#ÉS Een bijzondere kijk op... wat is dit? dB REGIONAAL HALT BURO WALCHEREN U heeft een feest, wij maken het spektakulair WEEKKRANT VOOR WALCHEREN. VOOR BEZORGKLACHTEN KUNT U BELLEN NAAR: 0118-652700. VOOR TIPS EN LEUKE SUGGESTIES KUNT U BELLEN: 0118 652 713 Vooral uw feesten Reünie bij wegwijzer Blues in Groen Licht Autisme en emoties Culinair genieten Met onda op avontuur door de jungle Megabed Oost-Souburg hield vorige week een pyjama-actie. Schildpadkleurige poes Zazie wil uit het Dierenasiel. ter zake terzake Night of the Blues, vrijdag avond in de Stadsschouw burg van Middelburg. MIDDELBURG - Ie hoort er wel eens van, je leest het soms in de krant, 'de jongere werd na het plegen van het delict doorverwezen naar het Halt Buro'. Een jon gere (12- t/m 17 jaar) is betrapt bij iets wat niet door de beugel kan en is door de politie aangehouden. Hij wordt dan voor de keuze gesteld Halt of justitie. Alternatief Strafbaar Samenwerking Zangensemble op zoek naar nieuwe leden Collecte Amnesty asg? EjSgjg LVAAI W6WVBOA2D Ervaringen met Halt Buro Woord en gebed in Thomaskapel Bescherm uw auto tegen de winter particulieren en »drijven catie zoneter haal- en igservice *Frachtwagens, caravans en boten L J Idebode M/V WOENSDAG 7 NOVEMBER 2001 SEROOSKERKE - Omdat het christelijk onderwijs in Seroos- kerke honderd jaar bestaat, staan diverse activiteiten op het programma. Komende zater dag 10 november is dat een reü nie. Een dag later, zondag 11 november, wordt een dank dienst gehouden. Bij Han Lobbezoo, voorzitter van de jubileumcommissie, kan nadere informatie worden ver kregen, telefoon 592033. VLISSINGEN - In Groen Licht staat dinsdag 13 november een echte bluesavond op het pro gramma met Johnny Dyer, Bar ry Levenson en Jake Sampson. Aanvang 20.30 uur en (omdat het dinsdag is) 'n tientje entree. HEINKENSZAND - Donderdag 8 november verzorgt de Neder landse Vereniging voor Autisme een lezing over autisme en emoties in de Stenge op het adres Stengeplein 1 in Hein- kenszand, aanvang 19.15 uur. Entree gratis. Inlichtingen tele foon 634779. DOMBURG - Culinair genieten mag weer. Dinsdag 13 novem ber om 19.30 uur wordt in het Badhotel Domburg gesproken over: Zeeland is meer dan zon, zee en strand, maar de horeca bakt er weinig van. Nederlanders hebben vorig jaar weer meer geld uitgegeven aan voedsel en vooral uit eten gaan. De vraag is of Zeeland daarvan mee profiteert. Zeeland heeft de meest streek eigen producten, doet men daar voldoende mee? Het Buro voor Toerisme houdt er dinsdag een discussieavond over. NIEUW EN SINT JOOSLAND - Muziekvereniging Oefening Na Den Arbeid houdt zaterdag 10 november haar jaarlijkse uit voering vanaf 19.30 uur in Het Dorpshuis aan de Veerstraat 2. Iedereen mag er gratis naar bin nen. Fanfare en jeugdorkest ne men de bezoekers mee op avontuur door de jungle. Het bekende Jungle Book waar in Mowgli opgroeit in een wol- venfamilie staat hierbij cen traal. Onder leiding van dirigent Piet Meliefste wordt een gevarieerd muzikaal programma ten geho re gebracht. Als gast treedt de Zeeuwse en tertainer Engel Reinhoudt op. lm Burg. v. Woeiderenlaan 5 Vlissingen Tel.: 0118-418653 'Jongere moet iets terugdoen' door Léon Janssens Mevrouw N. van Welsum, coör dinator Regionaal Halt Buro Walcheren: "Bij Halt krijg je de kans om hetgeen misdaan is weer recht te zetten. Dit kan door een aantal uren te werken en wanneer er sprake is van schade moet de jongere deze betalen. Het is dus én werken én beta len." „Halt neemt dan contact op met de jongere en zijn of haar ouders of verzorgers. Voor de uitvoering van deze pedagogische maatre gel zetten zo'n zeventig bedrij ven de deur naar Halt open." Het afgelopen jaar hebben 159 jongeren zich moeten melden op verschillende adressen om daar hun alternatieve werkzaamhe den te verrichten. In eerste in stantie wordt er gekeken wie de benadeelde is. Jongeren die stelen bij een su permarkt worden via Halt bij diezelfde supermarkt terugge plaatst. Bij die zelfde supermarkt zal de jongere eerst zijn excuus aanbieden alvorens te beginnen aan zijn alternatieve werkzaam heden. Bij het vernielen van straatmeubilair, bloemperken of vuilnisbakken dan gaat de jonge re via Halt werkzaamheden ver richten bij de gemeente die dit straatmeubilair in beheer heeft. Het aftrappen van een autospie gel wordt omgezet in het werken bij