Een bijzondere kijk op... de NA LICHAMELIJKE EN GEESTELIJKE MISHANDELING... Film 'Liefde zit van binnen' zaterdag in Schuttershof /7-c U heeft een feest, wij maken het spektakulair Vooral uw feesten Huwelijksfoto's in bieb 't Spui Lezing over boerenerven Nieuwjaar met De Keesjes Bijdrage voor Wissenkerke Gewijzigde afsluittijden WEEKKRANT VOOR WALCHEREN. VOOR BEZORGKLACHTEN KUNT U BELLEN NAAR: 0118-652700. VOOR TIPS EN LEUKE SUGGESTIES KUNT U BELLEN: 0118 652 713 Martin Simek ontvangt voor zijn tv-programma gasten in het Arsenaaltheater Wave Hairstyling jubileert en knipte haar voor het goede doel Het Stedelijk Museum sluit en het Zeeuws Maritiem MuZEEum opent terzake VLISSINGEN - Lizzy ziet het nieuwe jaar hoopvol tege moet. Na zeven jaar lichamelijk en geestelijk te zijn mis handeld, koos ze voor een beter leven. Zij belde naar de Stichting Blijf van mijn Lijf en zette haar vertrek in gang. Om begrijpelijke reden wil ze anoniem blijven. Haar schuilnaam heeft ze zelfbedacht. Nog steeds is ze bang dat haar ex haar op het spoor komt. Toch wil zij haar verhaal vertellen, omdat zij naar eigen zeggen van een mondige vrouw, in een geestelijk en lichamelijk wrakveranderd was. Achteraf is ze trots op haar toen genomen besluit. Onzekerheid Irritatie Charmant Bescherming zonnig Binnenkort in coc café Goudwaard Schouwenaar burgemeester van Middelburg Themadebat in Hotel Arion temwflfl-mi «*110.00** onder de hoogste toren wan Vlissingen ïi i) JJ J iJ Ï/U/il Jl) l) Burg. v. Woelderenlaan 5 Vlissingen Tel.: 0118-41H VLISSINGEN - Op originele wijze aandacht besteden aan HET huwelijk van de eeuw is geen sinecure. Om er dan ook nog een puur Vlissingse invalshoek aan te geven is niet gemakkelijk. Toch is het bibliotheek 't Spui gelukt. Tot en met 4 februari zijn door het hele gebouw huwelijksfo to's te zien die door Foto Ver- schoore zijn gemaakt van Vlissingse bruidsparen. De oudste plaatjes dateren van het begin van de vorige eeuw. Een unieke collectie die nog nooit eerder te zien was. SEROOSKERKE - KMTP Groei en Bloei afdeling Walcheren verzorgt een lezing over Zeeuwse boerenerven en tuinen op woensdag 23 januari om 20.00 uur in De Zandput. Leden mogen gratis naar bin nen op vertoon van hun pas. Niet-leden moeten 2,50 euro betalen. MIDDELBURG - De jazz-ac- tiviteiten van de Stichting Jazz Activiteiten Zeeland bestaan donderdag 10 januari in het teken van het nieuwjaarscon cert met De Keesjes in café 't Schuttershof. Aanvang 20.00 uur, donateurs mogen gratis naar binnen. WISSENKERKE - Het Juliana Welzijn Fonds heeft 1.250 gulden toegekend aan vereniging Dorpsgemeen schap Wissenkerke. Het is een bijdrage voor de aanschaf van een grote nieuwe tent die gebruikt worden bij diverse evenementen die de vereniging regelmatig op touw zet. Voor De Scheldebode moeten persberichten en advertenties voortaan eerder worden aan geleverd. Wat de redactie be treft: berichten dienen uiterlijk vrijdagmiddag 12.00 uur op het redactieadres: Postbus 7011 of Vrijlandstraat 33d in Middelburg binnen te zijn. Mini's moeten vrijdag om 12.00 uur schriftelijk binnen zijn of voor die tijd telefonisch zijn doorgegeven. Voor grote advertenties geldt een afsluit- tijd van vrijdagmiddag 17.00 uur. Met opgeheven hoofd nieuwe jaar in Segeersstraat 39 Middelburg, 0118-625440 Door Clé van Katwijk Lizzy wordt sinds haar verblijf, bijgestaan door professionele hulpverleners. Een van hen is Karin, die het om veiligheidsre den ook beter vindt onbekend te blijven. Ze is al jaren werkza am bij Stichting Blijf van mijn Lijf Zeeland en laat weten dat er al diverse keren is verkast om dat het adres van het Blijfhuis te bekend