uit Circus Bongo is anders A 7Ü f 1 X Met 'uitmunt' voordeliger uit De Friesland zoekt zeehonden Open dag rotstuin Open dag Dance Company geslaagd DE LAMMERENBURCHT 4 WÈÊmKÊmm Rondje Walcheren KWEKERIJ WESTHOF ZET DEUREN OPEN VOOR LIEFHEBBERS Kinderen spelen in Vrouwenpolder Jos Vogel met orgels op cd BAARSDORP/HEINKENSZAND - „We zitten hier in een niemandsdal" klaagt Mina van 't Westeinde van Kwekerij Westhof. De grond waarop het bedrijf staat hoort bij 's-Heer Abtskerke maar ligt eigenlijk tussen Heinkenszand en Baarsdorp. Het resultaat is dat on bekenden in de regio urenlang op zoek zijn naarde fuchsiakwekerij. De echte liefhebbers van het groene goedje blijven echter stug doorzoeken naar het Zeeuwse walhalla van de fuchsia. Dan denk ik: 'ik kan het niet' I DAGATTRACTIES WERKEN SAMEN Stoomtrein Goes-Borsele Zijdemuseum, Biologisch museum veers carillon brengt sfeer Pauzeconcert In Jacobskerk Zeeuwse merklap in Hulst Kinderen spelen in Vrouwenpolder Ook vis kan op de barbecue Marinades zijn smaakmakers WOENSDAG 18 juli 2001 DISHOEK - Woensdag 25 juli wordt het 6 tegen 6 strand- volleybaltoernooi gehouden, inschrijven kart bij de strand huisjes 360 en 362 tol en met maandag 23 juli. Het toer nooi begint om 09.30 uur. Er zijn wedstrijden voor recre atie- en jeugdpoule. De plaatselijke middenstand zorgt voor de prijzen. OOST-SOUBURG Pinkstergemeenschap Shalom heeft zendingsecht paar Engels uigenodigd om 22 juli te vertellen over hun werkzaamheden. De. bi jeenkomst is in zaal Irene aan de Kanaalstraat 8, aanvang 14.30 uur. VLISSINGEN - Schelde- gotiek, een zoektocht door Zeeland is de titel van het boek van auteur G.' Spijker boer. Dinsdag 31 juli is er een bijeenkomst in Grand Hotel Arion aan de Boulevard Bankert 266 vanaf 15.00 uur. Daar wordt het eerste exem plaar aan de plaatsvervan gend directeur van de Sticht ing Cultureel Erfgoed Zee land overhandigd. VROUWENPOLDER - Zater dag 21 juli worden bij Oran jezon aan de Koningin Em- maweg 26 kinderspelen gehouden. Er is een groot spel 'vier op een rij', kinderen kunnen er boogschieten en meedoen niet het grote mikadospel. De spelen duren van 16.00 tot 19.00 uur. Op 23 juli staat er een springkussen van 16.00 tot 19.00 uur. VLISSINGEN - De grote restauratie van het kerkge bouw in de jaren 1997 en 1998 en de daarop volgende renovatie en groot onder houd van het Flentrop-orgel in de Sint Jacobskerk in 1999-2000 waren aanleiding om een cd uit te brengen waarop de organist van de kerk, Jo's Vogel, de beide orgels van de Sint Jacobskerk bespeelt. Naast het eerdergenoemde Flentrop-orgel bezit de kerk sinds 1998 een koororgel, in 1971 gebouwd door Slooff- Orgelbouw. De instru menten worden niet alleen gebruikt in de zondagse kerkdiensten, maar ook bij orgelconcerten zoals de vri jdagse middagpauze-con certen in de zomermaanden, begeleiding bij koor- en ora toriumuitvoeringen, con certen voor orgel en orkest etc. Op deze cd speelt Jos Vogel werken van diverse compon isten. Twee daarvan noemen wij met name, vanwege het feit dat het tevens Vlissingse organisten waren. De eerste is de bekende Simon Lands man (1888 - 1960), organist van de Nieuwe Kerk; de tweede is Piel Broerse (1915 - 1998), organist van de Sint Jacobskerk. Daarnaast is Jos Vogel op het koororgel te horen als solist in een concert voor orgel en orkest, samen met het Bra- bantsch Muzyk Collegie, en als begeleider van zanger essen in een tweetal duetten. De cd wordt geopend en beëindigd met beiaard- muziek vanaf de Sint Jacob- storen door Henk G. van Put ten, stadsbeiaardier te Vlissingen. Prijs 20 gulden, excl. verzendkosten. Bestellingen: per brief: Exploitatiecommissie Sint Jacobskerk Vlissingen, p/a Branderijstraat 3, 4381 HK Vlissingen. via e-mail: info@sintjacobskerk.nl; per telefoon: 0118-412518, 415908 of 415197. Nadere informatie over deze cd, over het kerkgebouw, de orgels, de evenementen in de kerk enz.is te vinden op de website van de Sint Jacob skerk: www.sinljacob- skerk.nl