workshop Cubaanse salsa aanvang 14.30 uur; 19 maart bingo (19.30 uur) en 29 maart jamsessie vanaf 20.00 uur. (advertentie) ContactLensCentrum 0118 - 6253 1 0 nieuwe burg 9 middelburg

Scheldebode | 2002 | | pagina 1