De SchelcJebode varia De grote vakantie ...en m'n zuster die heet Kee Geopend: Walk in Op jezelf wonen Nicky wint fiets 3e GRATIS VERLICHTING Straluma 2 rookworsten betalen en de Wietze is een kroelpoes Actie! van 21 nov. t/m 28 nov. <3 ■VA Marlène verhuisd naar scheldestraat Ophitsend geschrift in Zeeland' Leerlingen ROC Zeeland lopen stage in Polen Enkhuizer Almanak is er weer EEN TWEELING VERTELT OVER: EEN BOEK VOL VAN HERKENNING op de begane grond Tijdens de NATIONALE ROOKWORST WEDSTRIJD jUPAgm JtllflC VilMDiliChl te Arnhem is TOPSLAGERU VERBOOM Zn. IICUCnUM fvIlnrfvCIY 3 3 geworden met de: grove rookworst Wij willen u graag laten delen in de feestvreugde: 3 3 TOPSLAGERU 3 VERBOOM en Zn.« J Gebrek aan vissoorten Rondje Walcheren t WOENSDAG 21 NOVEMBER 2001 VLISSINGEN - Sinds begin no vember. is Boetiek 'Marlène' ver huisd van de hoek Glacisstraat/Van Dishoeckstraat naar de Scheldestraat 32. 'Marlène' heeft bijna een jaar ge draaid in de Van Dishoeckstraat. Volgens de eigenaresse. Marian ne Saaman, was het een leuke en bemoedigende start, maar de lo catie lag toch te zeer uit de loop van het winkelend publiek. Vandaar dat zij op zoek ging naar een centraler gelegen winkel pand. En dat heeft zij gevonden in tie recent heringerichte, gezellige Scheldestraat. liet nieuwe pand is aanzienlijk groter, zodat besloten is, naast de inname en verkoop van de betere dameskleding voor een publiek van 25 t/m 55 jaar, ook aandacht te gaan besteden aan kinderkle ding. Hierbij richt zij zich op de betere merkkleding in de leef- l tijdscategorie van 3 tot 10 jaar. Boetiek 'Marlène' is iedere mid dag van maandag t/m vrijdag ge opend van 13.00 tot 17.30 uur en op de vrijdagse koopavond van 19.00 tot 21.00 uur. Zat. van 13.00 t/m 17.00 uur. VLISSINGEN - Vrijdag 16 novem- I her om 15.00 uur is in het ge- j meentearchief van Vlissingen aan de llellebardierstraat 2 de boek presentatie gehouden van 'Een ophitsend geschrift in Zeeland' i van de auteur mr. j. van Alten. De auteur zorgde zelf voor de pre- j sentatie van zijn boek. Dat gaat over de ondergrondse pers die in het verzet tegen de I )uitse bezetter tijdens de Tweede Wereldoorlog een belangrijke rol vervuld heeft. Het ondergrondse l'rouw, door SS-chef gekwalifi ceerd als Hetzschrift (een ophit- send geschrift) had ook in Zee land een efficiënte verspreidings organisatie. Het werd er echter niet alleen verspreid, ook ge- drukt. Auteur Van Alten is in Vlis singen geboren. Hij zag het als j rijn taak nader onderzoek te ver richten naar dit belangrijke on derdeel van het Zeeuwse verzet. In zijn boek wordt een beeld ge- schetst over het ontstaan van de ondergrondse pers. De oprichting en ontwikkeling van Trouw in Zeeland wordt uitgebreid belicht zodat deze publicatie een belang rijke aanvulling is voor de Zeeuw se geschiedschrijving over de Tweede Wereldoorlog. MIDDELBURG - Zes leerlingen van de afdeling detailhandel van het ROC Zeeland zijn voor een stage van vier weken in Warschau m Polen. De leerlingen zijn met het vliegtuig vanaf Schiphol ver trokken en verblijven de gehele periode bij gastgezinnen in de Poolse hoofdstad. Volgens docent Ernst de Vries (die de uitwisseling al jaren organi seert) doen de leerlingen een unieke ervaring op. De zes, allen bezig met de opleiding verkoop