De Scheldebode terzake Een tweeling vertelt... Deil Scheldebode Rondje Walcheren Rondje Walcheren Massaloop Dynamica AUTOBEDRIJF D&B RESTAUREERT OLDTIMERS MIDDELBURG - Wanneer de zon, en daarmee het voorjaar en de zomer, weer te voorschijn komt, zie je ze meer rijden dan in de winter. Oldtimers en cabrio's, automobielen die in hun mooie pracht over 's heren wegen zoeven. Keurig onderhouden, geen roestplek die de carrosserie ontsiert, een lust voor het oog. De vraag rijst hoe zij de tand des tijds kun nen weerstaan. Het antwoord ligt bij Autobedrijf D&B uit Middelburg, dat gespecialiseerd is in het restaureren van Oldtimers en cabriolets en klanten heeft door heel Nederland. Nieuwe start Wereldje apart Service Autorace Vanaf deze week worden in De Scheldebode regel matig verhaaltjes gepubliceerd van 'een tweeling'. Een bekende Zeeuw die verleden en heden nader onder de loep neemt. Reacties zijn natuurlijk altijd welkom. 0118-652700 op de begane grond Miniatuur ccunéléorkj> Het weten waard OOST-SOUBURG - Zaterdag 17 maart is er een dansavond in wijkcentrum De Zwaan. De zaal is om 20.00 uur open, en tree f 2,50. De muziek wordt verzorgd door Gerard Bras. Woensdag 21 maart is er een dansmiddag voor senioren, aanvang 13.30 uur. Entree f 2,50. Ook dan wordt de muziek verzorgd door Gerard. MIDDELBURG - Handbalv ereniging EMM houdt 17 maart een rommelmarkt in het clubgebouw aan de Nadorstweg. Die duurt van 08.30 tot 12.00 uur. VLISSINGEN - Het program ma van De Piek in de Helle- bardierstraat: vrijdag 16 maart The Kids are Allright, aanvang 21.00 uur. Entree gratis. Zater dag 17 maart Airsculptors Al- baum Blast Off, aanvang 22.00 uur. Entree f 12,50 (inclusief cd.) VLISSINGEN - In buurthuis Aldegonde aan het West- erzicht 386 wordt zaterdag 17 maart een speciale playbak- show gehouden, mits er vol doende aanmeldingen zijn. De zaal is om 20.00 uur open, de entree is gratis. Op 20 maart is er bingo, de zaal is om 19.30 uur open. MIDDELBURG - De Spirituele Sociëteit houdt zondag 18 maart van 10.30 tot 13.00 uur een lezing in de Stadsschouw burg aan het Molenwater 99. Entree 15 gulden, donateurs f 12,50. Thema is 'ontvanke lijkheid en strijdbaarheid. De lezing wordt verzorgd door drs. Riet Okken, klinisch psy choloog/auteur. SEROOSKERKEtHE Happy Trail Dancers, uit Middelburg zorgen 18 maart voor een ins tuif line-dancing in café 01- menruif aan de Gapingseweg 5. Iedereen is welkom, zelfs kinderen want er is een spe ciale speelhal. Aanvang 14.00 uur, de entree is gratis. SEROOSKERKE - Toneelv ereniging Serooskerke brengt de klucht 'Dan liever de plomp in' vrijdag 16 maart om 19.30 uur in de sociëteit Ter Gapinge in Gapinge. MIDDELBURG - Aüetiek- en duursportvereniging Dynami ca houdt zaterdag 17 maart haar jaarlijkse (34e) Massa loop. Het parkoers is uitgezet tussen Oostkapelle en Dom burg en gaat door bos en duin. De te lopen afstanden zijn 5, 10 en 15 kilometer. De start is om 14.00 uur en voor iedere deelnemer is er na afloop een herinnering. Inschrijven is mogelijk vanaf 13.00 uur bij café Boshoek aan de Duinweg te Oostkapelle. 