eldebode lokaal DIGITAAL: DE LAMMERENBURCHT Nieuw info over Gestalttherapie Dansschool Bras EN TWEELING VERTELT OVER... Danslessen: Start met een spoedcursus beginners Stijldansen Salsa Streetdance Cursus start op donderdag 24 januari Vrijwilligers/-sters gevraagd voor de bingo en achter de bar 'woensdag 16 januari 2002 Prijs-kwaliteit Bewerken l roord en weet wat het betekent. En wie het niet Jweet, doet alsof. Niemand wil graag voor sukkelaar litgemaakt worden. Opgeslagen Bewerken Levensduur Prijs Geheugen Formaten Zuidbeekseweg 4 - Vlissingen - Tel. 470692 Voor meer informatie surf naar: www.dansschoolbras.nl Inlith tingen: Tel. 0118-638345 vrijdag BINGO 18 en 25 januari Gratis entree. Aanvang 19.45 uur zaterdag DANSAVOND 26 januari m.m.v. Night Bird. Aanvang 20.30 en- tree 5,- Inlichtingen: de heer Van Munster 0118-460486 Zalenverhuur van 30 tot 200 personen. ledereen kent het woord (advertenties) Buurthuis Aldegonde start in januari 2002 een nieuwe serie danslessen on der leiding van WIM SINKE en PATRICIA MORIAS. De cursus brons start op donderdag 24 januari om 19.30 uur en voor zilver om 21.00 uur. Bei de cursussen bestaan uit 15 lessen van 1 Zz uur. Introductieles donderdag 17 ja nuari om 20.00 uur. Wij zien U graag terug op een van de cursussen. Dat is alles. Ze zijn ergonomisch zo gemaakt dat iedereen er mee om kan gaan. Blijft nog de vraag hangen wat digi taal videofilmen voor heeft op de oude, analoge systemen. Het antwoord is: ze bieden veel meer toepassingsmogelijkheden, de kwaliteit is stukken beter en de opnamen zijn veel langer te bewa ren zonder kwaliteitsverlies. De kopieën zijn ook veel beter en het bewerken via de computer is voor een beetje handige hobbyist een fluitje van een cent. Verder kunnen met veel camera's (op een geheugenkaart) ook foto's worden gemaakt- Dat geheugenkaartje is er nog niet voor de videofilms zelf. De capaci teit van de kaartjes is nog te klein VLISSINGEN - Op vrijdag 25 janu ari is er een informatie- en voor lichtingsavond over Gestaltpsycho- therapie in de Meyboom te Vlissin gen. Gestalttherapie is vooral ge richt op het leren omgaan met le vensproblemen zo dat deze han teerbaar worden en handvaten bie den bij vastgelopen relaties, verlies van dierbare, terugkerende span ning, belemmerende jeugdherin neringen enzovoort. Tijdens de avond wordt uitleg ge geven over Gestaltpsychotherapie, wanneer Gestalt een geschikte the rapie is en welke mensen hiervoor in aanmerking komen. Tevens is er ruimte voor het stellen van vragen. De avond begint om 20.30 uur. Vooraf aanmelden noodzakelijk. Uitgebreidere informatie: vwvw.de- meyboom.nl of 467542. dood aan het sterven is) verbaasde eigenlijk niemand zich enige tijd geleden over de komst van Digital 8, de digitale evenknie van 8mm. Een groot voordeel hiervan was en is dat met een Digital 8 camera's ook de oude 8mm banden zijn af te spelen. Het systeem is een behoorlijk suc ces gebleken en samen met zijn MiniDV-camera's had Sony een tijd lang twee stevige troeven in han den. MiniDv geeft een prachtige digitale beeldkwaliteit, en het grote voor deel ervan was dat het formaat van de cassettes veel kleiner is met als gevolg dat de camera's veel kleiner konden worden. Afgelopen najaar voegde Sony aan die twee nog een derde systeem toe M1CROMV. Het is nog slimmer dan van welke ram het schaap in ver wachting is en daarom heeft hij bij de rammen een verschillende kleurstift onder hun buik gebon den. Aan de hand van de bovenste kleur op de rug van het schaap kan de schaapherder vaststellen wie de vader van het lammetje wordt. Hij was niet tevreden en bleef door vragen. "Wat is 'in verwachting' opa? 