Scheldebode uit Saeftinghe: uniek stuk zeeland De start van het betaalde voetbal Oud Militairen indiëgangers bijeen in Ons Huis Meliskerke Zwemmen voor water Big Chief Sugar in walk-inn L \L' I i K iemand verliezen aan kanker...en dan verder Verdraagzaamheid Evenementen kalender Programma Aldegonde Bekijk een molen eens van binnen Tien jaar expo Sauer Oonk Zinsbedrog in De Piek Bouwunie steunt stichting Arduin Primera Bridge Promotion geeft cursus Lezing Borstvoeding GROOTSTE BRAKWATERSCHOR VAN EUROPA '1 Muziek en theater Expositie Vesperdienst Jam en Neuk De Piek in EEN TWEELING VERTELT OVER... WOENSDAC 16 JANUARI 2002 VLISSINGEN - Het programma van de komende dagen in buurt huis Aldegonde (Westerzicht 386): op 18 januari extra jonge- rendisco voor de jeugd van 12 tot 15 jaar, de zaal is om 19.30 uur open. Entree gratis. Op vrijdag 19 januari is er een vrije dansavond vanaf 20.00 uur, entree gratis. SINT LAURENS - Zaterdag 19 ja nuari kunnen de korenmolens aan de Veerseweg en het Seisbol- werk bezocht worden. Vanaf 10.00 uur is de stadsmolenaar A Oele aanwezig in de molen aan de Veerseweg. (naast Garage Dij- kwel). In de in werkingzijnde mo len geeft de molenaar tekst en uit leg en is het geproduceerde meel verkrijgbaar. Koffie en fris staan klaar. Bij vol doende belangstelling kunnen belangstellenden met de mole naar ook de pas gerestaureerde Seismolen bekijken. Meer info via telefoon 627194. VLISSINGEN - Bij Sauer Oonk Notarissen aan de Badhuisstraat 181 in Vlissingen, worden al tien jaar tentoonstellingen gehouden. Uit die afgelopen tien jaar is een selectie samengesteld zodat er nog tot en met 4 februari dertien verschillende werkstukken in di verse stijlen te zien zijn. Er is bovendien een kalender sa mengesteld met een keuze uit het tot nu toe geëxposeerde werk. VLISSINGEN - Nog tot en met za terdag 16 februari is in cultureel centrum De Piek aan de Hellebar- dierstraat de expositie Zinsbe drog te zien. Het zijn werken van Ramon Mangold met de centrale vraag in hoeverre tekst en beeld elkaar beïnvloeden. De expo is te zien tijdens de nor male openingstijden van De Piek en op afspraak, telefoon 416791. VLISSINGEN - De Walcherse Bouwunie heeft Arduin met 3.500 euro financieel gesteund om een huifbed aan te schaffen voor de manege van kinderboerderij Paardoes Vlissingen. Voor ernstig verstandelijk gehan dicapten bestaat hierdoor de mo gelijkheid om therapeutisch paard te rijden. Een lang gekoes terde wens is hiermee in vervul ling gegaan. Afgelopen maandag was de officiële overhandiging. MIDDELBURG - Woensdag 23 ja nuari start Primera Bridge Pro motion met een nieuwe bridge- cursus voor beginners. Kosten in totaal 50 euro. Een gediplomeerd technisch clubleider van de NBB geeft de lessen. Inlichtingen bij M. van de Brink, telefoon 641520. MIDDELBURG - De Spirituele So ciëteit Zeeland houdt een lezing: "Spiritualiteit engeweld?" door Ds. Hans Visser op zondagmor gen 20 januari van 10.30 - 13.00 uur. in de Stadsschouwburg, Molen water 99 te Middelburg. Informa tienummer 0113-251363. VLISSINGEN - Donderdag 17 ja nuari is er een inforamtieavond over borstvoeding van de organi satie LLL: stichting La Leche Leaque Nederland. Kosten 4 euro per persoon, voor echtparen 6 eu ro. Aanvang 20.00 uur, koffie en thee zijn gratis. Het adres: Wijen burg 56 Vlissingen. Info via tele foon 614143. EMMADORP - Het