'Muts op en dak open' Door Leon Janssens Edy en Marou Duyvelaar en Ron Bijl zijn begaan hun werk: „We leveren een goed produkt. Iedere auto gaat helemaal uit elkaar; als je hem terug in elkaar zet, ben je daar trots op. Lo gisch, want in iedere auto stop je een stukje van jezelf'. Autobedrijf D&B maakte begin maart een nieuwe start op Kuipersweg 11 in ari in Middelburg samen met Ron Bi jl, die al zes jaar bij Duyvelaar actief was, samen vormen ze Autobedrijf D&B. Het bedrijf kent een klantenkring die uit heel Nederland te weg naar Middelburg weet te vinden, wat ondermeer voortvloeit uit mond- tot-mond reklame en het feit dat D&B deelneemt aan beurzen. Edy Duyvelaar "We halen auto's uit het buitenland, Amerika, Engeland, .we kopen er op, restaureren en Werken aan een oldtimer, dat begint gewoon bij de basis. Middelburg. Edy en Marou Duyve laar hadden achttien jaar een bedrijf in Oostkapelle en werken per 1 janu- verkopen die. Wij restaureren ook voor derden, particulieren. Mensen die zelf willen restaureren worden door ons geholpen. Wij leveren de onderdelen voor de Oldtimers, be handelen het koetswerk, de motoren en doen het spuitwerk. Het is een echt restauratiebedrijf, we maken van oud weer nieuw. Een oude auto wordt 'uitgekleed', de body en het chassis worden van elkaar gescheiden. De motor wordt gereviseerd, body en carrosserie worden gezandstraald en opnieuw gespoten, ook alle onderde len. Als de body gespoten is wordt er opnieuw opgebouwd. Het is dan eigenlijk nieuwer dan nieuw. Het wordt van de grond af nieuw opge bouwd, een project van maanden. Zo heb je aan het einde van het traject een hele mooie auto. We bouwen ook 6-cylinders in Triumph in. Alle wensen zijn bespreekbaar en als het kan is het een kwestie van doen." „Het is een wereldje apart, met veel autofanaten en dat moet je ook wel zijn. Een mooi voorbeeld is de Alvis TA 21 uit Engeland, waar er 88 van gemaakt zijn. Daar waren maar weinig auto's van, waarvan elf links gestuurd. Wij hadden er vier van. Die hebben nog een houten bodem. Straks krijgen we een Jaguar MK5 bin nen, ook zo'n prachtig oud type." Tij dens de periode dat een auto ger estaureerd wordt staat het klanten vrij om te komen kijken hoe ver het met hun Oldtimer staat. Een leuk idee van D&B is dat zij van elke restauratie voor de klant een fotoserie maken, zodat je altijd terug kunt zien wat er gebeurd is. Autobedrijf D&B voorziet het oude van een nieuw jasje, of zoals Marou Duyvelaar het typeert: "Je rijdt in een oude fabrieksnieuwe auto. En rijden in een Oldtimer, dat valt qua gemiddeld kostenplaatje reuze mee." De Oldtimers die bij Autobedrijf D&B Een overzicht van de showroom bij Autobedrijf D&B. verhandeld worden zijn veelal Engels fabrikaat, Triumph, MG, Jaguar. Natuurlijk worden ook andere merken aangenomen, in opdracht van de klant. In de showroom prijkt een schitterende blauwe Chevrolet cabrio naast een opvallend mooie Chrysler. Ron Bijl: "Heb je een Chrysler die geen 'neus' meer heeft, dan maken wij die nieuw er op. Maar het meest doen we toch op cabrio- gebied." Het zijn niet alleen de Old timers waar D&B aan werkt, maar ook de gewone personenwagen wordt in onderhoud genomen en kunnen klaargemaakt worden voor een RDW- keuring. Er wordt op afspraak gewerkt, noodgevallen uitgezonderd. En wie op zoek is naar een hedendaagse auto kan die bij D&B vinden. "Dat moeten we zeker niet vergeten", geeft Marou Duyvelaar aan, "In Oostkapelle had den wij daar veel klanten in en gelukkig zijn er veel meegegaan naar onze nieuwe lokatie in Middelburg. Daar worden bijvoorbeeld ook bodys gemonteerd en gespoten voor raceauto's." „Wij werken landelijk, we halen au to's op en brengen ze weg. Zaterdag is het hier altijd happening. De mensen komen van heinde en ver, Limburg, Zwolle, Duitsland. Klanten