een garage, auto's poetsen. Het stelen of molesteren van een fiets wordt omgezet in het poet sen van fietsen. Naast het werk moet de jongere de schade beta len, een opstel schrijven, een ex cuusbrief schrijven en een eind gesprek ondergaan. Coördinator mevrouw van Welsum over de te volgen gang van zaken: "Het gaat over jongeren van 12- tot en met 17 jaar die door de politie opge pakt worden. Ze gaan mee naar het politieburo en krijgen een proces verbaal. Aan de hand van criteria wordt bepaald of de jon gere naar Halt kan." „Er is een strafbaar feit gepleegd; de aangerichte schade is niet meer dan 1.500.bij diefstal mag wat gestolen is niet meer waard zijn dan 250.de leef tijd ligt tussen 12- en 17 jaar; men is maximaal één keer eerder bij Halt geweest; was men eerder bij Halt dan is dat langer dan één jaar geleden." „Binnen het politiebureau is een parketsecretaris op lokatie en dat is iemand die beslist of de zaak halt waardig is. Deze beslissing kan ook door een officier van jus titie genomen worden. Regio naal Halt Buro Walcheren krijgt het dossier binnen en het pro ces- verbaal. Zij nemen daar ken nis van en roepen de jongere en de ouders of verzorgers op. Zij moeten toestemming geven voor de Halt procedure omdat de jongere minderjarig is. Op het moment dat er schade is dan moet Halt bemiddelen in die schade. Met de benadeelde De etalage van het Halt Buro aan de Vlasmarkt wordt regelmatig van kunst voorzien. wordt, na overleggen van reke ning van de schade, een regeling getroffen." „Verzekeringen betalen namelijk niet uit bij openlijke geweldple ging, dat komt uit de zak van de jongere of een regeling met de ouders. En vergis je niet, het so ciale milieu van de jongere is niet bepalend, het komt overal voor." Meedoen met Halt is niet ver plicht; daar kiest men zelf voor. Kies je niet voor Halt dan stuurt de politie de zaak door naar justi tie, die dan een vervolg aan de zaak geeft. Het nadeel hiervan is dat er in ieder geval een aanteke ning over de jongere in Justitiële Documentatie gemaakt wordt. Uit onderzoek blijken positieve resultaten van de Halt-afdoe ning. Ruim 60% van de Halt jon geren vermindert of stopt het de- MIDDELBURG - „Toen ik aan het Veerse Meer (bij het Zilve ren Schor) was en een groep van acht zwanen zag, was er eentje kennelijk zo nieuwsgie rig naar de camera dat, vlak voor ik wilde afdrukken, meneer (of mevrouw) besloot om er nog een schepje bovenop te doen door doodleuk uit het water te komen en vlak voor mijn voeten op 1 meter afstand te poseren". Dat schrijft mevrouw M. Men- heere uit Middelburg. Het le verde deze fraaie plaat op. Het veerse Meer was even Zwanen- meer. Heeft u ook 'een bijzondere kijk op...', laat het de rdactie weten. Ons adres: Postbus 7011, 4330 GA Middelburg. FOTO: MEVR. MENHEERE lictgedrag na de Halt afdoening. Sinds 1 september 1995 heeft de Halt procedure, na 15 jaar expe rimenteren, een wettelijke status gekregen en is opgenomen in het Wetboek van jeugdstrafrecht. Walcheren heeft vanaf 17 juni 1991 een Halt Buro en mevrouw van Welsum is die tien jaar daar actief: "De filosofie van Halt Buro is, dat de jongere iets terug moet doen voor de benadeelde. Delict in de supermarkt gepleegd, dan in de supermarkt terug doen. Dat gaat niet altijd op, als je een auto portier intrapt of de spiegel er af trapt, kan wel de schade vergoed worden, maar kan de jongere niet terug naar de benadeelde. Dan maken we gebruik van be drijven die door ons benaderd zijn voor medewerking aan het Halt Buro." „Daar worden dan ook afspra- MIDDELBURG - I Dodici is een zangensemble dat zich richt op oude muziek. Bij het gezelschap kunnen nog geoefende zangers meedoen. Met name alt- en bas partij kunnen versterking gebrui ken, maar ook bij andere partijen is uitbreiding welkom. Het repertoire bestaat uit werken van Byrd, Hassler en Willaert. De repetitie is om de twee weken op donderdagavond van 20.00 tot 22.15 uur. De eerste donderdag van de maand in de rk kerk van Heinkenszand en de derde don derdag van de maand in het soos- gebouw van de Hofpleinkerk, Achter het Hofplein in Middel burg. Inlichtingen via telefoon 612551 of603491. MIDDELBURG - De collecte voor Amnesty International in de gemeente Middelburg heeft Fl. 4128,70 opgebracht. ken over gemaakt. Het kost in vestering voor het bedrijf als een jongere ingezet wordt. Persoon