Een beetje gek moet je wel Door Anita Hoekman De laatste jaren is het iets aan het teruglopen, maar in de jaren tachtig en beginjaren negentig liep het altijd storm tijdens de open tuin week van kwekerij Westhof. Liefhebbers uit bin nen- en buitenland van de fuch sia plannen dan een bezoekje aan de kwekerij. Zieke mensen noemt Mina van 't Westeinde ze. En ziek is ze zelf ook. Fuchsi- aziek. „Laatst stond er nog een echtpaar uit Zweden op de stoep. Belachelijk toch dat je in Zeeland naar die bloemen komt kijken." Belachelijk, maar Mina geniet er wel van. Tijdens de open tuinweek aan de Westhofsezandweg staan de auto's rijenlang achter elkaar geparkeerd. Want populair is de week nog steeds. Een van de publiekstrekkers is de tentoon stelling van de Zeeuwse fuch sialiefhebbers. Die zorgen in de kas van Westhof altijd voor een roze en wit spektakel. „Ze hebben er altijd veel werk aan. En als die bus met planten aankomt, kijk ik mijn ogen altijd uit. Dan denk ik wel eens dat ik geen fuchsia's kan kweken." Het verschil zit hem hoogst waarschijnlijk in het aantal. Want waar andere liefhebbers enige tientallen planten hebben om te koesteren, moet Mina haar liefde verdelen over achthonderd soorten en daar wel duizenden stekken van. „Dan hou je per plant minder liefde over", lacht Mina. „Als ik zou willen, kon ik drieduizend verschillende planten laten zien, maar dat doe ik niet. Ik kan toch niet gaan kweken voor mensen die niet uit achthon derd stekken kunnen kiezen." De open tuinweek gaat zaterdag 21 juli om 9.30 uur van start. De opening wordt verricht door kunstenares Elly van Put-Adri- aansen waaivan ook enkele aquarellen in de kas te bewon deren zijn. De kwekerij is zondag gesloten en maandag 23 juli tot en met 28 juli gaat de tu inweek verder. De bloeiende rozen, die dit jaar als slagroom op het toetje gepresenteerd worden, de fuchsia's en de vele stekken zijn te zien van 9 tot 17 uur. „Mensen denken wel eens dat we hier op de kwekerij stinkend rijk worden van de open tuin week. Die mensen moet ik helaas teleurstellen. Dit is de ze sentwintigste keer dat de week wordt gehouden en al die jaren is de entree gratis geweest. De enige opbrengst die dag is de verkoop van planten. En daar word ik echt niet rijk van. Het zou meer opleveren als we de kas bij de boomkwekerij zouden trekken, maar dat laat ik niet gebeuren." Boomkwekerij Westhof is in handen van Piet van 't West einde en zoon Jack. De kwekerij werd in 1870 opgericht en is een echt familiebedrijf. Spe cialiteit van Westhof zijn de notenbomen. „Mijn man heeft zelfs wel eens een lezing over notenbomen gegeven in Cana da!" De fuchsia's zijn eigenlijk maar bijzaak. Een erfenis van Mina haar schoonvader. Schoonvader zocht een hobby nadat hij de kwekerij aan zijn zoon over had 'gedragen. Hij kwam met zeven stekjes aan en binnen enkele jaren waren dat er al tientallen geworden. Mina: „Hij kon niet zomaar met zijn armen over elkaar gaan zitten. En dat kan ik ook niet. Bovendi en vind ik dat je zijn werk niet zomaar af kan breken. Hij was helemaal zot van zijn fuchsia's." En zot moet je ook wel een beet je zijn. Wie langs de lange tafels met daarop duizenden stekjes FOTO: TANNIE DE JONGE loopt, kan zich niet voorstellen dat Mina dit voor de lol doet en niet voor de centen. „Ja, je moet echt een beetje gek zijn. Dat zijn de meeste fuchsialiefhebbers trouwens. Sommige willen niet eens op vakantie omdat ze hun planten dan in de steek moeten laten." En dan aarzelend „Zo ben ik ook. Ik ga dit jaar naar Canada, maar niet langer dan tien dagen. Dit is me al lang ge noeg." VROUWENPOLDER Afgelopen maandag is de campingtournee van Circus Bongo begonnen. De komende dagen worden Vrouwenpolder (24 juli), Oostkapelle (25 juli) en Serooskerke (26 juli) aangedaan. In Vrouwenpolder wordt opge treden bij manege Eendracht aan de Rijkebuurtweg, in Oost kapelle is dat bij Pekelinge en in Serooskerke bij Olmenveld. Daarna gaat het gezelschap naar