zetten hi er hun auto neer en wij hebben een speciale service omdat we de mensen bij voorbeeld naar het strand bren gen. Komen ze terug dan is hun auto klaar. We staan in het hele land bek end dat we altijd koffie klaar hebben staan. Mensen die bij ons komen zijn net als wij, fanaten en dat schept een band. En we leveren vakwerk, daar gaan we voor. Het is zelfs zo, dat wij bij een rij geparkeerde Oldtimers zeggen: "Hé, dat is een auto van ons!!". Cabrio's, het zijn volgens Edy niet FOTO: HARRY DE LANGE alleen mooi-weer-auto's"Cabrio rij den kan altijd lang, de kachel aan, je muts op en het dak open." Cabrio's geven vlug een idee van snelheid en dat daar komt Edy's hobby om de hoek kijken, auto-racen. "Dat doe ik al dertig jaar. Twintig jaar op de mo tor en nu tien jaar autorace. Daar zijn wedstrijden voor, speciale races, ook een Nederlands kampioenschap, Formule Ford. De auto is dan altijd netjes, piekfijn in orde. De resultaten zijn best leuk want ik haalde een keer de tweede plaats op het Nederlands Kampioenschap." „Voor mij is het ontspanning. 185 pk, 8500 toeren en 400 kilogram. Dat wil er wel tussenuit op het racecircuit. Het zijn races met 34 auto's in de race op de circuits van Zandvoort, Zolder, Spa Franchorchamps, Numburgring. Vorige week zijn de trainingen be gonnen. Op vakantie ga ik nooit, deze sport is voor mij de ontspanning." Het is bijna 40 jaar geleden dat ik, naar aanleiding van een advertentie in een vakblad, koos voor de opleid ing 'mensen helpen als beroep'. Ik herinner me als de dag van gisteren dat ik tijdens de eerste lessen van het vak maatschappelijk werk zat te trillen als een espenblad. Nu ging ik immers leren hoe ik mensen met problemen kon helpen. Bij het ouder worden heb ik vaak bij mezelf moeten lachen om zoveel naïviteit van een twintiger. Wat kan een mens bedrogen uitkomen. De werkelijkheid is totaal anders. Al heb je die theorie wel nodig natuurlijk. Toen ik de lessen in praktijk mocht gaan brengen in de sociale sector, ze noemden het toen nog geen zachte sector en geitenwollensokken waren er nog niet, ontmoette ik een mevrouw die grote indruk op mij heeft gemaakt en aan wie ik nog regelmatig terugdenk. Het betrof een 83-jarige weduwe die woonde in een oud arbeidershuisje. Alles was oud: ze woonde aan de Oudeweg, oude hout-kolenkachel. In de loop der jaren was alleen de plee vervangen door een toilet, een douche was er niet. De wekelijkse wasbeurt deed ze in een teiltje. Op het moment van mijn bezoek was ze net thuisgekomen van een lang durige ziekenhuisopname die het gevolg was van een zware operatie. Om zich door haar huisje te verplaat sen, had ze krukken nodig. Een bakje koffie zette ze rechtstreeks in de pot. „Het grom is voor de goddelozen", lachte ze. Ze hadden geprobeerd haar na de ziekenhuisopname te plaatsen in het pas geopende bejaardencentrum in haar woonplaats, dat had ze perti nent geweigerd. „Daar ben ik veel te goed voor", had ze verontwaardigd gezegd. En „je dacht toch niet dat ik in zo'n kot mi jn huisje ging opeten, ik wil ook nog wat voor mijn kinderen bewaren." Ik was gevraagd bij haar langs te gaan om te kijken of ze misschien in aanmerking wenste te komen voor huishoudelijke hulp. Het was een winterse dag, ze daar brekend en broos in haar leunstoel naast de snorrende kachel. De geest was nog vaardig, dat merkte ik meteen. Het klikte bijna direct tussen ons. Ik luis ter graag naar