Continentals in Middelburg en Arnemuiden Ringrijders te paard op folkloristische dag Een tweeling vertelt over huisbezoek Hilarische taferelen triatlon Schotsman Pamnool Bras JJp \l ff- Tel. 0118-638345 DE LAMMERENBURCHT Lam Gods op stadsfeest Skeeleren Jeugd uit Italië, Frankrijk en België op bezoek bij Zeeuwse jongeren Bob van wely op veere's carillon COC-programma Inbraakpreventie in Dauwendaele Klaasjan Mulder op Proper-orgel orgelconcert in Jacobskerk Midzomerfeest in Molukse wijk Nubeian Gents in Vlissingen MIDDELBURG - Op don derdag 9 augustus wordt de tweede folkloristische dag gehouden op het Mo lenwater te Middelburg. Zo'n 200 ringrijders te paard strijden in zes ver schillende banen om ver schillende prijzen. Bij het woord huisbezoek zullen sommi gen van u denken aan de pastoor die vroe ger op huisbezoek ging om echtparen uit te leggen dat het aantal kinderen nog om hoog moest. Anderen denken misschien aan vrijwilligers die eenzame bejaarden bezoeken. Bij mij roept het woord een heel andere associatie op: het heeft een speciale en onuitwisbare betekenis gekre gen vanuit mijn jeugd. Het gaat over het huisbezoek dat de dominee en ouderlin gen brachten bij de leden van de kerk waartoe ik behoorde. op zeedijk v Inlichtingen: tv Mobiel: 06 53869586 JP' V m. BINGO DANSAVOND Vrijwilligers/-sters gevraagd voor de bingo en achter de bar verkoop voor Roemenië Activiteiten zoutelande Toeren met Hoechst WOENSDAC 8 AUCUSTUS 2001 VEERE - Het carillon van de stadhuistoren wordt deze maand door diverse organisten be speeld. Zaterdag 11 augustus is dat Bob van Wely, hij is stadsbei- aardier van Amsterdam en Alk maar. Aanvang 19.00 uur. Elke donderdagmiddag speelt om 15.00 uur stadsbeiaardier Kees van Eersel. MIDDELBURG - Het program ma van het COC-café aan de Lange Noordstraat 552: vrijdag 10 augustus T&T-avond dus met travestieten, aanvang 20.00 uur. Zaterdag 11 augustus disco met Romona, aanvang 21.00 uur. MIDDELBURG - Met steun van de gemeente Middelburg en de regiopolitie Zeeland is de politie Walcheren, samen met de Stich ting Stadstoezicht Vlissingen- Middelburg, eind vorig jaar ge start met het inbraak-preventie project 'Samen werken aan veilig wonen'. Nu is wijk Dauwendaele aan de beurt. Bewoners hebben of krij gen deze week een brief in de bus met daarin de opzet van het pro ject. Belangstellenden kunnen namelijk geheel vrijblijvend ad vies aanvragen over het beveili gen van hun woning. Aanvragen kunnen telefonisch worden ge richt aan R. van Dommelen, tele foon 413128. VROUWENPOLDER - Organist Klaas Jan Mulder uit Kampen verzorgt maandag 13 augustus om 20.00 uur een concert op het Properorgel in de gereformeerde kerk aan de Schoolstraat. VLISS1NGEN - Vrijdag om 12.00 uur wordt in de St. Jacobskerk een middagpauzeconcert ver zorgd door Bas de Vroome uit Delft. Bij de kerkuitgang wordt door de Orgelcommissie een col lecte gehouden. OOST-SOUBURG - Vrijdag en zaterdag (10 en 11 augustus) wordt in het Moluks Centrum aan de Prins Hendrikstraat 355a een midzomerfeest gehouden. Er zijn tal van activiteiten zoals: bingo, barbecue, fancy fair, voet baltoernooi, honkbalwedstrij den en er staan een springkus sen. Zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur is de Pasar Maluku. Vrijdag is er kinderbingo en -barbecue. Vrijdagavond treden Third Generation en G-wizz uit Amsterdam op, entree 10 gul den. Zaterdag staan House of Gong, Mobuk en dj