medewerker detailhandel, lopen stage in een Pools detailhandels bedrijf samen met een leerling van het Poolse Zespol szkol eko- nomicznych (een school waar ook handelsonderwijs aangebo den wordt). Tijdens het verblijf wordt er niet alleen gewerkt, maar krijgen de leerlingen ook heel veel te zien van Warschau en omgeving. In februari 2002 brengen leerlin gen uit Polen een tegenbezoek aan Nederland, waarbij ook vier weken stage in een Nederlands bedrijf wordt gelopen. Ook dan verblijven de Poolse gasten in Ne derlandse gastgezinnen. MIDDELBURG - De Enkhuizer \lmanak is weer uit. Het is de K)7e jaargang met 288 pagina's en een schat aan informatie over al les wat Nederland al eeuwenlang beweegt en beroert. Er staan foefjes in, trucs en tips, onbekende en waardevolle huis-, tuin- en keukenwijsheden die bet dagelijks leven vergemakkelijken. Verkrijgbaar in boek- en lektuur- handel voor f 8,25 (standaardedi tie) en f 11,- (luxe editie). Tegenwoordig hoor je schoolkinderen nogal eens klagen dat de zomervakantie zo snel voorbij is gevlogen. "Dat is een wonder, denk ik dan. „de jeugd heeft vandaag de dag zoveeL om handen dat de tijd wel moet omvliegen. Als ik eraan terugdenk heb ik altijd het gevoel dat de zo mervakanties zo'n 50 jaar geleden eindeloos lang duurden. In die tijd spraken we trouwens nog van 'de grote vakantie'. Daar naast heb ik het gevoel dat de zon weken aan een stukonophoudelijk scheen. Toch hadden wij als kinde ren ook heel wat te doen. Het was natuurlijk allemaal anders: geen binnen- of buitenlandse reizen, geen televisie, geen computerspelletjes, maar gewoon werk of vermaak vlak naast de deur. Wij leefden, vooral op het platteland, veel dichter bij de na tuur. Al op zeer jeugdige leeftijd moesten kinderen meehelpenop de boerderij van hun ouders. Zwemles of sportopleiding was er niet bij. Er was trouwens maar één zwemschool in het kanaal door Walcheren. Wij dreven op een ou de autoband in de Domburgse wa tergang, waarbij ik bijna verdronk. In militaire dienst zaten de meeste Zeeuwen, tot grote hilariteit van de Hollanders in het kikkerbadje. Ner gens is er meer water en ze kunnen niet eens zwemmen, werd er ge hoond.Een prachtige tijd voor de kinderen was ook de herinrichting van 'Walcheren. Bij ons in de buurt werden er allerlei cultuur techni sche werken uitgevoerd met grote draglines. Alle werklozen werden vlak na de 2e wereldoorlog ge dwongen om voor de Dienst Uit voerende Werken( DUW) te gaan werken. Om de grond over grotere afstanden te transporteren werd er een spoorlijntje aangelegd en de kipkarren werden getrokken door een allerliefst diesellocomotiefje. Als je geluk had mocht je wel eens meerijden van de machinist. De dierbaarste herinnering die ik koester blijft toch wel dat ik zo rond mijn tiende jaar chauffeur werd op een "Dodge" vrachtauto. "Hoe is da mogelijk zult u zich afvragen Mlijn vader was handelaar in hooi en stro en dat zorgde in de grote va kantie altijd voor de nodige drukte. Hij reed in een open jeep, wat zo vlak na de oorlog heel ongebruike lijk was, want er waren nog bijna geen auto's. Hij kocht hooi en stro op bij de boeren in Zeeland en verkocht dat weer via de termijnmarkt in Rotter dam. Walcheren had (zeker voor de herinrichting) nog van die kleine akkers waar boeren