De Scheldebode uit Kinderen voor het eerst in buitenwater Folkloristische dagen Vrijwilligers en beroepskrachten DE LAMMERENBURCHT BINGO voetbalinstuif in Langstraat WOENSDAG 11 juli 2001 Charles de Wolff speelt maandag op Proper-orgel Concert van ONDA en OKK Kabouter knutselfeest Kunst in de tuin Openluchtdienst Orgelconcert St. Jacobskerk Strandjutten Honderd jaar speeltuinwerk Ontbijten met de boswachter Nachtwandeling Meerdere exposities Vandekop EEN TWEELING OVER... Het is dit jaar voor het eerste jaar dat kinderen tussen acht en twaalf jaar met perslucht in het buitenwater mogen duiken. Uiteraard gaat hier een echte duikcursus aan vooraf. Het mooiste woord Veel macht Goeroe Vaak vrouwen Sjezen en ringrijden op het Abdijplein vanaf komende donderdag. FOTO'S: KO JAN PROVOOST Zuidbeekseweg 4 - Vlissingen - Tel. 470692 vrijdag 1327 juli Gratis entree Aanvang 19.45 uur Inlichtingen: de heer Van Munster 011 0-4o04ob Zalenverhuur van 30 tot 200 personen. ZOUTELANDE - Zoutelande Actief houdt maandag 16 juli een voetbalinstuif in de Langstraat vanaf 19.30 uur. Er zijn diverse voetbalactiviteiten zoals een snelheidsmeter en doelschieten. mmÊÊÊmÊÊÊÊmiÊÊÊm VROUWENPOLDER - Or ganist Charles Wolff uit Vier houten speelt maandag 16 juli om 20.00 uur op het Proper-orgel in de gere formeerde kerk aan de Schoolstraat. Wolff studeeerde aan het Conser vatorium in Utrecht en Ams terdam en behaalde in 1954 de Prix d'Excellence en de toonkunstprijs van de stad Amsterdam. Voorts studeerde hij in Parijs en voerde enkele jaren gele den in Enschede de integrale werken van Bach, Mendelssohn, Reger, Liszt en Franck uit. Voor opnamen van werken van Bach werd hem de Edison uitgereikt. WESTKAPELLE - Vrijdag 13 juli wordt vanaf 20.00 uur op de Markt in Westkapelle een gezamenlijk concert ver zorgd door de muziekv erenigingen ONDA uit Rit- them en OKK uit West kapelle. VROUWENPOLDER - Bij Oranjezon aan de Koningin Emmaweg 26 staat dinsdag 17 juli een 'kabouter knut selfeest' op de agenda. Er komen tussen 16.00 en 19.00 uur twee kabouters die met de kinderen allerlei leuke dingen in elkaar gaan zetten. Op 21 juli zijn er diverse kinderspelen. VLISSINGEN - Op zondag 22 juli van 13.00 tot 1700 uur: Expositie van Zeeuwse ama teur kunstenaars Rinus Kluyfhout, Schilderijen; Loes Muller, Glasobjecten Milly Oele, Ikonen/beelden; Elisabeth Wiersma, Etsen/Keramiek. De expositie is gratis toe gankelijk voor het publiek en vindt plaats in de tuin van Regina en Piet de Nooijer, Offenbachlaan 24, Vlissingen Alle kunstwerken zijn voor een redelijke prijs te koop! KAMPERLAND - De SOW, gemeente Kamperland, houdt zondag 15 juli een openluchtdienst. Voor ganger is J. van Leerdam uit Vrouwenpolder. Medewerk ing wordt verleend door combo Second Chance uit Meliskerke, aanvang 10.30 uur langs de Campingsweg (bordjes waterskibaan vol gen). VLISSINGEN - Vrijdag om 12.00 uur wordt door Rotter dammer Marcel van Westen een middagpauzeconcert verzorgd op het orgel van de Sint Jacobskerk. Het orgel is gebouwd door Flentrop Orgelbouw in Zaandam in 1968. Voor die tijd stond er het Damorgel. OOSTKAPELLE - Het Zeeuws Biologisch Museum houdt zaterdag 14 juli de rondleid ing strandjutten. Er wordt gestart vanaf het museum om 14 uur. De rondleiding duurt tot 15.30 uur. Met de jutter van het Zeeuws Biolo gisch Museum kunnen be langstellenden lekker stru inen langs het strand op zoek naar natuurlijke en niet natuurlijke aanspoelsels. De jutter geeft uitleg over de schelpen, doorboorde veen- brokken, eikapsels van de wulk en andere dingen die er op het strand aanspoelen. De rondleiding is bedoeld voor alle leeftijden en de kosten bedragen drie gulden per persoon. Aanmelden is noodzakelijk via tel. 0118- 582620. VLISSINGEN - De hele zomervakantie is de ten toonstelling tachtig jaar speeltuinwerk in de hal van het gemeentehuis te zien. De tentoonstelling is geopend tijdens kan tooruren. Het is ook hon derd jaar geleden dat in Am sterdam de eerste speeltuin werd geopend die geheel door buurtbewoners werd opgezet en beheerd. Tachtig jaar geleden werd de eerste- speeltuin in Vlissingen geopend in Tuindorp. Die speeltuin is er niet meer net als de tien jaar jongere speeltuin aan de Bloemen- laan. De geschiedenis ervan is nog terug te zien aan de hand van foto's docu menten en krantenartike len. Ook van de nieuwe speeltuinen is de ontstaans geschiedenis in beeld ge bracht. OOSTKAPELLE - Een wan deling met de boswachter en vervolgens een ontbijtje met hem nuttigen. Het Zeeuws Biologisch Museum houdt samen met Staats bosbeheer de rondleiding door het natuurgebied De Manteling. De boswachter kent vele geheimen van het gebied en kan daar boeiend over vertellen. De wandel ing start om 7 uur. Na de wandeling is er een ontbijt in museumlunchcafé De Orangerie. Het ontbijt is rond 9.45 uur afgelopen. De kosten bedragen eenen twintig gulden per persoon en onder de tien jaar f 12,50. Aanmelden via tel. 0118- 582620. OOSTKAPELLE - Staatsbos beheer en het Zeeuws Biolo gisch Museum houden woensdag 18 juli een nacht wandeling. Onder leiding van een boswachter wordt bij nacht een wandeling door de bossen gemaakt. Het is een speciale belevenis want dieren die overdag rusten en schuil houden, laten zich dan horen en zien. Bepaalde, bloemen geuren ook 's nachts om de avond- en nachtinsecten te lokken. De wandeling start om 23 uur en duurt tot 3 uur. De kosten bedragen drie gulden per persoon. Aanmelden via, tel. 0118- 582620. ZIERIKZEE - De stichting Plus Min toont van 15 juli tot en met 12 augustus de derde van vier exposities van David Vandekop. Kunstenaar Van dekop stierf zeven jaar gele den in Dreischor. De ten toonstelling is tot stand gekomen onder verantwo ording van gastcurator R.W.D. Oxenaar, oud-di recteur van het Kröller- Müller museum in Otterlo. De beelden verschillen van elkaar. Sommige zijn groot, anderen weer klein. Ze zijn gemaakt van ijzer, glas, keramiek, hout en brons en zijn afkomstig uit de nalatenschap van de kunste naar en uit particuliere col lecties. De voornaamste in spiratiebron van David Van dekop was de Zeeuwse natu ur, mythologische verhalen en reizen. De tentoonstelling wordt zondag 15 juli geopend door beeldend kunstenaar Cornelius Rogge. Plus Min is tot en met 12 au gustus op zaterdag en zondag geopend van 12 tot 17 uur of na afspraak. De toegang is gratis. Tot en met 2 september toon het Stad huismuseum in Zierikzee klein plastiek van David Vandekop en bij Caèsuur in Middelburg zijn twee sculp turen van de kunstenaar te zien. ■■HHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHi WÊÊÊÊÊÊÊtÈÊÊÊÊÊÊÊÊÊEÊÊÊÊÊÊÊIÊIËÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊIÊÊÊÊÊÊÊÊÊtÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊ leuk om met hun kroost mee te doen. Zover bekend is Duikschool Goes, de tweede organisatie die een dergelijk programma start. ,,En met de ervaring die wij hebben op het gebied van opleidingen is dit voor ons een leuke uitda ging", vertelt eigenaresse Tonny de Groot. Voor een complete duikoplei- ding is de minimum leeftijd verlaagd van twaalf naar tien jaar. Onder begeleiding van hun ouders mogen ze duiken in buitenwater. Ouders moe ten dan wel zelf over de nodi ge ervaring beschikken. Informatie: 0113-251951. De duikers in spé krijgen een pakketje met een aantal leuke dingetjes, zoals stickers, een ballon en een boekje waar ze vragen over de theorie kun nen vinden. Theorie vooraf is belangrijk, zodat geleerd wordt wat niet mag en wat juist wel gedaan moet worden om veilig onder water te zijn. Daarna komt het grote span nende moment naderbij. De duikersuitrusting wordt aan getrokken en er volgen enkele oefeningen in het zwembad. Vanzelfsprekend onder des kundige leiding van een in structeur of zijn ervaren assis tent. Pas als de instructeur te vreden is over de kunsten van zijn pupillen, volgt een bus tocht richting het Veerse Meer waar het echte werk gaat be ginnen, een duik in het bui tenwater. Na afloop krijgen de deelnemers een certificaat voor hun knappe prestaties. Voor ouders is het eveneens MIDDELBURG - Donderdag 12 juli is er ringrijden met ver sierde sjezen op en rondom het Abdijplein in Middelburg. Don derdag 9 augustus volgt het ringrijden te paard. Dat gebeurt op het Molenwater. De Folkloristische Commissie, waarin afgevaardigden van de VW Middelburg en de Zeeuwse Ringrijders Vereniging, heeft de organisatie in handen. Donderdag 12 juli is de eerste activiteitendag. Er komen veer tig paren met sjezen en 27 ringrijders te paard. De sjezenrijders strijden om de F. den Boertrofee. Verder zijn er prijzen voor de mooist versierde sjezen, mooist versierde paar den en het mooist geklede paar. Het publiek kan eveneens de mooiste sjezencombinatie kiezen. Bij de geluidswagen op het Abdijplein zijn er bonnen voor verkrijgbaar, die moeten voor 15.00 uur worden in geleverd. Hiermee maakt men tevens kans op een verrass ingspakket. Staatssecretaris Vliegenthart heeft recentelijk 25 miljoen gulden extra uitgetrokken voor het vrijwilligerswerk. Wat heeft ze trouwens een prachtige naam voor een bewindsvrouw van welzijn en sport. Ik hoop van ganser harte dat die 25 miljoen echt ten goede komt aan de 3.000.000 vrijwilligers en niet in de zakken verdwijnt van de beroepskrachten die er wel weg mee weten. Waarom zo pessimistisch? Nou, ik ben in de loop der jaren enigszins aller gisch geworden voor beroeps krachten in het welzijnswerk en ik heb grote bewondering voor vrijwilligers die met veel ent housiasme en inzet heel belan grijk werk doen. Wist u dat vrijwilligers ontzettend trouw zijn en dat bi jvoorbeeld het ziekteverzuim zeer laag is. In het verleden heb ik vrijwilligers mogen werven, begeleiden en ik ben er zelf ook één. Wat zou onze samenleving moeten beginnen zonder het leger vrijwilligers. We praten (te) weinig over vrijwilligers en (te) veel over wao-ers. Bovendi en zitten er onder de wao-ers heel veel vrijwilligers. Het wo ord vrijwilliger heeft geen uitleg nodig, maar het woord beroep skracht behoeft de nodige toelichting. Het zijn de onver mijdelijke coördinatoren en begeleiders. Koördinatie is volgens Koenen-Endepol a: het in samenwerkend verband bren gen, of: het op elkaar afstem men. Koördinatoren is zo ongeveer het mooiste woord dat ik ken. Je kunt er heel veel in terug vinden: Ko-koor-oor-oord-toren~oren. De koördinator van een welzi- jnsinstelling leidt een koor vri jwilligers heeft een luisterend oor en zit als een soort zon nekoning in een (ivoren) toren zaken op elkaar af te stemmen. In de regel tracht hij over de di ensten van de vrijwilligers heen zijn koninkrijk zo groot en be langrijk te maken dat hij uitein delijk van koördinator wordt bevorderd tot directeur. Hij sprokkelt meestal zelf een aan tal mensen bij elkaar die samen een bestuur wil vormen van een stichting en het eigenlijke werk aan hem overlaat. Hij heeft veel macht en is altijd woordvoerder namens bestuur en vrijwilligers. Daar hoort uit eraard bij dat hij zoveel mo gelijk subsidie binnensleept om de instelling uit te bouwen. On der de verantwoordelijkheid van de koördinator werkt de begeleider. Een begeleider kun je het best vergelijken met een oudtestamentische schrift geleerde. Door middel van groepsavonden, trainingsweek ends in vormingscentra wordt aan deskundigheidsbevorder ing gedaan. Veel vrijwilligers zi jn ervaringsdeskundige, die zelf één en ander hebben meege maakt, Daar heeft een begelei der/trainer over het algemeen totaal geen boodschap aan. Zij vinden dat vrijwilligers van voren af aan moeten beginnen. Eerst afbreken en dan op bouwen is het devies. Tijdens de trainingweekends wordt de vrijwilliger aange moedigd de eigen problemen in de groep te gooien. De jeugd jaren komen dan uitgebreid aan bod. Huilbuien van vrouwen die een slechte relatie met hun moeder hadden of hebben zijn zeer welkom bij de vorming. Mannen hebben meestal ge noeg aan hun schoonmoeder. Daar kunnen zij mee scoren. Voor sommige vrijwilligers wordt de begeleider een goeroe als hij het goed aanpakt. U zult het misschien nauwelijks geloven maar een heikel punt is ook dikwijls de onkostenver goeding van de vrijwilligers. Het heeft mij altijd erg verwonderd dat beroepskrachten (en ook besturen) zich zo weinig in spannen om vrijwilligers in ieder geval schadeloos te stellen voor de kosten die ze maken. Voor zichzelf hebben ze daar wel oog voor. Ik zal er niet uitputtend op in gaan, maar ik wil u één voor beeld geven hoe dat kan uit pakken: Ik heb het meegemaakt dat een koördinator van een welzijnsinstelling een jaarabon nement had voor de trein om dat hij zo af en toe wel eens in den lande moest vergaderen. Van dat abonnement kon hij ook privé gebruik maken. Daar naast ontving hij omdat de ver goeding afgeleid was van een provinciale regeling, f 0,68 per gereden autokilometer. Over de laatste 8 cent moest hij belast ing betalen omdat de fiscus f 0,60 per km mooi genoeg vond. De vrijwilligers, vaak vrouwen die van een bijstandsuitkering moesten rondkomen, kwamen uit de hele provincie in een af tandse auto voor f 0,20 per km hun diensten draaien. Toen op een gegeven moment de provinciale subsidie werd ver laagd, stelde de koördinator het bestuur doodleuk voor de auto vergoeding voor de vrijwilligers terug te brengen tot f 0,10 per km. Toen ben ik pas echt ont ploft en heb onmiddellijk een brief uit de typemachine ger anseld. En zo gaat het heel dik wijls. Paarden die de haver ver dienen krijgen die niet. Nu de arbeidsmarkt aantrekt en het steeds moeilijker zal worden voldoende vrijwilligers te wer ven, lijkt het mij in ieder geval raadzaam te zorgen voor goede arbeidsvoorwaarden voor de vrijwilligers.Er moet een C.A.O. komen voor de vrijwilligers met een uurloon van f 0,0 maar waarin de zogenaamde se cundaire arbeidsvoorwaarden goed geregeld zijn. Een Tweeling

Scheldebode | 2001 | | pagina 9