Helix op het podium, 's Avonds Lapia uit Al melo: Boet Hitipeuw; Djembé- groep en de Ultimaters, entree 15 gulden. VLISSINGEN - De groep Nu beian Gents uit New York komt naar Nederland met een nieuwe dans-trend. Na Zuid-Afrika en Tsjechië en alvorens er wordt op getreden op het Flevofestival, staat een bezoek aan Vlissingen op het programma. De jongeren laten zien wat er met enthousiasme gedaan kan worden. Er zijn demonstraties show- en streetdance, ritmische step en zang. Dat is te zien in het gebouw van Good Times aan de Volta weg 3 op 11 en 12 augustus. Om 10.00 uur zijn er workshops zang en dans; om 14.00 uur op tredens in de stad in de buurt van het Kruidvat en om 20.00 uur step-streetdance en step-in. Op 12 augustus is er om 10.30 uur een gemeentedienst in Good Ti mes. The Continentals in Middelburg en Arnemuiden MIDDEIJ1URG/ARNEM UIDEN - De Zeeuwse sopraan Priscilla van der Feen en de Continentals treden 15 en 16 augustus op in de Concert- en Ge hoorzaal in Middelburg en in hpt Zil veren Schor in Arnemuiden. Priscilla zingt niet 'alleen, maar danst ook. Haar klassieke ballettraining aan de Muziekschool van Middelburg vormt daarvan de basis. De Continentals brengen een show van muziek, zang, dans, drama en mime. Een orkest met blazers en strijkers, drums, piano en gitaar zorgt voor muzikale ondersteuning. Woensdag 15 augustus is het optre den in de Concert- en Gehoorzaal aan de Singelstraat 13 om 20.00 uur. Entree 15 gulden (kinderen tot 12 jaar f 7,50) In het Zilveren Schor aan de Zilveren Schorweg 1 in Arnemui den wordt donderdag 16 augustus vanaf20.00 uur opgetreden. Kaarten zijn in beide gevallen aan de zaal te koop. De wedstrijd wordt verreden over dertig beurten. De ringrij ders die alle dertig ringen weten mee te nemen, kampen met el kaar om de eerste prijs: de Simon Lous-trofee. Maar de prijs met de meeste uit straling is toch het beeldje van koningin Beatrix. Deze wissel- prijs wordt gewonnen door de ringrijder die zich in de kamp om de vijftien bekers het sterkst toont. Naast dit beeldje zijn er nog twee koninklijke trofeeën te winnen: de tweede prijs, een wis selbeker van prinses Juliana en de derde prijs, een wisselbeker van wijlen prinses Wilhelmina, die al sinds 1947 in omloop is. Zo'n koninklijke trofee moet driemaal achtereen of vijfmaal in totaal gewonnen worden alvo rens de winnaar zich definitief eigenaar mag noemen. De kam pen die aan het eind van de dag plaats vinden, bieden een spek takel vol zinderende spanning. De ring wordt tijdens zo'n kamp steeds verkleind soms zelfs tot het kleinste ringetje van 10 mm doorsnede. Naast deze prijzen voor de te steken ringen is er een aantal versieringsprijzen. Alle paarden zijn gevlochten en ver sierd. De mooist versierde paar den worden door een deskundige jury beloond met een prijs. De organisatie is in handen van de Folkloristische Commissie, waarin vertegenwoordigd de VW-Middelburg en de Zeeuwse Ringrijders Vereniging. Het programma: 08.00 uur ope ning van het evenement door de voorzitta Commissie. 