Een bijzondere kijk op... Bruidsparen op de foto «25,- Big Chief Sugar treedt vrijdag op in de Walk-lnn Draco is een stevige kater maar wel een kroeler iemand verliezen aan kanker en hoe dan verder. IN HET WITTE HUIS WORDT DE TV AANGEZET EN HET WASGOED INGELEVERD Huidverzorging U heeft een feest, wij maken het spektakulair WEEKKRANT VOOR WALCHEREN. VOOR BEZORGKLACHTEN KUNT U BELLEN NAAR: 0118-652700. VOOR TIPS EN LEUKE SUGGESTIES KUNT U BELLEN: 0118 652 713 Vooral uw feesten d© Tien jaar cantorij Artemis start kaartenactie Reünie van Veere's Genoegen Recordjaar Cine City L lokaal VLISSINGEN MIDDELBURG - Terwijl het vriest, koud en nat is buiten, staan voor de deur van de noodopvang van Het Witte Huis in de Vlissingse Hendrikstraat rond kwart voor negen 's avonds ze ven mannen en vrouwen te hopen op eten, een bed en een beetje warmte. Hun gezichten stralen ver driet, angst en onzekerheid uit. Eigen bijdrage Oppervlakkig Gratis koffie Bedelen IN ZEEUWSE BIBLIOTHEEK Rondje Walcheren Helpen bij de kinderboerderij Wintertocht Concert van ANBO-Vlissingen Taxatiedag Jazzsessie Bingo All Ages een weldaad voor uw huid complete gezichtsbehandeling Lezing over kinderdromen Lezing over archeologie Tranen van de zee... Op adem komen J Party Centrum Ook geschikt voor kinderen Burg. v. Woelderenlaan 5 Vlissingen Tel.: 0118-418653 SEROOSKERKE - Zondag 20 ja nuari wordt in de gereformeerde kerk om 10.00 uur in een speciale dienst aandacht besteed aan '10 jaar cantorij Serooskerke'. De cantorij, voor deze gelegen heid uitgebreid met oud-leden en nieuwe leden, zingt 'grotere' stukken van onder meer Buxte- hude, Hammerschmidt en De la Landa. Bovendien staat een aan tal liturgische stukken op de agenda. MIDDELBURG - Eind deze maand start een kaartenactie van Artemis. De kaarten zijn in feite echte foto's van mandala's, ge maakt door kunstenares Mayke Rietveld. Medewerkers van Arte- mis hebben er hun persoonlijke verhaal bij geschreven. De kaarten worden verspreid in diverse woongebieden in Middel burg, Oost-Souburg en Vlissin gen. Met de actie wil de organisa tie vrouwen uitnodigen en kennis laten maken met de mogelijkhe den die Artemis biedt. Vrouwen krijgen er veel aan dacht. Bij voorbeeld dat zij weer aan het werk kunnen als ze in bij stand, WAO of WW. Er wordt voor op maat gesneden trajecten ge zorgd voor de individuele vrouw. Reden van de kaartenactie is: be kendheid van Artemis bij de Zeeuwse vrouw vergroten en vrouwen in het licht zetten mid dels een persoonlijk presentje. Artemis is gevestigd op het adres Koudekerkseweg 133 en telefo nisch bereikbaar via nummer 686970. VEERE - Muziekvereniging Vee re's Genoegen houdt zaterdag 13 april een reünie voor de oud-le den van het fanfareorkest en de slagwerkgroep. Die dag kan er ge zellig worden 'bijgepraat' en het is de bedoeling dat er enkele een voudige muziekstukken worden ingestudeerd met de huidige le den van de fanfare. Nu zijn niet alle adressen van oud-leden bekend. Vandaar dat belangstellenden zelf kunnen re ageren via Postbus 34, 4350 AA Veere, bellen kan ook: telefoon 501682 en het e-mailadres is: vge- noege@clubnet.zeelandnet.nl. VLISSINGEN - Bioscoop Cine Ci ty Vlissingen heeft vorig jaar 32.500 bezoekers meer ontvan gen dan het jaar daarvoor. In 2000 stond de teller op 339.000, vorig jaar op 371.500. Er werden 10.316 films gedraaid. Daarbij onder meer Lord of the Ring, Pearl Harbor en Harry Pot ter als grote trekpleisters. Boven dien was er een aantal extra acti viteiten rond films en kinderfilms. Ook de ouderenmiddagen heb ben invloed gehad op de positieve score. 