Scheldebode varia Innerlijke groei en transformatie Een bijzondere kijk op... Proeftijd en CAO Rechtshulp Winnaars Gouden Mossel naar Minoes Volksuniversiteit start weer cursus Nehalennia staat voor grote veranderingen Middelburg ontwikkelt zelf stationsgebied Lanparty bij ROC Musical Esther in Open Hof m PRAKTIJK VOOR HYPNOTHERAPIE DE STROOM GEOPEND BURO VOOR RECHTSHULP Rondje Walcheren ■■■■Hi MIDDELBURG - Het college van B en W Middelburg heeft beslo ten het stationsgebied zelf te gaan ontwikkelen. Uit nader onderzoek is namelijk gebleken dat een zogeheten pps-construc- tie (publiek-private samenwer king) geen voordelen voor de ge meente biedt. Het verder zelf ontwikkelen van het gebied kent voor de gemeen te nu enkel voordelen: de ge meente houdt de regie, tempo en kwaliteit geheel in eigen hand. Daarmee heeft de gemeente de zekerheid dat de reeds gemaakte plannen ook daadwerkelijk en volgens het voorgestelde tempo uitgevoerd worden. Voor de plannen in het gebied, zoals de bouw van het water schapskantoor en het stadskan toor, heeft de keus geen enkele consequentie. In haar vergadering van 19 febru ari wordt de raad een voorstel ge presenteerd voor verwerving van de resterende gronden in het ge bied die nog geen eigendom zijn van de gemeente. VLISSINGEN - In navolging van het succes van vorig jaar wordt donderdag 22 februari vanaf 12.00 uur tot vrijdag 23 februari 12.00 uur weer een 24-uurs du rende lanparty gehouden op het ROC Zeeland. De deelnemers worden gesponsord, waarbij de opbrengst gaat naar de middel bare vakschool 'Sekolah Menen- gah Kejuran' op Ambon. De afde ling Technische Informatica van deze school zorgt voor de happe ning. Zij koppelen de 100 com puters van de deelnemers uit alle afdelingen van de locatie Oude Veerhavenweg aan elkaar op een groot netwerk. Hierdoor kan er 24 uur achter elkaar gegamed worden. De deelnemende teams worden gesponsord door familie, bekenden en bedrijven. Er zijn diverse prijzen te winnen voor de teams, waaronder een digitale fotocamera! Het volledige door de deelnemers bij elkaar gespeel de sponsorgeld komt ten goede aan de middelbare vakschool S.M.K. op Ambon. Daar wordt les gegeven in onder andere infor matica, elektrotechniek, bouw kunde en administratie. Gelet op de huidige situatie in de Moluk- ken is het van groot belang om in elk geval ervoor te zorgen dat het onderwijs ondanks de grote pro blemen blijft functioneren. Voor meer informatie: www.zee- landnet.nl/gm2. Het evenement wordt gehouden bij het ROC Zee land, Sectoren Techniek en Nau tisch aan de Oude Veerhavenweg 3inVlissingen. VLISSINGEN - Voor het zevende jaar voeren enthousiaste leden van de samen-op-weg kerk rondom Open Hof in Vlissingen op 23 en 24 februari een musical op. Het is dit keer de musical Esther, afgeleid van het bijbelverhaal met deze naam. Het verhaal speelt zich af aan het hof van de koning, die heerste in de omgeving van het vroegere Babyion, waar het momenteel Irak en Iran heet. Hij is de man, die de spreekwoordelijk bekende wetten van Meden en Perzen maakte. Het gaat, zoals zo vaak in de ge schiedenis, om een vorm van rassenhaat die fataal dreigt te worden, maar de koningin (Es ther) krijgt de kans er wat tegen te ondernemen. De musical is geschreven door Gerard van Midden, de muziek is van Gerard van Amstel en de uit voering is onder regie van Mari anne Kloosterboer. De