Een bijzondere kijk op... vrijwilligersdag op Markt DEL MONTE BANANEN dB Z-2- öS -g> [Bmwmoms M, (DUW QUfBSMS) wtBao dte lxD33jsöa torn) oam MDaeftopo) 'J3CDCÏ1[|CB^!?SKKLI U heeft een feest, wij maken het spektakulair Vooral uw feesten Surfen en internet ten in de bieb Fitness voor gehandicapten Jeugd vist om wisselbeker Jong Ambon speelt benefietwedstrijd Ik zoek een baasje! terzake kunst- en cultuur route in teken van fotografie. varia De Lange Geere wordt opgeknapt HISTORISCHE SCHOTSE BANDEN WORDEN AANGEHAALD IN VEERE VEERE - Veere is de enige havenstad in Zeeland die een eeuwenoude handelstraditie heeft gekend met Schotland. Van 1541 tot 1799 was Veere de zeehaven voor Schotse zee vaarders en handelslieden. De Stichting SEPT (Scottish Eu ropean Partners in Trade) wil deze historische banden la ten herleven. "Voor het eerst in de geschiedenis van de Stad Veere vinden Schotse Spelen, bekend als Highland Games, met een aantal teams op het Bastion plaats", laat Ronald Groen, voorzitter van de Stichting SEPT weten. kilo De Dobbelaerdag in iJzendijke vrouwen die meer willen Youth for Christ Walcheren weer van start! Voorzitter zaalvoetbal Songs of praise inwoonster van Yerseke krast 100.000 gulden sb j WEEKKRANT VOOR WALCHEREN. VOOR BEZORGKLACHTEN KUNT U BELLEN NAAR: 0118-652700. VOOR TIPS EN LEUKE SUGGESTIES KUNT U BELLEN: 0118 652 713 Burg. y. Woelderenlaan 5 Vlissingen Tel.: 0118-418653 MIDDELBURG - Surfen en een beginnerscursus internetten kan ook in de Zeeuwse bibliotheek. De bieb maakt werk van internet. Er kan naar alle plekken van het World Wide Web gesurfd worden en belangstellenden kunnen mee doen met een beginnerscursus in ternet. Inschrijven kan telefonisch via nummer 654250. Begonnen wordt op 3 en 10 september met de eer ste middaggroepen en 3 en 10 sep tember eveneens met de avond- groepen. De hele maand septem ber zijn er mogelijkheden om mee te doen. MIDDELBURG - Fitness voor ge handicapten en mensen met ch ronische aandoeningen komt de laatste tijd steeds meer in de be langstelling te staan. Ook in deze regio stellen sportscholen zich hiervoor open. Fitness voor chro nisch zieken en gehandicapten heeft tal van voordelen. Belangstellenden die er nader kennis mee willen maken, kunnen contact opnemen met de Gezonde Zaak in Middelburg of de Zeeuwse Sportraad, telefoon 640700. OOSTKAPELLE - Jongeren die graag willen vissen kunnen dat op 1 september doen tijdens een wedstrijd die bij De Halve Maan wordt gehouden (dat is naast de speeltuin). Er wordt vanaf 17.00 tot 20.00 uur gevist. Deelnemers moe ten om 16.30 uur aanwezig zijn bij de pannenkoekenbakker. Daar is om 20.30 uur eveneens de prijsuit reiking. Meedoen kan als je niet ouder bent dan 16. Er mag niet met een werphengel worden gevist. Er kunnen maximaal dertig jongens en meisjes meedoen. Hoofdprijs is de wisselbeker. MIDDELBURG - De plaatselijke voetbalclub Jong Ambon speelt zaterdag 1 september een bene fietwedstrijd tegen eredivisionist Roda JC. De opbrengst is voor hu manitaire hulpverlening aan de Molukken. De ontmoeting begint om 17.00 uur op sportpark De Kruitmolen. Vooraf, om 14.00 uur, wordt een wedstrijd gespeeld tus sen twee jeugdelftallen van het Zuid Moluks Elftal (spelers tot 23 jaar) en Jong Ambon 2. De Lim burgse profclub, onder meer deel nemer aan de Uefacup, komt met het volledig elftal naar Zeeland. Met de opbrengst wil Jong Ambon een bijdrage leveren aan de hulp