Hof van Heden verhuisd Expo en optreden Sjako 0ok ergernis en irritatie Feest, maar voor velen serviesbeurs in kerstsfeer Vitrines met rariteiten en schoolvoorwerpen DE LAMMERENBURCHT Bestevaer: nieuw in Scheldestraat 3HHHKM99KH mm M i im DERDE DEEL VAN TRANSPORT IN ZEELAND KRUININGEN - Drie jaar geleden begon Ko Koster met de voorbereidingen tot het maken van een boek over het transport in Zeeland. Toen kon hij nog niet bevroeden wat dat allemaal los zou maken. Het nieuws ging als een lo pend vuurtje rond in de transportwereld en naast de be drijven en personen die Ko zelf bezocht, kreeg hij ook veel spontane reacties. WÊÊÊKÊÊÊaimÊÊÊÊKÊÊm Cineconcert in Cine City Jazzimprovisatie Lezingen voor vrouwen Rondje Walcheren vocaal Ensemble in concert verzamelbeurs KOMEND WEEKEINDE IN DE PIEK BINGO KERSTBINGO NIEUWJAARSBAL Wintermarkt Verzamelbeurs Asiel(zoekers) f Wintermarkt Geachte Delta Nuts Programma Aldegonde Mens achter de vrachtauto in beeld WOENSDAG 5 DECEMBER 2001 VLISSINGEN - Zondagmorgen 9 december wordt in het theatercafé van Cine City om 11.30 uur een Cineconcert ver zorgt door pianist Bemd Brack- man. Kaarten kosten f 17,50 en dat is inclusief koffie en een consumptie na afloop. Voorver koop bij De Drvkkery aan de Markt 51 in Middelburg en bij de kassa van Cine City dagelijks vanaf 12.00 uur. Ook tot een uur voor het concert kan nog een kaartje worden gekocht. MIDDELBURG - Saxofonist Ton van der Geijn en pianist Gë Bijvoet verzorgen in januari en februari de cursus jazzimprovi satie voor de Zeeuwse Volksuni versiteit. Zaterdag 8 december spelen beiden tussen 14.30 en 16.30 uur in de Brasserie van de Drvk kery aan de Markt. De cursus zelf start 7 januari in jazzcafé Desafïnado en is be stemd voor musici die zich wil len verdiepen in het theoretisch en praktisch aspect van jazzim provisatie. MIDDELBURG - De agenda van lezingen die Artemis deze maand op het programma heeft staan: 10 december van 10.00 tot 12.00 uur: 50+ en uitgeran geerd of 50+ en in de kracht van je leven? Op 11 december van 20.00 tot 22.00 uur: de omkering. Vrou wen gaan de volgende evolutio naire stap aansturen. 13 decem ber van 13.00 tot 15.00 uur: eva luatie; 13 december van 20.30 tot 22.30 uur: vrouwen gaan de komende evolutionaire stap aansturen. Op 14 december van 13.00 tot 15.00 uur: lezing over de kracht van vrouwen in de overgang, de kracht van een opvlieger en de kracht van stemmingswisselin gen. Info via telefoon 686970. VLISSINGEN - Het Juliana Wwelzijn Fonds heeft 60.000 gulden gegeven aan de Stich ting Palladium Vlissingen. Het bedrag is bestemd voor de in richting van het nieuwe kan toorpand en voor aanpassing van administratieve automati sering. MIDDELBURG - Dante Zee land, vereniging voor taal en cultuur van Italië, verzorgt woensdag 12 december om 20.00 uur in loge La Compagnie Durable aan de Stationsstraat 16 een lezing voor leden en be langstellenden. VLISSINGEN - Zaterdag 8 de cember is er bingo in het VTV- gebouw aan het Baskensburg- plein vanaf20.00 uur. Vrijdag 21 december is er een kerstbingo. De organisatie is in handen van De Doordouwers. VLISSINGEN - Zondag 9 de cember wordt vanaf 15.30 uur in het theatercafé van het Arse naal een Zeeuwse Jaszzondag gehouden met Nostal Jazz, en tree gratis. VLISSINGEN - Zaterdag 8 de cember wordt bij het Majoraat aan de Van