iemand verliezen aan kanker....en dan MZVC viert jubileum is bewegen gezond? HELP HET GEIUK'HHAH Nieuw programma kunstgeschiedenis "Damhool Bras" w JP V W DE LAMMERENBURCHT Groot bal Ruytermars voor 35e keer slq"ar1eda"ce -jklndeiJiufv 404040 Umemhuj nu f25.- KORTING nu Bingo van Doordouwers Dansen met Goudvinken Lesavonden squaredance Handen uit de mouwen voor een ander Kunstuitleen weer open Open dag in rotstuinen "DE GOUDVINKEN ■HM .ÉMRIN ROUWVERWERKING STICHTING PALAZOLLI 'T HUIS VLISSINGEN - In Palazolli 't Huis, het Zeeuwse inloophuis voor mensen met kanker en hun omgeving, gaat in okto ber een rouwverwerkingsgroep van start voor nabestaan den die een dierbaar persoon aan kanker verloren hebben. Op 13 september is er een voorlichtingsavond over wat de rouwverwerkingsgroep inhoudt. Deze lotgenotengroep wordt begeleid door lenny van Dam en Marion longmans, die beiden als vrijwillige medewerkers aan het inloophuis verbonden zijn. Het zijn ervaringsdeskundigen en als rouwbegeleider gecertificeerd door de landelijke Stichting Rouwbegeleiding. Kwetsend IA GRUIS KENNISMAKINGSLES VOOR SENIOREN Tel. 0118-638345 Piek begint Steunen Groep MIDDELBURG - Misschien vindt u dit een vreemde vraag stelling. Zeker in de huidige maatschappij, waarbij bewe gen en gezondheid hand in hand lijken te gaan. Bewegen wordt vaak omschreven als een soort wonder middel voor allerlei fysieke en psychologische kwalen. In advertenties worden gouden bergen beloofd. Niet alleen raakt u kilo's vet kwijt en krijgt u een goed gevormd li chaam, maar ook reduceert u de kans op hart- en vaatziek ten, heeft u nooit meer rugklachten of stress en kunt u de hele wereld aan! En dat allemaal door een paar uurtjes sporten per week? VOOR KINDEREN MET MINDER KANSEN BINGO DANSAVOND Vrijwilligers/-sters gevraagd voor de bingo en achter de bar AANBIEDING VAN DE MAAND Kipsaté met friet of wedged patatoes, verse salade en een nagerecht of koffie voor ƒ25 €11,34 Tevens diverse andere vlees- en vismenu's Nieuwedijk 23 Vlissingen Tel: 0118-413251 tf im bmckool 20DANSLESSEN 150j- Zingen in Ont- moetingskerk RECHTSHULP: WOENSDAG 12 SEPTEMBER 2001 Vl.ISSINGEN - In het clubge bouw van Olympus aan de Iri slaan wordt zaterdag 15 septem ber bingo gespeeld vanaf 20.00 uur. De organisatie is in handen van De Doordouwers. MIDDELBURG - Zaterdag 15 september houdt vereniging De Goudvinken een dansavond in Ontmoetingscentrum Dauwen- daele vanaf 20.00 uur. De entree bedraagt 10 gulden. VLISSINGEN - Voordat met de nieuwe danscursus wordt ge start, houdt de North Sea Dan cers, een squaredancegroep uit Vlissingen een drietal gratis open lesavonden, deze zijn op vrijdag 14, 21 en 28 september om 20.00 uur. Iedereen die graag wil leren squaredansen is welkom in danslocatie: Campus De Ruyter aan de van Hogendorpweg 58A in Vlissingen. Voor meer info kunt u ook terecht op website: www.northseadancers.nl VLISSINGEN - Zaterdag 15 sep tember krijgen jongeren tussen 15 en 20 jaar de kans om mee te lopen met een vrijwilligersorga nisatie. Dat zou kunnen zijn: varkens voeren op een kinder boerderij, stoffen verkopen in de Wereldwinkel of suppoosten in een museum. Inlichtingen via telefoon 422122. MIDDELBURG - De Stichting Kunstuitleen Zeeland wordt za terdag 15 september weer fees telijk geopend aan de Balans. Aanvang 14.30 uur. BIGGF.KERKE - Op zaterdag 15 september is iedereen welkom van 10.00 tot 17.00 uur aan de Dorpsstraat 38 te Biggekerke. Er is een grote rotstuin en een