verlening van de kinderen in de Molukken, daar wordt al twee jaar oorlog gevoerd. Om een en ander mogelijk te maken, worden nauwe contacten gelegd met zuster Fran cesco Moens die op Ambon werkt voor de stichting Rinamakana. Jong Ambon wil een aantal Moluk se profvoetballers als gastspeler mee laten doen. Dat zijn bijvoor beeld Simon Tahamata, Bart Latu- heru en (onder voorbehoud) Den ny Landzaat. Er is een bankreke ning geopend waarop begunsti gers een bijdrage kunnen storten: 38 53 48 932 t.n.v. Sponsoractie humanitaire hulp Molukken. *YV y Highland Games op Oranjeplein door Leon Janssens "Schotse en Nederlandse onderne mers houden een markt op het Oranjeplein en de Dutch Pipes and Drums en de Alloa Bomar Pipe Band, met hun dansgroepen, verzor gen in traditioneel Schots kostuum de hele dag optredens. Veere staat zaterdag in het teken Schotland, een happening." Op de Schotse Kaai in Veere staan nog steeds twee huizen bekend als 'De Schotse Huizen', gebouwd in de 16de eeuw in laatgotische stijl: 'Het Lammeken' en 'De Struys'. Aan deze kade meerden de Schotse schepen af. De huizen werden in 1947 door Alma Oakes aan de Nederlandse Staat geschonken op voorwaarde dat deze beide panden zou beheren en gebruiken als museum. De burgemeester van Veere be noemde in 1996 mevrouw Winifred Ewing, Europarlementariër en voor zitter van de Schotse Nationale Par tij, tot Ere-Conservator van de Schot se Privilegiën; een functie die tot 1847 door de Britse consul in Rotter dam werd uitgeoefend. Het was ze ker geen leeg gebaar want Veere en Schotland wilden de wederzijdse contacten herstellen die in 1799 door de komst van de Fransen waren ver broken. Al sinds het begin van de ja ren tachtig waren er regelmatig con tacten met het doel samen eens iets te ondernemen, een soort verbinte nis op het gebied van handel, toeris me of een stedenband. Op een con gres in Glenrothes, Schotland in maart 1997 tekende de burgemees ter van Veere een protocol dat de stad Veere een functionaris aan zou stellen die de contacten met Schot land zou onderhouden. Ronald Groen: "Een werkgroep organiseer de daarnaast een aantal evenemen ten, maar toen de interesse toenam werd de stichting SEPT opgericht. De nieuwe organisatie ziet het be- Schotland is komende zaterdag op velerlei gebied vertegenwoordigd in veere. lang in van de historische band die de zuidelijke Nederlanden met Schoüand hebben gehad. Daarom wordt ook de stad Brugge bij de festiviteiten betrokken, omdat ARNEMUIDEN - Joab Ventevogel is jarige sportvisser uit Arnemuiden Heeft u ook 'een bijzondere kijk een jeugdig hengelaar die zijn hobby zeker in de vakantieperiode veelvul dig uitoefende. Menig uurtje is aan de waterkant doorgebracht. De li ving deze karper van 81 centimeter en 14 pond in het Oude Gat in zijn woonplaats. Als aas gebruikte hij een blokje boterhamworst. op...', laat het de redactie even we ten. Ons adres: Postbus 7011, 4330 GA Middelburg. FOTO: J. VENTEVOGEL deze stad uiteindelijk de eerste sta pelplaats in de Nederlanden voor Schoüand is geweest. Hiermee blijft het fesüval niet langer beperkt tot al leen de stad Veere. Inmiddels is ge kozen voor een vriendschapsband met The Royal Burg of Stirling om het Schotse deel van de alliantie te vertegenwoordigen. Deze stad is al tijd al het belangrijkste centrum voor de handel langs de Forth gebleken; naast haar strategisch belang en de onuitwisbare rol in de Schotse ge