Verdronken land van Saeftinghe is het grootste brakwaterschor van Europa. Het unieke stuk Zeeland wordt door diepe geulen doorsneden, heeft een typische flora en herbergt duizen den watervogels. Een plek om lief te hebben, een stek om eens naar toe te gaan. Dat kan tijdens een van de vele excursies. Er zijn gratis rondleidingen voor donateurs en begunstigers met hun huisgenoten van de Stichting Het Zeeuwse Landschap. Individuele personen of gezinnen kunnen mee. De data van de dona teursexcursies: 19 januari; 16 febru ari; 20 maart; 2 mei; 26 juni; 25 sep tember; 23 oktober; 23 november en 26 december. De open excursies zijn: 3,10,17,24 en 31 juli; 7,14,21 en 28 augustus. De tocht duurt ongeveer drie uur en is niet aan te raden voor hartpatiën ten, mindervaliden en kinderen on der de 10 jaar. Goed passende kle ding en kniehoge laarzen worden aanbevolen. Het vertrekpunt is bezoekerscen trum Saeftinghe aan de Emmaweg 4 in Nieuw Namen. Tochten in groepsverband moeten schriftelijk worden aangevraagd via het bezoe kerscentrum, telefoon 0114- 633110, fax: 0114-633111. Maar er is meer onder het beheer van het Zeeuws Landschap. Het Zwin bijvoorbeeld. Een duingebied met stranden en schorren, struwe len en vochtige valleien. Orchi deeën en boomkikkers en niet te vergeten een kokmeeuwkolonie. Excursies zijn: 16 en 23 februari; 27 april; 4 mei; 19 en 22 oktober en 28 december. Vertrek bij 't Zwin aan de Gerrit van Hoekestraat 2 in Retranchement, telefoon 0117-392221. De 'verdronken zwarte polder' kan bezocht worden op 13 februari, 1 mei en 23 oktober. In juli en augus tus is er elke woensdagavond een open excursie. Vertrek vanaf de parkeerplaats bij het rioolgemaal in Nieuwvliet-Bad. De excursies naar de 'inlagen van Noord-Bevelend', landschappen die voortkomen uit de strijd tegen het water, zijn: 10 februari; 1 mei en 25 oktober. Vertrek vanaf de par keerplaats bij de inlaag de Keihoog te ten noordoosten van Wissenkerke. En dan natuurlijk Neeltje Jans: de donateursexcursies zijn: 13 en 20 februari; 28 april; 5 mei; 19 en 26 oktober em 25 december. De maandelijkse thema-excursies zijn: 2 februari; 3 maart; 6 april, 5 mei; 1 juni; 7 juli; 3 augustus; 1 sep tember; 5 oktober; 3 november en 7 december. Wandelingen rondom de vloedlijn: 5 mei; 1 juni; 7 juli; 1 september en 5 oktober. En de zomervakantie-ex cursies: 3,10,17,24 en 31 juli; 7,14, 21 en 28 augustus. Om Neeltje Jans bij volle maan te bekijken moet 22 augustus in de agenda genoteerd worden. Ter Hooge, een kreekrug met rei gers, paddenstoelen, bosplanten en reeën is te bezoeken op 15 februari; 4 mei; 23 oktober en 27 december. Vertrek bij het Koetshuis aan de Koudekerseweg 200 in Middelburg. De Slikken van de Heen, met me tersdiepe kreken en manshoge va rens: 6 april; 17 juli; 24 augustus en 30 oktober. Vertrek bij het infobord op de Philipsdam informatie via telefoon 0167-576110. En de Yerse- ke Moer: 24 april; 6 juli; 31 augustus en 16 oktober. Info via telefoon 0114-633110. Naarden - We schrijven 1954 als de KNVB, overstag gaat en bet alingen in het voetbal toelaat. Hoewei de spelers in de begin ja ren weinig verdienden en er veel al een volledige baan bij hadden is het profvoetbal geboren. In het zojuist verschenen boek 'Anno de jaren vijftig' passeren 70 elftallen uit die periode de re vue. Deze terugblik zal nostalgi sche gevoelens oproepen, want de