'Zwervers stinken niet' Door Marcel van der Voort Precies tien voor negen zwaait de voordeur open en telt een begelei der de hoofden. Voor de mannen zijn slechts zes bedden beschik baar. Wie het vaakst gebruik heeft gemaakt van de faciliteiten wordt teleurgesteld de natte nacht inge stuurd. Hopend op een droge plek waar de nieuwe dag afgewacht kan worden. De 'gelukkigen' moeten nog tot ne gen uur wachten voordat ze naar binnen mogen. Bij binnenkomst wordt een eigen bijdrage van tien gulden betaald en een lijst met huisregels getekend. Dan komen ze in een opvangruimte die lijkt op een grote keuken. De lange tafel is gedekt, binnen enkele minuten zit iedereen aan de warme maaltijd. Doordeweeks bereid door de vaste kok van Het Witte Huis. In het weekeinde is er soep en brood, of iets anders. Geen liflafjes, maar ge degen maaltijden van vooral aard appelen, groenten en een stukje vlees. En een toetje. De groep be zoekers is gevarieerd. Drugsgebrui kers, alcoholisten en mensen die op een andere wijze (tijdelijk) dakloos zijn geworden, komen er. De ene keer is de groep rustig. Een dag later kan er iemand tussen zitten waar psychische problemen duidelijk naar buiten komen. Dat overheerst dan de sfeer. Echte lastposten riskeren een sanctie. De ontzegging van de toegang voor be paalde tijd. Als ze echt de beest uit hangen kunnen ze de rest van hun leven geweerd worden. Binnen mo gen geen drank en drugs gebruikt worden. Er wordt ook amper over gesproken, ook niet door de gebrui kers onderling. Wel staan er voor hen twee kannen koffie, die in een recordtempo leeggedronken wor den. Bij binnenkomst wordt de televisie aangezet en wasgoed ingeleverd. Want geen zwerver die Het Witte Huis bezoekt hoeft te stinken. Alle kleding wordt 's nachts gewassen en gedroogd, zodat het de volgende ochtend weer schoon en fris aange trokken kan worden. Bovendien is douchen verplicht. Zeep, shampoo en tandpasta, alles is aanwezig. Tot elf uur kan er televisie gekeken wor den. Daarna moet iedereen in bed lig gen. In een zaaltje staan drie stapel bedden, die de overnachters zelf verschonen. Nieuwelingen hebben dan reeds een kennismakingsge sprekje met een begeleider gehad. Voor de rest is het contact opper vlakkig. Meer aandacht is in deze si tuatie bijna onmogelijk. Vaak moet slechts één dienstdoende begelei der zich staande houden tegen een diversiteit van problemen, binnen gebracht door een zevental daklo zen. Het beleid is er duidelijk niet op gericht om de gasten vaak in huis te halen. Er liggen lijsten met adressen van kamerverhuurbedrij ven en woningcorporaties. Plus een aantal brochures die vooral gaan over dagbesteding en problematiek met alcohol en drugs. Iedere och tend om half acht wordt er gewekt. Er is koffie en brood, kaas, vleeswa ren en ander beleg. Zelfs een beker melk is geen probleem. Wie een lunchpakketje mee naar buiten wil nemen, mag dat. De zwerver hoeft na een bezoek aan de noodopvang geen honger te lijden. Bij mooi weer lijken de problemen een stuk minder. Fris en met een beetje