De Rscheldebode uit Strandcross van De Uitlaat Schots-veerse avond in kleine kerk veere M? V m Tibetaanse Geneeskunde in Zeeuwse bibliotheek Gespreksgroep ouders van drugsgebruikers Kinderen in pofbroeken Kanalen naar andere dimensie openzetten DE LAMMERENBURCHT Les in Indonesische vechtkunst wereldwijkdag bij Paardoes Rondje Walcheren (Echt)paren- therapie Concert van Zeeuws Orkest MIDDELBURG - SPD-Zeeland start met voorlichting over de Euro. De instelling sluit hiermee aan op voorlichting van de overheid en richt deze op mensen met een licht verstandelijke handicap. Voor velen gaat de informatie snel en vergt de introductie speciale aandacht. De bijeenkomsten starten eind september en lopen met een aantal cursussen door tot volgend jaar. Spel en expositie "Dansscliool Bras" VIDEO OVER MELISKERKE: CHAKRA WORKSHOP: BINGO DANSAVOND Vrijwilligers/-sters gevraagd voor de bingo en achter de bar Bingo in mensa van Majoraat Jamsessie in De Piek Kerkdienst Toernooi van De Noormannen Ontmoeting met Willy Bakker Belg Bherman in De waterput WOENSDAG 19 SEPTEMBER 2001 VLISSINGEN - Bij manege Paardoes aan de Bosweg 6 wordt zaterdag 22 september de wereldwijkdag gehouden. De organisatie is in handen van de manege en de kinder boerderij in samenwerking met de werkgroep Wijkdag Middengebied. Het programma begint om 12.30 uur met een optreden van de Croatische dans groep; om 13.00 uur treedt de Kawinaband op; 13.30 uur theatergroep Amazone; 14.30 uur opnieuw de Kawina band; 15.00 uur de Koerdis che dansgroep; 15.30 uur is er linedance en 16.00 uur theatergroep Amazone. Er is doorlopend een wereld markt, er zijn kinderac tiviteiten, ringrijden, sjezen- en ponyrijden, een educatief centrum en kramen van het ACV, wijkcentrum Het Palet, Jop, stichting Surant, de Wereldwinkel, de Koerdische Vereniging, Walk Inn en opvoedingsondersteuning met een ambachtelijke bakker. VLISSINGEN - Donderdag 20 september wordt vanaf 20.00 uur bingo gespeeld in het Bol werk, bij winkelcentrum Pa pegaaieburg. De entree is gratis. MIDDELBURG - De Numan- istische Kring Zeeland houdt zaterdag 22 september een ruildag van munten, pennin gen, bankbiljetten en an sichtkaarten in de grote zaal van ontmoetingscentrum Dauwendaele aan de Vrij landstraat 51. Tussen 09.00 en 16.00 uur kunnen belangstel lenden er terecht. Er is tevens een mogelijkheid om munten en ansichtkaarten te laten taxeren. De entree is gratis. MIDDELBURG - Het pro gramma van de Zeeuwse Bil- iotheek: 21 september 16.45 tot 18.45 uur in de aula Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Weten schappen over de wereld- voedselproblematiek. Op 24 september om 19.30 uur in de aula het Koorkerkgemeen schap met Dante en zijn Div- ina Commedia en 25 septem ber om 20.00 uur in de aula Johan Francke met Utiliteyt voor de gemeene saake. De Zeeuwse commissievaart en haar achterban tijdens de Ne genjarige Oorlog van 1688 tot 1697. Vrijdag 26 september van 13.30 tot 15.30 uur: vrije acad emie voor kunsthistorisch on derwijs met Symboliek in de kunst, beeldbetekenis dooi de eeuwen heen. VLISSINGEN - Op don derdagavond 20 september vindt er een informatie- en voorlichtingsavond plaats over (echt)parentherapie in de Meyboom te Vlissingen. (Echt)parentherapie is vooral gericht op een betere communicatie met elkaar en biedt handvaten om een grotere intimiteit te on twikkelen. Tijdens de avond is er ruimte voor vragen en wordt een korte oefening gedaan. De avond begint om 20.30 uur. Vooraf aanmelden noodzakelijk. Uitgebreidere