Ringrijders strijden om koninklijke trofeeën Vaar- en wandelexcursies op en rond Neeltje Jans MIDDELBURG - Elk jaar heeft Middelburg twee folkloristische dagen. De eerste was nog maar amper twee weken geleden, de volgende is 9 augustus. Dan met ringrij de- rij te paard op het Molenwater. De organi satie is in handen van de Folkloristische Commissie, daarin zijn vertegenwoordigd de VW Middelburg en de Zeeuwse Ringrij - dersvereniging. In de maand augustus kunt u niet om Neel tje Jans heen: elke week vinden er diverse excursies plaats, wandel- en vaar tochten. A*.CTI ïW&iLC LK1H Kil G^<s><E>-a Er komen 9 augustus tweehonderd ringrijders naar het Molenwater. Zij strijden in zes verschil lende banen om diverse prijzen. De wedstrijd wordt verreden over der tig beurten. Alle dertig ringen meenemen, bete kent kampen om de eer ste prijs de Simon Lous- trofee. UITSTRALING De prijs met de meeste uitstraling is ongetwijfeld het beeldje van koningin Beatrix. Deze wisseltrofee wordt gewonnen door de ringrijder die zich in de kamp om de vijftien be kers het sterkst toont. Er zijn trouwens nog twee koninklijke trofeeën: een wisselbeker van Prinses Juliana en de derde prijs een wisselbeker van wij len Prinses Wilhelmina die al sinds 1947 beschik baar is. Zo'n koninklijke trofee moet drie keer achter el kaar of vijf maal in totaal gewonnen worden om definitief in bezit te krij gen. De versieringsprijzen zijn er voor de mooist versier de paarden. FOLKLORISTISCH In de zomermaanden worden in alle dorpen op Walcheren ringrijwed- strijden gehouden. Het steekspel is dan wekelijks te bewonderen. De be langstelling voor het ring rij den is enorm toegeno men, en daarmee is het aantal wedstrijden flink gestegen. Tegenwoordig wordt in de meeste plaatsen meer dere keren per jaar de ring gereden. Vroeger was dat wel anders. Toen was er per dorp een wedstrijd in het jaar, die vaak op pink sterdrie werd gehouden. De boerenknechten mochten eenmaal per jaar op het paard van de boer waar zij in dienst wa ren, de ring steken. Dat viel in die tijd voor paard en ruiter niet mee, want beiden kwamen on geoefend aan de start wat de nodige problemen met zich mee kon brengen. Een dag ringrijden bete kende een dag ontspan ning in het zware arbeid zame leven van die tijd. Het ringrijden had vooral een folkloristisch karak ter. De prestatie was van min der belang. Na de oprich ting van de Zeeuwse Ringrijders Vereniging in 1950 werd het wedstrijd element steeds belangrij ker. Er werden meer geza menlijke wedstrijden ge houden om zodoende het prestatieniveau naar bo ven te brengen. In de jaren zestig leek het de verkeerde kant op te gaan. Het deelnemers aantal aan de wedstrijden slonk. Dit kwam vooral doordat er door de me chanisatie in de land bouw minder gebruik werd gemaakt van paar den. Het waren juist deze trekpaarden die voor het ringrijden werden ge bruikt. BELANGSTELLING Maar in de jaren tachtig keerde het tij. Door de toenemende belangstel ling voor recreatief ge bruik van paarden, steeg ook weer de belangstel lingvoor het ringrijden en daarmee groeide de deel name aan de wedstrijden. Tegenwoordig heeft Zeeuwse Ringrijders Ver eniging zo'n 750 leden, waarvan er zo'n 500 actief aan wedstrijden mee doen. Een groot aantal van de deelnemers aan wedstrijden doet meerde re keren per jaar aan eve nementen mee. Er is veel jong bloed onder de ring rijders. De jongste deel nemers zijn 12 jaar. Dat betekent dat het voortbestaan van het ringrijden in de toekomst lijkt verzekerd. Met het toenemen van het aantal wedstrijden is het presta tieniveau flink verhoogd. Was het vroeger een uit zondering als iemand alle dertig te steken ringen meenam, tegenwoordig komt dit regelmatig voor. Veel ringrijders oefenen te paard of lopend van te voren om zodoende ge traind aan de start te ver schijnen. Er is daardoor minder ruimte voor de tradities. Een daarvan, die nog wel steeds op de dorpswedstrijden in ere wordt gehouden, is de pollepel. Dat was vroeger een prijs voor de ongeluk kige deelnemer die de he le dag geen enkele ring aan zijn lans had weten te steken. De pollepel werd vroeger gebruikt op de boerenhoven bij het be reiden