grote cactuskas met vele duizen den cactussen en andere succu lente planten. Belangstellenden kunnen er te vens informatie krijgen over de Nederlandse Rotsplanten Werk groep; een vereniging met als doel de rotstuin en zijn planten meer bekendheid te geven in Nederland en Succulenta Ne derland; al jaren een vereniging voor liefhebbers van het kweken en verzorgen van cactussen en andere succulente planten. Onderwerp van deze open dag is de mesemachtigen. Het levend steentje (ook wel lithops) is hier van een voorbeeld. Een levend steentje is een miniatuurplantje uit Zuid Afrika en Namibië en bestaat uit vergroeide paren van dikke bladeren. Ze lijken op kie zelsteentjes. In de zomer en herfst bloeien ze met witte of ge le bloemen. Vooral kinderen vinden deze plantjes fascine rend. Rob Wondergem kweekt zijn lithops zelf. Tijdens de Open Dag zijn er naast de lithops ook sempervi- vums, cactussen en rotstuin planten in vele soorten en ma ten te bewonderen en te koop. De toegang is gratis. presenteren op zaterdag 15 september m.m.v. John Prins Waar? In Ontmoetingscentrum Dauwendaele Vrijlandstraat 65 te Middelburg Zaal open 20.00 uur. 5 Entree: f 10,- Ingang achterzijde Inlichtingen: Tel. 0118-612927 Door Leon Janssens Rouwen heeft alles te maken met hechten en onthechten. Rouwen is eigenlijk het proces van onthech ten. Je moet jezelf losmaken van de ander. Het heet een proces omdat het een gebeuren is dat zich niet in één keer kan voltrekken. Wat vooral nodig is bij rouwen is tijd. Vaak wordt erbij voorbeeld na drie maanden gezegd: "Hij/zij is er nog niet overheen". Een dergelijke op merking wordt vaak als kwetsend ervaren. Er wordt namelijk vergeten dat de mens tijd nodig heeft om te onthechten. Marion Jongmans: "Als een betekenisvolle persoon in je omgeving sterft....zijn er bij ver lies door kanker nog een aantal ex tra aspecten te verwerken.,, „Hierbij denk ik aan het ziektepro ces van kanker, zoals het verblijf in ziekenhuizen, de bezoeken die af gelegd worden, chemokuren, bestr alingen, terugkerende gedachten of de beelden van de aftakeling van het lichaam, het lijden van degene waar je van houdt, de machteloos heid, de intensieve zorg tijdens de terminale fase. In een openhartig contact met "lotgenoten" kan men door uitwisseling van ervaring her en erkenning vinden bij elkaar. Dat kan de ervaring geven er niet hele maal alleen voor te staan. Rouw verwerken moet je zelf doen, maar MIDDELBURG - Deze maand be- Het programma is geheel ver- stemmingen en er zijn buitenland- ginnen de cursussen kunstgeschie denis van de stichting Vrije Acade mie voor Kunsthistorisch Onder wijs in de openbare bibliotheek. nieuwd. De belangstelling voor kunst is nog, immer groeiende. Naast de cursussen zijn er excursies naar musea en buitengewone be- se kunstreizen. Aanmelden kan via telefoon 020-4185050. Bij de bieb liggen gratis cursusbro chures. De vrije Academie verzorgt binnenkort weer cursussen kunstgeschiedenis. OOST-SOUBURG - Door wandelsportvereniging Willen is Kunnen wordt 15 en 16 september voor de 35e keer de Ruytertocht gehouden, een wandeltocht over afstanden van 5, 10, 15, 25 of 40 kilometer. Start van de 25 en 40 kilometer tussen 09.00 en 10.00 uur, de overige afstanden tussen 10.00 en 13.30 uur bij het clublokaal aan de Adr. Coortelaan 1 De ritmische pas begint bij: Voor meer informatie surf naar: www.dansschoolbras.nl JSÜ rSSsr, op donderdag 27 september van 10.00 tot 11.30 uur in Ontmoetingscentrum Dauwendaele