JTTcheldebode Nieuwe regeling voor het veranderen van huurwoningen Een stoombad in de badkamer Uittrekbare handdouche voor gemak in de keuken DSOLEIR PRINS (MM kunststol F kozijnen 1 SUNLUX*ZEELAND B.Y. POLDERDIJK kunststofmontagebedrïjf F.P. POORTVLIET Zonweringen Roestvrijstalen kledinghaken jp (REiMDl T 7 H.R. met subsidiemogelijkheden! ;SinPern hardglazen deuren glazen douche afscheidingen kunststof en hardhouten kozijnen voorzet- beglazingssystemen s„,r dakbeglazing glas of kunststof 9*a rn\euN/J geslepen glas 2 t/m 50 mm dik v spiegels/spiegelwanden veiligheidsglas gelaagd/gehard figuurglas (grote sortering) hardglazen puien montage PAUL KRUGERSTRAAT 288, 4381 WR VLISSINGEN Postbus 38,4380 AA Vlissingen Telefoon: 0118-413351 Fax: 0118-419882 Wij doen u graag vrijb lijvend prijsopgave van: O schuifpuien O serres O dakkapellen O ramen O dakgootbekleding O deuren O rolluiken 1 ■m. Dekkersweg 12 - Nieuwdorp - 0113-613395 GEVELVERFRAAIING Polderdijk Gev( alleen PAGINA 11 WOENSDAG 14 MAART 2001 \z~dpneyi Huren wordt leuker. Huurders krijgen meer vrijheid om te klussen, om zo hun woning naar eigen smaak in te rich ten. De aantrekkelijkheid van huren ten opzichte van kopen wordt daardoor eén stuk gro ter. Tenminste, als de ver huurders in het land de voor beeldregeling overnemen die de Nederlandse Woonbond en Aedes, vereniging van wo ningcorporaties, hebben op gesteld. De voorbeeldregeling geeft aan hoe woningcorporaties kunnen omgaan met het aanbrengen van veranderingen in de woning. Woonbond en Aedes vra gen corporaties in overleg met huur derorganisaties de regeling te gebrui ken om hun beleid waar nodig te ver beteren. Maar ook particuliere verhuur ders kunnen de regeling gebruiken. De Woonbond gaat dat stimuleren via hun landelijke organisaties. In de voor beeldregeling krijgt de huurder meer mogelijkheden om de woning naar ei gen smaak en inzicht aan te passen. De enige voorwaarde die de verhuurder mag verbinden aan zijn toestemming voor de klus, is dat de verhuurbaarheid en de waarde van de woning niet min der mogen worden. De verhuurder mag dus niet de voor waarde stellen dat een verandering bij verhuizing weer ongedaan wordt gemaakt. Verder heb ben huurders, die een veran dering achterlaten die de kwaliteit van de woning verhoogt, recht op een ver goeding. Deze is gebaseerd op de re%ole waarde van de gedane investe ring en de verwachte levensduur van de zelfaangebrachte verandering. Oude staat De Nederlandse Woonbond krijgt veel telefoontjes van huurders die verhuizen of willen verhuizen en die van hun ver-, huurder hun huis in oude staat moeten achterlaten. De kosten daarvan kunnen in de duizenden guldens lopen, zeker als de huurder de werkzaamheden niet zelf kan uitvoeren. Veel ouderen kunnen of durven niet naar een seniorenwoning of een aange- paste woning vanwege de verwachte extra kosten voor het terugbrengen in oude staat van de woning, die wordt achtergelaten. Zowel de Woonbond als Aedes vonden daarom dat er een ei gentijdse regeling moest komen. Daar zijn immers zowel verhuurder als huur der bij gebaat. Dus kwamen zij met de ze voorbeeldregeling. Met deze regeling respecteren huurder en verhuurder eikaars belang bij een goede staat van de woning. De ver huurder kan bijvoorbeeld voorlichting geven over de geldende bouwvoor schriften en de mogelijkheid werk uit te besteden. Het is d, manier om te voor komen dat de huurder per ongeluk een draagmuur