Een bijzondere kijk op vallen N UI Grapje O m ORG LENZEN v Ruud Nakman kandidaat voor het waterschapsbestuur verdomde Lowietje zondag in de Stadsschouwburg Robin Hood zondag in De Parel van Domburg H 32bu q. Resermn: 0118-418019 U heeft een feest, wij maken het spektakulair WEEKKRANT VOOR WALCHEREN. VOOR BEZORGKLACHTEN KUNT U BELLEN NAAR: 0118-652700. VOOR TIPS EN LEUKE SUGGESTIES KUNT U BELLEN: 0118 652 713 NIEUWE COLLECTIES! karlSDkami JOKE IS ALTIJD AL CREATIEF GEWEEST, TOEN MAAKTE ZIJ MET EEN ANDER FENOMEEN KENNIS POEZIELAND Geldzooi INGEZONDEN: Moeders praten over problemen Kinderkerk Joy Kids met gratis feest Turnvereniging houdt een speciale dag VLISSINGEN - Het woord 'Mandala' komt uit het Sanskriet: een oude, heilige, klassieke taal in Voor- Indië. Het betekent 'cirkel' in algemene zin. Het symbool voor heelheid en kracht en komt als zodanig in vele culturen voor. In diverse kunstuitingen vindt men deze ronde vorm terug, denk hierbij aan figuren in de dans of aan de bekende roosvensters in kerken en kathedralen. Ook als onderdeel van oeroude tekeningen op rotswanden in grotten is dit symbool reeds lang geleden aangetroffen. Psycholoog Expressiviteit Spontane uitingen Duisternis m mm MII.ES Dansen met De Goudvinken Nieuwe entree politiebureau Stationsbrug weekje dicht GRQ(DTS IN TOP IN www.stefanos.nl onder de hoogste toren van Vlisslngen Dagelijks geopend vanaf 10.00 uur Scheldebode WOENSDAG 20 FEBRUARI 2002 r ^Part^ Centrum Fascinatie voor mandala's Burg. v. Woeiderenlaan 5 Vlissingen Tel.: 0118-418653 Geld, geld, geld... Is dat nou echt het enige wat nog van belang is, het enige dat tegenwoordig nog telt? Altijd weer die terugkerende geldzorgen, het wordt nog eens mijn dood. Alles wat ik ook probeer, ik sta ondanks al mijn pogingen nog steeds dagelijks rood. Elise Hartsuijker Ik ben al een paar maanden gepensioneerd en dus nogal druk. Daarom lees ik De Scheldebode wel eens wat later. In uw krant van 16 januari stond op de voorpagina een berichtje over Cine City dat nogal grappig was. In 2001 werden er 10.316 films vertoond, dus ruim 28 films per dag. Het aantal bezoekers in dat jaar was 371.500, dus 1017 per dag. Per film waren er 371.500: 10.316 36 bezoekers. Bij 1 week draaien is dat 5 bezoekers per dag. Ook als ik de cijfers naar boven of beneden afrond, kom ik er niet uit. G. van Dijk, Middelburg. MIDDELBURG - Het Fiom Buro Middelburg start een groep voor moeders van kinderen die seksueel misbruikt zijn. Het gaat om moeders die behoefte hebben om met andere moeders ervaringen uit te wisselen en bij elkaar erkenning te vinden. Er komt een aantal thema's aan de orde: relatie met dochter of zoon die misbruikt is; relatie met pleger; gevoelens van schuld, schaamte en boosheid en hoe verder? In maart wordt met de groep begonnen en er zijn wekelijks bijeenkomsten op maandagavond. De begeleiding is in handen van twee vrouwelijke maatschappelijk werkers. Aanmelden kan telefonisch via nummer 627311. MIDDELBURG - Kinderkerk Joy Kids heeft 23 februari weer een gratis feest op het programma staan. Van 14.00 tot 16.00 uur is er in de Thomaskapel aan de Vrijlandstraat 98 van alles te doen. VLISSINGEN - Turnvereniging VTV heeft 23 februari een speciale dag op het programma staan voor leden van 4 tot 15 jaar. Dan wordt de Plaza gehouden met moderne trends op gymnastiekgebied. Er is een jazzoptreden en er kan kennis worden gemaakt met circusmaterialen. Door Clé van Katwijk Joke Floresse (50) is al jaren lang gefascineerd door het fenomeen Mandala. „Ik ben in feite altijd creatief geweest, zelfs aan de gehaakte beddenspreirage heb ik meegedaan", vertelt ze lachend. „Ik tekende ook graag en veel. Jaren geleden waren dat vooral zwart-witte pentekeningen. Tot ik op een dag aan een Mandala begon. Er ging een wereld voor mij open. Niets was veilig voor mij. Borden, schoteltjes, cd's overal gebruikte ik de ronde contouren van om nieuwe tekeningen te maken. Ik zat in die tijd in een wat moeilijke periode, en merkte dat ik mij prettiger ging voelen door deze manier van expressie". Carl Jung (1875- 1965] een vermaard Zwitsers psycholoog gaf in bepaalde boekwerken voor het grote publiek al aan dat het maken van Mandala's een therapeutisch effect kan hebben. Jung maakte destijds een dieptepunt in zijn leven door. Hij beschrijft welke invloed het zich uiten door middel