te Middelburg Inlithtingen: VLISSINGEN - Voordat met de nieuwe danscursus wordt gestart, houdt de North Sea Dancers, een squaredancegroep uit Vlissingen een drietal gratis open lesavonden, deze zijn op vrijdag 14, 21 en 28 september om 20.00 uur. Een ieder die graag wil leren squaredansen is welkom in de danslocatie: Campus 'De Ruyter' aan de van Hogendorpweg 58A in Vlissingen. Voor meer info kunt u ook terecht op website: www.northseadancers.nl VLISSINGEN - De Piek aan de Hel- lebardierstraat start het seizoen ko mende zaterdag 15 september met een optreden van The Bootleg Doors, aanvang 22.00 uur. Kaartjes kunnen gereserveerd worden via telefoon 416791. je hoeft het niet alleen te doen.!! Iemand verliezen doet pijn en kan je hele bestaan ontwrichten. Het voelen van dat verlies, het gemis, de woede en de onmacht, dat heet rouwen. Rouwen is voor iedereen anders, daar zijn geen regels voor. Soms heeft men het gevoel gek te worden van verdriet. Het idee gek te worden, doordraaien, dat is nor maal in een rouwproces. Naar mate je meer van iemand houdt, des te groter is het verdriet. F.r is ook geen andere weg dan het rouwproces." Wanneer er iemand waar je van houdt of die je heel goed kent sterft, dan beleeft men pas wat dood bete kent. Alles komt op losse schroeven te staan, relaties met de omgeving veranderen en zelf ben je ook bezig iemand anders te worden. De vaak heftige en tegenstrijdige gevoelens en gedachten kunnen voor veel on zekerheid en angst zorgen. Je kunt je eenzaam voelen, ook al zijn er in je omgeving mensen die je steunen. "Je moet die gevoelens een plaats geven, je moet onthechten", zegt Jenny van Dam, "De persoon die overleden is loslaten, ondanks het wel heel grote verlangen hem of haar hier te hebben. De Rouwver- kerkingsgroep begeleidt en helpt nabestaanden daar mee; het is geen therapiegroep, maar deelname kan wel therapeutisch werken. De eigen ervaring staat centraal en persoonlijke verhalen worden niet door verteld aan derden zodat een veilige sfeer kan ontstaan in de groep. Gevoelen mogen zijn zoals ze zijn, dit schept de gelegenheid om verder met ons verwerkingspro ces te komen. Het stukje waarde ring dat wij als begeleiders daar voor terug ontvangen daar kan geen salaris tegen op." De Rouwverkingsgroep voor nabe staanden van kankerpatiënten vindt plaats in Palazolli't Huis en beslaat acht bijeenkomsten op vrij dagmiddag. Het is de eerste keer dat een dergelijke Rouwverwer kingsgroep opgezet wordt en te vens de eerste keer in Zeeland. Een en ander is mogelijk gemaakt door sponsoring van zorgverzeke raar CZ-Groep en de Stichting Pala zolli. Van de deelnemers wordt een kleine bijdrage gevraagd. Wie niet op de Voorlichtingsavond van 13 september 19.30 uur kan ko men mag altijd telefoneren met 0118 - 413 932, Palazolli 't Huis, Badhuisstraat 80, Vlissingen. MIDDELBURG - De pas één jaar oude vereniging MZVC (Middel burgse Zaterdag Voetbal Club) or ganiseert op 15 september een 50- jarig jubileum op hét splinternieu we Sportpark de Veerse Poort in Middelburg! Deze nog jonge voetbalclub draagt namelijk een rijke historie met zich mee. De vereniging is vorig jaar opge richt door de leden van de toenma lige zaterdagafdeling van de MV&AV Middelburg. De geschiede nis van 50 jaar zaterdagvoetbal, Middelburg-Zaterdag bestond sinds 1951, is voor MZVC dan ook aanleiding voor het organiseren van een reünie, een onderling toer nooi en een feestavond! Hoewel het geen officieel erkend