'Wat heeft zo'n ram een rot- naam hé? Steeds zenuwachtiger wordend heb ik getracht de vragen zo goed mogelijk te beantwoorden, al weet ik niet-zeker of mijn klein zoon de uitleg volledig heeft begre pen. Sindsdien vraag ik me regel matig af, wat voor voorlichting kin deren zo'n vijftig jaar geleden ei genlijk kregen?" Met de beste wil van de wereld kan ik me niet herinneren dat er op dat punt ooit iets zinnigs tegen me is gezegd. Het was een absoluut ta boe. Niet alleen bij ons thuis, maar in de meeste gezinnen. Verhalen over de ooievaar, achter rode kool e.d. spelen door mijn hoofd. Ook waren we afhankelijk van wat we van ouderen opvingen. Gelukkig leefde ik op het platteland en was de natuur bereid me een handje te helpen. Als kind verbleef ik veel op de boerderij van m'n opa. Stieren waren er nauwelijks meer, omdat de ki (kunstmatige inseminatie) in zwang was gekomen. Ik vond het altijd maar een vreemde gebeurte nis als er in die vredige stal, met etende of herkauwende koeien een man met een vrieskistje verscheen, die z'n arm in het achterwerk van een koe stak en het dier met een soort glazen priem bevruchtte. Ik zal toen ook wel vragen aan mijn opa gesteld hebben, maar of hij ge tracht heeft die te beantwoorden, betwijfel ik. Een veel sprekender voorbeeld heb ik bij de paarden: wij woonden destijds aan de Walcher- seweg tussen Middelburg en Poppendamme. In Poppendamme stond een prachtige boerderij: Met de naam Parelvliet, daar was Dek- station de Buck gevestigd. De mooiste hengsten werden daar ge fokt en ter dekking aangeboden. Bijna elke morgen kwam hengsten- begeleider Cevaal met één van de hengsten bij ons voorbijlopen, om paarden te bezoeken op boerderij en in Walcheren. In Walchers dia lect heette dat: "Cevaal, gaet mee d'n ingst rond." Hij kwam ook op de boerderij van m'n opa. Als m' n oma de hengst nog maar zag komen, riep ze naar m'n opa: "Leen, laet, die joeng in schure gae, die oeft dat gedoe nie te zien Op den duur raakte ik echter zo nieuwsgierig dat ik wegkroop in het waegenuus en het ritueel vanuit die riante positie kon bekijken. Achter af zei m'n jongste oom tegen me: "Zo gaet dat noe bie de mensen ook". Tegen de avond, als de hengst z'n inspannende arbeid had ver richt, sjokte het tweetal terug naar huis. De hengst was moe van het vele werk en Cevaal van de vele kilometers die hij had gelopen en alle flauwe grappen die hij die dag had moeten aanhoren. "Eit dien ingst een bitje z'n best ge- dae, Cevaal? Wat geef je die nu strek te eten as ie op stal komt?" Gevat antwoordde Cevaal dan voor de zo veelste keer: "O, die kriegt strek mangels, aever en gekluste eiers!" Het was ook prachtig om de beer bij de varkens te keer zien gaan. "Kiek is joengers, die ei een kurkentrek ker!" Het was allemaal erg dubbel in die tijd. Na elke maaltijd werd er een hoofdstuk uit de Bijbel voorge lezen en door de plaatselijke funda mentalisten was beslist dat de gelo vigen bij het voorlezen geen Bijbel boek mochten overslaan. We ver kneukelden ons niet maar zagen het wel aankomen: Het Hooglied van koning Salomo. Moet u zich even voorstellen: daar zit een weduwe met zes kinderen rond de tafel en dan leest ze na het eten voor uit "Het Hooglied": Wij hebben een jonge zuster die nog geen borsten heeft. Dan knikten mijn broer en ik naar mijn jongste zus, of: mijn borsten zijn als torens en dan knikten mijn broer en ik naar mijn oudste zus. We knepen onze neus dicht, maar enkele tellen later proestten we het uit van het lachen. We kwamen niet meer bij. Mijn moeder keek even bestraffend rond en las daarna onverstoorbaar verder. Moeder was echt niet schijnheilig, maar als ze het hoofd stuk uit had, zei ze: "Jullie zullen la ter voor de rechterstoel van God wel ter verantwoording worden ge roepen". Bij het dankgebed vroeg ze om vergiffenis voor die Godslasteraars. Ondertussen bouwden wij een schuldgevoel op. Ik zou wel eens willen weten hoe dat anders had gekund. Wie zonder zonde is, werpe de eerste steen. Ik weet niet of het vandaag de dag nog nodig is dat ouders seksuele voor lichting geven. De jeugd kan alles via de televisie volgen, zeker als ze een eigen toestel op hun kamer hebben en bepaalde zenders niet zijn geblokkeerd. Ik heb er wel een blokkade aan overgehouden. Een tweeling om er behoorlijk wat bewegend materiaal op te kunnen zetten en kaarten met wel een behoorlijke opnametijd zijn schreeuwend duur. Daarom wordt nog steeds tape ge bruikt. Die is als drager nog altijd het beste als naar de prijs-kwaliteit verhouding wordt gekeken. Op termijn, zo wordt verwacht zul len er ook videocamera'-s komen die met een disc (cd of DVD) wer ken. Hitachi heeft er al een geïntrodu