Biervliet, Groede, Breskens en dergelijke om ver volgens 8 augustus terug te keren in Oostkapelle en 9 au gustus weer in Vrouwenpolder. Bongo brengt vakmanschap, humor en nostalgie. Eenmaal in het circusdorp, komt men in een sprookjeswereld uit de vorige eeuw terecht. Er staan originele houten woonwagens rondom een intieme sfeervolle tent. Binnen overheerst de sfeer van weleer met rood pluche en koper goud. Circus Bongo is voortdurend op zoek naar nieuwe acts, zoekt steeds jonge talenten en zorgt voor verrassende optredens. Circus Bongo is op camping tournee in Zeeland. T NS MIDDELBURG - De open dag van The Ultimate Dance Com pany is zonder meer geslaagd te noemen. Organisator Marlon Zandbergen kijkt terug op een succesvolle avond in sporthal De Kruitmolen. Drie shows werden er verzorgd en liefhebbers konden een act meedoen, proeven van de sfeer. „In elk geval voor herhaling vat baar", zegt Marlon. Het was trouwens een hectische dag voor Marlon, zijn zusjes Tamara en Conchita en Esmer alda Kranendonk, 's Morgens om vijf uur waren ze al naar Am sterdam vertrokken om auditie te doen voor Joop van den Ende Theaterproducties. Conchita mag donderdag terugkomen. Er deden 250 professionele dansers mee, 25 mochten er door en uiteindelijk blijven er V» l' N 1 W p V Conchita op de voorgrond met een aantal dansliefhebbers die best eens een keertje mee wilden doen. achttien over. Mocht het Con chita lukken om door te gaan, dan kan zij samen met Danielle Witte, ook van The Ultimate Dance Company, in Saterday Night Fever gaan dansen. „Met ander woorden, wordt vervolgd", glundert Marlon. Middelburg - Het Zijdemuseum in Meliskerke, de Stoomtrein Goes-Borsele in Goes, en het Zeeuws Biologisch museum in Oostkapelle bieden in juli en augustus iedere bezoeker een zogenaamde 'uitmunt' aan. Hi ermee krijgt de zomergast kort ing op zijn tweede bezoek aan dezelfde attractie of op zijn eerste bezoek aan een van de beide andere. Affiches en flyers geven aanvul lende informatie over deze zomeractie en de verschillende activiteiten van de drie attrac ties. De stoomtrein biedt een avon tuurlijke reis door het Zeeuwse land. De Stoomtrein rijdt van Goes naar Hoedekenskerke. De nostalgische treinreis is te com bineren met een wandeling door het natuurgebied 'Zak van Zuid-Beveland', een vaartocht naar Temeuzen of een Fiet stocht door Zuid-Beveland. Tegen inlevering van de 'uit munt Zeeland' ontvangen de gasten bij de stoomtrein 5 gulden korting per persoon op een retourtje. In het Zijdemuseum is zowel de Zeeuwse zijdegeschiedenis als de snelle groei en het inspinnen van de zijderupsen in een cocon te zien. In het museum is een restaurant met een tuinterras en een zijdewinkel aanwezig. Tegen inlevering van de kort- ingsmunt krijgen volwassenen een korting 2 gulden. Kinderen tot 16 jaar betalen 1 gulden minder en 65+ers krijgen f 1,50 korting. In dit museum is informatie verkrijgbaar over de Zeeuwse natuur. De heemtuin geeft een overzicht van de verschillende landschapstypen van Zeeland en de verschillende planten die er voorkomen. De 'uitmunt Zeeland' geeft voor volwassenen een korting van fl. 1,50 op een entreekaartje en voor kinderen van 4 tot 16 jaar 2 gulden. Deze actie geldt niet in combi natie met andere kortingsacties. Bovendien is deze 'uitmunt Zeeland' niet inwisselbaar voor geld en is de munt geldig voor één persoon. ZIERIKZEE - Donderdag 19 juli verzorgt het Zeeuws Landschap samen met de Vereniging Natu urmonumenten een vaar- en wandelexcursie naar Neeltje Jans. De Friesland vaart om 11.00 uur vanuit Zierikzee. Er zi jn deskundige gidsen aan boord die uitleg geven over de Ooster- schelde en de ontwikkelingen op Neeltje Jans. Tijdens de bootreis wordt uit gekeken naar zeehonden en de diverse vogelsoorten. Op Neeltje Jans zelf volgt een wandeling van ongeveer twee uur. Rond 16.00 uur zijn de be zoekers weer terug in Zierikzee. Aanmelden vooraf is nodig en kan via telefoon 010-2650296. Kosten voor volwassenen f 32,50. Kinderen