schiedenis die stad en omgeving hebben gespeeld. Tijdens ons be zoek aan Schoüand zijn wij op Stir ling Castle ontvangen door de graaf van Mar en zijn vrouw Lady Mary en hees Stirling de vlag van Veere van vrijdag tot maandag. Toen wij inder tijd het plan voorlegden om te ko men zei men in Nederland: "Wat kost het?" en in Schotland: "Wan neer komen jullie? Highland Games Het sportieve gedeelte op het bas tion en omgeving zal bestaan uit de Games waarbij verschillende teams van zeven personen tegen elkaar uit komen. Diverse onderdelen waarin vooral kracht, uithoudingsvermogen en samenwerking op proef worden gesteld maken deel uit van deze Veerse vorm van de Highland Ga mes. Bill Dobson, penningmeester van de Stichting: "Onderdelen zijn ondermeer: schaapgooien, dat wordt overigens gedaan met zakken stroo, kogelstoten met een kei, ha merslingeren met de echte smeed- hamer van de smid van Veere, touw trekken, een stratenloop met handi cap, een roeiwedstrijd in de haven waarbij een jong meisje opgehaald moet worden en nog meer zoals het tillen van de Manhood Stone. Teams kunnen zich tot aanvang van de wedstrijd melden en natuurlijk wordt een enigszins Schotse outfit verwacht, het liefst een kilt. Een van de mooiste onderdelen is het laatste onderdeel, boomstam gooien. Daar bij gaat de honorairy piper Willy Mc- vean voorop. Na afloop wordt de wisselbeker uitgereikt." Op de markt staan kramen van de Caledonian So ciety, Clan Albanach Kiltmakers, Fa- milycrersts, Zeeuwse Vliegvis vereni ging, Intersport Erik met kampeer en buitensportartikelen, Thames Travel, snoep, wol, genealogische in formatie, Matthews (Jackets) en Strathmore (Wever), De Veerse Ruit, Scottish Tourist Board en de promo tietent van DFDS Seaways. Er is een speciale biertent van Grolsch en een stand met whisky van Gall&Gall. Voor kinderen was een ontwerpwed strijd uitgeschreven voor een nieuwe 'Schotse'ruit voor DFDS Seaways, de prijsuitreiking daarvan is om 15.00 uur in de DFDS tent. "DFDS Seaways is een belangrijke factor in het ge heel", memoreert Groen, "zij heb ben de overtocht uit Schotland voor een belangrijk deel gesponsord. Zij wilden een eigen Schotse ruit en vandaar deze ontwerpwedstrijd. De eerste prijs is een vijf daagse trip naar Schotland en 2de en 3de prijs gaan drie dagen. Er is nog veel meer te doen in Veere, museum 'De Schotse Huizen", de Grote Kerk, het Stad huis, er zijn nog twee lezingen, rond vaart Veerse Meer, een terrasje of lekker gaan eten in een gezellig res taurant. Wij denken dat de Scotland Promotion Day het allemaal net even leuker maakt." Teams die zich nog op willen geven voor deelname Highland Games: in formatie bij Ron Groen 0118 - 464571 of Bill Dobson. 0118 - 650370. MIDDELBURG - De gemeente Middelburg, het Sociaal Kultureel Werk en de stichting Welzijn Ou deren houden zaterdag 1 septem ber op de Markt in Middelburg een vrijwilligersdag. Van 1100 tot 16.00 uur presenteren er zich 42 organisaties die met vrijwilligers werken. De dag heeft als thema 'vrijwilli gerswerk wereldwijd' omdat het dit jaar het internationaal jaar van de vrijwilliger is. Naast een presen- tatiemarkt en verschillende de monstraties wordt geprobeerd nieuwe vrijwilligers te werven. Aan het einde van de middag reikt de Rabobank een vijftal prijzen uit in het kader van het 'lokaal com- GOEDKOOP li9 €0.68 Vlissingen, Hermesweg 25 Deze aanbieding is geldig van woensdag 29 augustus t/m