mazzel redelijk geslapen, wordt de straat weer betreden. Doelloos je rondje lopen door de stad. Want een zwerver heeft niet snel geld en een kamer lijkt hele maal ver weg. Bij regen wordt een schuilplek ge zocht. Wie dakloos is, ziet de straat door andere ogen dan bijvoorbeeld de moeder van een huiselijk gezin- netje. In een oogopslag wordt een goede schuil- of eventuele slaap- plek ontdekt. Onder grandcafé Montparnasse aan het Ruijterplein, onder afdakken van winkels, por tieken, fietsenstallingen, onder de skatebaan in het Nollebos, in tun nels en onder bruggen. Schuilen kun je ook in de hal of op het perron van het station. Opfrissen en zelfs scheren kan daar in het toilet. Voor enkele dubbeltjes ben je weer het heertje. De slimmeriken lukt het zelfs om zich zonder een enkele cent op te knappen. Als je er dan toch bent, word je dankzij Spits en Metro gra tis op de hoogte van het nieuws ge bracht. Het is een misvatting dat een zwerver met een winkelwagen door de stad sjokt gevuld met kle ding en rommel. De eerste -dag dat ik het leven op straat echt leerde kennen, werd mij door een doorge winterde zwerver verteld dat ik vooral mijn handen vrij moet laten, er schoon uit moet zien en een beetje fiets op de kop moet tikken. Want dat is pas echt vrijheid. Bedelen kan altijd, maar schrikt de meeste mensen af. Vraag nooit zie lig aan een voorbijganger geld om de triestheid te verdrijven door de aankoop van een joint, maar zeg: 'heeft u misschien vijf gulden voor de bus?' Succes bijna altijd verze kerd! Sommigen verkopen de straatkrant. Maar dat is geen vet pot. De verkoper krijgt van Straat krantcoördinator Richard Wolf één gulden per verkocht exemplaar, ter wijl bij de winkelcentra regelmatig met meer succes nepexemplaren worden verkocht door vooral da mes die net zo min dakloos zijn als uen ik. Muziek maken kan een extra centje FOTO: C. DE PLAA MIDDELBURG - Heeft u de kerst en nieuwjaarskaarten in de bus kunnen stoppen? Zoals op deze 'bijzondere kijk' te zien is, ging dat niet overal even ge makkelijk. Het verzoek 'voor brie venbus geen fietsen plaatsen' werd duidelijk genegeerd. C. de Plaa uit Middelburg maakte de foto. opbrengen, evenals het bij elkaar rapen van statiegeldflessen op het strand na afloop van een zwoele zo merdag. Heb je zin in een kop koffie, dan is er de dagbesteding van het Tref punt, of het Leger des Heils. In Vlissingen wordt er meestal ge slapen in leegstaande (kraak-)pan den, in het Nollebos of in één van de strandhuisjes. Ook in Middel burg zijn er panden waar illegaal geslapen kan worden, of bij mooi weer zoekt de zwerver zijn rust on der de bomen van het Bolwerk. En is er behoefte aan een bed, dan zal de vorige dag bij Het Witte Huis weggestuurde zwerver, zich 's avonds om tien voor negen weder om bij de anderen voegen, hopend op iets warms te eten en een betere nachtrust. Het is belangrijk te weten dat onder de dak- en thuislozen afkomstig uit de eigen regio, steeds meer kritiek klinkt over de komst van gasten van buitenaf. Regelmatig zou het voor komen dat een 'zwerver' uit Rotter dam die daar een bijstandsuitke ring geniet, op de trein stapt naar Vlissingen, daar Het Witte Huis bin nenstapt met een zielig verhaal, de volgende dag ook een uitkering in deze stad aanvraagt en zo een tijd lang een dubbel inkomen