wegbreekt met alle gevol gen van dien. Toestemming vragen be tekent immers in overleg gaan. Als de huurder klust zonder toestemming hoeft de verhuurder in ieder geval geen financiële vergoeding te geven voor de aangebrachte verbeteringen. Zon der toestemming kan de verhuurder op het moment dat de huurder wil verhui zen ook gemakkelijker eisen dat een verandering ongedaan wordt gemaakt. De nieuwe regeling voorkomt niet bij voorbaat conflicten, omdat er zich altijd meningsverschillen kunnen voordoen. De verwachting is wei dat dit aantal sterk terug gaat lopen omdat de huur der veel meer vrijheid krijgt om te klus sen. De laatste jaren stond 'herstel in oude staat' namelijk altijd in de top vijf van bij de Huurdersiijn gemelde klach ten. Belangrijk is hierbij wel dat de voor beeldregeling voorziet in een geschil lenregeling. De verhuurder, die samen met de plaatselijke huurdersorganisatie besluit deze geschillenregeling in te voeren, moet ervoor zorgen dat er een onafhankelijke geschillencommissie is. Deze kan een bindende uitspraak doen. Eind vorig jaar is bij de Woon bond de brochure 'Huis in eigen hand' verschenen. Hierin komt de door de Woonbond en Aedes ontwikkelde voorbeeldregeling aan de orde. Daarnaast staat in de bro chure ook uitgebreid wat momenteel de (wettelijke) rechten en plichten zijn van huurders bij zelfaangebrachte ver anderingen. Steeds vaker kiezen mensen niet alleen voor een bad en een apar te douche, maar willen ze ook een stoomcabine in hun badkamer. Stoom. Dat is de ideale combina tie van warmte (450C) en vochtig heid (honderd procent relatieve luchtvochtigheid). Het juiste gebruik: 1. Voor het nemen van een stoombad moet de huid grondig gereinigd worden, dus eerst douchen en vervolgens goed afdrogen. 2. De ideale voorbereiding: een borstel- massage met een zachte lichaamsborstel of een scrubhandschoen. Vooral de huid bij ellebogen, knie, dijbeen en armen is in de winter vaak erg droog. Een lichte ge- zichtspeeling is hierbij een weldadig extraatje. 3. Geurextracten kunnen worden toege voegd. 4. De ideale duiir van een stoombad, bij een temperatuur van veertig tot vijftig graden Celsius, bedraagt vijftien minu ten. 5. Na ieder stoombad dient een koude douche te volgen, want alleen zo kunnen de door de stoom geopende bloedvaten zich weer snel sluiten. Een bloedvat trai ning die ook beschermt tegen verkoud heid. Daarna is de huid goed doorbloed en helemaal klaar voor het opnemen van verzorgende producten. 6. Aansluitend het lichaam helemaal in smeren. Men voelt zich als herboren, de huid is zachter en schoner. 7. Het geheel afronden met een moment van rust is bevorderlijk. De positieve impulsen van een stoombad werken ongeveer een week door. Wat gebeurt er? Het zweten in stoom activeert de cel stofwisseling, de bloedvaten verwijden zich voor een betere doorbloeding, waardoor de zuurstoftoevoer wordt ver hoogd. Dit alles heeft een ontspannend effect. Vochtige warmte ontspant het spieren stelsel, vergroot de elasticiteit van bind weefsel en spieren, werkt pijnstillend, ontspant verkrampte spieren, verzacht licht reumatische aartdoeningen en ver hoogt gewricht- en spiermobiliteit. Ondanks het sneller kloppen van het hart, wordt een hoge bloeddruk genor maliseerd. De productie van afweerstoffen stijgt en de nieren worden aangemoedigd tot een versterkte afbouw van gifstoffen. Het li chaam ontgift. De microfijne nevel bevochtigt de huid, de