was geworden. Bezoek is dan ook niet welkom. Op een andere locatie dan maar. „Zes maanden geleden, op mijn verjaardag", begint de dertig jarige Lizzy, „wilde ik mijn zus je uitnodigen. Jarenlang had mijn ex mij verboden ook maar enig contact te hebben met mi jn familie en kon ik mijn vrien den niet ontmoeten. Ook deze keer werd het me onmogelijk gemaakt. Alles waar ik maar enigszins plezier aan beleefde, was me ontnomen. Ik maakte me graag op, wilde er goed uitzien. Mijn man vond dat niet nodig en suggereerde dat ik dit deed om bij andere mannen in de smaak te vallen. Alleen thuis was het toegestaan. Hij ontving zijn vrienden, ik moest boven blijven tot het gezelschap vertrokken was. Je denkt, ik ve rander hem wel, je wilt niet opgeven. Voor de kinderen speel je mooi weer. Als ik ze uit school haalde vroeg de oudste vaak, "Gaat het wel mam". „Prima zei ik dan. „Ik werd vaak geslagen maar je verbergt je lichamelijk letsel voor de buitenwereld. Behalve bij een blauw oog, is dat redelijk goed te doen. Als het eens een dagje rustig bleef was ik de kon ing te rijk. Je wilt een goede echtgenote en moeder zijn en wringt je in allerlei bochten om dit ondanks alles waar te mak en. Het gekke is, dat ik ervan overtuigd was dat het aan mij lag. „Geen wonder dat hij zich zo gedraagt, ik ben ook niets waard", dacht ik steeds. Op merkingen van familie sloeg ik in de wind 'Ik verander hem wel', wist ik zeker. „Ik probeerde twee keer op een ander adres alleen met de kinderen verder te gaan, ook daar liet hij mij niet met rust en praatte hij op mij in. Na verloop van tijd ging ik maar weer terug en begon de ellende weer van voren af aan. Dit ging zo zeven jaar door." „Het zijn moedige vrouwen", weet Karin. „Ze nemen het besluit, terwijl er geen enkele zekerheid over hun toekomst bestaat. Deze vrouwen en hun kinderen weten niet waar ze VEERE - „Wij reden door Serooskerke en zagen deze lage bushalte. Sommige Zeeuwen zi jn wel klein, maar zo klein?" Dat schrijft M. van Dijken bij deze 'bijzondere kijk op'. Een merk waardige aanduiding voor een bushalte. Dan moet je toch wel lenig zijn om te zien hoe laat de bus arriveert. Heeft u ook een bijzondere foto, stuur deze naar de redactie van De Scheldebode, Postbus 7011, 4330 GA Middelburg. FOTO: M. VAN DIJKEN-BAARS terecht komen. Door een groot tekort aan plaatsen is de opvang niet altijd even makkelijk. We kunnen altijd voor noodopvang zorgen door onze contacten met andere instanties, er is geen wachtlijst maar wel een chro nisch plaatsgebrek. Bij een op de vijf vrouwen is sprake van eenzijdig geweld. Dat wil dus zeggen dat je op iedere hoek van de straat wel een Blijfhuis zou kunnen inrichten". Lizzy moest na haar eerste tele foontje met de Stichting in haar woonplaats tot de volgende dag wachten, haar man hield altijd al voortdurend telefonisch con tact. Als ze het huis verliet voor boodschappen of andere drin gende zaken, moest zij een mo biele telefoon meenemen. Ook op de dag dat zij bericht zou krijgen, belde hij haar nog regelmatig. „Wat klink je toch anders", had hij gezegd. „Ik heb het druk met het organ iseren van mijn verjaardag, had ze geantwoord." De koffers voor haar en de twee kinderen ston den al klaar. Ze kreeg te horen dat er plaats was in een voor haar onbekende stad. De taxi was voorgereden. Lizzy vertrok met haar twee kinderen naar het station. Daar was ze op de trein naar Vlissin gen gestapt. „Je weet niet wat je te wachten staat", vervolgt ze haar verhaal. Je denkt, misschien kom ik in een soort pensionaat terecht. Wat zal het voor een omgeving zijn, ben ik er wel veilig?" In Vlissingen werd er op mij gewacht en