lijke instructie, begeleiding, cor rectie, dat alles kost het bedrijf of organisatie in eerste instantie goodwill om met Halt te gaan werken. Wij van Halt Buro zijn erg blij met de bedrijven en orga nisaties die zich daar beschik baar voor stellen. Wij hebben zo zeventig adressen waar wij 200 keer per jaar een beroep op doen. Het ene bedrijf is geschik ter dan het andere, wij volgen onze filosofie, die moet kloppen. Tien jaar geleden is begonnen met de opbouw van een netwerk van bedrijven. Het is ook zo, dat niet ieder bedrijf met Halt Buro wil samenwerken. Met de bedrij ven en de organisaties die zich bij Halt hebben aangesloten worden van tevoren goede af spraken; zo zijn er op ieder be- FOTO: HARRY DE LANGE drijf vaste aanspreekpunten voor Halt en vaste begeleiders voor de Halt jongere. Door de ja ren heen is er een goed samen werkingsverband ontstaan." Het werkproject kent veiligheid en richtlijnen zoals: jongeren mo gen niet met chemicaliën of an dere bijtende stoffen werken, mogen absoluut niet met een hogedrukspuit werken, gevaar lijke situaties dienen vermeden te worden. Regionaal Halt Buro Walcheren krijgt regelmatig schooljeugd op bezoek die informatie over de werkwijze van Halt Buro vragen voor een spreekbeurt. Bedrijven, organisaties en instellingen die meer willen weten over de sa menwerking met Halt Buro kun nen kontakt opnemen met me vrouw van Welsum telefoon 01180614101. Een bijzonder voorwerp waarvan de eigenaar graag wil weten wat het is of was. MIDDELBURG - „Een onbekend voor werp, gevonden op het strandje bij Rit- them. Toen ik het vond was het een bonk roest. Pas na bikken en een nachtje in de azijn kwam dit te voor schijn en begon het ergens op te lijken, maar waarop?" De inzender, die liever niet met zijn naam in de krant wil, vertelt verden het is een massief metalen voorwerp van ongeveer 15 centimeter. Min of meer in de vorm van een pistool, waar schijnlijk van gietijzer. Aan de voor kant is een roestvrijstalen punt en in het gat zat oorspronkelijk een pin met een mantel van blauwachtig rubber of kunststof. „Ik heb het hier en daar al gevraagd, maar niemand kan het thuisbrengen. Aanvankelijk werd ge dacht aan een onderdeel van een kanon, maar een lid van de Vlissingse schietvereniging heeft dat tegenge sproken. Dus, wat is het?" Mocht ie mand van de Scheldebodelezers weten wat het is of was, laat het even weten: ons adres: Redactie De Scheldebode, Postbus 7011, 4330 GA Middelburg, bellen kan ook, telefoon 652713. 1 Sovcrslraai f>6 - 1331 IP MiikWhw; i (HIK -dWHiifi Bij de gemeente Veere op de af deling Beheer Onderhoud heeft men goede ervaringen met Regionaal halt Buro Wal cheren: "Die zijn heel positief. Er komen hier regelmatig jon geren, het aantal valt mee, in de zomerperiode zijn er wat meer. Wij spelen altijd snel in op de situatie. Als mevrouw van Welsum belt en aanbod heeft, dan is dat meestal binnen een week gere geld. Soms op dinsdag binnen een dag, dan kan men woens dag al komen. Er wordt name lijk rekening gehouden met de schooltijden, die mogen er niet onder lijden. Ik vind het een goed lik-op-stuk beleid, op voedkundig een heel goed sys teem", aldus de heer Bults van de gemeente Veere. Ook in Zorgcentrum Rusten burg in Middelburg werkt men mee met Halt Buro. De heer de Kam, hoofd keuken, vertelt over zijn ervaringen: "Er komt iemand via Halt Buro die als dienstverlening hier in het Zorgcentrum zijn opgelegde straf uitdient. Ze komen bij mij in de keuken terecht en meest al gaan zij schoonmaak werk zaamheden doen." „Het kan ook gebeuren dat ze meehelpen met het kookpro- ces. Door deze dienstverlening voorkomen ze een strafblad. Ik schrijf er een rapportje over voor mevrouw van welsum. De jongeren komen in de vakan tieperiode, de weekenden, een gedeelte van de dag of de hele dag totdat de uren dienstverle ning zijn volbracht. Het is doorwerking van het vergrijp dat ze gepleegd hebben en zo worden ze bewust gemaakt van wat ze aanrichten." MIDDELBURG-Op 11 novem ber houdt de stichting Evange lisatie Nederland een dienst van woord en gebed in de Tho maskapel aan de Vrijlandstraat 98 (tegenover winkelcentrum Dauwendaele) vanaf 18.00 uur. Evangelist is J. van de Meijden. Inlichtingen via telefoon 626798. Grenadierweg 3A 4338 PG Middelburg Industrieterrein Arnestein Tel. 0118-640606

Scheldebode | 2001 | | pagina 1