pori%on openen zich. De huid wordt letterlijk schoongespoeld, ze wordt zach ter en schoner. Stoom bevrijdt van binnen, door diep te •inhaleren worden de luchtwegen vochtig, dit werkt slijmremmend bij verkoudheid, hoesten en heesheid. Zelfs chronische verstoppingen van de neusholten, kaak- en voorhoofdholten worden schoonge maakt. Geurextracten kunnen deze wer king verhogen. Aan te raden zijn hoog waardige etherische oliën zoals kamille, euca-menthol of speciale op de luchtwe gen optimaal afgestemde oliemengsels (bijvoorbeeld van Hoesch). De stoom ont spant de psyche en vermindert agressie. De werking is vergelijkbaar met die van een sauna, maar dan zachter. De aansluitende koude douche be schermt tegen verkoudheid. Stoombaden zijn niet aan te bevelen bij: open wonden, koorts, griepaandoenin- gen, evenals sterke bloedsomloopmoei lijkheden. Mensen met kans op een hartinfarct die nen de koude douche of een duik in het koude dompelbad achterwege te laten. De Abano Mini 1100 kan ook bij de particulier geplaatst worden. FOTO: HOESCH DESIGN Ter completering van het roestvrijstalen sani- tairprogramma Stratos introduceert Franke twee kledinghaken in roestvrijstaal. De kie- dinghaak STRX 690 is enkel en heeft een af meting van 50x50x52 mm en de dubbele kle- dinghaak STRX 691 is 124x50x52 mm. De en kele haak kost Y40,- en de dubbele Y50,-, exclu sief BTW. In of bij het toilet bieden deze RVS kledinghaken een droge plek voor jas, tas en hoed. De haken zijn 2.0 mm dik en daardoor extra sterk. Deze producten valten zelfs onder de norm 'vandaalbestendig'. Het RVS is mat gebor steld en heeft een afwer king die mooi past bij een moderne, strakke inrichting. De twee nieuwe roestvrijstalen kledinghaken. FOTO: FRANKE RVS NED X/^ondn Dornbracht, fabrikant van kranen en accessoi res voor keuken en badkamer, heeft zijn pro gramma verder uitgebreid. De uittrekbare handdouche, die als apart element in een set als completering van de drie-gats wastafel- mengkraan wordt geleverd, heeft vanuit Amerika nu ook de Europese keuken vero verd. Typisch is dat de handdouche in twee varian ten wordt geleverd. Namelijk, „n passend bij de traditionele series Madison en Madison Flair en de ander passend bij de moderne Ta- ra en Tara Classic. De oppervlakken worden geleverd in chroom, platina mat, platina en messing. Madison is additioneel in goud le verbaar. De automatische omschakeling is geraffi neerd opgelost. Deze zorgt ervoor dat de handdouche met „n hand direct bediend kan worden, waarbij de watertoevoer van de uit- Toop naar de handdouche wordt omgescha keld. De nieuwe handdouche die bij de drie- gatskraan wordt geleverd, is oorspronkelijk een keukenproduct. Maar deze kan natuurlijk ook in de badkamer worden toegepast. Bijvoorbeeld bij de wasta fel als een handige accessoire bij het haren wassen. z ldow ALUI ALLE BINNEN- Et! BUITENZONWERING ROLLUIKEN HORDEUREN CRAWFORD DEUREN Vlissingsestraat 1 4371 RA Koudekerke Telefoon 0118-552010 Telefax 0118-552071 ^Openingstijden showroom: Maandag t/m vrijdag van 08.00 - 17.30 uur Zaterdagmorgen van 08.00- 12.00 uur Uw leverancier in: binnenzonwering buitenzonwering rolluiken rolpoorten sectionaaldeuren kozijnen schuifpuien voordeuren Nieuwe Vüssingseweg 574 Handelsweg 5 Vlissingen Middelburg Tel. (0118)46 05 70 Tel. (0118)63 75 63 Fax (0118)46 70 50 ijblijvende prijsopgave VAKKUNDIGE MONTAGE 2.3 OF 10 JAAR GARANTIE

Scheldebode | 2001 | | pagina 11