informatie en folder: www.demeyboom.nl of 0118-467542. MIDDELBURG - Na de suc cesvolle zomerconcèrten met een klassiek programma heeft het Zeeuws Orkest voor het na jaar opnieuw enkele spraak makende concerten op de agenda staan. Begonnen is dinsdag in de Grote Kerk van Goes, het volgende is 21 sep tember in de St. Jacobskerk van Vlissingen vanaf 20.15 uur. Ter gelegenheid van het Verdijaar 2001, de herdenking van de 100-jarioge sterfdag van Verdi, geeft het orkest een instrumen taal intermezzo en aria's uit opera's van Verdi zoals Nabuc- co, Emani, Un ballo in maschera, Otello en Falstaff. SPD-zeeland start voorlichting Euro Tijdens de voorlichting kunnen mensen kennis maken met het nieuwe geld en krijgen daarmee zicht op veranderingen die met de introductie van de euro op treden. Gastsprekers uit het bankwezen hebben hun medewerking toegezegd. Een duidelijke video geeft antwoord op veel gestelde vragen en is er gelegenheid daar verder op in te gaan. De bi jeenkomsten waar geen kosten aan zijn verbonden, zijn be doeld voor mensen met een ver standelijke handicap en vinden plaats in Goes, Zierikzee, Mid delburg, Terneuzen, Huist en Oostburg. Voor wie daarna nog meer wil weten en ook wil oefenen met het nieuwe geld houdt de in stelling een korte cursus voor mensen die al niet elders infor matie kunnen opdoen. Deel name daaraan kost 11.36 Euro maar kan, aldus de instelling, uiteraard nog in de huidige gulden-valuta worden voldaan. Cliënten die bij SPD-Zeeland bekend zijn ontvangen bin nenkort bericht over de pre cieze data en mogelijkheden. SPD-Zeeland heeft op drie lo caties een kleine tentoon stelling ingericht. In Goes is hi ervoor samengewerkt met Het GORS. Te zien is hoe het komende geld eruit ziet. Ook is een tijdbalk opgesteld. Daarop staan de belangrijke gebeurtenissen, zoals het ont vangen van de zogenoemde Zalm-kit in december of wat er met oude buitenlandse munten kan worden gedaan. SPD-Zee land is ingenomen met de actie Coins For Care waarvan de op brengst naar goede maatschap pelijke doelen gaat. Ten slotte ondersteunen enkele winkelproducten de tentoon stelling en kan het Eurospel Spectaculaire beelden van een eerdere strandcross van De Uitlaat op het Vlissingse strand. VLISSINGEN - Motorsportv ereniging De Uitlaat staat zondag 23 september garant voor spectaculaire wedstrijden op het strand van Vlissingen. Voor de zestiende keer staat daar de DGA Motor Strandcross op de agenda. Het badstrand voor boulevard Evertsen is dan weer omge toverd dor een motorarena waar zo'n tweehonderd coureurs, met daarbij veel plaatselijke en regionale favori eten, in actie komen. Om half een beginnen de eerste manches. Vanaf die tijd gaat het programma tot half vier door. Er is tussendoor een korte pauze van 14.00 tot 14.30 uur. VEERE - In samenwerking met de stichting Veere-Schotland wordt vrijdag 21 september een Schots-Veerse avond gehouden in de kleine kerk van Veere. Aanvang 20.00 uur, entree 5 gulden. De organisatie is in handen van de heemkundige kring. De relatie tussen Veere en Schotland bestaat al meer dan 700 jaar. Al in de dertiende eeuw deden Veerse vissers Schotse havenplaatsen aan. De bijeenkomst van vrijdag be gint om 19.30 uur met een ont vangst op traditioneel Schotse wijze, daarna volgt een inleid ing door drs. Tiny Polderman, er is harp- en doedelzakmuziek. In de pauze wordt koffie of thee geserveerd en er is een Schotse informatietafel over de Schots- Veerese relatie. Na de pauze wordt een diapresentatie