Hogendorpweg 58a een snuffel-rommelmarkt ge houden. De toegang is gratis, aanvang 09.00 uur tot 14.00 uur. Een kraam reserveren kan via telefoon 463502. DOMBURG - Woensdag 12 de cember koersbal in het Schut tershof vanaf 14.00 uur. Info via telefoon 582028. VLISSINGEN - Op 8 december spullenmarkt in 't Expierement aan de Bonedijkestraat van 09.00 tot 14.00 uur, entree gra tis. MIDDELBURG - De collecte voor Diabetes heeft in Middel burg, Nieuw en Sint Joosland en St. Laurens 14.983 gulden opge bracht. MIDDELBURG - Schrijfster Vonne van der Meer vertelt 10 december tussen 14.00 en 16.00 uur over haar werk in de Zeeuw se Bibliotheek. Entree 10 gul den, inclusief koffie of thee. door Léon Janssens Het resultaat mag er zijn; na deel 1 en 2 werd op 16 november het der de deel uitgebracht. "En het vierde deel zit er aan te komen", lacht Ko, "zeg maar gerust: "het is onderweg, op transport." De oorzaak van de hobby van Ko Koster (66) ligt in het feit dat hij 22 jaar testchauffeur was voor vracht auto's, truckers. In die tijd heeft hij veel kennis opgedaan en legde hij veel contacten. "Ik heb een heel mooi afscheid gehad. Voor mij was het tijd om te stoppen. De verande ring aan de nieuwe auto's dat gaat snel. Er is uitleg, een Zweed die Engels spreekt of van een Duitser. Test maar Ko, neem die auto een paar dagen mee. In het begin is dat moeilijk als je gestopt ben en je zoekt wat te doen. Drie jaar geleden ben ik begonnen als hobby." „Links en rechts gevraagd en er kwam van alles los. De eerste druk van het eerste deel was een oplage van duizend boeken en daar had den we ons spaargeld ingestopt. Dat werd aan de deur verkocht en dat was binnen twee dagen uitver kocht. Er volgde een herdruk van duizend stuks en daarna kwam het pas goed los. Het werd zo veel dat ik me in heb laten schrijven bij de Ka mer van Koophandel." Transport in Zeeland beslaat de periode van 1925 tot 1999 en bevat foto's en in formatie van Zeeuwse bedrijven of Zeeuwse chauffeurs met hun wa gen. Voor velen is het een herken ning van wat ooit rondreed, men sen en materiaal. Toen Koster bij het uitkomen van het derde deel bekend maakte dat het de laatste was kwam er nog heel wat los: "Ik dachtnu is het klaar want de zwart/wit foto's zijn op'. In het boek heb je steeds om en om twee bladzijden kleur- en zwart/wit foto's. Ik ga in januari eerst al dat materiaal eens uitzoeken." Het eerste exemplaar van Trans port in Zeeland deel 3 werd vrijdag 16 november in de Korenbeurs in Kruiningen uitgereikt aan de heer Tieleman van de gelijknamige transport onderneming uit Kloos- terzande. Ko: "Hij heeft ook het voorwoord geschreven voor het derde boek. Het is gewoon een sneeuwbaleffect. Bedrijven uit de branche bestellen soms hele pak ketten van het boek, voor het kerst pakket of voor relaties. En zelf heb ik het er ook druk mee want ik rij de hele provincie door om boeken weg te brengen. En ze worden hier ook opgehaald. Gisteren kwam er nog iemand uit Apeldoorn." Terugblik ken naar vroeger en kijken naar het heden. Aan de hand van de boeken van Ko Koster kan dat. Meer informatie: Ko Koster, Albert Schweitzerstraat 12, Kruiningen, telefoon 0113 - 383667 ST.LAURENS - Vocaal Ensem ble St.Laurens, VES, onder lei ding van dirigent Hans van den Broeke, verzorgt donderdag 20 december een concert in de NH kerk te St.Laurens. Er