ceerd, maar de kwaliteit, de prijs en de mogelijkheden samen zijn nog niet van dien aard, dat er snel een grote markt voor zal worden gevon den. Seksuele voorlichting de andere en kenners zeggen wel dat de DVD-intelligentie in MICRO- MV is ingebouwd. Dat houdt bijvoorbeeld in dat met een nog kleinere camera en casset te dan MiniDV opnamen kunnen worden gemaakt die via een pc op een DVD-schijfje kunnen worden gebrand. Anders gezegd: met MI- CROMV kan iedereen zijn eigen DVD maken. Bovendien kan de camera zelf een opname bewerken. Via pictogram men kan gekozen worden voor ver schillende emoties (vrolijk, droevig, uitbundig enzovoort) en de camera maakt van de opnamen in de geko zen stemming een prettig vorm ge geven geheel. De camera's zijn bo vendien heel eenvoudig te bedie nen. Er zitten zes knoppen op. iDeze keer wil ik het hebben over r seksuele voorlichting. Volgens het verklarend woordenboek Koe ien-Endepols gaat het daarbij om iet verstrekken van informatie over slachtsgemeenschap. Laatst was met mijn kleinkinderen op be zoek bij de schaapskooi in Nisse. )e kleintjes vonden het prachtig im naar de schaapjes te kijken, (maar mijn 10 jarige kleinzoon die al ïardig bij de pinken is, kwam met Peen vraag waar ik de nodige moeite ^"mee had. "Opa, waarom hebben al die schapen verschillende kleuren op hun rug?" En hij voegde er in één adem aan toe: „Moet je kijken opa: rood, groen, blauw, wordt de wol al geverfd voordat de schapen ge schoren worden?" Zeer verstandige vragen en daarom moeilijk om te beantwoorden. De schaapherder/voorlichter was op dat moment niet in de kooi, zodat ik genoodzaakt was het karwei zelf op te knappen. Ik zei:" Luister jongen, de schaapherder wil precies weten (advertentie) De ritmische pas begint bij: He vandaag de dag zo langs zijn neus weg het woord i digitaal gebruikt, wordt door niemand meer met [igrote vragende ogen aangekeken. Iedereen kent het Digitaal beheerst de wereld. Al thans de wereld van de consumen- (tenelektronica. De televisie wordt binnenkort digitaal, de video is het hl en heet DVD, de cd is digitaal en heeft de elpee al jaren geleden ver vangen. Vooral de laatste jaren is die nog uit te breiden reeks verrijkt met nog twee bijzondere digitale "broeders: de digitale videocamera en het digitale fototoestel. lij digitaal fotograferen worden de foto's opgeslagen in een geheugen it in een camera is ingebouwd of i een geheugenkaart of een cd-tje die in de camera worden geplaatst. Digitaal fotograferen is, zo zeggen kenners, in veel gevallen leuker dan foto's maken met een traditionele (camera met filmrolletje. :r zijn namelijk meer toepassings- logelijkheden. Een voorbeeld. Fotograferen draait om het met andere mensen delen van bijzondere zaken of aparte mo menten. Vroeger gebeurde dat met ;n fotoalbum. Maar digitale foto's kunnen via een computer als bijla nge bij een e-mail bericht sneller dan welk postbedrijf ook en over elke af stand die gewenst is, als het ware in een flits worden verstuurd. Digitale fotografie maakt de wereld dus klei- er en brengt mensen in een oog- wenk dichter bij elkaar. Bovendien kan iedereen die dat wil zijn digitale foto's in een computer Zelf bewerken. Veel mensen kijken ^daar tegen op. Ze zijn bang dat het ingewikkeld is. Maar in feite is het iheel simpel. Editing, zoals dat met m moeilijk woord heet, hoeft dus geen barrière te zijn. En niemand vordt gedwongen zijn foto's digi taal te bewerken. Wie er geen zin in heeft, doet het gewoon niet. Zo een voudig is dat. [Toen digitale fotografie pas op kwam werd in tal van publicaties f nogal onevenwichtig veel nadruk L gelegd op mindere punten. Er was bijvoorbeeld geen printservice, werd gezegd en dat was aanvanke lijk ook zo. Maar dat euvel is achter- aald. De geheugenkaart waar de foto's op staan kan naar bijna elke fotovakhandel worden gebracht, die voor mooie afdrukken zorgt. En wie het helemaal modern wil doen, stuurt zijn foto's via internet naar een printservice. Per omgaande krijgt hij bericht wanneer en waar hij zijn afdrukken kan ophalen. Ook waren er aanvankelijk klachten over de levensduur van de batterij en. Maar de camera's zijn inmid dels