ver zorgd door Peter Blom, hij is stadsarchivaris van Veere en voorzitter van de stichting Veere-Schotland. De ritmische pas begint bij: Voor meer informatie surf naar: www.dansschoolbras.nl f» -U ik CRUIS KCNNISmiNCSLU VOOR StNIORtH op donderdag 27 september van 10.00 tot 11.30 uur in Ontmoetingscentrum Dauwendaele te Middelburg Inlithtingen: Tel. 0118-638345 Het Eurospel zorgt voor kennismaking met het nieuwe geld. worden gespeeld. Dit unieke spel is door samen werkende SPD-en in Nederland en RABO-bank ontwikkeld en is bedoeld om spelenderwijs Het spel is gebaseerd op het handigheid te krijgen in het bekende monopoly. Het spel herkennen van het geld en te kan na afspraak op de locaties wennen aan het betalen. van SPD-Zeeland in Middel burg, Huist en Goes worden gespeeld. Wie meer wil weten kan contact opnemen met SPD-Zeeland: 0118-615051. MIDDELBURG Op vrijdag 21 september om 19.30 uur wordt er in samenwerking met de Nederlandse Stichting ter bevordering van de Tibetaanse Geneeskunde (NSTG) een lez ing gehouden over de Ti betaanse Geneeskunde in de Zeeuwse Bibliotheek te Middel burg. De Tibetaanse Geneeskunde is een Traditionele Geneeskunde, die invloeden kent van de Tra ditionele Geneeswijzen uit In dia (Ayurveda) en China (TCM). In de Tibetaanse Geneeskunde staat de relatie tussen lichaam en geest al meer dan 1000 jaar centraal. De basis van de Tibetaanse Ge neeskunde vormen de drie en ergieën, die als we gezond zijn in evenwicht zijn. Het diagnos tisch instrumentarium van de Tibetaanse Geneeskunde is gebaseerd op de urine-diag- nose, de polsdiagnose en de vi suele beoordeling van de tong en ogen. Met behulp van de polsdiag nose kan worden vastgesteld of de drie energieën in de verschil lende organen van ons lichaam in evenwicht zijn. De behandel ing bestaat uit adviezen voor dieet en gedrag en het voorschrijven van kruiden- pillen. Deze kruidenpillen bestaan uit mengsels van gedroogde en gemalen maar verder onbewerkte planten (de len), aangevuld met natuurlijke mineralen. Tibetaanse kruiden- pillen bevatten werkzame planten, planten die de werkza amheid ondersteunen en planten die de bijwerkingen verminderen. Het gevolg van deze visie is, dat sommige pillen soms wel tien tallen verschillende planten(delen) bevatten. De Tibetaanse kruidenpillen hebben ook de aandacht getrokken van westerse weten schappers. Zo heeft Professor Aschoff van de Universiteit van Ulm onderzoek gedaan naar het effect van Tibetaanse kruidenpillen bij migraine en vond duidelijk positieve ef fecten. Het meest onderzochte Tibetaanse kruidenpreparaat is echter Padma 28. Padina 28 wordt in Zwitserland gepro duceerd naar een oud Ti- betaans recept en is aldaar als geneesmiddel geregistreerd. Padma 28 wordt in Zwitserland nu zelfs door de ziekenfondsen vergoed. Uit meerdere klinisch onderzoeken (zogenaamde gerandomiseerde dubbel- blind placebo studies) is gebleken, dat Padma 28 de doorbloeding verbetert bij rokers- of etalage benen (claudicatio intermit tens). Bovendien verbetert Pad ma 28 de werking van het im muunsysteem. Padma 28 wordt bijvoorbeeld in Polen, op basis van klinisch on derzoek, voorgeschreven bij chronisch actieve hepatitis B. Uit diverse studies blijkt, dat Padma 28 een sterke anti-oxy- datieve werking heeft. Bovendi en beschermt het essentiele ei witten (zoals het DNA) en vet zuren tegen oxydanten, die deze verbindingen kunnen beschadigen. Het blijkt, dat de complexe Ti betaanse kruidenpillen niet een enkelvoudige, maar juist een