mensen die de leeftijd der sterken, volgens de bijbel zelfs die der zeer sterken, hebben bereikt. „Ik heb alleen lagere school gehad, zegt ze haast verontschuldigend. Zo ging dat vroeger. „Op m'n dertiende moest ik dag en nacht werken bij de boer. Je was min of meer slavin van de boerin. In het weekeinde mocht je, godzijdank, wel eens naar huis, want ik stikte van de heimwee." „Toen ik op mijn 24e trouwde was ik dan ook ontzettend gelukkig. Het was een soort bevrijding voor me en plotseling was ik eigen baas. We mochten in het huisje van mijn grootvader, die was pas overleden. Het verzorgen van een gezin lag me wel. En niet te vergeten: het-taijga» van zeven kinderen. We hebben niet stilgezeten, het was laden en lossen", lacht ze guitig. „Mijn man werkte met de paarden bij een boer. Helaas kreeg hij op z'n 37e een klap van een paard en was op slag dood." En toen stond u er alleen voor? „Tja...dat was me wat: er was geen sprake van weduwenpensioen. Na de begrafenis van mijn man ben ik weer gaan werken bij een boerin en ik kreeg wat van mijn familie. Als ze een varken geslacht hadden, mocht ik wat komen halen. De kolen kreeg ik van de diakonie. Van de gemeente hoefde je in die tijd niets te verwachten, die stuurde je naar de kerk. O ja, van de baas van mijn man kregen we elk jaar een wintervoor raad aardappelen. Dat heeft hij tot z'n dood volgehouden. Dat was echt bijzonder hoor." „Bittere armoede dus?" „Nou, eerlijk gezegd heb ik het niet zo ervaren. Ik had een grote moestu in en al met al konden we het red den. Toen mijn tweede zoon in mili taire dienst moest, kreeg ik van de overheid een kostwinnersvergoed ing, dat was niet slecht." Ze zucht: „En het gekke was dat de vrienden van mijn kinderen graag bij ons kwamen. Er heerst zo'n leuke sfeer, zeiden ze dan". „Hartstikke leuk", zeg ik. „De kinderen zijn allemaal getrouwd en uitgewaaierd over de regio. Mijn oudste zoon is met zijn gezin geëmi greerd naar Canada, daar ben ik met het vliegtuig een paar keer naar toe geweest", zegt ze trots. „Ik heb ontzettend genoten en zou nog wel een keer willen. Maar ja. ..dat zit er niet meer in, denk ik." „Heeft u nog veel contact met uw kinderen", vraag ik argeloos. Ver beeld ik het me of is het waar dat er een pijnlijke glimlach over haar gezicht glijdt, voordat ze antwoordt: „ja, dat gaat wel. Ze komen me regel matig opzoeken en bij het weggaan zeggen ze altijd: „als er iets is, bel je maar hoor moeder". Maar ze hebben het allemaal zo druk hë tegenwoordig", zegt ze vergoeilijk- end. „Ja, ja", is het enige wat ik op dat mo ment weet te zeggen. Dan richt ze zich plotseling op uit haar leunstoel, priemt met haar wi jsvinger in mijn richting en zegt: „ik zal het eens zeggen beste man. Eén ouder kan beter voor zeven kinderen zorgen, dan zeven kinderen voor één ouder." Ik hoorde die uitspraak toen voor de eerste keer en hij raakte mij diep. Dat is de reden dat ik nog zo dikwijls aan haar moet denken. We maakten de afspraak dat ik een aanvraag zou in dienen voor twee ochtenden huishoudelijke hulp per week. Voordat ik afscheid nam heb ik de houtmand en de kolenkit gevuld. „Doe maar veel hout", riep ze naar de schuur, „want de kolen zijn zo du ur." Ik weet uiteraard niet of ik oud word, maar ik vraag me af hoe het rond 2020 is. We zijn dan een horde be jaarden. Hoe zit het dan met de mantelzorg? Het grootste schrik beeld voor mij is dat ik dan een naar draagkracht berekend, persoonsge