zaterdag 1 september 2001 pliment'. Genomineerden hier voor zijn: schoolpleinrenovatie 't Vierschip; sportvereniging De Brug; SVRZ Ter Mantelinge; com puterclub Nieuw-Middelburg; stichting De Griffioen; Alstom Runningteain, stichting Rop&run; Eurospel voor ouderen; Paardoes, Stichting Polderhuis en vereniging Dorpsgemeenschap Wissenkerke. IJZENDIJKE - Alle families De Dobbe- laere, Dobbelaar, De Dobbeleer en al les wat hierop lijkt zijn uitgenodigd om 1 september in Partycentrum De Mauritshof aan de Mauritsweg num mer 5 te IJzendijke een familiereünie bij te wonen. Deze reünie is het zesde lustrumfeest van het familietijdschrift voor alle families die kennelijk iets met dobbelen te maken hebben. De lustrumreünie start tussen 10 en 11 uur en duurt tot ongeveer 19.30 uur. Inschrijven voor het feest is absoluut noodzakelijk. Informatie is verkrijg baar bij Fons Dobbelaer via 024- 232690 of via a.dobbelaer@inter.net.nl. MIDDELBURG - De Ontdekking is er voor vrouwen die graag iets meer willen, maar niet weten wat. Die een andere manier van leven en werken zoeken, maar niet we ten waar te beginnen. Kortom, vrouwen die het zat zijn en er iets aan willen doen, kunnen bij de Ontdekkingsgroep terecht. Daarin gaan deelnemers een reis maken langs hun overtuigingen, talenten en toekomstdromen. Er worden ervaringen uitgewisseld en ideeën opgedaan. Er is een in- fodag op 8 september van 10.00 tot 11.00 uur en 10 september van 19.00 tot 20.00 uur bij Artemis aan de Koudekerkseweg 133, telefoon 686970. MIDDELBURG - Youth for Christ is weer gestart met thema-avon den voor jongeren. Vind je het leuk om met jongeren uit diverse ker ken over geloofszaken te praten? Dan is dit echt iets voor jou! Iedere eerste dinsdagavond van de maand aan de Penninghoekssin- gel 69 te Middelburg begint er om 18:30 uur een maaltijd. Voor opge ven voor het eten of verdere infor matie bel je Matthea (461251) of Nathalie (572559). De kosten voor het eten zijn 17,50. Je kunt ook om 19:30 uur komen. Dan begint de avond met een bak je koffie of thee en volgt de uitleg van het thema. De eerstvolgende keer is dinsdag 4 september met als thema 'Mission impossible?' 'S-GRAVENPOLDER - In het nieu we district Zuid 1 van de KNVB is er een optimalisatie doorgevoerd voor het vervullen van een aantal functies. In sommige gevallen is sprake van een zelfde (werk)com- missie of werkgroep, voor een aantal personen is sprake van een gewijzigde functie en soms zelfs van een zelfde functie, maar dan met een andere naam. Sam de Koeyer uit 's-Gravenpol- der is door het districtsbestuur on langs benoemd tot voorzitter re giocommissie zaalvoetbal sector A lid districtscommissie zaalvoetbal. De Koeyer, al eerder vele jaren achtereen betrokken bij het zaal voetbal in hef oude district Zuid 1, heeft deze functie aanvaard. MIDDELBURG - Het Leger des Heils houdt zondagmorgen 26 au gustus om 10.00 uur een Songs of Praisemorgen in het gebouw aan de Hoogstraat 18-20. Gospelgroep Foundation verleent haar mede werking. Het thema is 'kleur be kennen'. De toegang is gratis. GOES - Vorige week is er bij Siga renmagazijn Krijger aan de Kreu- kelmarkt in Goes een ton gekrast. De gelukkige winnares kraste zich 100.000 gulden rijker toen zij een 'vakantie-4-en kraslot' kocht. De inwoonster van Yerseke is een doorgewinterde krasser. Ze koopt wekelijks tien loten die ze samen met haar man openkrast

Scheldebode | 2001 | | pagina 1