jubileum is heeft de KNVB alle elftallen in het feestweekend vrij gegeven. Inmiddels zijn er bij MZVC al vele aanmeldingen binnen van oud-le den uit het hele land en zelfs uit het buitenland! Naast een weerzien met oude voet- balmaten tijdens de reünie op vrij dagavond 14 september, een unie ke kans om kennis te maken met het nieuwe sportpark Veerse Poort, waar MZVC nu z'n thuisbasis heeft. Daar wordt, op zaterdag de 15e een onderling toernooi georganiseerd, waarna de festiviteiten met een barbecue en feestavond worden af gesloten. Voor MZVC is het naast het jubi leum ook het moment van afscheid van "Sportpark de Nadorst". Op het nieuwe complex staat inmiddels een tijdelijke kantine en zal binnen kort met de bouw van het eigen clubhuis begonnen worden! Uit onderzoek van TNO i.s.m. de Gezonde Zaak blijkt een der de van de Nederlandse bevol king lichamelijk niet actief te zijn. Als belangrijkste redenen worden hiervoor opgegeven het tijdsgebrek en de kans op bles sures. Deze 'blessureangst' komt voort uit slechte ervarin gen met sport, van mensen zelf, of door verhalen van de omge ving. Voor deze mensen lijkt be wegen dus helemaal niet zo ge zond te zijn Als Gezonde Zaak zijn wij na tuurlijk voorstander van bewe gen. Alleen moet volgens ons dit bewegen wel verantwoord zijn. Er moet een goede verhouding zijn tussen datgene waar u uw lichaam toe aanzet en datgene wat het lichaam daadwerkelijk aankan. De balans tussen belas ting en belastbaarheid. Wordt deze balans verstoord, dan krijg je vroeg of laat te maken met blessures. Dit geldt zeker niet alleen voor mensen die nog nooit gesport hebben; ook ma rathonlopers en topvoetballers moeten constant waken voor overbelasting. Belangrijk als u gaat bewegen is dus een goed programma dat op u is afgestemd. Dit program ma moet van tijd tot tijd bijge steld worden. Daarom is naast een goed programma ook de juiste begeleiding noodzakelijk. Om voor uzelf de vraag: 'Is Be wegen gezond?' te beantwoor den houdt de Gezonde Zaak za terdag 29 september weer de jaarlijkse Fit-en Gezondheids metingen. Hierbij wordt een ge zondheidsprofiel opgesteld aan de hand van een aantal testen, zoals conditie, kracht, vetper centage, bloeddruk en choleste rolgehalte. René Maljaars, bewegingsdes- kundige de Gezonde Zaak. De Gezonde Zaak is een cen trum voor training en therapie. Door deskundigheid op zowel medisch als bewegingsgebied staat de Gezonde Zaak garant voor een optimaal trainings- en gezondheidseffect. De Gezonde Zaak is er voor jong en oud, zo wel voor mensen met als voor mensen zonder klachten. De Gezonde Zaak is te bereiken op 0113-886699 NATIONAAL FONDS KINDERHULP Brinkpoortstraat 32. 7411 HS Deventer, tel.: 0570 - 611 899. fax: 0570 - 645 602 Internet: www.kinderhulp.nl. e-mail: info@kinderhulp.nl OIRO DEVENTER Zuidbeekseweg 4 - Vlissingen - Tel. 470692 vrijdag 14, 21 en 28 september Gratis entree Aanvang 19.45 uur zaterdag 29 september m.m.v. Riverside Trio Aanvang 20.30 entree ƒ10,- De biljartclub kan nog enkele leden gebruiken Inlichtingen: de heer Van Munster 0110-460486 Zalenverhuur van 30 tot 200 personen. Keuken geopend v.a. 17.00 uur donderdag t/m zondag De danslessen beginnen op donderdag 20 september en worden gehouden in De Lammerenburcht te Vlissingen. Inlichtingen en inschrijvingen bii: KAPSALON VAN MUNSTER Gerbrandystraat 148 - Vlissingen - Tel. 0118-460486 of op 3,10,17 september in DE LAMMERENBURCHT MIDDELBURG - De commis sie Zingen in Middelburg zorgt