08.00- 16.00 uur: Ringrijden te paard in zes banen over dertig beurten op het Molenwater; 08.30- 12.00 uur. Een jury beoordeelt de versiering van de paarden; 12.00- 13.00 uur. Pauze; 16.00- 16.30 uur. Kampen om de bekers in de kleine finale in de diverse banen; 16.30- 18.30 uur. Kamp om de bekers voor dagklassement en grote bekerfi nale; 18.30- 19.00 uur. Uitreiking van de Simon Lous-trofee voor de meest gestoken ringen. Uitreiking van het beeldje van H.M. Koningin Beatrix voor de winnaar van de grote bekerfina le. Uitreiking van de overige be kers en versieringsprijzen. Tijdens de eredienst zat ik meestal met een paar vrienden op de galerij, achter in de kerk, zover mogelijk bij de dominee vandaan. Die op de kansel stond te preken. De domi nee hield ons wel scherp in de ga ten en als we niet luisterden naar zijn wijze woorden, werd er een out derling in onze directe omgeving geposteerd, die zonodig handelend tegen ons mocht optreden. We waren echter één en al aan dacht als de dominee tegen het ein de van de dienst de huisbezoeken van de volgende week aankondig de: dinsdagavond 8 oktober om 19.00 uur, het gezin van broeder en zuster Geldof: dinsdagavond 8 ok tober om 20.00 uur. Het gezin van de weduwe, zuster...enz..enz.... Naar die huisbezoeken keken mijn broer en ik altijd uit. Want dan kreeg je tenminste de kans om eens ergens met de ambts dragers over te redetwisten. Mijn moeder, een weduwe met 6 kinde ren. in de leeftijd van 6 tot 19 jaar, keek altijd verschrikkelijk tegen zo'n huisbezoek op. Het was de taak van de ouderlingen, die twee aan twee de wijk introkken, het ge loof in het gezin te checken, zono dig wat op te vijzelen, maar in ieder geval verslag uit te brengen aan de kerkeraad. Moeder was daar, zeker vanaf het moment dat haar zoons de leeftijd van 17 en 18 jaar hadden bereikt, niet zo verrukt van. Mijn broer en ik waren er dol op. We verkneukelden ons alleen al bij de gedachte dat we onze denkbeelden konden toetsen aan die van de ambtsdragers. Voor uitzien op een genoegen is immers op zich al een genoegen? Alleen al het blote feit dat ze in het bijzijn van haar kinderen, over het geloof moest praten maakte moeder ui terts zenuwachtig. Vanaf het mo ment van de aankondiging was ze danig van streek. Wij waren er echt niet op uit om haar te plagen, maar we maakten haar wel duidelijk dat we met de broeders wensten te dis cussiëren. Daar kwamen ze toch voor, was on ze stelling. We beloofden haar plechtig dat we niet zouden spre ken over de leer van de uitverkie zing en verwerping, doch wel over actuele vragen als mogen we naar een film in de bioscoop of op dans les? Moeder reageerde dan boos: "Jullie zijn echt gereferkeerd bezig en als jullie met de broeders gaan bekvechten loop ik weg, hoor." Een paar dagen voor het bezoek begon moeders hals, steeds roder te kleu ren. Ze slaakte diepe zuchten, liet dingen uit haar handen vallen, kortom, ze was absoluut niet meer zichzelf. En ze bleef met sancties dreigen. De dag zelf wordt voor haar een re gelrechte lijdensweg. De kinderen gaan om 18.45 uur al op de uitkijk staan om te zien of de ouderlingen op tijd bij de buren arriveren en ja hoor, om exact 18.55 uur komen de heren aangefietst. De ene, onze oom Arjaan, die ook onze toeziend voogd is, heeft z'n burgerpak aan en de ander, in z'n mooiste boeren kostuum, is broeder Meliefste. Nu wordt het een spannend uurtje. We loeren vanachter de gordijnen naar de buren en moeder krijst: Ga daar weg mispunten, we staan totaal voor gek. En dan plotseling zijn wij aan de beurt. Ze zetten hun fietsen tegen de voorgevel en lopen achterom naar de deur. Zodra we aan de thee zitten gebeurt het: drie volwassen mensen hebben blijkbaar een tota le metamorfose ondergaan: man nen die dagelijks met elkaar om gaan als Arjaan en Pieter creëren nu