eldebode uit Continentals gratis op de Markt Topkoren in Sint Jacobskerk DE LAMMERENBURCHT 'Middelburg: even agrarische hoofdstad' Zwemmen van Oostkapelle naar Domburg WÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊmÊÊmm IHmHHi Border Collies in Arnemuiden Schilderen in de vakantie Dienst in open lucht Schminken bij Oranjezon Traditioneel kinderspel in Schotse Huizen Kindertheater bij Oranjezon Exposities en markten Walcheren on Wheels Volop muziek bij Panta Rhei INSPIRATIE VOOR MARLOU PLUYMAEKERS LANDBOUW DOOR DE JAREN HEEN KAPELLE - In haar werk 'vertelt' zij in woorden, schilderijen en installaties het verhaal van de Aarde. Zij, Marlou Pluymaekers, verzamelt letterlijk 'aarde' in lege filmkokertjes, als waren het gevonden voorw erpen. In het najaar van 2000 was de Aarde het the ma van haar project Handen, Aarde, Aanraking. Mar lou: "Er zijn plekken op de aarde waar ik 'thuis' ben. De aarde van Zuid-Engeland van Vita Sackville-West en Virginia Woolf. De aarde van Zuid-Afrika; de 'moeder' aarde en Zeeland, waar ik a! twintig jaar woon. Doek en papier Inspirerend WOENSDAG 25 juli 2001 ARNEMUIDEN - Zaterdag en zondag, 28 en 29 juli, houdt de Border Collie Club Nederland een promotie- en kwalificatie wedstrijd op minicamping Wei- derhloem aan de Blikkendijk 1, aanvang beide dagen 08.30 uur. Het is de tweede keer dat deze ontmoeting in Zeeland plaats vindt. Er zijn uiteraard echte schapendrijfwedstrijden te zien, de beste 'handiers' komen hier voor naar Arnemuiden. De toe gang is voor iedereen gratis. OOSTKAPELLE - Toeristisch Centrum Oranjezon verzorgt workshops tekenen, schilderen en aquarelleren. De vakantie schilderweken staan va n 17 tot en met 21 en van 24 tot en met 26 september onder lei ding van Sjoerdtje Hak, van 8 tot en met 12 oktober onder leiding van loke Plomp en van 22 tot en met 26 oktober weer onder lei ding van Sjoerdtje Hak. inlichtingen en aanmelden via telefoon 581507. De goedkoop ste cursus kost 240 gulden, de duurste 385 gulden. Dat is inclu sief consumpties en op de laatste dag een feestelijke maaltijd. KAMPERIAND - De interkerke lijke recreatiecommissie Kam perland houdt 29 juli een open- luchtdienst langs de Campens- weg om 10.30 uur. Voorganger is pastor mevr. D. de Koning uit Vlissingen. combo Sandee en C. Goudswaard verlenen muzikale medewerking. Na de dienst is er koffie, thee of limonade voor de liefhebbers. VROUWENPOLDER - Bij uit spanning Oranjezon aan de Ko ningin Emmaweg 26 kan de jeugd zich vrijdag 27 juli laten schminken. Tussen 16.00 en 19.00 uur kunnen belangstellen-' den er terecht. Maandag 30 juli komen er ballonnenclowns van 16.00 tot 19.00 uur. VEERE - Dinsdag 31 juli tussen 15.00 en 17.00 uur demonstreren kinderen van de stichting Het Walchers Costuum in Walcherse streekdrachten een aantal tradi tionele Zeeuwse spelletjes in museum De Schotse Huizen. Het gaat om bikkelen, slabberjan en pot en buren. Kinderen kun nen er gratis aan meedoen, mits zij worden begeleid door een vol wassene. Vooraf aanmelden is wel nodig omdat het aantal deel nemers beperkt is vanwege de ruimte. Het museum, gevestigd aan de Kaai op nummer 25-27, heeft vijf poppen in streekdracht die door de kinderen mogen worden aangekleed. De iets ou dere jeugd kan meedoen aan een speurtocht door het museum. Tijdens de historische markten op dinsdag is er bovendien vanaf 15.00 uur een gratis rondleiding in het museum. VROUWENPOLDER - Bij Oranjezon aan de Koningin Emmaweg in Vrouwenpolder staan de komende tijd nog heel wat leuke activiteiten op het programma. Vrijdag 27 juli is er een schminktroon van 16.00 tot 19.00 uur; maandag 30 juli komen er om 16.00 uur ballonnenclowns en die blijven tot 19.00 uur; donderdag 