wordt niet alleen gezongen, tijdens het intermezzo leest Hans de Kuijper een kerstverhaal.Het concert begint om 19.30 uur. Kaarten kosten 5 gulden en zijn verkrijgbaar aan de zaal en in de voorverkoop in het wijkge- bouw Van Cittershoff in St.Lau rens. MIDDELBURG - De afdeling Zeeland van de Verzamelaars VLISSINGEN - Het Piekweekein- de (in de Hellebardierstraat) meldt vrijdag 7 november de opening van de expositie Zinsbe drog van Ramon Mangold, aan vang 21.30 uur. Entree gratis. Zaterdag 8 december treedt van af 22.00 uur Sjako op. Dat bete kent 'rocken in triovorm'. MIDDELBURG - Sinterklaas, kerst en nieuwjaar, er wordt vo lop gefeest, maar voor sommigen zijn het dagen van ergernis en ir ritatie. Er wordt te vroeg vuur werk afgestoken, oudere mensen durven nauwelijks de straat op, dieren worden de stuipen op het lijf gejaagd. Regionaal Halt Buro Walcheren heeft voor scholen een lespakket samengesteld om jongeren te wijzen op de gevaren van vuur werk. Ook worden vuurwerkposters be schikbaar gesteld en worden in de bibliotheken van Middelburg, Vlissingen en Oost-Souburg foto tentoonstellingen ingericht. Die exposities kunnen overigens ook door scholen worden aange vraagd. Halt is te vinden op het adres Vlasmarkt 45 in Middelburg en telefonisch bereikbaar via 614101. Sjako, zaterdag in De Piek. Zuidbeekseweg 4 - Vlissingen - Tel. 470692 vrijdag 7 en 14 Gratis entree december Aanvang 19.45 uur vrijdag 21 december Gratis entree. Aanvang 19.45 uur zaterdag 29 december m.m.v. Riverside Trio Aanvang 20.30 entree ƒ10,- Vrijwil!igers/-sters gevraagd voor de bingo en achter de bar Inlichtingen: *r*r\Ar>r* de heer Van Munster 0118-460486 Zalenverhuur van 30 tot 200 personen. MIDDELBURG - De Zeeuwse Bi bliotheek, het Zeeuws Archief en De Drvkkery hebben vitrines in gericht met onder meer school voorwerpen zoals een school plak. Hiermee werden vroeger kinderen op de binnenkant van hun hand geslagen. De school in Nisse schonk de plak in 1929 aan het Koninklijk Zeeuws Genoot schap der Wetenschappen. Voor de vitrine van het Zeeuws Archief zijn rariteiten uit de Ge nootschappen geselecteerd. Van Baron Chassé, een militair krijgs man, ligt er bijvoorbeeld een pij- penpeuter met als opschrift Hel- denroem 1832. In dat jaar verde digde hij de stad Antwerpen. De Drvkkery heeft oude kinder spelen in de etalage. Wie kent het Klopspel en het knibbelspel? De kleine expositie Zeeuws Museum op Reis laat voorwerpen uit de schoonmaakstraat zien. Tot en met 19 december worden individuele rondleidingen op woensdagmiddag om 13.30 en 15.00 uur verzorgd. Kaartverkoop bij De Drvkkery Middelburg, kos ten 5 gulden. Groepsrondleidin gen zijn er tot 1 maart, die kun nen besproken worden voor maandag, dinsdag en donderdag tussen 11.00 en 15.00 uur. Kosten 75 gulden. De groep mag niet groter dan tien personen zijn. In fo via telefoon 626655. VLISSINGEN - Morgen, donder dag 6 december, wordt in de Scheldestraat de winkel Besteva- er geopend. Op nummer 60 wor den christelijke boeken en mu ziek aangeboden, er zijn video's, cd's, schrijf- en kantoormateria len, kaarten en cadeau-artikelen. Klanten kunnen er gratis inter netten, belangstellenden kunnen er in 'Bestevaer' lezen onder het genot van een kopje koffie of thee. Bedoeling is tevens dat er in het MIDDELBURG - Hof van Heden is verhuisd naar de Heerenstraat 