bonden budget krijg om mijn kinderen per uur te betalen voor de zorg die ze mij verlenen. Een tweeling... Verschijnt in een oplage van 51.110 exemplaren elke woensdag huis-aan-huis in de gemeenten Middelburg, Veere en Vlissingen. Kantoor Inleveradressen Bladmanager Mini's Advertentieverkoop Redactie Correspondenten Fotograaf Bezorging Vrijlandstraat 33d, Postbus 7011,4330 GA Middelburg telefoon: 0118-652700 telefax: 0118-652701 Email: scheldeb-nieuwsbl@uitg-zwn.nl "Boekhandel Van de Hoeven, Spuistraat 94, Vlissingen "Bruna Loek, Lange Delft 39, Middelburg Kees Maas, tel.(privé): 076-5036345 06-51247948 Tijdens kantooruren 0118-652700 Tijdens kantooruren tel: 0118-652700 Ook voor Mini's (rubrieksadvertenties) Janine Ansems (vertegenwoordiger) tel.: 0118-652719 652718 Wendy van Garsel (vertegenwoordiger) tel.: 0118-652721 Afslurttijd redactie: maandag 12.00 uur Tijdens kantooruren tel.: 0118-652713 fax: 0118-652701 Ben Donkers, tel.(privé): 0165-552493 Email: redscheldebode@uitg-zwn.nl Afsluittijd redactie: maandag 12.00 uur Marcel van der Voort tel.: 06-27596850 Matthew May, tel: 0118-476594 Harry de Lange, tel.(privé): 0118-625195/06-54335459 Voor klachten over bezorging tijdens kantooruren bellen: De Scheldebode is een uitgave van Wegener Huis-aan-huiskranten Zuid B.V. IEDERE EERSTE ZONDAG VAN DE MAAND GEOPEND VAN 11.00 UUR - 17.00 UUR Miniatuur Walcheren, een van de trekpleisters van de Zeeuwse hoofdstad is door brand verwoest. Niet helemaal, maar het kleine centrum van Middelburg moest er toch aan geloven. Waren er nog mensen die dachten dat het om de stad zelf ging, Miniatuur is al erg genoeg. Na het blussen van de brand werd de schade in ogenschouw genomen en opgespoord hoe dit kon. Al snel werd duidelijk dat hier opzet in het spel was. Het prikkeldraad boven de omheining was doorgeknipt en zo hadden de helden zich onder de dekmantel van nachtelijke duisternis toegang ver schaft tot Miniatuur Walcheren. Dwars door het park banjerend, links en rechts nog wat gebouwtjes omverlopend, bereikten zei de Lange Jan, Stadhuis en Abdij. De rest van de gebeurtenissen zijn bekend. Je vraagt af'Wie doet zo iets?'. Iemand die om een of andere reden gruwelijk de pest heeft, of heeft gekregen, aan deze toeristische trekpleister waar duizenden arbeidsuren in zitten? Misschien een persoon die in zijn jeugd nooit geen speelgoedtrein of een poppenhuis heeft gekregen en nu in een post juvenale depressie zijn frustraties bot viert? Iemand die liever daar de nieuwe schouwburg zag verrijzen? Geweldig zo'n fikje steken. Daar kun je over opscheppen in familie- en vriendenkring. Lekker belangrijk. Hoe het ook zij, de schade is groot en als maatschappij worden we weer eens geconfronteerd met vandalisme, vernielingen die door de gemeenschap betaald moeten worden. Gelukkig is er een redder in de nood, Madurodam. Zij stelden hun exemplaar van de Middelburgse Lange Jan en Stadhuis, vast met toestemming van hun burgemeester, spontaan beschikbaar. Een groot gebaar. Daar moeten de brandstichters zich wel héél miniatuur bij voelen. Cameleon WOENSDAG 14 MAART 2001 HUISARTSEN: VLISSINGEN: Zaterdag 17 maart: dr. E. Kant, Sabalaan 3, telefoon 471017. Spreekuur (zonder afspraak) van 12.30 tot 13.00 uur en van 17.30 tot 18.00 uur. Huisbezoek aanvragen voor 10.00 uur. MIDDELBURG: Zaterdag 17 maart: dr. F. Heere, IH Huyssenstraat 15. Zondag 18 maart: dr. A. Bruynzeel, Herengracht 68. Centraal