SCH00NGEN0EG VAN VUIL TAPIJT kunststof kozijnen VLOERENSHOP Comfortabel, gezond en milieubewust wonen nigingsspecialist F.P. POORTVLIET Vloerspecialist Meubel kunststofmontagebedrijf 25," p.m2 1 A^vita GEBR. D0MINICUS BV Chem-Dry reinigt en houdt uw tapijt als nieuw Chem-Dry Brooymans-de Dijcker Tel. 0118-639623 Wij doen u graag vrijblijvend prijsopgave van: O schuifpuien O serres O dakkapellen O ramen O dakgootbekleding O deuren ACTIEVLOER LAMINAAT EIKEN Wellicht staat u er nooit bij stil, maar de inrichting van uw woning en de keuze van stoffen of materialen kan een grote invloed hebben op uw comfort, uw gezondheid en op het milieu. Nogal wat stoffen en materialen zijn schadelijker dan u denkt, zowel voor het 'binnen- als buitenmilieu1. Wat kunt u er zelf aan doen om comfortabel, ge-zond en milieubewust te wonen? Een aantal tips. PAGINA 9 WOENSDAG 12 SEPTEMBER 2001 ■MMMIMMMI s Dubbele garantie voor optimaal resultaat Reinigt op natuurlijke basis, veilig voor mens en milieu I Verlengt levensduur van tapijt en meubelstoffen Zorgt dat tapijt binnen een uur weer droog is Reinigt aan huis of kantoor Speciale behandeling voor Perzen en Berbers Houdt tapijt langer schoon met vuilwerende protector Tevens reiniging van meubels Dekkersweg 12 - Nieuwdorp - 0113-613395 driestrook Walstraat 2,Vlissingen Tel.OI I8-4I3382 Tevens uw adres voor: - Vloerdelen - Lamelparket - Kurk -Tapijt en Tegels (vloer en wand) Livingstoneweg 9a, Goes Tel.OI 13 -27I654 The 'touch of class' -§•<XXXXXXXX1 VITA Vlissingen St. Jocobsstroat 28, Tel. (0118) 410503 Cartouche Kamperland Veerweg 61, Tel. (0113) 373012 Fax. 376700 e-mail: vanhalst@ieelandnet.nl MEUBELEN U V /O MEUBELEN directe kassakorting tegen inlevering van deze bon (uitgezonderd aanbiedingen) deze kassakorting is geldig t/m zaterdag 29 september 2001 Oude Zandweg 2,4361 SK Westkapelle, Tel. 0118 571436, Fax 0118 571410 Internet: www.dominicus.nl E-mail: info@dominicus.nl Showroom dagelijks geopend van 8.00-12.00 uur en van 13.00-17.30 uur. Zaterdags van 9.00 -16.00 uur. Hoewel een zachte vloerbe dekking vaak prettiger en warmer aanvoelt dan een houten of tegelvloer, heeft tapijt een aantal nadelen. Het is lastiger schoon te houden en er blijft vaak veel stof in achter. Voor mensen met astma of met een sto- fallergie (veroorzaakt door de huisstof-mijt) kan dat heel ver-velend en onge zond zijn. Goed stofzuigen is vaak onvoldoende. Maar tapijt heeft ook voor delen. Het isoleert beter dan tegels of parket. Zowel voor de tempe-ratuur als het geluid is dat be-langrijk. Bij har-de vloeren is het van belang, zeker als u onder- of bovenburen heeft, dat ze 'zwevend' gelegd zijn. Een zwevende vloer is een con structie van een harde bo venlaag op een zachtere onderlaag, die ervoor zorgt dat de geluidstrillingen niet worden doorgegeven aan de onderliggende construc tie. Bij vloerbedekking denk je niet zo snel aan schadelijke stoffen. Toch bevatten sommige tapijten formalde hyde, een stof die kan lei den tot branderige ogen en geïrriteerde luchtwegen. Nieuwe vloerbedekking wordt vaak gelijmd. De op losmiddelen die hierbij vrij komen kunnen schadelijk zijn. Het is dan nodig om weken lang extra te ventileren. Wa- tergedra-gen lijm is daarom beter. Oude vloerbedek king kan ook problemen ge ven. In de jaren zestig en zeventig is veel zeil ver kocht met een asbesthou dende rug. Wees zeer voor zichtig als dit soort zeil ver sleten raakt. Verwijderen van asbest vraagt om spe ciale maartregelen. Het mi nisterie van VROM heeft