17. Eigenaresse Saskia is er vorige week uitgebreid over aan het woord ge komen in De Scheldebode. Deze week een foto. pand activiteiten op touw wor den gezet met het oog op de pre sentatie en bevordering van het christelijk geloof. Er zijn plannen om cursussen te houden voor mensen die bijvoorbeeld (her nieuwd) kennis willen maken met het christelijk geloof en er is plaats voor gespreksgroepen en leeskringen. Er is een stichting Bestevaer in het leven geroepen om het geheel op te zetten en voor de verdere continuïteit te zorgen. WESTKAPELLE - De Wereldwinkel en de stichting Roos houden zater dag 8 december een wintermarkt in verenigingsgebouw Westkapelle Herrijst aan de Markt. Open van 10.00 tot 16.00 uur. Er is voor elk wat wils, van kerstartikelen tot wenskaarten en geschenken. Bovendien wordt er een verloting gehouden en zijn er raadspelletjes. MIDDELBURG - De afdeling Zee land van de Verzamelaars houdt zaterdag 8 december een beurs van ansichtkaarten, munten en postzegels in ontmoetingscentrum Dauwendaele aan de Vrijlandstraat vanaf 09.00 uur. Waar het spelen stopt komen wij in actie Ottrll war it rechltn yin h« kmd «1 h«t gedrinj komen, komt Sive the Children m KI* Geel kinderen een jeugd Geel te een toekomit. Word nu domteur voor 10.- per mund Giro 80» Slve the Children Den Haag Voor meer «dormant 070 - 110 44 48 of www.iavethethildren.nl (IP Save the Children Het recht om kind te zijn KOUDEKERKE - Het is inmiddels de vierde keer dat in Het Blauwe Hof een serviesbeurs wordt gehou den. Komend weekeinde, 8 en 9 de cember kunnen belangstellenden op het adres Breeweg 11 weer te recht om een servies aan te vullen of te verkopen. Voorgaande jaren was de beurs erg succesvol. Iedereen die serviezen, onderdelen van een servies, bestek of glaswerk in wil leveren kan bel len 556200. De beurs is zaterdag 8 december van 11.00 tot 17.00 uur en zondag 9 december van 12.00 tot 16.00 uur. Omdat ik er als vluchtelingenbege- leider dag in dag uit mee te maken heb, wil ik deze keer trachten u aan de hand van een praktijkvoorbeeld meer inzicht te geven in deze pro blematiek. Volgens Koenen-Ende pols betekent asiel: toevluchtsoord, wijkplaats. Mensen uit oorlogsge bieden zoeken ook in Nederland een toevluchtsoord. Mijn taak be staat eruit dat ik vluchtelingen be geleid vanaf het moment dat ze vanuit een opvangcentrum zelf standig mogen gaan wonen. Dat houdt in dat je de woning helpt inrichten en de asielzoekers daarna helpt met alle problemen, die ze op hun weg tegenkomen. Het is niet verwonderlijk, denk ik, dat je in de loop der tijd een hechte band met zo'n gezin opbouwt. En nu het voorbeeld uit de praktijk: Op 4 de cember vorig jaar kreeg ik Asria, een 42 jarige Afghaanse vrouw, met drieman haar Rind&en, toegewezen voor begeleiding Toen de oorlog enkele jaren gele den in volle hevigheid woedde, stapte Asria met deze drie kinderen hals over kop op de bus naar Paki- stan. Dat was toen nog net moge lijk. Haar man en 18-jarige zoon worden nog steeds vermist. Haar echtgenoot had een verant woordelijke functie in Kaboel en is met een aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid vermoord door de Taliban. Wat haar zoon is over komen is Asria ook niet bekend. Het gezin had het niet slecht in Kaboel: de man had een goed inkomen en zij was onderwijzeres op een basis