van dit soort tekeningen op hem zelf had. „Het heeft een genezende werking op de psyche van de mens. Elke ochtend maak ik een kleine cirkelvormige tekening in een notitieboekje, die overeen lijkt te komén met mijn innerlijke situatie van dat moment. Slechts geleidelijk kwam ik er achter wat de Mandala eigenlijk is... Het zelf, de heelheid van de persoonlijkheid die, als alles goed is, voor harmonie zorgt". Joke Floresse kan dit volmondig beamen. „Het kan inderdaad helend werken", weet ze uit ervaring. Op scholen wordt deze vorm van expressiviteit inmiddels ook regelmatig toegepast. Het kan bijdragen aan het concentratievermogen van de leerlingen, maar vooral hyperactieve kinderen vinden door het tekenen in de ronde vorm een bepaalde mate van de voor hen zo belangrijke innerlijke rust. Het mandalatekenen en schilderen wordt in vele culturen aangetroffen. De met gekleurd zand gemaakte figuren door de Tibetaanse monniken zijn daar een voorbeeld van. De Aboriginals in Australië treden doormiddel van de Mandala via de innerlijke weg in contact met hun voorouders. Ook de Indianen hebben hun eigen cirkel met de daarbij authentieke kleur-invullingen. Joke Floresse bekwaamde zich door ervaring van vele jaren in de diverse technieken. „Ik ben zelf autodidact en wijs anderen graag de weg bij het maken van hun Mandala's. Deze tijd is zeer rationeel, alles gaat via het verstand". „Kijk naar Joke Floresse laat een van haar Mandala's zien kinderen", vervolgt ze, „Die vragen zich nooit af, 'is dit wel goed of mooi genoeg'. Ze beginnen gewoon met het schilderen en laten komen wat komt. Daar kunnen wij volwassenen een voorbeeld aan nemen. ,,Als je je van alles af gaat zitten vragen, staakt de stroom van spontane uiting. Je blokkeert als het ware. Door Mandala's te maken begin je weer te beseffen wie je bent. Het heeft op iedereen een persoonlijk effect. Soms kan iemand het wel eens moeilijk hebben als een zogenaamde schaduwzijde zich VLISSINGEN - „Toen oma en ik met de vakantie een wandeling door Middelburg maakten, ontdekten wij daar het mooie beeldje van Sofie. We konden het niet laten er een foto van te maken". Dat schrijft Sofietje Moens uit Vlissingen. Het is geworden 'Sofie met Sofietje'. Sofie is er voor gemaakt om op haar rug te gaan hangen, tenminste zo lijkt het wel. In elk geval kan ze er tegen als Sofietje er even voor de foto poseert. Heeft u ook 'een bijzondere kijk op...', stuur deze naar de redactie van De Scheldebode, Postbus 7011, 4330 GA Middelburg. laat zien. Wanneer zich iets aandient waar je liever niet aan herinnerd wilt worden. Daar kom je samen meestal wel uit." Floresse geeft regelmatig cursussen en workshops ook exposeert ze van tijd tot tijd. „Voor bedrijven is zo'n expositie een goede zaak", vindt ze. „De afbeeldingen kunnen rustgevend zijn, maar kunnen door hun kleuren ook activerend op de toeschouwer werken. De kleuren hebben overigens elk hun eigen invloed op zowel de belangstellende die de Mandala bekijkt, als op degene die de Mandala creëert. In de literatuur treft de lezer hier verschillende opvattingen over aan. Het gebruik van zwart wordt veelal uitgelegd als de kleur van de duisternis, het kwaad en de dood. In de omcirkelde tekening zou zwart een gevoel van depressiviteit kunnen weergeven maar eveneens vertaald kunnen worden als aantrekkingskracht voor het onbekende. Wit daar in tegen roept een gevoel van zuiverheid op. In de traditie van de Indianen waar ook Mandala's zijn aangetroffen, staat wit voor de richting Noord op het zogenaamde medicijnwiel. De lessen die in het Noorden geleerd moeten worden zijn volgens de Indiaanse cultuur de helderheid van geest en het minder vatbaar zijn voor verwarring die door voorbijgaande emoties veroorzaakt wordt. Rood heeft een enorme geschiedenis. Een groot deel van de kracht van rood komt voort uit het feit dat het de kleur van bloed is. Veel mensen die een kleuren- vragenlijst invullen leggen dit verband. Rood kan vuur betekenen, maar ook betrokkenheid bij het leven. Wat deze kleur voor de een betekent, kan voor de ander iets heel anders zijn. Blauw roept kalmte op. Onderzoek toont aan dat de hersenen op blauw Foto Harry de Lange reageren met ontspanning. Groen is de kleur van de natuur. Het herinnert aan de cyclische vernieuwing van de wereld. In het medicijnwiel van de Indianen wordt deze