doorkies- nummer: 639933. OOST-SOUBURG, MIDDELBURG ZUID, ARNEMUIDEN, NIEUW&ST.JOOSLAND: Op zaterdag 17 maart: dr. J. Vervloet, Oude Rijksweg 4, Nieuw en St. Joosland, telefoon 627664. Zondag 18 maart: dr. C. Wattel, Dorpsstraat 19, Ritthem. telefoon 461630. WESTKAPELLE, DOMBURG, AAGTEKERKE, MEL1SKERKF., BIGGEKERKE, ZOUTELANDE, KOUDEKERKE, Op 17 en 18 maart: dr. F. van Eede, De Casembrootstraat 24, West- kapelle, telefoon 571234. Dr. B. Bouwense, Vlakenisseweg 42, Biggekerke, telefoon 552190. OOSTKAPELLE, VEERE EN SEROOSKERKE: Geen opgave ontvangen. THUISZORG WALCHEREN: Voor verpleging, verzorging, uitleen verpleegartikelen, telefoon 0118- 684000. Via een antwoordapparaat krijgt u een 06-nummer door voor bereikbaarheid buiten kantooruren. Regionaal Indicatie Orgaan Walcheren: voor aanvragen met be trekking tot verzorgings- of ver pleeghuiszorg, thuiszorg of Wet Voorzieningen Gehandicapten: tij dens kantooruren: 670800. TANDARTSEN KRING WALCHEREN: Op 17 en 18 maart: J. de Hek, Damplein 26, Mid delburg, telefoon 628207. APOTHEEK: MIDDELBURG/VLISSINGEN - Op de uren dat uw eigen apotheek ges loten is, kunt u voor spoedeisende recepten terecht bij de waarne mende dienstapotheek van het Stadsgewest Vlissingen/Middelburg. De normale openingstijden van de apotheek zijn: Van 16 tot 23 maart: maandag tot en met vrijdag van 08.00 tot 18.00 uur. Weekenddienst: zaterdag van 10.00 tot 19.00 uur: apotheek Van de Sande, Badhuisstraat 30, Vlissingen, telefoon 412066. 24-uursdienst: apotheek Ringeling, Lange Delft 133, Middelburg, tele foon 612538. VERLOSKUNDIGEN VLISSINGEN: Van donderdagavond 20.00 tot zondagavond 22.00 uur. Van 16 tot en met 18 maart: H. Klompe. VERLOSKUNDIGEN MAATSCHAP MIDDELBURG: Donderdag 15 maart vanaf 19.00 uur tot en met 18 maart 19.00 uur: M. de Jonge. AMCENTRUM HOMECARE: Infor matie of aanvraag kraamzorg van maandag tot en met vrijdag van 09.00 tot 17.00 uur voor ziekenfonds en particulier verzekerden. Voor di recte kraamhulp 24 uur per dag bereikbaar 0113-232924. Kraamcen- trum Homecare, Postbus 144,4560 AC Hulst. AA MIDDELBURG - Alcoholprob lemen? Anonieme Alcoholisten. Vri jdag van 20.00 tot 22.00 uur. Latijnse Schoolstraat 10, Middelburg, tele foon 416043,465531 of 592141. DIERENARTSEN: Op 17 en 18 maart: mevr. A. Hoogveld en R. Meesters, Korte No ordstraat 61, Middelburg, telefoon 637077. Op feestdagen die niet op zaterdag of zondag vallen, spreekuren zonder afspraak van 11.00 tot 12.00 uur en van 17.00 tot 18.00 uur. Landbouwdierenparktijk Walcheren (grote huisdieren), Oude Dom- burgseweg 33a, Oostkapelle, tele foon 633803. Zaterdag en zondag aanmelden visites van 08.00 tot 09.00 uur. ARNEMUIDEN: R. Roskam, Langstraat 85, telefoon 634842. Con sult en visite na telefonische af spraak. CATS AND DOGS UITLAAT- EN OP- PASCENTRALE: Voor het verzorgen van het huisdier in de eigen omgev ing, telefoon 614626. Tevens voor opvang van uw huisdier tijdens vakantie en dergelijke en voor het zoeken van gastgezinnen.. DIERENBESCHERMING NOORD EN MIDDEN ZEELAND: A Gogelweg 12a, 4384 EV Vlissingen. DIERENAMBULANCE WALCHEREN: Alarmnummer 06- 23268462 (24 uur per etmaal bereik baar). VOGELOPVANG MIDDEN-ZEE- LAND: telefoon 628288. POLITIE NOODHULP: telefoon 112 als elke seconde telt. Overige assistentie aanvragen via telefoon 0900-8844. Voor alle andere aangelegenheden zijn de bureaus in Middelburg en Vlissingen 24 uur per dag open.

Scheldebode | 2001 | | pagina 4