pioniers van het vaderlandse profvoetbal hebben een roem rucht verleden. Veel profclubs zijn, vooral na de sanering begin jaren zeventig, intussen weer verdwenen. Steden als Gronin gen, Zwolle, Enschede, Amster dam, Dordrecht. Breda, Utrecht, Tilburg en Haarlem, waar ver schillende profclubs speelden, kennen al jaren geen plaatselijke derby's meer. In het boek vinden we naast toonaangevende clubs als Ajax. PSV, Feyenoord, DOS, Sparta, Fortuna'54, Willem II en SC Enschede ook elftallen uit vergeten voetbalsteden als Kla- zienaveen, Valkenswaard, Lei den, Gouda, Oldenzaal, Bruns- sum en Rheden. 'Anno de jaren vijftig' is een absolute must voor de ware voetballiefhebber. Anno de jaren vijftig - Tom van Huisen Strengholt's Boeken - Naarden Isbn: 905860120X Prijs: E 17,95 MELISKERKE - De VOMI (Vereni ging Oud Militairen Indiëgangers houdt donderdag 24 januari een bijeenkomst in verenigingsgebouw Ons Huis aan de Burg. Adelaar straat 26 in Meliskerke. Aanvang 13.30 uur. Alle oud-Indiëgangers, ongeacht van welk krijgsonderdeel, zowel leden van de VOMI als niet- leden, zijn van harte welkom. De VOMI bestaat uit oud-militairen die in de periode 1945-1950/1962 door de toenmalige Nederlandse regering zijn uitgezonden naar voormalige Nederlands-Indië en Nieuw-Guinea om daar orde en rust te herstellen na de Japanse be zetting. In totaal zijn toen 130.000 Neder landse militairen ingezet. Daarvan sneuvelden er 6194. Zij liggen in verre en vreemde oorden begraven. Doel van de vereniging is om de be langen te behartigen van de Indië- veteranen en de nagelaten betrèk- kingen van de gesneuvelden. Ook wordt gestreden voor het krijgen van erkenning voor de inzet van toen. De VOMI wil ook gedenktekens in alle Zeeuwse gemeenten waar ge sneuvelden vandaag kwamen. Landelijk telt de VOMI 10.000 le den. In Zeeland zijn dat er 620. De meesten zijn inmiddels tussen de 70 en 80 jaar. Om de contacten te versterken en te onderhouden, her inneringen en ervaringen uit te wis selen worden elk jaar contactmid dagen gehouden in diverse regio's. Voor Zeeland is dat donderdag 24 januari in Meliskerke. Het secretariaat van de VOMI Zee land is gevestigd bij J. Kloet, Laan van Barbestein 8 in Heinkenszand. KAPELLE - De actie 'zwemmen voor wa ter' van Foster Parents heeft 4.427,69 euro opgebracht. Leerlin gen van drie basissc holen hebben dat met zwemmen verdiend. De opbrengst is voor een waterproject in het Afrikaanse Niger. MIDDELBURG - 17 januari (donderdag) weekmarkt - iede re donderdag warenmarkt. - Markt, Centrum - 08.30-16.00 uur. 18 januari (vrijdag) MIDDEL BURG: Monotonisering en wat is modernisering? Zeeuwse Bi bliotheek - Jan Scheffers in ge sprek met Theo van Teylingen. - Zeeuwse Bibliotheek, Kous- teensedijk7 - 16.45-18.45 uur. Zeeuwse Bibliotheek - Natuur kundig Gezelschap Middelburg - Zeeuwse Bibliotheek, Kous- teensedijk 7 - 20.00 uur. Big Chief Sugar speelt vrijdag in de walk-Inn. VLISSINGEN - De Vlissingse blues- rockband Big Chief Sugar speelt vrijdag 18 januari in de Walk-Inn aan de Bonedijkestraat 159. De deuren gaan om 21.00 uur open, de entree bedraagt 3 euro. Big Chief Sugar is in maart 2000 op gericht. Begonnen werd met covers van onder meer Jimi Hendrickx, Rolling Stones en Stevie Ray Vaug- han. Na een half jaartje repeteren volgden de eerste optredens in café Groen Licht. Met die ervaring kon een feest in Heinkenszand