geniet. Ondanks de strengere regels schijnt dit nog steeds te lukken. Ook zijn de Zeeuwse zwervers boos op toeris ten die de faciliteiten van de nood opvang stiekem gebruiken als een wel heel goedkope manier van va- kan tievieren. MIDDELBURG - In deze tijd van het naderend koninklijk huwelijk op 2 februari exposeert het Zeeuws Documentatiecentrum 222 foto's van even zoveel gewone bruidspa ren. Bruidsparen die zich in de pe riode 1945-1958 op hun trouwdag door fotograaf Jac. Dieleman uit Oostburg lieten fotograferen. De studio-opnamen van deze bruid sparen geven een prachtig inzicht in de bruidsjurken, de kleding van de bruidegom, de haardracht, de bruidsboeketten en accessoires. Deze foto's zijn een selectie uit het omvangrijke archief van Dieleman, ruim 7000 grootbeeld negatieven, die vorig jaar door bemiddeling van fotograaf Oscar de Milliano in het bezit kwamen van het Zeeuws Do cumentatiecentrum. De tentoon stelling is te zien tot éft met 2 maart op de tweede verdieping van de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg Jac. Dieleman (1912-1976) genoot zijn praktische opleiding bij foto graaf But in Temeuzen. In 1934 nam hij de fotozaak over van Jos But in de Nieuwstraat in Oostburg. Enkele jaren later verhuisde hij met zijn winkel en fotoatelier naar de Brouwerijstraat. Hij maakte bijna alleen foto's in zijn studio en be diende in de tijd bijna heel West Zeeuwsch-Vlaanderen, hij stond bekend als een uitstekend vakman. Samen met zijn vrouw retoucheer de hij minutieus de grote 13 x 18 cm. negatieven van alle studio-op- namen. In 1959 verkocht hij zijn fo- tohandel/atelier aan Oscar de Mil liano. Alle 13 x 18 cm. negatieven die Die leman voor zijn studio-opnamen Er staan 222 bruidsparen op de foto's in de Zeeuwse Bibliotheek. gebruikte, bewaarde hij in doosjes. Omdat deze doosjes in de afgelo pen 50 jaar niet altijd onder opti male omstandigheden zijn be waard, zijn de negatieven langzaam aan het vergaan. Nog net op tijd, al hoewel sommige negatieven al erg slecht waren, zijn alle gedigitali seerd en op cd gezet zodat ze voor het nageslacht bewaard blijven. Openingstijden: maandag 17.30 - 21.00 uur; dinsdag tot en met vrij dag 10.00 - 21.00 uur; zaterdag 10.00 - 13.00 uur. Het adres: Kous- teensedijk 7 in Middelburg. MIDDELBURG - Kinderboerderij De Klepperhoeve laat kinderen woensdag 23 januari meewerken. Jongeren van 6 tot en met 12 jaar kunnen er onder begeleiding hel pen de hokken schoon te maken en de dieren te voeren. Kosten 45 eurocent per kind, aan vang 13.30 uur. VLISSINGEN - Wandelsportver eniging Willen is Kunnen houdt zaterdag 19 januari vanuit het Clubhuis aan de Adr.Coortelaan 1 te Vlissingen de laatste winter tocht. Er kan gewandeld worden over 5,10,15 of 30 km. De start van de 30 km is tussen 9.00 en 10.00 uur; de overige af standen kunnen starten tussen 10.00 en 13.30 uur. Voor iedere deelnemer is er een traktatie en indien gewenst een herinnering. Inlichtingen: telefoon 418236. VLISSINGEN - Op woensdag 23 ja nuari verzorgt ANBO-Vlissingen in samenwerking met het Seniorenor kest Zeeland een nieuwjaarscon cert voor 50-plussers in het Arse naal te Vlissingen. Aan dit concert werkt ook het Vlis singse Ouderenkoor 'Canto Armo- nico' mee. Kaarten a 2,5 euro zijn aan de zaal verkrijgbaar. MIDDELBURG - Zaterdag 19 janu ari