2 augustus van 16.00 tot 19.00 uur staat er een springpiraat en maandag 6 augustus van 16.00 tot 19.00 uur zijn er oud-Hóllandse volksspelen met diverse spel letjes uit grootmoeders tijd. Zaterdag 11 augustus van 16.00 tot 18.00 uur kinderthe ater en maandag 13 augustus is er van 16.00 tot 19.00 uur een springclown. Vrijdag 17 augustus ballonnenfeest van 16.00 tot 19.00 uur en maandag 20 augustus een hindernisbaan met stoeikussens en touwladder, aanvang 16.00 uur en einde om 20.00 uur. Het Kosaken Chor, zaterdag in de St. Jacobskerk van Vlissingen. VLISSINGEN - Komend weekeinde treden in de St. Jacobskerk van Vlis singen twee topkoren op. Zaterdag is dat het Schwarzmeer Kosaken Chor en zondag de Ram sey Singers, overigens twee 'oude' bekenden voor Vlissingen. Het bij zondere van beide optredens is dat er voornamelijk religieuze muziek wordt gezongen en dat uit twee vol strekt verschillende culturen: de Russisch orthodoxe kerk en de An glicaanse kerk. Het Schwarzmeer Kosaken Chor zingt zaterdag 28 juli om 20.15 uur. Entree 25 gulden; de Ramsey Singers zingen zondagmid dag om 15.00 uur, entree 20 gulden. Kinderen die met hun ouders mee komen, mogen gratis naar binnen. DOMBURG - Woensdag 8 augustus wordt een zwemtocht van Oostka pelle naar Domburg gehouden over een afstand van 4,5 kilometer. Vertrek 19.00 uur bij strandpavil joen De Piraat aan het einde van de Duinweg. De aankomst is bij de reddingspost naast de stenen Toko. Inschrijven kost 10 gulden en kan vanaf 18.00 uur ter plaatse. De red dingsbrigade zorgt voor kundige begeleiding. Informatie bij P. Rotte, telefoon 629791. Er is natuurlijk wel een aantal re geltjes. Deelnemers dienen enige ervaring met zeezwemmen (stro ming en golfslag) te hebben. Er zijn douches op het strand. Mocht de golfslag onverhoopt te hoog zijn, dan gaat de tocht niet door. Zuidbeekseweg 4 - Vlissingen - Tel. 470692 vrijdag BINGO 27 juli Gratis entree Aanvang 19.45 uur Inlichtingen: de heer Van Munster 0118-460486 Zalenverhuur van 30 tot 200 personen. Sint Jacobskerk, Oude Markt: tot en met 8 september is de kerk open voor publiek kerkwachten zijn aanwezig en kunnen vertellen over de geschiedenis en de restau ratie van de kerk. Geopend donderdag tot en met zaterdag van 13.00 tot 17.00 uur. Toegang gratis. Stedelijk Museum, Bellamy- park 19-21: Expositie over de wrakopruiming in de Wester- schelde 'Schatten uit de Schelde'. Geopend maandag tot en met vrijdag van 10.00 tot 17.00 uur. Zaterdag en zondag 13.00-17.00 uur. Toe gang gratis. Willem3 Kunstcentrum, Oranjestraat 4. Tot en met 9 september tentoonstelling 'Mlnsk-8elarus" door Alexan der Rodin, Olga Sazykina, Arfhur Klinov. Victor Petrov Denis Romanovski. Geopend donderdag tot en met zondag van 12.00 - 17 00 uur en op af spraak. Toegang gratis. De Watertoren, Vlissingses- traat 239 aan de Rijksweg A58, afslag Oost-Souburg: tot en met 2 september tentoon stelling door Jules Sadee, Raoul Challoux Eveline van Duyi met installaties, tekenin gen beelden. Geopend don derdag tot en met zondag van 12.00 - 17.00 uur en op af spraak. Toegang gratis. WESTKAPELLE - Woensdag 1 augustus staat de elfdor- penskeelertocht Walcheren on Wheels op het program ma. De toertocht komt langs elf verschillende dorpen op Walcheren over verschillende afstanden. De dorpen zijn een stempelpost voor de deel nemers. De start en finish is bij Lunchcafé Traoljewerk, waar men ook kan inschri jven. Bij de finish ontvangen de deelnemers een leuke at tentie en is apres-skeeler aan wezig! De deelnemers kunnen starten voor de 60,40,20 of 10 kilometer. Voorrijfietsers begeleiden de 60 en 40 km. Bij inschrijving ontvangt de deel nemer een routebeschrijving, dus men kan ook