EfWALCHtRtrttooi Maritieme Dag visitekaartje Vlissingen Hoofdsponsors: Sponsors: Gemeente Vlissingen, Trett Consulting, Det Norske Veritas, Koninklijke Schelde Groep B.V., A.D.Z. Vlissingen, Grand Hotel Arion AL VOOR DE VIJFDE KEER OP HET PROGRAMMA VLISSINGEN - Dit jaar wordt voor de vijfde keer de Maritieme Dag in Vlissingen geor ganiseerd. Zondag 19 augustus wordt het hele verhoogde gedeelte van Boulevard Bankert in beslag genomen door de Mari tieme Dag 2001: "In samenwerking met Arend de jonge wordt de Maritieme Dag op de laatste dag van Small Sail gehouden", zegt Carla Wants die het evenement samen met lan de Quelery organiseert, "Het is zo een bijzonder zinvol contact en wij houden toch onze eigen identiteit. a theelen van der weele m Loostad bv Door Leon Janssens Het is ieder jaar weer prach tig, dat pakken ze niet van je af, dat pakken ze niet van Vlissingen af. Wij zien het dan ook als een soort visite kaartje voor Vlissingen." RESERVEREN Op Boulevard Bankert is het opl9 augustus gezellig ver toeven in de ambiance die door de Maritieme Dag ont staat. De vele bezoekers van vorig jaar staat de giganti sche, gevouwen papieren boot nog helder voor de geest: "Dat was een record poging om in het Guiness Book of Records te komen", zegt Jan de Quelery, "We hadden 300 grams vellen pa pier met behang plaksel aan elkaar gelijmd en daar de boot van gevouwen. Geluk kig hebben toen veel men sen geholpen anders had den we het nooit voor elkaar gekregen. We begonnen in dertijd eigenlijk een exposi tie met daar aan gekoppeld de Maritieme Dag. Nu is het net andersom." „Het heeft een grote vlucht genomen de afgelopen ja ren. Het valt of staat altijd met het weer en wat dat be treft hebben we altijd geluk gehad. De zon kwam steeds. Als er een paar druppels val len, dat kan, maar liever niet. We hebben wel eens gedacht om en jaar te stop pen, maar toch maar niet gedaan. Dat zou niet goed zijn, je moet het blijven doen. Het publiek vindt het leuk." „Wist je dat er mensen zijn die ieder jaar van te voren kamers of hotel reserveren om dit evenement bij te kunnen wonen? In het begin kregen we gunstige reacties van andere mensen op de Maritieme Dag. Het is ieder jaar opnieuw weer span nend. Redden we het wel, is het goed weer. We zien ieder jaar weer veel blije mensen en dat is prachtig." „In 1997 startten we met elf, twaalf kramen en nu staan er 35. We krijgen hulp van buitenaf, de mensen gaan je vertrouwen en dat geeft vol doening." De gemeente Vlissingen heeft dit jaar een sponsor bijdrage geleverd. Carla Wants: "Het leuke van de Maritieme Dag is dat er absoluut geen drempel is. "Het is leuk", is een veel ge hoorde reactie van bezoe kers, "dat kunnen we wel eens meer doen." ZEEGEVOEL In Grand Hotel Arion is een expositie met werk van ma ritiem kunstenaar Jan de Quelery. Hij exposeerde in binnen- en buitenland on der meer in Amsterdam, Antwerpen en Vlissingen. In Nieuw-Zeeland exposeerde hij in Wellington (Park Roy al) en in het Auckland mari time Museum. Diverse pos ters en schilderijen van Jan de Quelery verschenen op de internationale markt. Jan de Quelery: "Ik werk voor boeken, maak posters en schilder voor ondermeer rederijen en particulieren. De zee heeft mij altijd ge trokken en ik had graag wil len varen. Altijd heb ik iets met de zee gehad en waar kun je dan beter wonen dan in Vlissingen. Toch stuurde mijn moeder mij tegen wil en dank naar de Zeeverken ners. Mijn zeegevoel zal wel ergens vandaan komen, misschien van een voorou der of uit een vorig leven." „Toen ik jaren later op Sail