met zelfbin- ders met paarden ervoor het graan maaiden en opsloegen in de schuur om het later met de dors machine te dorsen. Vader handel de vooral in Noord-Beveland. De graanvelden waren daar in mijn herinnering, vergeleken met de si tuatie in Walcheren, enorme vlak- ti's. Zover hel oog reikte golfde hel graan. De combines die het graan maai den en tegelijkertijd dorsten deden in Noord-Beveland eerder hun in trede. Het stro werd door de com bines eerst los en later in baaltjes uitgespuwd en dan kwamen wij in actie. Dat was de handel van mijn pa. Hij kocht het stro op en trans porteerde het met een vrachtwa gen naar het station in Middelburg. Nu zou dat zeker niet meer lonend zijn, denk ik. En nu komt mijn rol in het geheel: om een werkkracht uit te sparen mocht ik, als knulletje van een jaar of 10 achter het stuur van die enor me vrachtwagen in de laagste ver snelling over bet land rijden, terwijl mijn vader en het personeel de baaltjes stro op de vrachtwagen gooiden waar de echte chauffeur de baaltjes netjes opstapelde tot de auto vol was. Tijdens het schaftuurtje lagen we languit op de graanstoppels en de zon scheen onbarmhartig op je hoofd. Als mijn vdder vanwege de hitte op een pilsje trakteerde mocht ik niet meedoen. Als de auto vol was reden we naar het station van Middelburg en werd liet stro overgeladen op een wagon van de spoorwegen. Als dat gebeurd was gingen we naar café de Reutel in de stationstraat alwaar de handelaren elkaar onder het genot van een kop koffie konden ontmoetten. Ik kreeg dan vaak limonade of een reep chocolade. Het was een on vergetelijke vakantie en toen ik net mijn verhaal op school kwam, wa ren al mijn klasgenootjes er jaloers. Toen mijn vader in 1950 overleed was ik echter plotseling de oudste zoon van Ruth. Van chauffeur op een vrachtwagen was ik die zomer gedegradeerd tot arenraper voor onze kippen. Dat karweitje heb ik altijd intens gehaat. Helaas heeft mijn moeder Boaz nooit ontmoet. GOES - Het idee was van het Borselse gemeenteraadslid Maud Eveleens-Jongkind om bij het afscheid van de 20ste eeuw, toen het nog net kon, een boek te maken met foto's en levensverhalen van de laatste boerinnen in de gemeen te Borsele. Boerin, want zo wordt een vrouw in Zeeuwse klederdracht genoemd. door Léon Janssens Op 1 september 2000 woonden er nog 42 boerinnen in de gemeente Borsele, variërend in de leeftijd van 101 tot 74 jaar. Van hen hebben 33 meegewerkt aan het boek. Hun verhalen werd opgetekend door Kees Slager en de foto's zijn van Ruden Riemens. Het eindresul taat is een boeiend tijdsdocument, een boek van herkenning, met als rode draad het dragen van de Zeeuwse klederdracht. Wie in de ja ren zestig van de vorige eeuw op zondagmorgen naar de kerk ging in een van de kerkdorpen in de huidi ge gemeente Borsele zag dan een keur van vrouwen in Zeeuwse kle derdracht, boerinnetjes. Het hagel wit van de grote mutsen domineer de bij het uitgaan van de kerk. In de loop der tijd nam het aantal boerin netjes af en dreigde klederdracht iets van vroeger te worden. In het boek "...en m'n zuster die heet Kee" vertellen vrouwen die hun kleder dracht niet aflegden, over hun jeugd, hun leven en hun kleder dracht, protestantse- en katholieke Zuid-Bevelands en een boerinnetje van Serooskerke in Walcherse