muzi kaal worden opgeluisterd en werd opgetreden in het voorprogramma van Surrender bij een cd-presenta tie. Een tweede plaats werd behaald bij een talentenjacht in Baarland en nu gaat de band er volledig voor. Dat is vrijdag te horen in Vlissingen. VLISSINGEN - Op vrijdag 25 ja nuari start in het Zeeuws inloop huis een rouwverwerkingsgroep voor nabestaanden die een dier bare aan kanker verloren hebben. In acht bijeenkomsten kunnen lotgenoten in een openhartig contact door uitwisseling van er varingen en het delen van gevoe lens (h)erkenning bij elkaar vin den. Dat kan de ervaring geven er niet helemaal alleen voor te staan. Rouw verwerken dien je zelf te doen, maar je hoeft het niet alleen te doen. De lotgenotengroep wordt bege leid door Jenny van Dam en Ma rion Jongmans. Beiden zijn als vrijwillige medewerkers verbon den aan het inloophuis, zijn erva ringsdeskundigen en als rouwbe- geleider gecertificeerd door de Landelijke Stichting Rouwbege leiding. „Als een betekenisvolle persoon in je omgeving sterft aan kanker, beleven we pas wat dood bete kent. Alles komt op losse schroe ven te staan, relaties met de om geving veranderen en zelf ben je ook bezig iemand anders te wor den. Naast alle gevoelens en fa sen die herkenbaar zijn in andere rouwprocessen, is er bij verlies door kanker nog een aantal extra aspecten te verwerken; o.a. het ziekteproces van kanker, contac ten met oncologen/ziekenhui zen, terugkerende gedachten/beelden aan de afta keling van het lichaam, ervarin gen met chemokuren en bestra lingen, het geestelijk en lichame lijk lijden van degene waar je van houdt en uiteraard de intensieve zorg tijdens de terminale fase". Mensen die geïnteresseerd zijn in deelname aan deze groep kunnen contact opnemen met Palazzoli 't Huis telefoon 413932 voor het maken van een afspraak voor een kennismakingsgesprek met één van de begeleidsters. Aanmelding voor de groep vindt plaats na dit kennismakingsgesprek. De bijeenkomsten zijn vanaf 25 januari in Palazzoli 't Huis, Bad huisstraat 80 te Vlissingen, op vrijdagmiddag van 14.00 - 16.30 uur. De kosten voor acht bijeen komsten zijn 40 euro voor dona teurs en 60 euro voor niet-dona- teurs. MIDDELBURG/VLISSINGEN - De muziek- en theatervoorstellin gen van de komende dagen: za terdag 19 januari om 15.00 en 20.00 uur. Zondag 20 januari om 15.00 en 20.00 uur. Dance Center Dazzle in de Stadsschouwburg. Zondag 20 januari om 15.00 uur in de Concertzaal: NOG Ensem ble met werken van Ries, Dohna- nyi en Beethoven. Woensdag 23 januari in de Stadsschouwburg: Droog Brood met hun eerste avondvullend programma Teer. VLISSINGEN - In het Vlissinge Ar senaaltheater: 18 januari Kwaad Bloed van Niet schieten. Het is een try-out waarmee om 20.15 uur wordt begonnen. Op 19 janu ari om 12.00 en 16.00 uur: Simek op Zondag in het Arsenaaltheater. Zondag 20 januari om 15.00 uur in het Arsenaaltheater Tango Maxima van het Sexteto Canyen- gue. In Cine City zondag 20 janu ari om 11.30 uur: werken van Schubert, Debussy en Beethoven door Tim Breckpot en Yaseko Ta- kahashi. Kaarten in de voorver koop bij De Drvkkery Middelburg en dagelijks vanaf 12.00 uur bij Cine City. VLISSINGEN - Bij Begijn, make laar in de Badhuisstraat, is een ex positie te zien van de Middel burgse schilder Leen van Duiven- dijk, lid van de Zeeuwse Kunst kring. Naast werken uit een eer dere periode (landschappen) zijn