van de karnemelk- se pap. LAAGST IN RANG Het knechtje wat het laagst in rang was, was belast met het roeren van de pap. Hij werd dan ook de papkoker genoemd. Een begeerd baantje was dat paproeren niet, want de papkoker werd nog niet voor vol aangezien. Bij het ringrijden werd de pollepel zodoende het zinnebeeld van de onhan digheid of onbekwaam heid van de ringrijder. Tegenwoordig is de polle pel een felbegeerde ere prijs, die aan het eind van de wedstrijd wordt uitge- kampt. Zo heeft het ring rijden zich steeds meer weten te ontwikkelen van folklore tot folkloristische sport. KUNST Het steken van de ring met een lans op een gal opperend ongezadeld paard, dat is kort gezegd de omschrijving van ring rijden. Maar zo simpel is het niet. Om tot een goe de prestatie te komen is het noodzakelijk dat de ringrijder een paard be rijdt, dat bij hem past. Het moet een twee-een heid zijn. De ringrijder moet op zijn paard kun nen vertrouwen, dat het op het goede moment en in de juiste galop gaat. Het paard moet zijn berij der kunnen vertrouwen in de wijze waarop die hem leidt. Veel ringrijders oefenen dan ook te paard in een baantje in de wei om die balans te vinden. Daarnaast is ringrijden vooral een kwestie van concentratie. Elke ringrij der doet dit op zijn eigen manier. Sommigen hou den de concentratie de gehele wedstrijddag vast, anderen kunnen de con centratie opbrengen op het moment dat ze met hun paard in de baan staan. CONCENTRATIE Om een goede concentra tie te oefenen wordt door een aantal ringrijders lo pend met de lans in de hand op kleine ringen ge oefend. Deze oefening is ook van het grootste be lang voor het zelfvertrou wen van de ringrijder. Want net als bij iedere an dere sport presteert een ringrijder die vertrouwen heeft beter. Toch zijn er ook ringrijders die nooit oefenen en desondanks uitstekende resultaten behalen. Sommigen draaien op routine en hebben vroe ger veel geoefend, maar er zijn ook enkele natuurta lenten bij die nooit geoe fend hebben. Voor de toe schouwer lijkt het een wa re kunst om de ring te ste ken, zeker wanneer de ring tijdens het kampen wordt verkleind en de moeilijkheidsgraad daar door toeneemt. De klein ste ring steken, die een doorsnede meet van slechts 10 mm, is voor el ke ringrijder prestatie van formaat. Het betekent dat je de kunst van het ringrij den zeer goed beheerst, en dat je een kunststukje levert. Elke woensdag, donder dag en zaterdagochtend en dinsdagavond kunt u onder begeleiding van een gids wandelen. Daar naast kunt u iedere don derdagochtend in Zierik- zee opstappen om een vaartocht te maken op de voormalige waddenveer boot De Friesland naar Neeltje Jans voor een wandeling aldaar. Gedurende de maand au gustus vinden de onder staande excursies plaats: Elke dinsdagavond, 19.00 uur: natuurwandeling met als thema vogels; Elke woensdagmiddag, 14.00 uur: natuurwande ling met als thema plan ten; Elke donderdagmid dag, 14.00 uur: natuur wandeling met als thema strand; Elke zaterdagoch tend, 10.00 uur: natuur wandeling met als thema landschap; Elke donderdagochtend, 11.00 uur; gecombineerde vaar- en wandelexcursie vanuit Zierikzee naar Neeltje Jans (tot ca. 16.00 uur). De Wandelexcursie star ten bij het naambord van Natuurmonumenten en Het Zeeuwse Landschap, aan de Oosterscheldekant van de parkeerplaats van Waterland Neeltje Jans (betaald parkeren). Deel name aan de excursie kost f 7,50; donateurs of leden van Natuurmonu menten of het Zeeuwse Landschap en hun ge zinsleden f 5,- en kinde ren t/m 12 jaar betalen f 2,50. De excursie duurt onge veer twee uur. De vaartocht met De Friesland start in Zierik zee, haven 't Luijtje. Aanmelden vooraf is noodzakelijk bij Rederij Gebhard, tel: 0 10 - 265 02 96 of 06-55710933. Kos ten: volwassenen f 27,50, kinderen t/m 12 jaar f 17,50. OPMAAT Wilt u een excursie orga niseren voor een eigen groep of voor een speciale gelegenheid? Excursies kunnen op verzoek gege ven worden; in vele talen en voor verschillende leeftijden. Ook rolstoelge bruikers zijn van harte welkom. Bel voor een excursie op inaat met mevrouw B. Sandijck, Het Zeeuwse Landschap (0 113) 5 69 110.

Scheldebode | 2001 | | pagina 25