dracht. Het boek kreeg deze titel omdat van de 33 vrouwen er acht Kee en zeven Janna heten. Slager schrijft in zijn voorwoord: "wie praat met de laat ste Borselse boerinnetjes ontdekt dat er meer overeenkomsten tussen hen zijn dan alleen hun prachtige kleding. Die overeenkomsten heb ben te maken met de positie van de vrouw op het platteland in de eerste helft van de twintigste eeuw. Zo heeft geen van hen meer dan la gere school genoten en hebben ze allemaal een leven van hard werken achter de rug, dat steevast begon op hun elfde, twaalfde jaar. Ook de dochters van grote boeren moesten meestal al vroeg 'onder de koeien'. Voor bijna alle meisjes uit de dor pen van de tegenwoordige gemeen te Borsele was de kermis een van de weinig uitjes en ging het 'moderne leven' verder aan hen voorbij. Terwijl het vanzelfsprekend was dat ze op de meest onmogelijke mo menten stoepen en ramen stonden te wassen ('t vriedagwerk), was per soonlijke hygiëne lange tijd een vrij wel onbekend begrip: méér dan hun handen en gezicht wassen deden ze in hun jeugd zelden, want douches en badkamers, ja zelfs stromend water waren vaak onbekend." leder dracht is mooi, maar het vereist een zekere handigheid, vaardigheid, om jezelf er netjes mee aan te kleden. In verzorgingstehuizen kan dat soms tot problemen leiden, omdat het heel moeilijk is om iemand anders in Zeeuwse klederdracht aan te kle den. De vrouwen die de kleder dracht (fragen zijn in hun jeugd ge leerd hoe en waar de spelden te ste ken. Want spelden, daar gaat het om ver telt een van de boerinnetjes in het boek "als je het goed beschouwd zitten wij helemaal vol met spelden. Want ga maar na, alleen al mijn schort zit vast met acht spelden, aan mijn tupmuts zitten er vijf en aan m'n doek en beuk nog eens zeven dus in totaal twintig spelden die je elke ochtend vast moet zetten". Een vraag die zich bij veel boerinnetjes opwierp was: "Ik ben op m'n boers, hoe ben ik op m'n burgers? Een van de reacties: "Toen ik nog op de hoe ve werkte ben ik een keer op m'n burgers geweest. Toen kreeg ik een jurk aan van de dochter van de boer. We hebben er in Goes een foto van laten maken." „Maar ik heb het nooit doorgezet. Waarom niet? Omdat ik eigenlijk vind dat ik er zo mooier uitzie dan met een gewone jurk aan. Af en toe ga ik nog naar Arnemuiden om stof jes te kopen voor een nieuwe beuk. Ach, eigenlijk heb ik weinig meer nodig." en m'n zuster die heet Kee, Kees Slager en Ruden Riemens ISBN 90 7457630 3 NUGI480 Ahmed voor zijn cafetaria aan de Vlissingse Torenstraat. VLISSINGEN - Sinds enige weken is in de Vlissingse Toren straat cafetaria Walk In nieuw geopend. Het horecabedrijf dat zes maanden gesloten was, wordt nu geëxploiteerd door Ahmed, zelf een ervaren kok: "Het is een mooie loca tie, een goed punt en ik heb het opgepakt. De menukaart is wat veranderd, er is nu een breder aanbod van snacks, broodjes en gerechten, één warme en koude dranken. Ik breng goede kwaliteit want daar sta ik voor. In het Argent- ijs-Amerikaans restaurant waar ik altijd werkte, heb ik veel erva ring op kunnen doen. Walk In heeft veel mogelijkhe den, klanten kunnen hier ook MIDDELBURG-Wietze is een grote zwarte kater van 2 jaar oud die moeite heeft om een baasje te vinden. Hij is zo verlegen. Hij weet zich niet goed te