meervoudige werking hebben en dat de uiteindelijke werkza amheid de optelsom van een aantal effecten is. De bijeenkomst begint om 19.30 uur met de vertoning van delen uit de video: Kennis van Helen. Daarna zal ir. Arjan Ko- revaar een lezing houden over Tibetaanse Geneeskunde en enkelvoudige en complexe plantaardige geneesmiddelen waarbij Padma 28 als voorbeeld dient. Kaarten zijn in Middelburg verkrijgbaar voor 10 gulden bij de Zeeuwse Bibliotheek. Indien voorradig worden ook nog aan de zaal kaarten verkocht. Tele fonische inlichtingen: Friso Koopmans: 0118-479135. MIDDELBURG - Pencak Silatv- ereniging Kembang start met lessen Pencak Silat voor zowel jongeren als volwassenen. Het gaat om een Indonesische vechtkunst waarvan zelfverdediging een essentieel onderdeel is. Bewegingen zijn sierlijk en vloeiend en lijken veel op dans. Ze kunnen echter overgaan in snelle en harde bewegingen. Deze combinatie zorgen voor een mooie vechtkunst. De lessen worden gegeven in de danszaal van het MIKV aan de Kuiperspoort 21 op woensda gavond. Voor jongeren vanaf 8 jaar van 19.00 tot 20.15 uur en voor volwassenen van 20.30 tot 22.00 uur. Inlichtingen en aan melden kan bij M. Reijnders, telefoon 639703. VLISSINGEN - De stichting Ouders van drugsgebruikers houdt regelmatig een gespreks groep in onder meer Goes, Vlissingen, Terneuzen en Mid delburg. Belangstellenden kun nen via telefoon 623817 (tussen 10.00 en 22.00 uur) inlichtingen vragen. Er is inmiddels eveneens een groep gestart voor ouders van zeer jonge 'gebruikers' in Zee land. Hiervoor kan 0113-251836 gebeld worden. Er is ook een landelijke hulptelefoon: 0900- 5152244. Deze is dagelijks (ook zaterdag en zondag) bereik baar. MELISKERKE - Meliskerke van 1967 tot 1980 is een videoband van een film die destijds in op dracht van de Nederlandse Blindenbond is gemaakt. Zwart/wit en zonder geluid, maar de beelden zijn op video gezet. Het is een feest van nos talgie en herkenning. De oplage is beperkt, de prijs f 37,50. De band is te koop bij Boekhandel De Boekenmolen aan de Molenweg 1 in Meliskerke, tele foon 562341. Volgens kenners is de film prachtig. „Onvoostelbaar dat het dorp sleven in 34 jaar zo kan veran deren. Stille straten, nauwelijks autoverkeer, bewoners op dorpsbankjes en kinderen in pofbroeken. Uniek materiaal dat waard is om uitgegeven te worden". Met de film gaan kijk ers gedurende tachtig minuten Zuidbeekseweg 4 - Vlissingen - Tel. 470692 VLISSINGEN - Een Chakra workshop gaat over 'kanalen openzetten naar andere dimen sies en op die manier in contact komen met hun gidsen'. Een workshop behandelt de spirituele betekenis van de Chakra's. Ieder mens is, volgens de organisatoren, een deel van de kosmos en is onlosmakelijk verbonden met het kosmisch bewustzijn. In de bijeenkomsten kunnen in nerlijke patronen ontdekt wor den. Dat biedt geestelijke rijk dom en wijsheid. Mocht er vol doende belangstelling bestaan, dan wordt een cursus gestart op maandagmiddag van 13.30 tot 16.00 uur in 't Expierement aan de Minister Lelystraat. In lichtingen bij Karin Starmans, telefoon 416229. vrijdag 21 en 28 september Gratis entree Aanvang 19.45 uur zaterdag 29 september m.m.v. Riverside Trio Aanvang 20.30 entree ƒ10,- De biljartclub kan nog enkele leden gebruiken Inlichtingen: de heer Van Munster 0118-460486 Zalenverhuur van 30 tot 200 personen. IHM terug in de tijd. Een periode waarin van haast geen sprake is. De bank op het kruispunt wordt bezet door oudere man nen, het land wordt bewerkt en de kinderen