op eigen gelegenheid de tocht skeel eren. Onderweg zijn verfriss- ingsposten aanwezig en krij gen de deelnemers een lekkernij. Ook EHBO-is aan wezig. Na afloop van de tocht ontvangen de deelnemers een consumptiebon en een leuke attentie. The bulldoze band treedt na afloop van de tocht op. Inschrijven voor de tochl kan vanaf 16.30 uur in Lunch- café Traoljewerk. De start van de 60 kilometer is om 17.30 uur, de 40 kilometer start 10 minuten later, de 20 kilometer start om 17.50 uur en de 10 kilometer vertrekt om 18.00 uur. De kosten voor deelname zijn 10,-, deelnemers jonger dan vijftien jaar betalen 8.-. The Continental Singers, 2 augustus in Westkapelle. WESTKAPELLE - The Continentals, een internationale gospelformatie, treden donderdag 2 augustus gratis op in Westkapelle. Vanaf 19.00 uur is de groep te zien en te horen op de Markt. De zangers en zangeressen brengen hun nieuw programma The Grace Odyssey. In de pauze wordt opge treden door Sound of Hope uit Oost-Souburg. The Continentals worden met recht gospelkoor genoemd. Dit optreden laat horen wat genade is en bete kent. De groep, bestaande uit dertig zangers, zangeressen, musici en technici in de leeftijd van 16 tot en met 30 jaar, is in de jaren zestig ont staan en door de jaren heen wereld beroemd geworden door hun voor trekkersrol op het gebied van reli- musicals, gospel- en jongerenmu- ziek die zelfs een Grammy-award opleverde. VLISSINGEN - Deze tijd van het jaar, als tenminste het weer mee wil werken, zijn de stranden de grote trekpleis ters van Zeeland. Lekker zon nen en zwemmen om vervol gens een koel drankje of lekker hapje te nuttigen bij een van de vele strand paviljoens langs de Walcherse kust. Zo ligt de Panta Rhei (Grieks voor 'alles stroomt') aan het eind van de Vlissingse boulevard en de Nolledijk. Er is elke zondagmiddag live muziek en donderdagavond jamsessie. Het programma voor de komende weken: 29 juli: R. Ix>bo en Wannabee: 5 augustus 2x Bakboord en Bruno en Igor&Eva; 12 augus tus: Fifty-Fifty en Rusty Pawn en S.M.O.K.E. Op 19 augustus: Bo en Sowar en Da Gapo en 26 augustus Edwin Theenaart en Quite2 en Latin Connection. Zondag 2 september wordt vanaf 15.00 uur het 5-jarig bestaan van de Panta Rhei gevierd. Dan wordt het gratis toegankelijk muziekfestival verzorgd door Pillars, Power- play, Juke Joints, City to City en Di-rect. Aarde, handen, aanraking MIDDEI,BURG - Op zaterdag 28 juli is Middelburg even de agrarische hoofdstad van Zee land. Onder het motto 'Land bouw door de jaren heen' zijn er tussen 9.00 en 16.00 uur tal van activiteiten. Zo is er een landbouwmecha- nisatieshow, waarin tractoren en landbouwmachines gepre senteerd worden. Heel bijzon der is een draaiende ouder wetse dorsmachine met stro pers, maar er zijn ook moderne landbouwmachines te zien. To taal worden zo'n 30 eenheden verwacht. Een boerenmarkt is niet compleet zonder een keur aan land- en tuinbouwpro ducten, die staan uitgestald om te proeven en te kopen, waaronder natuurlijk Walch erse kaas. Bovendien worden er allerlei demonstraties gegeven zoals wol spinnen, mosterd maken en er worden Zeeuwse babbelaars gebakken. Het; geheel wordt muzikaal omlijst door de boerenkapel van EMM uit Serooskerke en voor de kinderen is er natuurlijk een draaimolen. Voor de organisatie tekenen de SEM en de Old timer trekkers- en motorenclub Zee land, afdeling Walcheren. Nadere informatie: Adri van der Mast, telefoon 0118- 62 60 18. Al deze landschappen hebben betekenis voor mijn werk. De belangrijkste voor mij is het Limburgse land waar ik van daan kom en door gevormd ben. Op de kunst- en natuur- route in Wemeldinge van 18 au gustus zal ik daar beslist wat van laten zien." Marlou Pluymaekers