tot en met 12 jaar f 17,50. Een excursie op maat: groepen of voor een speciale gelegen heid, in verschillende talen, voor verschillende leeftijden en rolstoelers kan geregeld worden via mevrouw Sandijck, telefoon 0113-569110. BIGGEKERKE - Op zaterdag 21 juli vindt er een open dag in de rotstuin van Rob Wondergem aande Dorpsstraat 38, van 10.00 tot 17.00 uur. Het is een grote rotstuin en een grote cactuskas met vele duizenden cactussen en andere succulente planten. Op deze dag kunt u tevens in formatie krijgen over de Neder landse Rotsplanten Werkgroep; een vereniging met als doel de rotstuin en zijn planten meer bekendheid te geven in Neder land en van Succulenta Neder land; al jaren een vereniging voor liefhebbers van het kweken en verzorgen van cac tussen en andere succulente planten.Er kan kennis worden gemaakt met verschillende bij zondere soorten succulenten,waarbij het Mexi caanse geslacht Echeveria extra aandacht krijgt. Tijdens de open dag zijn er tevens semper- vivums, (huislook) cactussen en rotstuinplanten in vele soorten en maten te bewonderen en te koop, ook vindt u er een stand met huis- en tuindecoraties. De toegang is gratis. Zuidbeekseweg 4 - Vlissingen - Tel. 470692 vrijdag BINGO 27 juli Gratis entree Aanvang 19.45 uur Inlichtingen; de heer Van Munster 0118-460486 Zalenverhuur van 30 tot 200 personen. VEERE - Het carillon van de stadhuistoren wordt voor taan elke donderdag weer bespeeld. Tussen 15.00 en 16.00 uur is daarvoor een gastspeler uitgenodigd. Kees van Eersel is de vaste organist die ook deze en volgende maand op zaterdagavond achter het orgel plaat- sneemt.Dat is dan van 19.00 tot 20.00 uur. Er zijn ook di verse gasten uitgenodigd: 19 juli van 15.00 tot 16.00 uur Marc van Bets, beiaardier van de OL Vrouwekerk in het Belgische Mechelen en zater dag 21 juli van 19.00 tot 20.00 uur Klaas de Haan, hij is stad- beiaardier van Rhenen, Laren, Slotermeer en Bol- sward. VLISSINGEN - Vrijdag 20 juli wordt een middagpauzecon cert verzorgd in de Sint Ja cobskerk om 12.00 uur. Or ganist is Piet Westhoeve. HULST - De expositie over de Zeeuwse merklap 'door ons gedaen' in de basiliek van Hulst heeft al meer dan tweeduizend bezoekers getrokken. Nog tot en met 8 augustus kunnen belangstel lenden er dagelijks van 10.00 tot 16.00 uur terecht. VROUWENPOLDER - Zater dag 21 juli worden bij Oran jezon aan de Koningin Em- maweg 26 kinderspelen gehouden. Er is een groot spel 'vier op een rij', kinderen kunnen er boogschieten en meedoen met het grote mikadospel. De spelen duren van 16.00 tot 19.00 uur. Op 23 juli staat er een springkussen van 16.00 tot 19.00 uur. Barbecuen met vis, velen zijn er dol op en terecht. Het is nog supergezond ook en vri jwel alle vissoorten zijn er geschikt voor. Vis is licht verteerbaar en het Nederlands Visbureau wil best een paar smakelijke tips geven. Bestrijk vette vissoorten zoals makreel, verse haring, forel, zalm, tonijn en sardi entjes met wat olie en rooster ze op de barbecue in ongeveer tien minuten gaar. Het gebruik van een visgrillk- letn is hierbij ideaal. Die voorkomt ook dat de vis uit elkaar valt. Van visfilets zoals tong, schol, kabeljauw en wijting kan samen met kruiden, groenten en een scheutje wi jn een pakketje in alumini umfolie worden gemaakt. Dat moet dan een kwartiertje op de barbecue. Stevigere vissoorten zijn geschikt voor het maken van een spies. Ook grote gar nalen, mosselen en scampi's zijn een lekkernij als ze even op de barbecue hebben gele- gen. Marineren zorgt voor het zachter en malser maken van het vlees. Het wordt als sinds jaar en dag toegepast. Daarnaast zorgen geurige kruiden, specerijen, knoflook en dergelijke voor een smaakverrijking. Het vlees kan van een klein half uur tot een hele dag in de marinade worden gelegd. De tijd is afhankelijk van de grootte van het vlees. Een kipfïletje heeft genoeg aan een half uur. Bestrijk het tij dens het roosteren nog maals met marinade.

Scheldebode | 2001 | | pagina 9