een voelbare distantie ten opzichte van elkaar door elkaar met broeder aan te spreken. Moeder kennen ze in het dagelijks leven als Leintje, maar zij is nu plotseling zuster. Het is een eigenaardig tafereeltje, ik vind het zeer intrigerend en de ver gelijking met de Farizeeërs en schriftgeleerden uit de Bijbel dringt zich onweerstaanbaar aan me op. Ik vraag me af waarom mensen zichzelf niet kunnen zijn, zodra ze over hun geloof in God spreken met elkaar. Durven ze hun twijfels niet te tonen? Is het allemaal een spel? Willen ze voldoen aan het verwach tingspatroon van de ander? De kin deren blijven volkomen zichzelf. De hals van moeder is ondertussen bijna paars geworden. Ze is zo ner veus geworden dat ze met de thee pot en over haar woorden struikelt als broeder Meliefste naar haar ge loofsbeleving vraagt. "En de kinde ren hoe staat het daarmee?", vraagt oom Arjaan, die echt wel weet hoe de vlag erbij hangt, omdat hij regel matig toezicht komt houden. Moe ders boosheid achteraf riskerend, stellen mijn broer en ik toch weer de vragen over de bioscoop en dansles, zonder daar een bevredi gend antwoord op te krijgen. "Gaan de kinderen regelmatig naar de jeugdvereniging en catechisatie, "Ja, hoor", antwoordt moeder snel terwijl ze dreigend naar haar zoons kijkt. Aan het eind van het bezoek zegt broeder Arjaan bijna plechtig: "Tot slot zal broeder Meliefste ons voorgaan in gebed om de Almachti ge een zegen over jullie gezin af te smeken. Bij het weggaan zegt broe der Meliefste tegen moeder:" We zullen de diakenen vragen of ze de komende winter weer voor kolen, willen zorgen in dit nooddruftige gezin". Moeder geeft blijk van haar blijdschap om zoveel goeds. Vlak voordat ik aan dit verslag be gon, heb ik naar een filmpje geke ken dat de kinderen van oom Ar jaan in Brazilië van hem hadden ge maakt. Hij is daar in de vijftiger ja ren met zijn gezin naar een Hol landse kolonie geëmigreerd om zijn kinderen te beschermen tegen het decadente leven in Nederland. Hij is daar vredig gestorven. Enkele kinderen zijn teruggekeerd naar Nederland. Een tweeling VLISSINGEN - Tijdens de Vlissingse stadsfeesten geeft 'Stichting Lam Gods op uitbundige en creatieve wijze uiting aan het Evangelie(Gos- pel) van Jezus Christus d.m.v. mu ziek, dans, mime, humanbeatbox etc. Op vrijdag 10 augustus bijt op het Scheldeplein de 7 man sterke Carri- bean Gospelgroep 'Real you in Christ' het spits af met warme, pit tige dansbare muziek, ondersteund met conga's en percussie. Het optreden begint om 13:00 uur en duurt 2 tot 3 uur. Zaterdag 11 augustus treedt de praiseband van de Maranatha kerk uit Amsterdam op. Verder is er deze middag op diverse wijze een mani festatie van het Evangelie. Aanvang 12:00 uur op het Scheldeplein. Zondag 12 augustus brengt de Ta bernacle Gospel Church uit Schie dam diverse acts zoals zang, hu manbeatbox, enz. Aanvang even eens 12:00 uur, locatie Schelde plein. Verder staat er gedurende deze 3 dagen ook een kraam staan waar belangstellenden met vragen te recht kunnen. Tevens is er voor de kinderen een leuke verrassing. ARNEMUIDEN - Een groep jonge ren van de stichting Ujung Middel burg houdt van 10 tot en met 17 au gustus een internationale jonge- renuitwisseling met als motto Fre ak 'n Z. Het betekent dat jongelui uit Frankrijk, Italië en België op be zoek komen in Zeeland. De internationale uitwisseling is op het Zilverenschor in Arnemuiden en staat in het