school. Een eigen huis, auto enzo voort. Een broer is arts in het ziekenhuis van Kaboel. Veel familieleden zijn samen met haar gevlucht. Er wonen ook fami lieleden in Duits land. Ze had de beschikking over een bedrag aan dollars en met haar 15-jarige dochter, haar 1 ljarige dochter en 9-jarige zoontje vloog ze naar het veilige en bij vluchtelingen als zeer goed bekend staand toevluchtsoord Nederland. Alsof ze nog niet genoeg ellende had meegemaakt moest Asria kort na aankomst in ons land een zware operatie ondergaan. Als gevolg daarvan heeft ze weinig kracht in haar linkerarm, is snel vermoeid en heeft veel hoofdpijn. Dat laatste komt uiter aard ook van het piekeren over haar situatie, Op het moment dat we el kaar voor het eerst ontmoetten in het opvangcentrum, sprak ze nog maar een paar woorden Neder lands. De voertaal zou voorlopig Engels zijn. Gelukkig spraken de kinderen al een aardig woordje Ne derlands en speelden de rol van tolk met verve. Ik moest zelfs op passen dat ik niet te veel met de oudste dochter regelde. Ik doe dit werk nu meer dan 10 jaar en nog steeds verbaas ik me erover hoe snel kinderen zich kunnen aanpas sen aan een nieuwe situatie. Het eerste probleem deed zich al direct voor: omdat zij dat voor een vrouw alleen met 3 kinderen veili ger vond had ze een flat in een wat grotere plaats aangevraagd, maar haar was een eengezinswoning in een dorpje in Zeeland toegewezen. Met moeder en kinderen ging ik de reeds ingerichte woning bekijken: ze mocht weigeren maar dan moes ten ze terug naar het opvangcen trum en wachten op een volgende mogelijkheid. De woning vonden ze prima, maar vooral Asria zag er erg tegenop om in een klein dorp te wonen, ook vanwege vervoer etc. Ik liet hen een uurtje alleen en ging op onderzoek uit naar de busverbin dingen. Dat viel mee: ze konden de school e.d. bereiken. Toen ik terugkwam en had uitge legd dat het met de verbindingen wel meeviel besloot moeder in overleg met de oudste dochter, het huis te aanvaarden. De jongste kinderen vonden alles prima. Binnen een uur stonden ze ingeschreven als leerlingen aan de basisschool van het dorp en was af gesproken dat ze de volgende dag het feest van Sint Nicolaas konden meevieren. Voor een kadootje zou worden gezorgd. Toen had ik nog een probleem dat ik snel met Asria diende te bespreken:" U bent mos lim en op grond van uw geloof mag u eigenlijk niet alleen met een vreemde man in uw huis zijn, wat denkt u daarvan?" Ze dacht even na en kwam toen met een simpele oplossing:" Zolang u mij helpt, bent u zijn broer, dan mag het wel!" Sindsdien ben ik de broer van Asria en een oom van de kinderen. In het begin zei ze wel eens tegen me: M'n broer heeft ge zegd en dan zei ik in m'n on schuld: 'Heeft je broer uit Kaboel of uit Duitsland gebeld?" Dan moest ze lachen en antwoordde: "Nee, jij natuurlijk". De eerste weken hebben we samen alles en iedereen bezocht: onvoor stelbaar wat er op zo'n moment al lemaal geregeld dient te worden: dokter, gemeente, ziekenfonds, bank, bakker, supermarkt... Alle formulieren invullen. Met Kerst feest waren we allemaal een beetje moe. Langzamerhand is er struc tuur in hun leven gekomen. De kin deren doen het zeer goed op school en hebben veel vriendjes. Omdat Asria niet sterk genoeg is om met boodschappen te sjouwen, pik ik haar één keer per week met volle tassen