Een bijzondere kijk op... - :r tie Mm v U heeft een feest, wij maken het spektakulair Lik Vooril uw feesten WEEKKRANT VOOR WALCHEREN. VOOR BEZORGKLACHTEN KUNT U BELLEN NAAR: 0800-0231231. VOOR TIPS EN LEUKE SUGGESTIES KUNT U BELLEN: 0118 652 713 Geschiedenis Muziek Sretsenije en Smalstad koor in Middelburg Zwemvierdaagse start maandag Uitvoering gymclub Inbrekers moet je natuurlijk niet uitnodigen. terzake Body Culture zorgt voor ontspannen figuurcorrectie. terzake Rotaract verkocht boterstaven voor goed doel. terzake AMALGAANVULLINGEN IN HET GEBIT NOG STEEDS STOF TOT DISCUSSIE MIDDELBURG - Wild enthousiast belt Eveline van Vel- sen naar de redactie: „ik sta op de eerste plaats met de beste internetsite van de Benelux!" Natuurlijk voegt ze eraan toe: „snel kijken hè?" Ze maakte een indrukwek kende site met citaten als 'ik ben een amalgaamslacht offer, ik zit vol met giftig kwik." Tussen mijn oren w: Snel eruit MKZ beïnvloedt bloedinzameling Deelnemers NK-bootvissen Schietclub 50 jaar Swift opent kunstgrasveld KNAUJffiv .d. WEEK 3 "2. C/ /-I [70011402 Burg. V. Woelderenlaan 5 Vlissingen Tel.: 0118-418653 MIDDELBURG - Zit er nog muziek in de geschiedenis? Onder dit thema houdt de werkgroep Historie en Ar cheologie een lezing op 21 april. Op deze middag spreekt Annemies Tamboer over mu ziekinstrumenten die tijdens opgravingen gevonden zijn. Ook wordt er aandacht be steed aan de ontwikkeling van zanggenootschappen in Zee land. De lezingen worden be geleid door een passend stuk je muziek. De middag duurt van 14.00 tot 17.00 uur en wordt gehouden in het stadr huis van Veere, Tevens wordt om 20.00 uur in de Kleine Kerk van Veere een concert gehou den door het Camerata Tra- jectina. Zij spelen een pro gramma onder de titel 'Zin gende Zwanen'. Daarnaast worden enkele stukken ten ge hore gebracht die zijn gevon den op 17e eeuwse pamflet ten. De kaarten voor het con cert kosten f 25,- en zijn ter plaatse verkrijgbaar. De kos ten voor de middag bedragen f 30,- Hiervoor moet u zich wel van tevoren inschrijven, dat kan via een schriftelijk be richtje naar het Zeeuws Ar chief, postbus 70 4330 AB Middelburg. Een combinatie ticket voor themamiddag en concert kost f 45,- Voor meer informatie: 0118 - 678800. MIDDELBURG - Zaterdag 21 april treden het Zeeuws By zantijns koor Sretsenije en het Smalstads Mannenkoor uit Sint Maartensdijk op in de koorkerk van Middelburg. Aanvang 20.00 uur, de kerk is om half acht open. Entree 20 gulden. Jongeren tot en met 18 jaar hebben gratis toegang. De voorverkoop is bij Muziek centrum Middelburg. VLISSINGEN - In het Vlissing- se Sportfondsenbad gaat op 23 april de Nationale Zwem vierdaagse weer van start. Tussen 10.00 en 19.30 uur kan er weer volop gezwommen worden. Dit keer kunnen de kinderen geld bijeenzwem- men voor de kinderen uit der dewereldlanden. De op brengst is bestemd voor straatkinderen in Vietnam. Gedurende een week zwemt men vier dagen 500 meter per dag, na deze dagen zwemmen ontvangt men een medaille. WESTKAPELLE - Gymnastiek vereniging Hygiëa uit Westka- pelle houdt vrijdag 20 april haar jaarlijkse uitvoering in sportzaal de Belling, Molen wal 68, aanvang 19:15 uur. Zo als ieder jaar is er een thema. Dit keer 'contrast'. 