steeds meer energiezuinig ge maakt en batterijen hebben een langere levensduur gekregen. Met één stel batterijen kan nu gemakke lijk een hele dag worden gefotograf eerd. Verder werden in het begin vraagte kens gezet bij de kwaliteit van de fo to's. In rap tempo echter is de reso lutie van de camera's (zeg maar: de hoeveelheid beeldpuntjes waaruit een foto is opgebouwd en die de scherpte bepaald) op een hoger plan gebracht. Vaak worden de toe stellen nu ook aangeprezen op ba sis van de pixeldichtheid. Maar nie mand moet zich daardoor in de war laten maken. Pixels zijn niet alles. Met een 2.1 miljoen pixelcamera (ook wel 2.1 megapixel genoemd) kunnen foto's worden gemaakt die prima op een normaal formaat zijn af te drukken. Natuurlijk zijn er ook camera's met een resolutie van 5 miljoen pixels, maar er zijn ook Volkswagens en Jaguars. Over het algemeen kan worden aangehou den dat 2 miljoen pixelcamera's goed zijn voor afdrukken van 10 bij 15 cm (eventueel A4). 3 Miljoen pixel camera's leveren prachtige af drukken op A4 (zou tot A3 - een hal ve krantenpagina - kunnen gaan) op en camera's met een nog hogere resolutie zorgen voor nog grotere formaten haarscherpe afdrukken. Een heet onderwerp was (en is) de prijs. De camera's waren eerst nog al duur, maar zijn in de afgelopen maanden voortdurend in prijs ge daald. Gemiddeld kost een appa raat nu zo'n 1000 gulden. Zelfs So ny, die met zijn prijzen niet bij de laagste hoorde, heeft nu een prach tige camera voor 500 euro in zijn pakket. En nu de naam Sony is gevallen me teen maar iets over de merken. Di gitale fotocamera's worden aange bonden door alle traditionele fabri kanten van fotoapparatuur. Canon heeft mooie camera's, maar ook Fujifilm, en Olympus en Minolta en Kodak en Nikon en noem ze alle maal maar op. Sony neemt in dat geheel wel een aparte plaats in. Het is zo'n beetje de enige maker van traditionele consumentenelektronica die zich volop op digitale fotografie heeft gestort. Met een reeks indrukwekkende (en in vakbladen bejubelde) camera's is Sony erin geslaagd in Nederland marktleider te worden op het ge bied van digitale fotografie. Het marktaandeel hier is, in waarde ge meten, 33 procent en dat haalt nie mand anders. Elders in Europa be hoort Sony wat marktaandeel be treft altijd bij de top 3. Nog een laatste belangrijk aspect bij digitale fotografie is: de geheu genkaart. De Memory Stick bijvoor beeld en de Smart Media kaart, de Multi Media kaart, de Secure Digi tal (SD) kaart of hoe ze ook heten. Op die kaarten moeten de digitale foto's worden opgeslagen. En vanaf die kaart kan de fotovakhandel af drukken maken. Maar vanaf die kaarten kunnen de foto's ook in de computer worden gezet. En dat is in feite de bedoe ling: digitale foto's moeten worden opgeslagen in een computer of op een cd-rom gezet. Dan is die geheugenkaart weer voor nieuwe foto's te gebruiken en dat is prettig omdat die geheugenkaarten nogal prijzig zijn, of misschien wel waren. Een kaartje van 64 MB voor een 2 miljoen pixelcamera kostte een jaar geleden ruim 150 euro. Nu is dat nog maar tussen de 50 en de 100 eu ro. Op zo'n 64 MB kaartje kunnen ruim 2 filmrolletjes. En stel, je schiet 3 rolletjes per va kantie vol en je gaat meerdere ke ren per jaar weg dan zit je op zes tot tien rolletjes per jaar. Een eenvou dig sommetje leert dan dat digitaal fotograferen uiteindelijk goedkoper kan zijn dan 'ouderwets' kiekjes maken. Digitaal fotograferen heeft dan ook de toekomst. Er is geen ontkomen aan en dat is maar goed ook, want digitaal fotograferen is mooi, mak kelijk, veelzijdig en vooral ook 'fun'. En dat geldt eigenlijk ook allemaal voor digitaal videofilmen. Ook die manier van beeld registreren is de afgelopen jaren in een stroomver snelling geraakt en steeds beter ge worden. JVC, Panasonic, Hitachi en Sony zijn op dat gebied de belangrijkste spelers op de markt. Ze bieden alle maal prachtige apparaten aan. Maar weer steekt Sony een beetje boven de rest uit. Sony heeft camera's in drie ver schillende digitale formaten. Als uitvinder en wereldwijde aanjager van het 8mm videosysteem (dat in middels langzaam een vredige

Scheldebode | 2002 | | pagina 4