HZ 7 grensoverschrijdende school Manager internationaal Frank Audenaerde: 26 de HZ krant de HZ krant Rioleringen Grondwerken Verhardingen Eigentijdse verfraaiingen Beton- en timmerwerken innovatie en kwaliteit Sterk in advies en service Groep Midden Betuwe IN HAVEN EN Grootste Op afstand Ik ben wel in een andere cultuur terecht gekomen Beter thuis in Europa De Hogeschool Zeeland is uniek in Nederland. Hel is een niet te grootschalige regionale school met alle voordelen die daar bij horen, zoals meer aandacht voor iedere student afzonderlijk. Maar tegelijkertijd is de HZ een internationale hogeschool met een open blik op de wereld. Ongeveer 1350 van de 3800 studenten, is bui tenlander en al geruime tijd wordt een deel van de vakken in het Engels gedoceerd. Het is zelfs mogelijk in landen als Spanje en België vanachter je computer te stude ren aan de Hogeschool Zeeland, vertelt Frank Audenaerde, één van de vijf managers internationaal die samen met vijf assistenten het gebeuren rond de buitenlandse studenten coachen, daarin ondersteund door een administratieve staf. liet is intussen heel gewoon dat studenten uit Spanje, Frankrijk. België, Polen en Engeland maar ook uit Canada en China één tot vier jaar in Zeeland studeren. LBS is sinds de oprichting in 1926 uitgegroeid tot een toonaangevende groep van bedrijven op het gebied van grond- weg- en waterbouw. Het klantenpakket is uiterst gevarieerd: overheid, gemeentes, havenbedrijven en industrie maken gebruik van onze kennis en ons vakmanschap. Toepassing van de laatste technische ontwikkelingen, hoge kwaliteitsnormen, all-round dienstverlening en een gedegen opleiding van onze medewerkers zijn de belangrijkste pijlers van onze bedrijfsstrategie. Aannemingsbedrijf LBS, LBS bouw, Aannemingsbedrijf Winkels en Straatmakersbedrijf Bestman vul len elkaar binnen de groep aan in diverse disciplines. Daardoor kan op elke vraag uit de markt flexibel worden ingespeeld. Een belangrijke bedrijfsactiviteit vormt het aanleggen van rioleringen voor uitbreidingsplannen en bedrijfsterreinen en het vervangen van rioleringen in woon- en winkelgebieden. Met gebruikmaking van een modern machinepark worden diverse grondwerken vakkundig uitgevoerd, waaronder het aanleggen van ondergrondse kabel en leidingstraten en het aanleggen en onderhouden van zeeweringen en waterkeringen. Op het gebied van aanleg en reconstructie van haven- en bedrijfsterreinen en wegen, alsmede het bouwrijp maken van uitbreidingsplannen, hebben we een naam hoog te houden. In eigen beheer zijn twee unieke machines ontwik keld voor mechanische bestrating: de Delta S en de Opper. Sierbestratingen, straatmeubilair, voorzieningen voor gehandicapten, keermuren en waterpartijen: we plaatsen, bouwen en leggen aan volgens de eisen van het hedendaagse wonen en werken. In de loop der jaren heeft LBS een brede kennis en ervaring opgebouwd in beton- en timmerwerken in de weg- en waterbouw. Het aanleggen van bruggen en viaducten, het bouwen van kelders, kabeltrekput- ten en funderingen en het maken van constructies voor rioolwaterzuiveringsinstallaties zijn voorbeelden van de belangrijkste activiteiten van LBS bouw. Innovatie en hoge kwaliteit zijn de kernbegrippen bij al onze activiteiten. Om goed voorbereid te zijn op de toekomst stoppen wij voortdurend veel energie in technologische innovaties. Voorbeelden van in eigen beheer ontwikkelde machines zijn de Delta S en de Opper. Voor het maken van ontwerptekeningen en planningen wordt gebruik gemaakt van moderne software programma's waaronder het CAD teken systeem. De kwaliteit van ons werk wordt uiteraard mede bepaald door de kennis en kunde van onze mede werkers. Scholing en bijscholing nemen dan ook een belangrijke plaats in. Vanaf 1978 leidt LBS zelf jonge mensen op tot vak man grond- weg- en waterbouw, in samenwerking met de Stichting Beroepsopleidingen Wegenbouw. Door deze werkwijze zorgt LBS voor een grote mate van continuïteit en garanderen we een vakbekwaam en goed gemotiveerd team op elk project. De ISO-9001- en VCA certificering van het bedrijf zien wij als bevestiging van ons beleid en strategie. LBS is niet alleen uitvoerder. Indien gewenst gaat aan het werk een degelijk