'Ik zit vol giftig kwik Door Anita Janse Een bonk doorzettingsvermo gen, 57 jaar is ze nu, en ruim 15 jaar heeft ze maar half geleefd. Hevige pijnen en onophoudelij ke klachten teisterden haar le ven 'ik heb overal aangeklopt, maar iedereen zweeg, maar via mijn internetpagina kan ik het heel de wereld vertellen! Het is een vernuft hoor, dat appa raat!" Nog steeds is ze blij verrast met haar eerste plaats in de Benelux. „Het was alsof ik in een veel te klein doosje zat, waar het deksel eindelijk vanaf werd gehaald.' „Ik heb eigenlijk heel andere hobby's, nu ben ik ineens een computerjunk, en dat op mijn leeftijd', grapt ze er lachend achteraan. Enkele jaren geleden kreeg zij een oude computer van een kennis, een traag ding, maar dat gaf helemaal niets. La ter ontving ze van een goede vriend een nieuwe computer waarmee ze ook kon internet ten. Aangezien ze nogal onder nemend ingesteld was liet ze die mogelijkheid niet onbenut. Zo rolde ze binnen in een vriendin nen- mailkring en meldde zich aan bij het seniorenweb. Vanaf die site kon ze een programma downloaden met cursusmateri aal voor het maken van een ei gen website. Hierin vond Eve line een gouden kans om haar bevindingen aan het licht te brengen. Zij is namelijk een amalgaam slachtoffer en heeft daardoor een deel van haar leven als kas plantje moeten leven. De klach ten begonnen al op jonge leef tijd, Eveline had een niet al te best gebit en haar mond werd volgestopt met amalgaamvul lingen. Amalgaam is sinds hon derd jaar het meest gebruikte materiaal om tanden en kiezen te vullen. Het bestaat voor 50 procent uit kwik. De vullingen verliezen eigenlijk continu kwik, vooral door het drinken van warme drankjes en kauw bewegingen waardoor de kie zen over elkaar schuren en kwikdampen vrijkomen. Deze verspreiden zich door het hele lichaam en hopen zich op in de meest kwetsbare plekken zoals de hersenen. De klachten uitten zich bij Eveline in de vorm van spierpijnen, rugklach ten, pijnscheuten door het li chaam en verminderde weer stand. Onderzoek wees niets uit, en artsen zeiden dat ze psy chisch onstabiel was. „Ze vertelden mij dat het tussen mijn oren zat en dat geloofde ik, omdat ik erg tegen artsen op keek en nooit aan hun kennis zou twijfelen, maar intussen liep ik krom van de rugpijn". Op een gegeven moment ging Eveline naar een vriendin, ze was toen heel erg ziek en on langs geholpen door de tandarts die haar drie nieuwe vullingen had gegeven. 'Zegt mijn vriend in ineens 'heb je er wel eens aan gedacht dat je ziek bent van de vullingen in je tanden?' „Ik had van het hele fenomeen nog nooit gehoord, maar vanaf dat moment ben ik mezelf er in gaan verdiepen en wat ik toen allemaal tegenkwam. Er beston den boekjes over de giftige wer king. Kwik bleek de op een na giftigste stof ter wereld te zijn. In andere landen zoals Duits land en Zweden mochten tan dartsen al geen amalgaamvul lingen meer plaatsen omdat de schade bewezen was. Ik viel haast van mijn stoel toen ik de lijst met symptomen zag. Het leek verdorie wel of ze het daar over mij hadden! Toen ben ik er meteen werk van gaan maken". Diepe frustraties zijn van haar Eveline van velzen, amalgaanpatiënte, die er een homepage aan gewijd heeft. gezicht te lezen als Eveline haar verhaal vertelt. Ze liet een Vega- test doen: dat is acupunctuur. Hieruit bleek dat ze een tekort aan energie had op alle zenuw banen. Ze liet het er niet bij zit ten. Toen werd het kwikgehalte van haar speeksel getest. Dit deed ze via het Europees Labo ratorium. Een gemiddelde kwikbelasting heeft een referen tiewaarde van 2.7 ppb. Bij Eve line werd vóór het kauwen een kwikgehalte gemeten van 8,1 ppb. en na het kauwen liep dit op tot 63.4 ppb! „En hoe vaak kauw je op een dag? Dat loopt dus behoorlijk