presen teren als er mensen komen kijken. Hij maakt geen goede indruk en is daarom nog niet gekozen. Als hij eenmaal aan je gewend is, is het een schat, een echte kroel poes. Hij wil wel, maar durft niet goed. Hij wil graag een huis zonder kat ten, honden of kinderen. Een flat zou geen probleem zijn. Wietze is te zien in het dierenasiel aan de Oostperkweg 9. Geopend van maandag tot en met vrijdag van 13.00 tot 16.00 uur. Op internet via www.dierenasiels.com. even rustig zitten, eten of koffie drinken, er zijn dertig zitplaat sen. Afhalen kan natuurlijk ook, je geeft de bestelling van tevo ren op. Ik werk hier samen met mijn vrouw", vertelt Ahmed. Op de kaart van Walk In staan be halve patates frites, kroketten, frikadellen, nasi- en bamihapjes ook diverse lekkere broodjes. Onder meer braadworst, schol, kabeljauw, en Falafel, een vege tarisch broodje. Of een Wiener Schnitzel, Cordon Blue, kip. Voor de kinderen zijn er specia le kindermenu's. Een speciali teit van Ahmed is stoofvlees: "Dat maak ik van rundvlees vol gens eigen recept. Als je dat één keer gegeten hebt kom je gega randeerd terug." Cafetaria Walk In heeft veel parkeergelegen heid in de directe omgeving, Oude Markt of Spuistraat. Het adres: Torenstraat 3, Vliss ingen, telefoon 0118 - 633618, alle dagen open van 11.00 uur tot 23.00 uur, vrijdag geopend vanaf 09.00 uur. Wietze wacht in het dierenasiel Hermans Muntinga Publishing heeft een boekje uitgegeven voor iedereen die op zichzelf gaat wonen: Op jezelf wonen: 365 tips en trucs om te over leven. Het zijn tips en trucs om bij voorbeeld eten te bereiden, bloemen en planten te verzorgen, advies bij het gebruik van parfum, hoe je met nieuwe bezems om moet gaan en hoe de gordijnen gewassen moeten worden. Zo kunnen sinaasappels in de kast nuttig werk doen. Motten blijven dan bijvoorbeeld weg als in een sinaasap pel kruidnagelen worden gestoken. Mocht er in huis een naar luchtje hangen, dan moet een stukje sinaas appelschil op een metalen plaatje langzaam opgebrand worden. Kat-, ten- en hondenharen worden ge makkelijk verwijderd door een voch tige panty over je hand te trekken en daarmee de meubels af te wrijven. Een handzaam boekje met tal van ideeën die voor alleenwonenden van nut kunnen zijn. Het kost f 12,95. Straluma is de grootste speciaalzaak voor ver lichting: van Nederland #D»keu2fi enorm: op '\\2300 mè (fijn vele duizen- T**piÜambën te bewonde- IEDERE EERSTE ZONDAG VAN DE MAAND GEOPEND VAN 11.00 UUR - 17.00 UUR Straluma heeft niet alleen de juiste verlichting voor thuis maar ook voor uw kantoor of bedrijf Zo'n 8o% van de collectie is uit voorraad leverbaar: u kunt de lamp(en) van uw keus meteen mee naar huis nemen Zeemanstraat 17 2991 XR Bak Rotte rdam-llssetmonde (bedrijventerrein Reijerwaard) f Tel 010-2921026 Meubelen Tel 010-2921022 Verlichting Ring Rotterdam-Zuid, Ais afslag 2 Barendrecht/ljssetmonde wwïfcWa Bij Bakkerij Schrieks kon winnares van de kleurwedstrijd Nicky met haar ouders de fiets ophalen. MIDDELBURG - Aan een landelijke kleurwedstrijd werd ook door Bak kerij Schrieks uit de JW Thibaut- straal deelgenomen. De 4-jarige Nicky van de Werf deed mee en won de fiets, die zij met haar ouders in het winkelcentrum kwam opha len. •«3 w -,3?