wordt door kunsthandel Lau- rentius en het Zeeuws Veilinghuis een gratis taxatiedag gehouden van 10.00 tot 17.00 uur in Huize 's Her togenbosch, Vlasmarkt 51 in Middelburg. MIDDELBURG - In eetcafé Desa- finado wordt, behalve de spéciale concerten, een keer per maand onder auspiciën van Stichting Home of Jazz and Blues levende muziek gepresenteerd. Elke vierde woensdagavond van de maand. Het betreft een sessie, dat betekent dat ieder (geen be ginners!) die in deze stijl een ins trument bespeelt of zingt, van harte welkom is om mee te doen. Microfoon, piano en gitaarver sterking zijn aanwezig. Meld je wel even van tevoren tel. 0118 640767). Sessiemuzikanten dienen om 20.00 uur aanwezig te zijn! Woensdag 23-01-2002 20.30 uur Jazz Sessie Band vrije toegang VLISSINGEN - Zaterdag 19 janu ari wordt bingo gespeeld in het VTV-clubgebouw aan het Bas- kensburgpad vanaf 20.00 uur. De organisatie is in handen van De Doordouwers. M.i.v. 1 februari a.s tijdelijk een voor slechts Trompstraat 7 4371 BN Koudekerke Tel.: 0118-553947 MIDDELBURG -De Zeeuwse Volksuniversiteit verzorgt woens dag 23 januari een lezing over Kinderdromen. Dromen doen we allemaal, ook kinderen. Menig ouder wordt in de nachtrust gestoord door hui len van een kind. Het is wakker geworden uit een nachtmerrie. Het kind kan vaak weinig vertel len over de droom (zeker als ze heel klein zijn). Het is bang en voelt zich bedreigd. Maar kinde ren dromen ook over prettig en grappige dingen: vliegen door de lucht, vakanties en dergelijke. Het luisteren naar de droom van een kind vertelt de opvoeder wat het kind bezighoudt en wat over dag niet aan bod komt, bijv. angst, jaloezie, problemen op school. In deze lezing wordt ingegaan op de betekenis van kinderdromen. De lezing is bedoeld voor ouders, leraren en een ieder die geïnteres seerd is of werkt met kinderen. De lezing wordt verzorgd door mevrouw A. Weststrate op woensdag 23 januari Van 09.30 tot 11.30 uur in De Drvkke- ry, Markt 51 te Middelburg. De entree dient aan de zaal te wor den betaald. MIDDELBURG - Vrijdag 18 janu ari verzorgt drs. Gert Kortekaas van de gemeentelijke archeologie Groningen een lezing over 'twin tig jaar archeologisch onderzoek in Groningen'. Dat gebeurt in het SCEZ aan het Armeniaans Schuitvlot 1 in Mid delburg vanaf 19.30 uur. POËZIELAND Je groeit gewoon door, onop vallend en broos... Als een oesterschelp. Jaren achtereen voltooit zich bin nenin een mysterie. Je vouwt je open, voorzichtig kruip je uit je schelp. Een wonderlijke schepping wordt zichtbaar, is welkom! Zal een eigen leven gaan lijden, op zoek naar bewondering. Een 'fonkelende parel' is gebo ren! Lut Lievense 'S HEER ARENDSKERKE - Met li chaamsgerichte ademtraining wordt zaterdag 19 januari in Ka- pelle gestart. Op vijf dinsdag avonden wordt uitgebreid aan dacht besteed aan ademhalen in de ruimste zin van het woord. Door intensief en ontspannen te ademen wordt contact gemaakt met het lichaam, met gevoelens en gedachten. Er wordt zicht gekregen op de ei gen identiteit. Elke avond zijn er twee onderde len: milde oefeningen en thema's. Irene Roozenburg en Angelique Tilroe zorgen voor de begelei ding. Beiden geven lichaamgerichte psychotherapie. Inlichten of een brochure aanvragen kan via tele foon 0113-211377 of 0113- 561995. V

Scheldebode | 2002 | | pagina 1