op". Het was in 1999 dat Eveline het ontdekte. Toen is ze in de pen geklommen en schreef naar al les en iedereen die er meer over kon weten. Ze las veel over het onderwerp en alles wat ze te genkwam werd bewaard, in middels heeft ze mappen vol. Ook vroeg ze haar medische dossiers op. Uiteindelijk be- c VLISSINGEN - Deze week weer een 'bijzondere dierenkijk'. Ontvangen van Hanny Wolt- haus uit Vlissingen. In het begeleidend schrijven staat: wie nu met een fototoe stel langs slootjes wandelt, kan een plaatje maken van voor jaarsactiviteiten ten bate van het kikkernageslacht. Dit echt paar liet zich door mij niet sto- FOTO: HANNY WOLTHAUS ren, maar hield me wel goed in de gaten. Heeft u ook een 'bijzondere kijk op', laat het de redactie even weten. Ons adres: Postbus 7011, 4330 GA Middelburg. zocht ze een biologische tan darts in Den Haag. „Ik kwam daar binnen en het eerste wat ik vroeg was; kan het zijn dat ik ziek ben van de vul lingen in mijn tanden? En zijn eerste reactie was; jazeker, die dingen moeten er zo snel moge lijk uit". Eindelijk een bevesti ging. Hoewel in andere westerse landen de amalgaambehande ling allang afgeschreven was, bleven de Nederlandse tandart sen beweren dat het geen kwaad kon. Bij Eveline werden de zwarte vullingen vervangen door witte composietvullingen, een veel gebruikt alternatief dat absoluut niet schadelijk is. "Er gaan verhalen dat de witte vul lingen minder sterk zijn, maar dat is allang achterhaald. Bo vendien worden de composie ten gewoon vergoed door het ziekenfonds, ledereen kan om witte vullingen vragen". Vanaf de dag dat de zwarte vullingen zijn verwijderd, voelt Eveline WESTKAPELLE - De mond - en klauwzeer (MKZ) begint grote gevolgen te krijgen voor de bloedinzamelingen van de Bloedbank. Een van de peilers van het beleid om verdere ver spreiding van de ziekte te voor komen is het advies om in risi cogebieden geen bijeenkom sten te houden waar veel men sen worden verwacht. Omdat een bloedinzameling van de CLB Bloedbank een der gelijke bijeenkomst is, wordt dit advies ook opgevolgd. Tot nu toe zijn in vier plaatsen de ge plande avonden voor bloedaf name afgelast. Mogelijk volgen meerdere plaatsen, met als gevolg dat ruim 4000 donaties niet zijn of worden afgenomen. Het is daarom dat een dringen beroep gedaan wordt op alle donoren in die plaatsen waar bloed wel mag worden ingezameld, om gehoor te geven aan de oproep. Op vrijdag 20 april is er een bloedafname in Westkapelle Herrijst, aan de Markt 79 van 18.30 tot 20.45 uur terecht. zich stukken beter, de klachten zijn verdwenen als sneeuw voor de zon. „Het is niet te geloven, maar het was alsof ik al die jaren in een veel te klein doosje had geleefd waaruit ik eindelijk werd be vrijd". Haar fiets kwam weer voor de dag en sinds kort kan ze weer tochtjes maken die verder gaan dan alleen Middelburg. „Dat was zo wonderlijk dat ik stond te janken op de weg, aan gedaan door de opborrelende herinneringen." Ze knapt zienderogen op, en dat is voor haar hel bewijs dat de vullingen de oorzaak zijn ge weest van haar klachten. Inmid dels heeft ze ook brieven ge schreven naar de regering in Den Haag. „Het lijkt wel of ze daar boter op hun kop heb ben",' zegt ze boos. Als ant woord op een brief naar het mi nisterie van Volksgezondheid van minister Borst kreeg ze te horen: met amalgaamvullingen komt in geringe mate kwik vrij, maar de gezondheidsraad vindt dat de schade niet wetenschap pelijk te onderbouwen is. Daar om zien wij geen redenen om