-' Scheldestraat 71 -Vlrssmgen- Tel. 412282 I Door Ben Donkers Het zijn prachtige meren, Volke rak en Zoommeer, maar onder de waterspiegel is het kommeren kwel. De visstand is er schrikba rend slecht. Vandaar wellicht dat het aantal hengelaars er op de vingers van één hand te tellen is. De wateren nodigen niet uit voor een visdagje. Vangstresultaten, goed of slecht, gaan als een lo pend vuurtje door hengelsport- land. Het voormalig getijdenge- bied, dat nu deel uitmaakt van de Schelde-Rijn scheepvaartverbin ding, heeft namelijk veel te wei nig vissoorten en daarom blijven hengelaars er weg. De kunstmatige meren, met meer dan zesduizend hectare wateroppervlak, staan dan wel in verbinging met Hollandsch Diep, maar hebben geen doorstroming naar Ooster- of Westerschelde. Op sommige plekken is het water er 25 meter diep, maar onder zoek heeft uitgewezen dat het t geen maatstaven zijn voor een florerend onderwaterleven. Volgens de Organisatie ter Verbe tering van de Binnenvisserij laat 'de diversiteit van de visstand op dit moment duidelijk te wensen over. Er zijn te veel vissen die de bodem omwoelen, brasem met name is daar sterk in. Daarnaast zwemt er te weinig roofvis.' Er moet een aantal maatregelen worden genomen om de water huishouding op peil te krijgen. Doorstroming van het water, minder bemesting op de omlig gende landen en minder veront reiniging zijn de adviezen waar de Integrale Beheersvisie op aan dringt. Een loffelijk streven, waarbij de mogelijkheid zeker niet wordt uitgesloten om een zoet- zoutontwikkeling toe te passen. Om visgemeenschappen te ont wikkelen zijn in eerste instantie rietkragen nodig. Tevens moet het stuwbeheer worden aange past en is het zeker zinvol om de visstroperij er aan te pakken. De omvang daarvan moet eerst in kaart worden gebracht zodai tot een structurele aanpak kan wor den overgegaan. De VCB (Visstand Beheer Com missie) vindt dat momenteel de bereikbaarheid van het water en de voorzieningen voor sport- en beroepsvissers tekort schieten. I Hengelaars en oeverbeheerders moeten samen bekijken waar vis serijmogelijkheden en voorzie ningen gewenst zijn. MIDDELBURG - In verband met het grote aantal aanmeldingen voor de inbraakpreventie politie keurmerk Veilig Wonen is de wachttijd enigszins uitgelopen. Aanvragers, en dat zijn er hon derden, wordt verzocht nog even geduld te hebben. MIDDELBURG - Kolonel W. van der Harst, een van de leiders van het Leger des Heils, spreekt zon dag 25 november in kerkgebouw De Hoeksteen aan de Roozen- burglaan vanaf 17.00 uur. MIDDELBURG - Het Humanis tisch Verbond houdt zondag 25 november een lezing in de aula van het Jacob Roggeveenhuis (ingang Gerbrandystraat) om 10.30 uur. MIDDELBURG - Het MicMec start zaterdag 24 november om 11.00 uur in het centrum van Vlissingen (Hoek Walstraat-Lan ge Zelke) met de campagne: En dan nu: echte welvaart. ZOIJTELANDE - De hobbelde- bobbelloop van Zoutelande naar Dishoek, wordt zaterdag 24 november gehouden vanaf 14.00 uur. Start in het dorp bij de mu ziektent. Kosten f7,50. MIDDELBURG - Kinderkerk Joy Kids houdt zaterdag 24 novem ber een gratis kinderkanjerfeest van 14.00 tot 16.00 uur in de Tho maskapel aan de Vrijlandstraat 98. Er is muziek, theater en er zijn cadeautjes. Kinderen tot 4 jaar moeten worden begeleid door een volwassene.

Scheldebode | 2001 | | pagina 7