teken van hiphop en streetdance. In workshops en ex cursies worden informatie en erva ringen uitgewisseld. Het programma bestaat uit een mix van info over leefsituaties van jon geren uit de vier landen. Ujung is een vrijwilligersorganisatie die zich inzet voor interculturalisatie van jongerenvoorzieningen in de regio op het gebied van zorg, welzijn en cultuur. De jeugdige bezoekers krijgen een achtdaags programma voorgescho teld met sport, vrijetijd, strandbe- zoek, presentaties van jongeren over hun thuissituatie, er zijn workshops en jamsessies, een be zoek aan Rotterdam en coffees hops, de hiphopscene in Rotter dam of Breda en een afsluitend feest op het Abdijplein. KAMPERLAND - Volgens de kenners valt er tijdens een triat lon niet alleen genoeg te beleven op sportief gebied, maar ook op het gebied van humor. Als de triatleten van zwemmen over moeten gaan in Fietsen en van fietsen naar lopen kan er name lijk behoorlijk wat afgelachen worden. Daar staat de Rabobank wisselzone voor het restaurant van de camping garant voor. Schoenen die niet aan gaan, die niet uitgaan. Kleren die ook niet meewerken en ga zo maar door. „Leuke dingen noemt organisa tor Dignus Lensen het. Zelf is hij ook een fervent triatleet, maar 18 augustus in Kamperland doet hij niet mee. „Dat werkt niet. Ik heb het een keer gedaan, organi sator gespeeld en een wedstrijd gelopen. Ik stoorde me aan hek ken die niet goed stonden en an dere dingen die ik langs de weg zag. Dat zou ik nooit meer doen." Er worden drie triatlons gehouden die dag. Een kwart waar de atleten duizend meter moeten zwemmen, veertig Fiet sen en tien lopen. Een achtste wordt er ook gehouden en voor de jeugd een zestiende triatlon. De wedstrijden beginnen om 18.30 uur vanaf camping De Schotsman. De organisatie is in handen van Dynamica een atle tiek en duursportvereniging die eens in het jaar een triatlon houdt. Dynamica is vijf jaar geleden ontstaan uit vier kleine atletiek verenigingen die het alleen moeilijk vol konden houden. Nu vormen ze een grote vereniging. Vroeger organiseerden ze een triatlon over de Boulevard van Vlissingen. De laatste jaren zijn ze vanwege werkzaamheden in Vlissingen uitgeweken naar Kamperland. „Het is een prach tige wedstrijd", verzekert Len sen. „Zwemmen in het Veerse Meer, Fietsen door de polders en dan lopen door de bossen. Het is gewoon genieten. We hebben ook al veel goede reacties gedah over het parkoers." Tijdens de wedstrijd worden de Ruiter- plaatweg en de Schotsmanweg gedeeltelijk afgesloten. Het wordt dan eenrichtingsverkeer. Hert is nog niet bekend hoeveel starters de triatlon zal hebben. Elk jaar is dat voor de organisatie weer een verrassing. „Vorig jaar waren dat er honderd en veertig. We weten in elk geval dat het een internationaal deelnemers veld is met Belgen en misschien wat Duitsers. Als die in de buurt zijn willen ze ook wel eens mee doen. Inschrijven kan vanaf 16 uur in de recreatiezaal van cam ping De Schotsman tot een uur voor de start en we hebben een keer een topper gehad die op te rugreis van vakantie was. Die won natuurlijk gelijk. Je weet het van te voren dus niet. Maar het wordt vast weer genieten en een goede plek om te genieten is de Rabobankwisselzone. Zoals ik al zei, dat is leuk. Spectaculaire en hilarische taferelen. Dat verze ker ik je." De ritmische pas begint bij: vanaf 9 september. /IA I I H II Start van de Voor meer informatie surf naar: Beginners www.dansschoolbras.nl Zilver Goud .