er een brochure over (Asbest in en om het huis, te bestel len via tel.nr. 0900-8052). Gelukkig komt het steeds min-der voor, maar als u huurder bent en u gaat ver huizen, kan uw verhuurder eisen dat u de woning in 'oude staat' oplevert. Dat kan een tijdrovend en duur karwei worden als u vloer bedekking heeft die vast ligt, zoals parket of plavui zen. Informeer vooraf bij uw verhuurder naar de voor waarden, om teleurstellin gen achteraf te voorkomen en leg afspraken schriftelijk vast. Verf Traditionele (alkydhars)verf bevat schadelijke stoffen, vooral oplosmiddelen. 'High solid' verf is beter: het ge halte aan oplos-middelen is veel lager en de verf dekt beter. Ook watergedragen acrylverf bevat weinig op los-middelen, maar is wel minder slijtvast. Gebruik daarom high solid verf voor buiten en acryl-verf voor binnen. Verder zijn er zoge naamde natuurverven, ge maakt van natuurlijke stof fen. Maar ook natuurverf kan veel oplosmiddelen be vatten. Spoel kwasten nooit uit onder de kraan. Kwasten en rollers die u een paar dagen niet gebruikt, kunt u het beste op een koele plaats bewaren in een luchtdichte plastic zak. Als u helemaal klaar bent kunt kwasten het beste laten drogen en bij het klein che misch afval doen. Schilder als u zwanger bent niet met verf waarin oplosmiddel zit. Het kan schadelijk zijn voor het zenuwgestel van uw ba by. Ventilatie Een gemiddeld huishouden produceert 10 liter vocht per dag, dat moet allemaal worden afgevoerd. Dit kan door goed te ventileren. Kijk uit dat ventilatieroosters niet verstopt raken. Als u huurder bent, moet uw ver huurder ervoor zorgen dat uw woning goed functione rende ventilatievoorzienin- gen heeft. Vrijwel iedereen heeft tegenwoordig een afzuigin stallatie in de keuken, die vocht en geurtjes snel hoort weg te werken. De praktijk is echter vaak anders. Tij dens het koken wordt veel meer vocht geproduceerd dan de afzuigkap aankan. Toch wordt de afzuiginstal latie ha het koken meestal direct uitgezet. Er moet in de keuken dan ook altijd een natuurlijke of mechani sche ventilatie zijn, om vol doende lucht te kunnen af voeren als de afzuigkap niet aanstaat. Is de afzuigkap op het enige ventilatiekanaal in de keuken aangesloten, dan is er verder geen ventilatie meer. Dit probleem is op te lossen met een zogenaamde ven- tilatiewis-sel(VE- Wl)klep, die onge veer 60 gulden kost. Het is trou wens ook belang rijk dat er vol doende lucht kan worden toege voerd als de af zuigkap aanstaat. Dat kan via een rooster, kiepraam of binnendeur. Meer informatie? Meer informatie en tips over com fortabel, gezond en milieubewust wonen (onder meer over schoonmaken, verwarming, wa terbesparing, elektri-citeit, be veiliging, en nog veel meer) vindt u in de brochure 'Binnenmilieu', een uitgave van de Nederlandse Woon bond, de landelijke vereni ging van huurders. U kunt deze 24 pagina's tellende brochure bestellen door overmaking van f 2,90 (f 1,50 plus f 1,40 verzend kosten) op giro 6217479 ten name van Woonbond informatie Amsterdam, on der vermelding van bestel code ON 21. Heeft u problemen? Heeft u problemen, dan kunt u bellen met de Huur- derslijn, de telefonische le denservice van de Woon bond. U moet wel lid zijn of worden van de Woon-bond. Het lidmaatschap kost f 39,40 per jaar. U krijgt dan ieder kwartaal het kleurrijke tijd-schrift Huurwijzer. De Huur-derslijn (020-5517755) is be-reikbaar op maandag t/m don-derdag van 10 tot 13 uur en op dinsdagavond van 18.30 tot 20 uur. L J

Scheldebode | 2001 | | pagina 9