gingen we naar huis. Ja echt, toen en zeker nu na zes maanden, voelt het als mijn thuis, ledereen zit in dezelfde situatie en heeft begrip voor elkaar. De kinderen wor den heel goed opgevangen. Ze weten niet beter dan dat het overal slaan en schreeuwen is. De hulpverleners laten zien dat het ook anders kan." In de huizen wonen zes a negen vrouwen met hun kinderen. Ieder van hen heeft een eigen slaapkamer, de woonkamer wordt gedeeld. Soms is er irri tatie maar meestal gaat het goed. Vergeleken bij de oude situatie is het op te brengen. De duur van het verblijf varieert, de keuze is vrij. Bij enkele liep het uit tot een aantal jaren. Ze hebben een druk programma. Om hun zelfstandigheid te bevorderen moeten de vrouwen zo veel mogelijk zelf regelen. Sommigen is het lange tijd on mogelijk gemaakt de telefoon te gebruiken, de achterdochtige echtgenoot of relatie neemt het microfoontje uit het apparaat of zorgt door intimidatie dat er ni et gebeld kan worden. De pro fessionele begeleiding moedigt de bewoonsters aan om bij op eigen kracht initiatief te nemen en al doende hun juridische-, woon- en financiële zaken op orde te krijgen. Een duo hulpverlening, bestaande uit hulpverleenster en leefgroepw erkster, stellen met elke nieuwe bewoonster een begeleidings plan op. De èerste twee a drie weken zijn het moeilijkst, soms slaat de twijfel toe en wordt er vaak overwogen of het toch niet beter is om maar naar weer terug te gaan. De kinderen zullen immers ook een geheel nieuw leven op moeten bouwen. „In het begin vroeg ik mij regel matig af: is dit wel de goede beslissing?", bevestigt Lizzy, „Het houden van", stopt niet in een keer. Ik was nog nooit zo verliefd op iemand. In het begin was hij zo lief en attent, precies zoals de meeste vrouwen zich wensen, een boeket roman. Ik werd geweldig verwend en kreeg heel veel aandacht. De aandacht werd steeds indrin gender. Op het laatst werd ik zi jn bezit. De omgeving vond hem heel aardig en charmant. Niemand wist wat er zich thuis afspeelde." Karin bevestigt dat plegers zich naar de buitenwereld vaak erg gunstig etaleren. „Het volledig claimen en macht uitoefenen hoort echt niet alleen bij andere culturen. Ook het charmante gedrag naar buiten is bij de au tochtone - precies hetzelfde als bij de allochtone pleger. In onze huizen wonen vrouwen van ver schillende afkomst, patroon en de wijze waarop zij mishandeld zijn is bijna identiek. Het is ook bijna altijd een combinatie van drie elementen, geestelijk, lichamelijk en seksueel." Minister van Justitie Korthals wil laten onderzoeken of het ni et efficiënter is de pleger uit huis te plaatsen. Moeder en kinderen blijven in de vertrouwde omgeving maar moeten dan kunnen rekenen op permanente bescherming van politie en justitie. „Wij zijn erg blij met deze plannen", zegt Karin. „Het is toch veel beter het gezin in de vertrouwde woonsit uatie te laten. Alleen moet de overheid wel veiligheid kunnen waarborgen. Dat kan middels het voortdurend in verbinding staan met politie en maatschap pelijk werk. Daarnaast een straatverbod voor de pleger en een alarmsysteem wat de vrouw om de hals draagt." De provincie Utrecht heeft vol gens Karin een adequaat sys teem ontwikkeld. Wanneer een vrouw aangifte doet van huiselijk geweld, wordt de pleger door de politie onder druk aangeraden zich psychisch te laten behandelen. Dit in samenwerking met het Pieter Baan Centrum, een bekende onderzoeksinstelling voor mensen met crimineel gedrag. Werkt de dader mee, is er een kans op kwijtschelding van straf en kan het gezin in bepaalde gevallen weer herenigd worden „De laatste jaren is er een stij gende lijn in het