^6 Topklasse NIEUW Streetdance mm Te Oost-Souburg Middelburg JJ tv, Zuidbeekseweg 4 - Vlissingen - Tel. 470692 vrijdag 10 en 24 augustus Gratis entree Aanvang 19.45 uur zaterdag 25 augustus m.m.v. Eddy's Combo Aanvang 20.30 entree ƒ10,- Inlichtingen: de heer Van Munster 0118-460486 Zaienverhuur van 30 tot 200 personen. WESTKAPELLE - Vrijdag 10 au gustus is de zeedijk in Westka- pelle weer het parcours voor de tweede skeelerwedstrijd. De tocht maakt deel uit van het klas sement om de Univé Trofee. Be kende toppers als Arjan Smit, de fransman Cedric Michaud en Erik Hulzenbosch strijden om de eerste plaats. De Univé Trofee bestaat uit een klassement met een twintigtal wedstrijden. Eén daarvan vindt plaats in Westkapelle. Een pri meur voor Zeeland! De wedstrijd begint om 16.00 uur. De jeugd tot en met veertien jaar skeelert op het parcours een toertochtje. Met een leuke atten tie eindigen zij. Daarna komen de kadetten, pupillen, veteranen en C-rijders aan bod. De C-cate- gorie rijdt voor een plaatsje in de Zeelandcup. De veteranen gaan de strijd aan om de Paul van Vlinsteren Trofee. Bekende Zeeuwse rijders als Kees de Goffau, Andries Minderhoud en Henk-jaap Schouvvenaar rijden een thuiswedstrijd in Zeeland. In de verschillende categorieën strijden zij om een podium plaats. AAGTEKERKE - Woensdag 15 augustus wordt een verkoop ten bate van Roemenië gehouden op het adres Rijsoordselaan 3. De verkoop is van 09.00 tot 18.00 uur, bovendien is er een 'altijd prijsspel', er kan een kopje koffie worden gedronken en een wafel worden gegeten. In Roemenië wordt de opbrengst gebruikt voor renovatie van een kleuter school. ZOUTELANDE - Het activitei tenprogramma van Zoutelande voor de komende dagen: don derdag 9 augustus van 13.00 tot 16.00 uur circus strandspelen bij De Branding; 19.00 uur ballon nenclowns in de Langstraat. Vrij dag 10 augustus 18.00 uur: bal lonnen modelleren in de mu ziektent; 19.00 uur kindertheater in de muziektent. Zaterdag 11 augustus 14.00 uur circuskunstjes leren voor kinde ren in de muziektent; 18.00 uur springkussen in de Langstraat; 19.00 uur kindertheater in de muziektent; 19.30 uur spelencir- cus en kunstjes voor kinderen in de Langstraat. Maandag 13 augustus 18.00 uur schminken in de muziektent; 19.00 uur theaterstuk Piraten in de muziektent. Dinsdag 14 au gustus 13.00 uur waterstrand-, spelen bij de Zeeuwse Rivièra en 13.00 uur markt. Woensdag 15 augustus 13.30 uur voorpro gramma reddingsdemonstratie met modelbouwdemonstratie in de Langstraat en op de boule vard; 19.30 uur reddingsdemon stratie en 23.00 uur vuurwerk. GOES - Toerclub De Sloerij- ders die voorheen de Hoechst Toerclub werd genoemd houdt zaterdag 11 augustus een vrije toertocht. Fietsers kunnen kiezen tussen vijfen zeventig of honderd en twin tig kilometer op de trappers. De korte tocht gaat over Noord- en Zuid-Beveland en de langere tocht voert de fiet sers langs de Bevelanden en langs Walcheren. Beide toch ten worden aangegeven met pijlen. Er wordt gestart bij eethuis De Vier Linden bij de Hol- landsche Hoeve in Goes. De renners kunnen gebruik ma ken van de kleed- en douche ruimtes bij Sportpunt Zee land. Er wordt gestart tussen 10 en 10.30 uur. Het inschrijfgeld bedraagt f 8,50 en er zijn EHBOposten en een materiaalwagen voor de pechvogels. Elke deelne mer ontvangt een nuttige herinnering. 1

Scheldebode | 2001 | | pagina 9