boodschappen op bij de su permarkt. Toen ik deze zomer met vakantie ging, zag ze er erg tegenop dat ze haar broer 5 weken moest missen. Voor het winkelen hebben we een oplossing gevonden: als ik met vakantie ben, gaat mijn doch ter met haar winkelen. Ze hebben nu een status en mogen in Nederland blijven. Asria gaat 5 dagen per week naar de inburge- ringscursus. Het is erg vermoeiend voor haar, maar ze houdt dapper vol. De resultaten zijn bemoedi gend. We praten nu hoofdzakelijk Nederlands als we de lopende za ken bespreken. Regelmatig zegt ze tegen me: "Jullie Nederlanders zijn zo ontzettend aardig voor vluchte lingen!" Soms spreken we over haar verdriet na alles wat ze hebben meegemaakt. Natuurlijk zien ze ook de tv-beel- den van de oorlog in Afghanistan. Soms ziet Asria een bekende door de straten van Kaboel lopen. Ik doe het werk met heel veel plezier en heb veel bewondering voor het ge zin. Je moet er toch niet aan denken dat je onder zulke omstandigheden een toevluchtsoord moet zoeken in een ver en vreemd land. Een tweeling houdt zaterdag 8 december een beurs van ansichtkaarten, munten en postzegels in ont moetingscentrum Dauwenda ele aan de Vrijlandstraat vanaf 09.00 uur. WESTKAPELLE - De Wereld winkel en de stichting Roos houden zaterdag 8 december een wintermarkt in vereni gingsgebouw Westkapelle Her- rijst aan de Markt. Open van 10.00 tot 16.00 uur. Er is voor elk wat wils, van ker startikelen tot wenskaarten en geschenken. Bovendien wordt er een verloting gehouden en zijn er raadspelletjes. Wat nu weer voor gepruts. Een storing vrijdagavond, wat nu? Dat geeft heel wat zorgen voor u. Het was wel even schrikken, toen de meter weigerde te tik ken. Zaterdag hebben we ons moe ten schikken om niet te lopen het risico te stikken. Gelukkig waren wij in het bezit van een boiler groot en wit. Ook de elektrische kachel kwam weer in gébruik en 's avonds een warme kruik. Mijn oude kat van 22 jaar, vond het allemaal wel naar. Zij was gewend boven de waak vlam te slapen en dan te tellen, poesjes en schapen. Kruiken in haar mand gedaan, om de paar uur voer ik nieuwe aan. Het is toch wel een stomme fout, dat de Zeeuwen het nu hebben koud. Nu kan je zien met al dat auto matisch gedoe, is een wakend oog nog steeds niet taboe. Dan nog een vraag, die ligt op mijn maag. Waarom Engelse gas, van zo ver weg over de Noord zee plas. En hier een beetje stikstof erbij, straks liggen wij 'zij aan zij'. Ook als er in Borssele iets ge beurt, jongens niet getreurd. Ze komen dan jodiumpillen brengen huis aan huis, ook dit systeem lijkt me niet pluis. Men wil toch niet beweren, dat de atoomdeeltjes nog even naar de centrale terugkeren. Controle moet men dus hou den, om onze Zeeuwen langer te be houden. Ondanks al deze praat, hoop dat het met Delta Nuts goed gaat. Met verstikkende groeten. H. van der Kroon Middelburg. VLISSINGEN - Het programma van buurthuis Aldegonde (Westerzicht 386) voor de ko mende dagen: de geplande al- leengaande-avond voor 25- plussers op 7 december gaat niet door. Op 8 december Sal saparty vanaf 20.00 uur, entree gratis; 9 december darten van 14.00 tot 18.00 uur, entree gra tis. Op 2 januari start een cursus Salsadansen, die wordt ver zorgd door Salsa-dansschool Chica. Maandag 17 december is er een gratis proefles vanaf 20.00 uur.

Scheldebode | 2001 | | pagina 9