het gebruik van amalgaam te verbieden. „Echter, er is wei degelijk we tenschappelijk vastgesteld dat FOTO: HARRY DE LANGE amalgaam giftig is. Prof. Drash, patholoog anatoom heeft zelfs aangetoond dat het kwik uit amalgaamvullingen van een moeder de placentabarrière passeert en zo de baby kan be smetten. Bij embryo's zijn kwik stapelingen gevonden in nie ren, lever en hersenen die 4 keer zo hoog zijn dan bij de moeder. Dit heeft er mede toe geleid dat de Duitse overheid begin '94 bij vrouwen heeft geadviseerd geen amalgaam meer te nemen. Het laatste land dat is overge gaan tot een verbod is Dene marken (in 1999). In Duitsland is een belangrijke amalgaamfa- briek gesloten. In Nederland staat het onderwerp al jaren op de agenda van de PvdA, maar er wordt geen haast achter de zaak gezet." „Eén druppel kwik in de achter tuin en de gemeente zet de straat af, maar als ze het in je mond spuiten wordt dat getole reerd". Eveline probeert nu via haar website voor deze zaak te vech ten. „De pijn die ik heb gehad heeft me over al mijn angsten heen geholpen, ik deins ner gens meer voor terug. En nu heb ik met mijn website de le plaats gehaald. Dat betekent dat ik bekeken word en dat geeft ontzettend veel voldoening." ROOSENDAAL - De deelne mers aan het nationaal kam pioenschap bootvissen (29 april). De voorselectie werd gevist op de Oosterschelde, ook het NK wordt daar gevist. Geplaatst hebben zich: Remi Lindhout, Mart Brouwers, Ad Marijnissen, Dré Vriends, Eric Goossens, Jan Schoonen, Mart van Est en Michel Fran ken (Edelkarper); Piet van Velthoven (Glymesvissers); Rom Maas (Heense Molense Sportvissers): Brian van de Ploeg (De Slufter): Joop Vos, Lucien van Zoomeren, Frits van Duivenbode (De Zee naald): Jettie van de Berg (Se agull); Adrie Mulders, Adrie Mariën, Wilfried Mariën (Pui taal); Remie van Delft (Piere waaiers); Joop Schik (Starfish); Angelo Hense (Scharretje). De naselectie, voor het bepalen van de WK-deelnemers, is 26 mei. Het NK is 27 oktober bij Wieringen. MELISKERKF, - Dit jaar bestaat Schietvereniging Meliskerke 50 jaar, in het kader vanO dit jubi leum wordt een aantal activitei ten gehouden. Eén ervan is de open dag op zaterdag 21 april van 10:00 uur tot 16:00 uur. Op deze open dag kunnen belang stellenden zien hoe de schiet sport wordt beoefend, de ver schillende disciplines worden deze dag doorlopend gedemon streerd. De vereniging heeft haar accoinodatie aan de Ra- penburgweg 16 te Meliskerke. Deze bestaat uit een overdekte 50 meter schietbaan met 8 schietpunten, waarop op ver schillende afstanden kan wor den geschoten, tevens is er een grote kantine. Er wordt uitslui tend op kartonnen schijven ge schoten met diverse klein en groot kaliber wapens. MIDDELBURG - Korfbalver eniging 'Swift' opent op zater dag 21 april het kunstgrasveld aan de Voorborg te Middel burg. Deze opening zal op een officieele wijze plaatsvinden door P.M. Bruinoge, de wet houder van sport te Middel burg. Aansluitend speelt Swift-1 een competitiewed strijd tegen Vriendenschaar-1 uit Hardinxveld-Giessendam. De ontvangst is tussen 15.15 en 15.30 in het clubhuis van Swift. JARDIN TUINSET 9-DELIG: 4 verstelbare hoge vouwstoelen met 4 tuinstoelkussens en een grote ovale toiel 395 NU 1 59 ZIE VOOR ANDERE SPECTACULAIRE AANBIEDINGEN VERDER IN DEZE KRANT mr tieu sum- ih tummmm ENBROEK> -TW PDLARGID Aèro-dynamisch Wrap-around Beach Vlissingen Wdlstiddt 97. tel.: 0 Middelburg. Lange Delft Z4, tel.: I -415051 i 6IZ085

Scheldebode | 2001 | | pagina 1