kleur gebruikt als symbool voor de richting Zuid. Oranje symboliseert volgens de auteur ook soms macht. [Bron: Susanne F. Fincher - Mandala's Beeldentaal van de ziel.] Joke Floresse maakt ook schilderingen in opdracht. „Ik verdiep mij dan in de opdrachtgever, weet welke kleuren en vormen hem of haar aanspreken en maak vervolgens een geheel persoonsgericht werk". In haar huis hangen talrijke schilderingen. Elke voorstelling heeft een andere uitwerking op de toeschouwer. „Een Mandala is wat hij is", legt Floresse uit. „De inhoud hoef je niet persé te kunnen verklaren." Zelf kan zij deze expressievorm niet meer uit haar leven wegdenken. Belangstellenden geeft zij graag inlichtingen via telefoon 466095. Vallen doen we allemaal wel eens. U kent dat wel. Net op het moment dat je er niet op verdacht bent lig je op je snufferd. Toen het een paar weken geleden glad was gingen onze buren om boodschappen. Op het parkeerterrein aangekomen stapte de buurman uit de auto en zei tegen z'n vrouw dat ze op moest passen omdat het zo glad was. Vervolgens ging hij alvast een winkelwagentje halen en lag binnen twee stappen, uitgegleden en wel, op de grond. Tja, dat kan gebeuren. Ook de beurskoersen willen soms wel eens een diepe val maken en dan kost het meestal geld. Wie diep valt kan hoog stijgen is dan een erg schrale troost. Nu we toch op het onderwerp geld zitten, bent U al gewend aan de Euro? Of rekent U ook nog steeds om van naar 'oud geld' en omgekeerd. De cijfers op zich wennen wel, maar het begrip zit nog niet zo goed tussen de oren. Wat iedereen wel snel beu lijkt te zijn is de kluit aan kopergekleurde muntstukken van 1,2, en 5 eurocent die zich in je beurs ophoopt. Het is echt even wennen aan al dat nieuwe muntgeld. Belgische met de koning er op, d'n Albert, Duitse met de Rijksadelaar en de Brandenburger Tor, Franse met Gelijkheid, Vrijheid en Broederschap (in het Frans uiteraard) er op. In België schijnen de parkeerautomaten zo nauwkeurig op de eigen versie van de Euro afgesteld te zijn dat alleen de Belgische munten geslikt worden. Dat geeft toch problemen, nauwkeurigheid kost geld. De vier mannen die dagelijks in het café van tante Alie de middag doodden met kaartspelen en daarbij het rood kopergeld als kaartcenten gebruikten hadden ook een manco, veroorzaakt door de Euro, vastgesteld. Toen een van hen, ondanks duidelijke signalen van zijn kaartmaat, vorige week verkeerd uitkwam en daarmee de pot verspeelde was de reactie: "Kijk, dat is nou typisch het probleem met de Euro. Het kwartje kan niet meervallen." Segeersstraat 39 Middelburg, 0118-625440 Middelburg - Er staan voor De Goudvinken de komende weken twee dansavonden op het programma. De eerste is 23 februari om 20.00 uur in de Ontmoetingsruimte van winkelcentrum Dauwendaele met muziek van Franys Combo. Op 2 maart speelt Freddy Marchal sfeervolle dansmuziek. VLISSINGEN - Het politiebureau van Vlissingen heeft een andere ingang. Voortaan moeten bezoekers via de Breestraat naar binnen. De ingang aan de Molenstraat is vervallen. Het is allemaal het gevolg van een verbouwing. Bij de oude ingang kunnen invaliden in elk geval nog wel naar binnen. De Scheldebode verschijnt voortaan tweewekelijks. De uitgave van 6 maart wordt de krant voor de puzzelaars onder ons en 20 maart komt de special Wonen en Tuinen aanbod. MIDDELBURG - De stationsburg is deze week tot en met vrijdag 22 februari gesloten voor gemotoriseerd verkeer. Voetgangers en fietsen kunnen wel gebruikm van de burg maken. Direct voor het stationsgebouw wordt namelijk de bestrating vernieuwd omdat er een nieuw stationsplein komt. De kruising voor de stationsburg en vooral de rijbanen voor het autoverkeer, worden smaller. Tijdens de werkzaamheden is er op de Kanaalweg maar een rijstrook beschikbaar. Er dient daarom rekening met vertraging van het autoverkeer te worden gehouden. Middelburg is deze week het best via de Schroeweg bereikbaar. Overigens verandert de totale omgeving van het station. De kademuur krijgt steeds meer haar definitieve vorm en aan de oostkant worden de eerste damplaten geslagen voor nog een kademuur. De wachtruimtes van het nieuwe busstation en de fietsenstallingen moeten het gebied een hoogwaardige en gezellige uitstraling geven. (advertentie) ContactLensCentrum 0118 - 6253 10 nieuwe burg 9 middelburg v

Scheldebode | 2002 | | pagina 1