uitvoering van deze musical is vrijdag 23 en zaterdagavond 24 februari om 20.00 uur in de kerk- zaal van Open Hof, Alexander Gogelweg 59 in wijk Pauwen burg. Entreekaarten kosten 5 gulden en zijn dagelijks tussen 19.00 en 20.00 uur verkrijgbaar aan de zaal, dus ook op de avon den voor de uitvoeringen. ~1 De winnaars van de Gouden Mossel van vorig jaar. gaan zaterdag naar de opnamen van de film Minoes in Schiedam. foto: lex de meester VLISSINGEN - Tijdens de filmedu- catiedagen vorig jaar tijdens het festival Film by the Sea werd een vi deowedstrijd voor jongeren uitge schreven. De winnaars: Jordi Fliers, Jochem Weststrate, Louk Peper kamp en Jowan de Haan maakten toen de film Movin. Zij ontvingen hiervoor de Gouden Mossel, een vertoning op Omroep Zeeland en een geldprijs. Boven dien mogen ze zaterdag 17 februari naar de opnamen van de film Mi noes in Schiedam. Ook dit jaar kunnen leerlingen van 14 tot 20 jaar meedoen aan de vide owedstrijd. De film (maximaal 5 minuten) moet voor 31 augustus bij het Filmfestival (CineCity) binnen zijn. Het thema van dit jaar is Jong en Wild in Zeeland. Het festival is dit jaar van 10 tot en met 16 sep tember. Voor meer info: Jolanda Sinaij, tele foon 0118-441000 of 06-15222223 MIDDELBURG - "De wereld is in verandering, de mens bepaalt de wereld, jouw wereld begint met jouw Moeilijkheden maken tot mogelijkheden, mogelijkheden maken tot werkelijkheid. Word je dan een ander of word je dan wie je werkelijk bent? De Stroom heeft verschillende mogelijkheden. Om jou te begeleiden, bij de veran dering naar jouw ruimere wereld." In januari ging Heieen de Meijer van start met De Stroom, waar men terecht kan voor verschillende vor men van hypnotherapie. Deze the rapie helpt om vanuit een ontspan nen toestand, geconcentreerd aan je moeilijkheden te werken. Men kan dit gebruiken om het verleden te verwerken, een toekomstbeeld te verwezenlijken en om je goed te voelen in het nu. "Voor mijn beroep volgde ik met succes een driejarige opleiding tot hypnotherapeut", zegt Heieen de Meijer. "Iedereen die het gevoel heeft iets van zichzelf te willen veranderen, kan hier naar toe komen. Zit je niet lekker in je vel, wil je iets aan je ge drag veranderen? Daar kan hypno therapie helpen. Ik begeleid de per soon eigenlijk om zichzelf te hel pen; iedere hypnose is zelfhypnose. Er zijn nog veel vooroordelen over hypnotherapie en ik denk dat er veel meer over bekend zou moeten worden bij voorbeeld via huisart sen. Veel mensen denken dat de therapeut alle macht in handen heeft en dat de patiënt afhankelijk is van de therapeut. Dat is absoluut niet waar. Niemand kan onder hyp nose raken als hij of zij dat niet wil. Heieen de Meijer begon in januari met De Stroom. foto: harry de lange Het is eigenlijk een bewustzijnsfase die iedereen dagelijks meemaakt, zonder dat men het weet. Het woord 'trance' wordt beter begre pen. Stel dat je op de autosnelweg komt op een stuk dat je vaak rijdt, dat je goed kent. Dan rij je op je automatische piloot. En dan kun je merken dat je soms heel creatieve oplossingen binnenkrijgt voor een probleem waarmee je zat. Het is makkelijk te verklaren: door die monotone toestand die je voelt, werd de rechterhelft van je herse nen actiever. Daar zit je fantasie, je creatieve hersenhelft. Als je in zo'n geconcentreerde toestand bent, in trance, dan kun je beter naar pro blemen kijken. