Een bijzondere kijk op... 'Keverpiaag' in zeeland m 3 1 P\ - c 50% korting voordeelprints COMBI PRIJSD00RBRAAK! U heeft een feest, wij maken het spektakulair WEEKKRANT VOOR WALCHEREN. VOOR BEZORGKLACHTEN KUNT U BELLEN NAAR: 0118-652700. VOOR TIPS EN LEUKE SUGGESTIES KUNT U BELLEN: 0118 652 713 Vooral uw feesten Kwaliteitslabel voor Kust-VVV Middellandse Zeetuin open KNALLER v.d. WEEK 69 Gratis naar het Groot Russisch Staatscircus met De scheldebode. terzake VRIJWILLIGE THUISHULP WALCHEREN Kinderen duiken voor de eerste keer in het buitenwater. Ringrijden: een van de onderdelen van de folkloristische dag in Middelburg. VLISSINGEN - In het leven van mensen die door een ziekte of handicap hulp nodig hebben neemt vrijwilligers werk in de zorgsector een steeds belangrijker plaats in. Dit geldt zeker voor mensen die thuis wonen. In het hele land ontstonden samenwerkingsverbanden van plaatselijke vrijwilligersorganisaties. Geen drempel Mensen te kort Zie onze advertenties op pagina 8 Vrijwilliger Heeft u ook 'een bij zondere kijk op...' stuur deze naar de redactie: Postbus 7011, 4330 GA Middelburg. actief in beeld 'Wilde u hem er soms uithalen?' Wielerstichting Westkapelle bestaat 25 jaar Midzomer -avond feest in Badstraat ~l Scheldebode öu&af mÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊ^ÊÊÊÊÊM Vlissingen Tel.: 0118-418653 DOMBURG - Als eerste regio- VW in Nederland wordt de Kust- VW Walcheren ISO-gecertifi- ceerd. ISO is het kwaliteitslabel dat voor de Kust-VW staat voor: zeggen wat je doet en doen wat je zegt. De vestiging Domburg is tevens, na enkele bouwkundige aanpas singen, toegankelijk gemaakt voor mensen met een functiebe perking en heeft de Stichting het Klaverblad het ITS-symbool toe gekend. Beide onderscheidingen staan in het teken van 'kwaliteit in vrije tijd'. Donderdag 12 juli om 16.00 uur worden de certificaten uitgereikt in de VW-vestiging op het adres Schuitvlotstraat 32 in Domburg. GRIJPSKERKE - De Middelland se Zeetuin aan de Middelburgse- weg 17 in Grijpskerke (Buttinge) is voor het publiek toegankelijk om ideeën op te doen of aparte planten te kopen. Op 2000m2 staan palmen en la- vendelvelden, cypressen en bamboes met tal van andere planten die langs de Middelland se Zee groeien. Ook in het milde Zeeuwse kli maat kunnen sommige planten goed gedijen. In de tuin zijn ver der twee ruïnes te zien: een kerk- ruïne uit 1400, begroeid met tongvaren en een folly, een nage bootste ruïne/kerk genaamd De Abdij van Buttinge. Deze is voor zien van honder jaar oude goti sche ramen. Van hieraf heeft de bezoeker een fraai uitzicht over Walcheren. Er zijn ook verschillende water partijen en terrasjes en boven dien worden er Mediterrane pro ducten zoals ornamenten, fon teinen, zonnewijzers en bloem bakken gepresenteerd. De ingang van de modeltuin ligt langs de weg Middelburg - Grijpskerke in het dorpje Buttin ge. Zaterdag 14 juli open van 10.00 tot 16.00 uur. Ook op vrij dag open van 10.00 tot 16.00 uur in de maanden juli en augustus. Aan de Middellandse Zeetuin grenst het kleinfruit-telerbedrijf van Bart Francke. Daar worden 27 juli, 3,10 en 11 augustus rond leidingen verzorgd vanaf 11.00, 13.00 en 15.00 uur. Entree 5 gul den. In de Middellandse Zeetuin kun nen groepen op afspraak terecht, telefoon 639827. BARBECUE HU 31.74E ZIE VOOR ANDERE SPEGACULAIRE AANBIEDINGEN VERDER IN DEZE KRANT MfT BEEN SBMCf- 0f UMMnumm 'Helpen en geholpen worden' Het Platform Vrijwillige Thuishulp Walcheren is een van die organisa ties waar men een beroep op kan doen en biedt hulp voor iedereen, jong of oud, wel of niet alleen staand die thuis hulp nodig heeft door ziekte, handicap of ouder dom. Ook als er professionele hulp of vaste thuisverzorging, de 'man telzorg', aanwezig is. Vrijwilligers kunnen de taak van de mantelzor gen partner, ouders, kinderen, vrienden of buren tijdelijk overne men en daardoor verlichten. An- nelies Taal, coördinator van de Thuishulp: "Ik merk dat men soms niet weet van ons bestaan. "Had ik dat maar geweten", is dan vaak de reactie. De Vrijwillige Thuishulp Walche ren helpt mensen thuis, vrijwillig en zonder kosten, bij allerlei zaken zoals boodschappen doen, recep ten en medicijnen ophalen, gezel schap en aandacht, vervoer en be geleiding, kleine klusjes, of de hond uitlaten. In het leven van mensen die door ziekte of handi cap hulp nodig hebben, neemt vrijwilligerswerk in de zorgsector een steeds belangrijkere plaats in. Dit geldt zeker voor mensen die thuis wonen. Een aantal maat schappelijke veranderingen heb ben hiertoe bijgedragen zoals: ver grijzing van de bevolking: de wens om zo lang mogelijk thuis te blij ven wonen: verschuiving van in tramurale zorg naar extramurale zorg: beroep op de mantelzorg is minder vanzelfsprekend: de bud gettering in de gezondheidszorg. De Vrijwillige Thuishulp is er ook voor specifieke doelgroepen, met name wanneer structurele hulp nodig is: Vrijwillige Terminale Zorg, Vrijwillige Thuishulp De mentie en Vrijwillige Thuishulp voor mensen met een Handicap. Bij het Platform vrijwillige Thuis hulp Walcheren zijn Middelburg, Vlissingen en Veere aangesloten en de coördinatie is in handen van Ja- net van Roosendaal, Annelies Taal, Marijke de Pagter en Nel van der Laan: "Alles op Walcheren is bij el kaar aangesloten, wij werken met elkaar samen en onderhouden ook goede contacten met de Zonne bloem", geeft Annelies Taal aan, "Mensen die te maken hebben met iemand die ernstig ziek of ter minaal is kunnen een beroep op ons doen. Er hoeft echt geen drem pel te zijn. Ik ga er heen voor een kennismakingsgesprek en als men wil, na goed overleg van beide kan ten, kan thuishulp geboden wor den. Wij proberen een vrijwilliger te vinden die bij de situatie past. Of zelfs twee vrijwilligers die elkaar aflossen. Zij vullen de zorg van de mantelzorger aan. Ik hoor vaak van mensen dat ze er tegen op zien, maar in de praktijk wordt men snel 'eigen' aan de vrijwilliger. De vrij williger heeft een basiscursus ge volgd zodat hij of zij zich beschei den op kan stellen en wel op het hulp Walcheren 120 vrijwilligers en deze komen per doelgroep een maal per maand bij elkaar. Er is te vens een nauwe samenwerking met de Thuiszorg Walcheren. Door extra ondersteuning te bieden aan mensen die licht dementerend zijn en aan hun partner en/of familie (mantelzorg), maakte de vrijwilli ger het mede mogelijk dat demen terende mensen zolang als het kan in hun eigen vertrouwde omgeving kunnen blijven. Is dementie raar? ja, je vergeet wel eens wat. "Het is heel belangrijk dat een vrijwilliger daarheen gaat", zegt Marijke de Pagter, "Die steun voor de partner, het langer thuis kunnen blijven. In samenwerking met de mantelzorg is daar een ondersteunend project voor opgestart. Het kan moeilijk zijn, soms heel moeilijk zijn, maar een dosis humor kan helpen. Een ander belangrijk pluspunt is dat de vrijwilligers neutraal kunnen zijn. Zwaar werk? Het kan heel leuk zijn, mensen rekenen op je. Je kunt zo meer bereiken met de demente rende mens." Gehandicapten kunnen ook een beroep doen op de Vrijwillige Thuishulp Walcheren, er zijn met name veel aanvragen voor vriend schappelijk huisbezoek. Marijke: "Daar hebben we mensen te kort. Een stukje aandacht voor die an der kan een uurtje of twee in de week zijn. Op vaste dagen een boodschap doen, samen koffie drinken. We kunnen daar nog best mensen voor gebruiken. Het is zo belangrijk." Annelies Taal kan dat beamen: "bovendien is dit jaar het Internationaal jaar van de Vrijwilli ger en op allerlei manieren wordt daar aandacht aan besteed. Waar om je vrijwilliger zou worden? Je moet het graag doen en wij kijken ook naar de specifieke interesse van de vrijwilliger. Die kan zelf aangeven wat voor doelgroep hij of zij wilt, dat is altijd bespreekbaar. Er worden vooraf duidelijke afspraken gemaakt zo dat hulpontvanger en hulpverlener weten waar men aan toe is." Informatie en aanmelding voor mensen die hulp willen of die mee willen helpen op het telefonisch meldpunt van de Vrijwillige Thuis hulp Walcheren iedere werkdag van 09.30 tot 12.30 uur telefoon 0118 - 486431Alleen voor vrijwilli ge terminale zorg na 12.30 uur te lefoon 06 53 67 73 04. M/V WOENSDAG 11 JULI 2001 Combi maakt het onvergetelijk De 'handen van Auguste Rodin symboliseren als geen ander het werk van de vrijwillige Thuishulp. FOTO: DESCHARMES DESCHARMES. juiste moment. Er zijn ongeveer 20 vrijwilligers per doelgroep be schikbaar die bereid zijn om inge zet te worden. Het is heel anders of je een boodschap doet of iemand is terminaal. Zo zijn er ook vrijwil ligers voor gehandicapten, voor dementerenden en algemene vrij willigers. Een vrijwilliger kan te vens een schakel zijn tussen de fa milie en de zieke. Het zijn geen vervangers van de professionele thuiszorg. Die hebben hele speci fieke taken, daar komen wij niet aan." In totaal heeft de Vrijwillige Thuis- Het is niet vrijdag voor anderen iets te willen betekenen, aan 't werk te groeien waar je hart voor kiest. Het bind je nu je zonder baat je ongehinderd binden laat: belangeloos. Een woord vraagt om een antwoord, aanraking, bewogenheid, het lot met andere delen. Die pure aandacht kan een mens weer helen. Hoe troostvol je ook werkt, veel dieper gaat de ommekeer: dat jij het bent die onverwacht vrijwillig wordt gesterkt. Paul Bruggeman MIDDELBURG - Zondag 15 juli wordt een ware keverpiaag, maar dan in positieve zin, in Middelburg verwacht. Het regioteam Zeeland van Kever Club Nederland verzorgt dit jaarlijkse kevertreffen vanaf 10.00 uur op de Markt. Kever Club Nederland is met meer dan 7.000 leden de grootste klassie ke Volkswagenclub van Nederland. Verwacht wordt dat er zo'n 150 ke vers, bussen, buggy's en andere luchtgekoelde Volkswagens van zowel leden als niet-leden hun op wachting maken. Er staan dan auto's vanaf de eerste bouwjaren tot en met dit jaar, want de echte Kever wordt tot op de dag van vandaag nog gemaakt. Op de Keverdag worden nieuwe en gebruikte onderdelen gepresen teerd en er is vanaf 13.00 uur een rondrit met diverse spelonderde- len. Op het concours d'elegance zijn de mooiste Volkswagens te zien, hier voor worden bekers beschikbaar gesteld. Uiteraard zorgen de terrasjes in de omgeving voor een sfeervolle en tourage. De Keverdag is voor be zoekers gratis. FOTO: MEVR. CELDOF MIDDELBURG - „Ook thuis in de tuin kan het zomer zijn", schrijft mevrouw Geldof uit Middelburg. Zij maakte deze foto. Een zomers plaatje waarbij natuur lijk water aan te pas komt, alleen het zwembrilletje staat enigszins verkeerd of niet soms. MIDDELBURG - Dan kom je op een zomerse dag uit een supermarkt en zie je een win kelwagentje staan. Op zich niet zo bijzonder, maar in het karretje staat een fietstas met daarin een handtas. Niemand in de buurt. „Ik denk: ik waar schuw even een winkeljuf frouw. Die gaat mee naar bui ten en is ook verbaasd dat dit zo maar kan. Dan nodig je toch wel uit tot criminaliteit". Het duurt even, maar blijk baar komt daar de eigenares se aan. „Mevrouw, u vraagt om ellende. U bent weg en laat uw tas in het wagentje staan. Het is natuurlijk uw zaak, ik heb me er niet mee te bemoeien, maar toch". De reactie is verbluffend: 'wilde u soms de tas eruit ha len?' „Ik vind het een schan dalig antwoord en ben ver baasd over deze mentaliteit. Vandaar dat ik de krant bel". WESTKAPELLE - Woensdag 25 juli wordt de 26e wieler ronde van Westkapelle verre den. Er komen cyclosportie- ven, veteranen en recreanten aan de start. De Wielerstich ting Westkapelle bestaat 25 jaar. De 'mannen achter de schermen' hebben weer alles uit de kast gehaald om er een aantrekkelijk evenement van te maken. Het parkoers is uit gebreid naar 1758 meter (dat was 1130 meter). Inschrijven kan nog tot 25 juli. De cyclo- sportieven die om 20.15 uur van start gaan, rijden 61 kilo meter, de veteranen en recre anten starten om 20.17 uur en rijden respectievelijk 44 en 35 kilometer. Vooraf worden de stratenlopen gehouden. Trimmers kunnen 2 of 5 rondjes lopen, wedstrijdatle ten lopen in elk geval 5 ron den. De trimmers starten om 18.30 uur en de wedstrijdatle ten om 19.15 uur. Wethouder L. Wisse lost het startschot en reikt de prijzen uit. Iris Wieleinaker is de nieuwe rondemiss. Programmaboek jes worden huis aan huis in Westkapelle verspreid. DOMBURG - De evenementen van Domburg Aktief gaan onver droten voort. Officieel is het badseizoen al lang en breed open en de folkloristische dag zit er op. Maar er volgt meer, veel meer zelfs. Domburg gaat niet bij de pakken neerzitten, maar wil de toerist en het Zeeuwse pu bliek spektakel voorschotelen. Dat gebeurt woensdag 18 juli met het Midzomeravondfeest dat van 16.00 tot 21.00 uur in de Badstraat wordt gehouden. Er is een braderie met kindervrij markt, er staat een poffertjes kraam en kinderen kunnen zich laten schminken, bovendien is er een ballenbak, staan er markt kramen, is er volop muziek en kan het publiek genieten van straattheater. Ook is er een bal lonnenclown die van ballonnen de meest opmerkelijke dieren en figuren kan maken.

Scheldebode | 2001 | | pagina 1