Amsterdam met een pilsje stond werd ik aangesproken door een kapitein: "Ik ken IJ". "Ja?", zei ik en dacht 'het zegt me niets'. "Uw heeft er varing met zee? U zeilt wel?" "Zeven jaar ervaring bij de Zeeverkenners", was mijn antwoord. Ik keek daar meer naar de schilders, er waren daar zeven beroemde zeeschilders aan boord. Mensen waar ik tegenop Het Schipperskoor treedt op tijdens de Maritieme Dag. keek zoals Rein de Jongh." Het atelier van de Quelery staat vol met maritieme za ken. Schilderijen van sche pen in volle zee met gebolde zeilen voor de wind tegen een strak blauwe lucht tot de vissersboot in de zonson dergang getuigen van zijn liefde voor de zee. Het is niet alleen het schilderen van een boot, maar vooral de de tails, de verhoudingen, die Jan fascineren en inspire ren, en er voor zorgen dat hij een perfect schilderij maakt. "Ik weet hoe de schepen zich gedragen in de verschil lende omstandigheden op zee, wat de reactie van het schip is. Ook loop ik de tui gage precies na, oog voor details. Ik ben goed gedocu menteerd met boeken en naslagwerken zodat het eindresultaat klopt." Wie op de Maritieme Dag de ex positie bezoekt kan het met eigen ogen zien. MUZIEK Diverse koren en bands ko men hun muzikale oeuvre ten gehore brengen. Uit Walcheren kan men genie ten van het Westkappels Kwartet dat naast zeemans liedjes ongetwijfeld een aan tal "ouwerwessen" gaat zin gen. Uit het Brabantse Raamsdonksveer komt het schipperskoor "Recht zo die gaat" Raamsdonksveer was in de eerste helft van deze eeuw niet alleen een dorp van griendhakkers, rietsnijders en vissers, maar zeker ook een dorp van schippers. Aan welke rivier of in welke ha ven je ook kwam, overal zag je schepen uit Raamsdonks veer. Als een ode aan het roemrijke verleden van de vele schippersfamilies die Raamsdonksveer ooit kende werd in juli 1997 het schip perskoor "Recht zo die gaat" opgericht. Recht zo die gaat is een eeuwenoude schip persterm uit de tijd van de zeilvaart en geeft het com mando weer van de gezag voerder aan de roerganger. Het repertoire van het koor bestaat uit een aantal eigen composities, bekende en minder bekende schippers en zeemansliederen en di verse beroemde shanty's (matrozenliederen). Het ruim 25 leden tellende koor staat onder muzikale leiding van Lomé Bouwens en wordt verder begeleid door accordeonist Cor de Jongh. Ongeveer zeventig procent van het repertoire wordt in de Nederlandse taal gezon gen. Schipperskoor "Recht Zo Die Gaat" zingt bij voorkeur op lokaties die affiniteit heb ben met het water. Zo gaf het koor onder meer acte de présence tijdens de Vlagge tjesdagen in Drimmelen, bij het havenfeest in Hank, bij bedrijfspresentaties op rondvaartboten in de Bies- bosch en op de driemaster "Stedenmaeght" op het IJs- selmeer. Carla Wants: "Er komt ook een zingende en maritieme troubadour, die wij op de evenementen beurs in Ein- hoven ontmoet hebben. Die maakt ter plekke teksten, l'improviste', dat is heel leuk." MARITIEM KUNSTENAAR Geboren in Vlissingen (1957), een stad aan het wa ter, was hij op jonge leeftijd al enorm geboeid door de grote schepen die van en naar Antwerpen gingen. Zodra daar de kans voor was zat hij gewapend met pot lood en zijn kladblok, deze schepen uit te schetsen. Of het nu een mooie witte fruitjager was of een afge werkte kolenbak, voor hem maakte het niets uit. De ma nier waarop deze schepen zich statig voortbewogen in een scala van kleuren op de altijd veranderende Wester- schelde was en is inspiratie. Op 18-jarige leeftijd begon hij te werken aan zijn eerste oliewerken