aantal aangiften", weet Karin. „De politie besteedt eerder aan dacht aan een zaak. Vrouwen mishandeling is steeds meer erkend door de maatschappij." Het aantal geweldsmisdrijven in de huiselijke kring blijft stabiel, alleen durven vrouwen eerder naar de politie te stappen.. Ook zie je dat de leeftijdsgrens lager ligt. Een aantal jaren geleden wachtte men het langer af. Eerst moesten de kinderen het huis uit zijn. De leeftijd lag toen tussen de veertig en vijftig, ter wijl die nu rond de dertig jaar ligt. Lizzy ziet de toekomst zonnig te gemoed. Oud en Nieuw heeft ze na lange tijd weer met haar eigen familie kunnen vieren. Ze streeft naar een rustig leven voor haar en haar twee kinderen. Ze hoopt dat ze op een dag haar ex tegen kan komen zonder in paniek te rak en. „In het begin durfde ik de deur niet uit. Na een paar weken ging ik voor het eerst met mijn kinderen alleen naar het strand. Wat een ruimte en wat een vrij gevoel." Het hele gesprek heeft zij zich goed gehouden, even kan zij haar tranen niet bedwin gen. MIDDELBURG - Tijdens het homo/lesbisch Filmfestival eind vorig jaar is de film 'Liefde zit van binnen' van Patrick van Dorpel gepresenteerd. De film heeft lovende recensies opgeleverd. Het was een enorm succes, maar niet iedereen was in de gelegenheid om de film te bekijken. Vandaar dat zaterdag 12 januari de productie opnieuw te zien is in het Schuttershoftheater, aan vang 14.00 uur. Kaarten zijn telefonisch te reserveren via nummer 613482. Meer infor matie via de website: www.liefdezitvanbinnen.nl MIDDELBURG - Wegens suc ces van de eerste 45+ bi jeenkomst van homobelan genvereniging Midden-Zee land, eerder deze maand, is besloten om een tweede bi jeenkomst voor oudere ho mo's en lesbiennes te organis eren. En wel op zondag 13 januari van 20.00 tot 23.00 uur. De belangstelling op de eerste 45+ bijeenkomst was boven verwachting. Tien oudere ho moseksuelen waren naar COC café Goudwaard gekomen om gezellig met elkaar te praten onder het genot van een drankje. Voor het COC Mid den-Zeeland was het succes van deze eerste bijeenkomst bepalend of een dergelijke gebeurtenis nog eens gehouden moet worden. De enige 'klacht' die door de bezoekers werd geuit was het tijdstip: 's middags. Het ver zoek was of de volgende 45+ bijeenkomst 's avonds gehouden kan worden. Daarom gaat COC café Goud waard op 13 januari voor de 45+ avond open om 20.00 uur. COC café Goudwaard is te vin den aan de Lange Noordstraat 52 in Middelburg. Een platte grond van het centrum van Middelburg is te vinden op onze website: www.cocmid- denzeeland.nl. MIDDELBURG - Mr. J. (Koos) Schouwenaar is met ingang van 16 januari benoemd tot burgemeester van Middel burg. Schouwenaar is sinds 1998 burgemeester van Maarssen en eerder bekleedde hij die functie in Castricum (van 1986 tot 1998) en Ven huizen (van 1979 tot 1986). De nieuwe burgervader van de Zeeuwse hoofdstad is 54 jaar en woon samen met mevrouw Hageman. Samen hebben ze een zoon van één jaar en de zorg van drie kinderen uit een eerder huwelijk. VLISSINGEN - Dinsdag 15 jan uari wordt in Hotel Arion aan de Boulevard Bankert 266 een themadebat gehouden over het vrijwilligersbeleid Vlissin gen. Om 19.00 uur is de ont vangst en een half uurtje later begint de discussie over de di verse onderdelen zoals de overheden, het bedrijfsleven en vrijwilligersorganisaties. Er zijn inleidingen door drs. Th. van Loon, directeur Ned erlandse Organisaties Vrijwl- ligerswerk en C. Fijneman, projectmanager Vrijwilliger swerk Rabobank Nederland. Er is een openbare een discussie en een afsluiting met bouwste nen voor vrijwilligersbeleid.

Scheldebode | 2002 | | pagina 1