nu ook koppen te zien. Geopend elke werkdag van 09.00 tot 17.00 uur en zaterdag van 12.00 tot 16.00 uur. MIDDELBURG - Onder auspiciën van de Middelburgse Raad van Kerken wordt zondag 20 januari inde Koorkerk in Middelburg een Oecumenische Vesperdienst ge houden. Aanvang 19.00 uur. Zondag 20 januari is de Zondag van de Eenheid; deze dag wordt afgesloten met een gezamenlijke Vesper dienst. Het thema voor de viering luidtJa, bij U is de bron van het leven. Aan de dienst werken mee: Meditatie: ds.Chris Bakker Organist: Albert Clement Een Gelegenheids-Cantorij o.l.v.Mar- greet de Jong. VLISSINGEN - Het programma van De Piek (Hellebardierstraat): 18 januari vanaf 21.30 uur jam sessie. Zaterdag 19 januari speelt de hardcore Nederpopformatie Neuk. In het voorprogramma de Zeeuwse hardcore-act Fire at Will, aanvang 22.00 uur. Volgens Koenen-Endepols betekent het woord verdraagzaamheid: welwil lende gezindheid jegens andersden kenden of: tot verdragen bereid. In het dagelijks leven gaat het er om in hoe verre de ene mens bereid is de overlast van een ander mens te verdragen. Ik heb daar een sprekend voorbeeld van. Vorig jaar maakten mijn vrouw en ik met de camper een reis door Zuid Spanje. Het was daar op dat ogenblik heel erg warm; het kwik steeg tot 38 graden in de schaduw. De hitte was nauwelijks te verdragen. Op een avond arriveerden we op een camping in de buurt van Sevilla. Na een ontzet tend warme nacht gingen we de ande re morgen op de fiets naar de stad. We bezochten de beroemde kathedraal en vele andere bezienswaardigheden. In de Joodse wijk, met de vele nauwe straatjes waar de zon niet kan komen, zaten we met een koele dronk lang uit te puffen. Tegen de avond fietsten we terug naar de camping. Daar bleek dat het in de camper niet was uit te hou den. Er restte ons niets anders dan in de schaduw van een paar bomen te gaan zitten en af en toe het zwembad in te duiken. Op dat moment arriveerde een Neder landse camper met een wat ouder echtpaar naast ons. Toen ze ons wat bijzonderheden vroegen over de cam- ping en omgeving merkten we onmid dellijk op dat ze nogal bekakt spraken. We deden er verder het zwijgen toe. Het eerste wat de man na aankomst deed was een dieselgenerator in de struiken tussen de staanplaatsen neerzetten om de air conditioning aan de praat te krijgen en te houden. Wij vonden dat uiteraard niet zo ple zierig, omdat zo'n generator nogal wat lawaai maakt en daar zit natuurlijk niemand op te wachten. Bovendien was het de vraag of we van het echt paar mochten verlangen dat zij dat ding uitschakelden of dat wij het moesten verdragen. We besloten geen actie te ondernemen. Maar tegen een uur of tien gebeurde er iets wat ik al een tijdje verwachtte: de bewoner ran een tent aan de andere kant van de scheiding stapte op de camper af en klopte op de deur van onze tijdelijke buren. Toen de man opendeed en in het deurgat bleef staan, zei de bezoe ker op beheerste toon in het Nede- lands: "Goedenavond meneer, ik zou het zeer op prijs stellen als u die gene rator zou stopzetten, want onze drie kinderen, die hier vlakbij in de tent lig gen, kunnen niet in slaap komen van de herrie die dat apparaat maakt." Wij keken zo neutraal mogelijk voor ons uit, maar spitsten onze oren om het antwoord te horen. Op de ander neerkijkend en op gewild luchtige toon antwoordde de campe raar. 