is beeldend kunstenaar. Ze maakt olieverf-schilderijen op doek en papier. De landschappen, de aarde, van Afrika, Zeeland, Zuid-Limburg en Zuid-Enge land spelen in haar werk een be langrijken rol. Tevens zoekt zij naar de verbinding tussen liter atuur en schilderen. Zij geeft lezingen over de Engelse schrijf sters Vita Sackville-West en Vir ginia Woolf. Het zijn lezingen over Vita, haar tuin en landgoed Sissinghurst, en over het werk, leven en vriendschap van beide vrouwen. Ze doet mee met de kunst- en natuurroute in Wemeldinge, waar zij als bestu urslid nauw bij de organisatie betrokken is: "Het totaal zijn vi jftien professionele kunste naars die hun werk laten zien, een aantal met tuinen en een aantal met beeldende kunst. Mijn werk is te zien op Hoogeweg 5 in de schuur en de tuin van de familie Salomé. Het is een grote schuur die ik drie maal per jaar mag lenen. Vorig jaar had ik een gedicht van Ju dith Herstig op het blad van een tafel geschreven met drie stoe len er achter. Dit jaar heb ik het zelfde gedaan met een gedicht van Rutger Kopland "Aan zee en verder". Zaterdag 18 augustus komt er een tekst van Virginia Woolf te staan "Het platteland is als een klooster; je ziel komt bovendrijven". Ik probeer dat altijd, ik heb iets met aarde, zee, het platteland. Ik probeer een bepaalde lijn in de schuur, die diep is, te maken. Omdat ik veel verschillende dingen doe kan ik dat in die ruimte realiseren: ik denk aan een mini-galerie met vier hoofdstukken. Daar zit een hoofdstuk voor kinderen bij want ik zorg altijd voor een hoekje om te kleuren, tekenen of schilderen. Ik geef ook les en laat de kinderen het plezier in schilderen ontdekken. Hoe leuk is werken met kleur en het ont dekken van je eigen fantasiew ereld. Zo laat ik kinderen kennis maken met verschillende tech nieken en materialen. Op de kunst- en natuurroute wordt er door de deelnemers verteld en toelichting gegeven. De bezoek ers uitleggen wat je doet en waarom." De bedoeling van de kunst- en natuurroute, die volgend jaar vijf jaar bestaat, is om zo veel mogelijk beeldende kunst aan mensen te laten zien, van heel moderne kunst of meer klassieke vormen. Marlou Pluy maekers probeert ieder van de drie dagen anders in te richten: "Komen mensen voor de tweede of derde keer dan is het toch eer anders. Alle deelne mers streven dat na." Handen, Aarde, Aanraking is een thema dat bij Marlou Pluy maekers een heel belangrijke plaats inneemt. Wel veertig kist jes met als deksel een glasplaat Marlou Pluymaekers: er zijn plekken op aarde waar ik thuis ben. foto: tannie de jonge heeft zij gedeeltelijk gevuld met aarde, soms bladeren en steent jes er bij, en filmkokertjes die aarde bevatten waar voor haar een speciale herinnering aan kleeft. De Berlijnse muur, Zuid- Afrika, de tuin van Vita Sackville-West, van Virginia Wood, Limburgs, Zeeuwse klei, maar ook een doos met anon ieme plekken uit Middelburg. "Dozen met aarde, de herinner ingen komen vanzelf. Die uit de tuin van Vita en die van Virginia zijn heel bijzonder voor mij", lacht Marlou, "Het heeft te mak en met de fysiek, het aanraken van waar ik geweest ben, het vasthouden. Ik pak de filmbus jes en de herinneringen komen boven. Hoe het daar was en hoe ik me voelde. Ik maak foto's van de vindplaats. Op de busjes die ik met aarde vul komen vind plaats en datum te staan. Bij Berlijnse Muur nam ik een stuk je muur mee waar de blauwe verf van wat eens een schilder ing was, nog op zat. Een blad, een bloem, stukje fossiel ges teente of een steen met een bij zondere vorm, dat kan. Ik hou daar van en het inspireert mij. Zo mooi als dit kan de mens het niet maken, tegen de natuur kunnen wij niet op."

Scheldebode | 2001 | | pagina 5