zaterdag 15 september voor de eerste zangavond van het nieuwe seizoen. De bijeenkomst bestaat uiter aard uit koor- en samenzang en meditatie. -Aanvang 19.30 uur in de Ontmoetingskerk. Medewerking wordt verleend door S. Doolaard en het gere formeerd kerkkoor uit Slied- recht. Organist is Bert Kmis. Mw. Verkerk kwam op het spreekuur te Vlissingen van het Bureau Rechtshulp met de vraag of ze de aankoop van een spelcomputer ongedaan kon maken. Wat bleek het geval? De spelcomputer van Verkerk jr. was stuk en reparatie bleek net zo duur als aanschaf van een nieuwe spelcomputer. Via Internet bestelde mevrouw een nieuw exemplaar maar deze bleek niet compatible, met de al in huis zijnde cd-tjes. Vandaar dat mevrouw Verkerk de koop wilde annuleren. Vanaf 1 februari 2001 geldt de wet "bescherming van de con sument bij op afstand gesloten overeenkomsten". De wet vloeit voort uit Europese regel geving en geldt niet alleen voor artikelen, maar ook voor dien sten. De kern van deze wettelij ke regeling zit in de informatie plicht van de leverancier op af stand en het ontbindingsrecht van de consument. Voordat de overeenkomst op afstand wordt gesloten moet de leverancier de consument duidelijk en ondub belzinnig informeren over za ken als naam en adres, de ken merken van de zaak, de kosten en de wijze van bezorgen en de ze schriftelijk bevestigen en binnen 30 dagen leveren. Fundamenteel is het recht op ontbinding zonder opgave van redenen en kosten, binnen 7 werkdagen na ontvangst van de goederen. Indien de leverancier niet voldoet aan zijn informa tieplicht geldt de ontbin- dings- termijn tot drie maanden na ontvangst. De teruggave van de betaling moet uiterlijk binnen 30 dagen na de ontbinding plaatsvinden. Deze beschermingsregeling is echter niet van toepassing bij onder meer financiële dien sten, koop ran onroerend goed, levensmiddelen. Het herroe- pingsrecht werkt niet bij onder meer goederen dié snel beder ven of verouderen. Voor artikelen, zoals de spel computer, gaat de afkoelings periode van 7 dagen in op de dag dat men het bestelde ont vangt; voor diensten op de dag van de overeenkomst. De leverancier die een aanbod op afstand doet moet daarbij al le belangrijke informatie vers trekken, uiterlijk bij de levering moeten de gegevens schriftelijk per e-mail bevestigd worden, aangevuld met onder meer in formatie over de afkoelingspe riode en het bezoekadres waar de consument met klachten te recht kan. Als de leverancier de ze bevestiging verzuimt, is de afkoelingsperiode geen 7 dagen maar drie maanden. Mevrouw Verkerk had de spel computer reeds in mei 2001 ge kocht, maar omdat de leveran cier vergeten had te vermelden welk type cd-tjes er in het appa raat pasten kon zij nu, in juli 2001, nog gebruik maken van de ontbindingsmogelijkheid. Mevrouw Verkerk kan de spel computer zonder opgaaf van redenen en zonder boete terug zenden. De leverancier kan eventueel (een deel) bijdragen in de verzendkosten vragen. Uiteraard is het bovenstaande slechts een voorbeeld. Heeft u vragen naar aanleiding van dit artikel of andere vragen van juridische aard, dan kunt u altijd voor advies en hulp te recht op het gratis spreekuur van het Buro voor Rechtshulp: Middelburg, Vlasmarkt 28: Maandag 13.30- 16.30 uur; donderdag 17.00- 20.00 uur; Vlissingen, A. Gogelweg 59 dinsdag 9.00 - 11.00 uur; Spuistraat 6 vrijdag 10.00- 12.00 uur. Voor alle spreekuren dient een afspraak gemaakt te worden via 0118-637120.

Scheldebode | 2001 | | pagina 7