en kreeg hij les van kunstschilder A.E. Min- derhoudt uit Middelburg. Al gauw werd hier ook duide lijk dat zijn interesse voor de zee de overhand nam en na enige jaren begon hij dan ook zelfstandig te werken. Belangrijk te vermelden is, dat hij in die periode werkte als bankwerker aan boord van schepen op de plaatse lijke scheepsreparatiewerf, hetgeen zijn latere werk meer diepte geeft. In 1986 is hij met zijn vrouw drie jaar naar Nieuw-Zeeland ge gaan, waar hij zijn eerste aquarellen maakte en partti me werkte als maritieme ar tist. Eenmaal weer in Neder land begon hij full time te schilderen en is inmiddels medewerker van diverse maritieme maandbladen zoals Blauwe Wimpel en Si rene. Ook is hij regelmatig te vinden op maritieme beurzen zoals de Hambur- germesse en Europoort. Op deze laatste startte hij een traditie om als eerste schilder te staan schilderen, wat enorm aansloeg bij zo wel de exposanten als het publiek. Moderne scheeps bouw wordt op deze manier vermengd met de romantiek van het oude zeilschip. De Quelery wordt bij regel uit genodigd door Sail organi saties als Sail Antwerpen, Sail Zeebrugge, Sail Amster dam en Sail Vlissingen. Vele exposities volgden in bin nen- en buitenland. Hij kreeg opdrachten van be drijven en particulieren. Te vens worden regelmatig kunstdrukken uitgebracht bij Verkerke Int.. En is er een boek 'Een ster om op te stu ren' dat vol staat met zijn werk. In Grand Hotel Arion is de maritieme expositie met het werk van schilder Jan de Quelery. ATTRACTIES Op de Maritieme Dag mo gen oude ambachten niet ontbreken en er zijn diverse kramen waarin men kan zien hoe het er in de tijd van onze overgrootouders aan toe ging. Zo kunnen de be zoekers getuige zijn van pa- lingroken, dat wordt aan het kraam gedaan. Of hoe een garnaal zijn jasje vlot en net uitgedaan wordt, het kraam met de garnalenpelster. Een bootje in een fles spreekt tot ieders verbeel ding. Maar hoe komt dat bootje nu in de fles. Er is een kraam met een specialist en die laat zien hoe 'scheepjes flessen' in zijn werk gaat. Een goede Zeeuwse traditie is babbelaars bakken; veel mensen kennen ze, deze niet te versmaden lekkernij. De makers van deze babbe laars zijn in een Zeeuwse klederdracht gehuld en zin gen vrolijke liedjes onder het babbelaars bakken. Verder treft men nog tal van andere zaken waaronder zeemans knopen. Aan kinderen is ook dit jaar ruim aandacht besteed en er is een MEGA-springkussen in de vorm van een van de beroemdste schepen uit de vorig eeuw: de Titanic. Op de plaza voor Grand Hotel Arion worden net als voor gaande jaren diverse markt- kraampjes opgesteld met onder meer vertegenwoor diging van Vrienden van de Koninklijke Marine, Stich ting Hoogaars, Stichting Eendracht, WVS Rotterdam, Sleepvaart Museum Maas sluis, Combi Back, Plaza Boekerij, de knopenvrouw, antiek en curiosa. De Stich ting Hoogaars is wederom aanwezig met het gerestau reerde schip Alcyon, dat pas bij De Schelde te water gela ten is. Het honderd jaar ou de authentieke visserschip biedt het publiek de moge lijkheid om vanaf de Loods- ensteiger mee te varen langs de Vlissingse Boulevards, zodat deze eens vanaf een ander punt bekeken kunnen worden. Rond twee uur 's middags heeft men uitzicht op de Sailparade, waarbij Arend de Jonge speciale uitleg geeft over de schepen die voorbij varen. m a k e I a s en I a a I e u i s c 3 Subsponsors; Vereniging Vrienden v/d Vlissingse Boulevards, Makelaardij Sinke Komejan, Uitzendbureau Artifex. Organisatie: Gallery Quelery Vlissingen

Scheldebode | 2001 | | pagina 23