onderbouwde advisering vooraf. U kunt ons inschakelen in de ontwerpfase. We verzorgen desgevraagd de complete voorberei ding, waaronder het inmeten en in kaart brengen van bedrijfsterreinen en uitbreidingsplannen. Bovendien kunt u een zorgvuldige planning van de activiteiten aan ons overlaten. In alle fasen staat de service van onze bedrijven voorop. Is het werk eenmaal afge rond, dan kunt u ook rekenen op een uitstekende nazorg. Sinds 1 januari 1998 maakt LBS deel uit van de Groep Midden Betuwe (GMB) uit Opheusden. Dit veelzijdige aannemingsbedrijf, actief in de GWW sector, bestaat uit diverse zelfstandige bedrijfsonderdelen met spe cialismen op het gebied van o.a. dijkverzwaringen, slibverwerking, rioolinspectie en -renovatie, waterbo demsanering en betonwerken. LBS kan nu ook deze specialismen aanbieden. LBS Aannemingsbedrijf LBS B.V. Tinstraat 1 2984 AN Ridderkerk Postbus 4028 2980 GA Ridderkerk Tel.: (0180)42 49 00 Fax: (0180)42 31 76 Aannemingsbedrijf Winkels B.V. Stoofweg 15 3253 MA Ouddorp Postbus 70 3253 ZH Ouddorp Tel.: (0187)68 13 24 Fax: (0187)68 34 58 LBS bouw B.V. Tinstraat 1 2984 AN Ridderkerk Postbus 4028 2980 GA Ridderkerk Tel.: (0180)42 49 00 Fax: (0180)42 31 76 Straatmakersbedrijf Bestman B.V. Peuterdijk 10 3249 AW Herkingen Tel.: (0187)66 92 42 b.g.g.: (0180) 42 49 00 De HZ kijkt al langer dan vandaag ver der dan de Zeeuwse deur. Om studen ten de kans te geven zich te oriënteren in het buitenland werden al jaren geleden contacten aangeknoopt niet buitenlandse universiteiten. Al gauw bleek dat er behoefte was aan uitwisse lingen: buitenlandse studenten wilden op hun beurt in Zeeland komen studeren. De IIZ had er plaats voor en speelde met een Engelstalig pro gramma voor de richting commerciële econo mie op die ontwikkeling in, vertelt Frank Audenaerde. 'I-ater hebben we die lijn doorge trokken naar commercieel ingenieur vanuit opleidingen als werktuigbouwkunde, elektro techniek. civiele techniek en de studierichting mechatronica. Dat bleek aan te slaan. Sinds kort kennen we nu ook een Engelse variant van logistiek "supply chain management" en voor chemie.' Wat de internationale ambitie betreft is de I IZ zo uitgegroeid tot procentueel de grootste van Nederland en dat uit zich op allerlei gebied. Niet alleen studenten gaan naar het buitenland of komen vanuit het buitenland hier naartoe, maar een dergelijke uitwisseling bestaat ook bij de docenten. Veel opleidingen kennen Engelstalige lessen en er zijn al compleet Engelstalige opleidingen zoals de logistieke afstudeerrichting supply chain management en deopleiding international business and manage ment studies, de Engelse variant van commerci ële economie. Er komt heel wat kijken bij de organisatie van die internationale activiteiten. Frank Audenaerde: 'Eén van de problemen is dat de meeste scholen in het buitenland pas op 1 okto ber beginnen en dan heb je natuurlijk ook de cultuurverschillen, die bijvoorbeeld bij onze Chinese studenten erg spelen. We hebben twee Chinese begeleiders om de aanpassing soepel te laten verlopen. In China zijn studenten bijvoor beeld gewend dat de docent alleen docerend optreedt; hij of zij heeft altijd gelijk en is voort durend aan het woord terwijl de studenten noti ties maken. I lier moeten ze leren ook zelf aan de slag te gaan, te overleggen met de docent, een eigen inbreng hebben. De manier van omgaan met elkaar onder Chinezen is heel wat fijnzinni ger dan onder ons westerlingen, dus dat vereist wel enige aanpassing over en weer. 'Ook Spaanse studenten, waarvan we er alleen al driehonderd hebben voor de opleiding Aquatische Ecotechnologie, zijn een heel theo retische opleiding gewend in Spanje, llier moe ten ze wennen aan een stuk praktische training die bij de opleiding hoort. Theorie en praktijk gaan samen op onze hogescholen. De stage hoort bij de studie en ook voor onze Spaanse studenten zoeken we een stageplek; die vinden we dan vaak in Spanje zelf. Datzelfde geldt voor studenten uit andere landen." Wanneer je in Spanje wilt blijven wonen en van daaruit aan de HZ studeren, dan kan dat ook. 