spelen ongestoord in stille straten en op het schoolplein. Wagenmaker en smid zijn nog volop in touw. Het beeld van Meliskerke wordt zo compleet mogelijk weergegeven. Veel bewoners passeren de revue, de ene vrij moedig, een ander vlucht naar binnen. De middenstand komt aan bod, de kolenboer is er eve nals de smid en het boeren leven. Ook komen basis- en kleuterschool nadrukkelijk in beeld. De film op zich duurt drie kwartier, daarom zijn er twee films aan toegevoegd. On der meer van rommelmarkten in 1975 en 1980, gemaakt door amateurcineast Engelvaart. VLISSINGEN - Zondag 23 sep tember wordt bij St. Majoraat in de mensa aan de Van Hogendorpweg 58a bingo gespeeld vanaf 13.30 uur. De toegang is gratis. VLISSINGEN - Vrijdag 21 sep tember is er een jamsessie vanaf 21.30 uur in De Piek aan de Hellebardierstraat 13. De entree is gratis. Zaterdag 22 september presenteert Cas siopeia de nieuwe cd. Hel voorprogramma wordt ver zorgd door W the Gods vanaf 22.00 uur. Het Piekcafé is bei de avonden vanaf 21.00 uur open. MIDDELBURG - Op zondag 23 september houdt evan geliegemeente De Wijngaard een speciale jongerendienst in de Concert- en Gehoorzaal in Middelburg. Het thema is: Metamorfose. Spreker is Douwe Visser, bestuursvoorzitter van Youth for Christ Nederland. De di enst begint om 14.00 uur en er is een strakke praiseband. Parkeren kan op het Molen water. WESTKAPELLE - jongens en meisjes van Westkapelle in de leeftijd van 5 tot en met 12 jaar kunnen meedoen met het herfst-zaalvoetbal toernooi van De Noormannen in sportzaal De Belling aan de Molenwal. Het wordt 15 oktober gehouden en afhankelijk van het aantal deelnemers wordt er eventueel in de ochtend- of middaguren gespeeld. Teams worden naar leeftijd ingedeeld en zo mogelijk in een jongens- en meisjespoule. De deelnemers dienen zelf voor broekjes, gymschoenen en kousen te zorgen. De Noor mannen zorgt voor shirts, lei ders en scheidsrechters. Opgeven kan tot 23 september bij André Toutenhoofd aan het Noorkerkepad 11 in West kapelle. MIDDELBURG - Contact groep 'de Ochtenden' houdt een ochtend voor vrouwen in het kader van geloofsopbouw en toerusting. In de Ontmoet- ingskerk, Oosterscheldestraat 1 te Middelburg, komt op dinsdag 25 september Willy Bakker-Huizinga spreken over 'Vrouw, wie ben je?'. Willy werkte in het onderwijs als docente. Door operaties raakte zij gehandicapt en kon geen docente meer zijn, maar zij zet zich nu op andere ter reinen in. Zij is nauw be trokken bij de situatie van christenen in Rusland, is vaste medewerker bij het Nederlands Dagblad en zit vanaf het begin bij de leden raad en redactie van Eva. Ze zal in haar lezing ingaan op de verschillende aspecten van de identiteit van vrouwen, zoals eigenwaarde, omgaan met relaties, werksit uatie, uiterlijk en geloof sleven. Willy wil doorgeven wat zij is tegengekomen in gesprekken met vrouwen uit verschillende kerken en achtergronden. Op 25 september zijn belang stellenden welkom. De koffie staat vanaf 9.00 uur klaar en de ochtend duurt van 9.30 tot 11.30 uur. Er is ook crèche voor de kleine kinderen en een boekentafel. MIDDELBURG - De Belgische artiest Bhermanverzorgt za terdag 22 september een akoestisch optreden in cd- winkel De Waterput aan de Nieuwe Burg29. Om 14.00 uur begint het optreden, de toe gang is gratis. Bherman is een bijzonder talent. Hij heeft twee albums op zijn naam staan: Corridor en Thé Row. Muzikaal wordt hij vergeleken met Anna Clarke nard Co- hen en Nick Ca\ f

Scheldebode | 2001 | | pagina 9