'Sorry', maar daar pieker ik niet over beste man, het is verschrikkelijk warm in de camper, mijn vrouw is ast matisch en ik mag de mogelijkheid om verkoeling te zoeken toch zeker ten volle benutten, of wilt u beweren van niet?" "Ja, maar u bezorgt daarmee ons wel een heleboel overlast,zei de bezorgde vader nog steeds kalm. „Het spijt me, maar het laat me ijskoud wat u zegt, ook al klinkt dat u waarschijnlijk on aangenaam in de oren. Moet ik me soms bezighouden met de vraag wat het beste is voor iedereen? U zoekt het maar voor uzelf uit!" „Dat loopt uit de hand", fluisterde ik tegen mijn vrouw. De arrogante hou ding van de man miste zijn uitwerking niet Met een van woede vertrokken gezicht schreeuwde de vader van de kinderen: "Je bent de grootste asociaal die ik ooit ontmoet heb, jullie zitten lekker in de koelte en je zadelen ons op met je overtollige warmte en een hoop herrie, klootzak, die je bent." Ondertussen waren van alle kanten andere campinggasten komen aanlo pen, die zich stonden te verkneukelen over de onenigheid van die twee ver hitte Hollanders. De ruzie liep hoog op. Ik zal u besparen wat er verder nog allemaal voor fraais werd geroepen en het draaide bijna op een vechtpartij uit. Uiteindelijk besliste de door mij opge trommelde eigenaar van de camping dat de generator om elf uur moest worden stopgezet Die nacht kon ik, niet alleen van de warmte, de slaap maar moeilijk vatten. Ik had er eerlijk gezegd nooit aan gedacht dat airconditioning zoveel te weeg kan brengen. Ik had er nog nooit bij stilge staan dat de temperatuur van de on- gekoelde omgeving hoger wordt als je een ruimte koelt. Natuurlijk had ik dat kunnen weten, omdat ik in mijn woonplaats regelmatig langs de lucht- uitlaat van een warenhuis loop. Het werd mij daar in Zuid Spanje weer eens duidelijk dat leven heel vaak ten koste gaat van ander leven. Een tweeling 19 januari (zaterdag) MIDDEL BURG: - Kindervoorstelling Dance Center Dazzle om 15.00 uur met moderne jazzdans en een sprookje en 's avonds om 20.00 uur een wervelend dans- spektakel. - Stadsschouwburg, Molenwater, Molenwater 99 - 15.00 en van 20.00 uur. Rondleidingen Stadhuis - Rond leidingen onder leiding van een VW-gids door het fraaie stad huis. Duur van de rondleiding: 60 min. - Stadhuis, Markt -13.30 en van 14.45 uur. 20 januari (zondag) MIDDEL BURG: Dance Center Dazzle - Kindervoorstelling om 15.00 uur met moderne jazzdans en een sprookje en 's avonds om 20.00 uur een wervelend dans- spektakel. - Stadsschouwburg, Molenwater 99 - 15.00 en van 20.00 uur. Nog Ensemble - Klas siek concert met werken van Ries, Dohnanyi en Beethoven. - Concert- en Gehoorzaal, Singel straat 13 -15.00 uur. Rondleidingen Stadhuis - Rond leidingen onder leiding van een VW-gids door het fraaie stad huis. Duur van de rondleiding: 60 min. - Stadhuis, Markt -13.30 en van 14.45 uur. 23 januari (woensdag) MID DELBURG: Droog Brood - Ca baret met voorstelling "Teer". - Stadsschouwburg, Molenwater 99 - 20.00 uur. Rondleiding door de schoon- maakstraat. Zeeuws Museum - Wandel met een museumgids door de schoonmaakstraat in het Zeeuws Museum. - Zeeuws Museum, Abdij 3 - 13.30-14.15 en van 15.00-15.45 uur. lezing; De Romeinse provincie Brittan- nia Zeeuwse Bibliotheek - De le zing wordt gehouden door het Nederlands Klassiek Verbond. - Zeeuwse Bibliotheek, Kous- teensedijk 7 - 20.00 uur.

Scheldebode | 2002 | | pagina 7