'We hebben complete 1IBO-V klassen in Spanje en België; een deel van de leerstof wordt via de computer aangeleverd. Het heeft voor studenten uit deze landen voordelen om in Nederland te studeren, omdat bij ons de ver schillende onderwijssystemen beter op elkaar aansluiten. Onze studenten kunnen van mbo zo doorstromen naar hbo, terw ijl ze in hun eigen land helemaal opnieuw zouden moeten begin nen. Er zijn allerlei mogelijkheden voor deze manier van studeren. De docent kan bijvoorbeeld met de studenten afspreken elkaar ergens te treffen op een bepaalde tijd, of via de computer opdracht geven voor het werken aan een bepaald project. Dit soort afstandsonderwijs kunnen we van hieruit ook verzorgen. "De internationale afdeling is eigenlijk een heel apart bedrijf binnen de school', legt Frank Audenaerde uit. Wij kunnen ook commerciële cursussen voor bedrijven verzorgen. Op dit gebied krijgen we vaak verzoeken van buiten landse bedrijven. Het komt ook voor dat er bij voorbeeld wordt gevraagd om een programma onderdeel communicatie in te lassen. En ook daar kunnen we voor zorgen. Wij leveren hier onderwijs op maat.' Sofia uit China Wij leveren wereldwij d Sofia begint als rechtgeaarde Chinese met een grote glimlach en een com pliment: 'Ik vind Nederland een mooi land. Ik ben hier gekomen omdat ik had gehoord dat de opleiding com merciële economie hier beter is dan in China. De manier van lesgeven is hier wel heel anders dan bij ons. We moeten hier veel aan zelfstudie doen, krijgen in verhouding minder lessen dan in China, maar de lessen zijn wel erg goed. Het verschil is ook dat de school hier minder groot is en ik vind de mensen ook vriendelijker. Alles is wel anders, ik ben in een heel andere cultuur terecht gekomen, maar ik vind het wel fijn. Dit is een kans!' 'Wanneer ik over vier jaar klaar ben ga ik misschien nog een mastercourse volgen. Ik ga in ieder geval terug naar China; gelukkig kan ik van hieruit mai len met mijn ouders. Teruggaan in de vakanties zal er wel niet altijd inzitten, dus dan hoop ik nog wat van Nederland en de rest van Europa te zien.' Studenten uit Spanje; Na drie dagen in een regenachtig Zee land hebben Laura Garcia (23), Héctor Larena (24) en Enrique Puente (24) uit Zaragoza één minpunt ontdekt: ze missen de Spaanse zon. Voor het ove rige bevalt het hen wel aan de Zeeuwse Hogeschool, al is het nog wennen aan het eten. Ze hebben bij voorbeeld enorme trek in vis, maar die is hier nogal duur vinden ze. Het drietal volgt in een klas vol Spaanse studenten de opleiding mechatronics. Het is opvallend, vindt Laura, dat hier in Nederland nog maar zo weinig meisjes voor een dergelijke opleiding kiezen. 'In Spanje hadden we minstens dertig procent vrouwe lijke studenten bij mechatronics en voor chemie zijn de dames zelfs in de meerderheid. Dat is ons meteen op gevallen.' Er zijn meer verschillen: de manier van studeren bijvoorbeeld. 'In Spanje staat de docent voor de klas en maak je aantekeningen, hier doen we veel meer aan zelfstudie', vertellen ze. 'We vinden het wel leuk dat we hier maar met dertig man in de klas zitten; thuis zaten we met honderden in de colle gebanken, dat is heel anders. Bovendien is deze school erg goed geoutilleerd. We vinden het erg prettig dat er voldoende computers zijn om aan te werken; ook de begeleiding is erg goed.' Ze verwachten alle drie straks veel profijt van hun jaar aan de HZ te heb ben. 'Op deze manier hebben we straks onze blik verruimd, zijn we meer thuis geraakt in Europa. Je werkt toch weer aan andere dingen, leert breder denken. En, we hebben ook ons Engels nog eens bij kunnen schaven!' Ze moeten de Nederlandse cultuur nog leren kennen, de Chinese studenten aan de HZ. 'Ze zijn nog niet gewend aan pauzes', laat docenta Pieter Nieuwenhuizen weten. Hij laat het lokaal met ongeveer twintig kersvers uit China gearriveerde commerciële econo miestudenten even aan zichzelf over en dan heeft Ren Jie (23) tijd voor ons. Voor het gemak heeft zij, even als haar twintig mede studenten, een Engelse naam geko zen: Sofia. Het lijkt een soort weder geboorte aan het begin van een vier jaar durende studietijd aan de HZ. Ze komt uit het zuiden van China, waar veel bedrijven de studie van studen ten sponsoren onder voorwaarde dat ze daarna in dat bedrijf komen wer ken.

Scheldebode | 2001 | | pagina 17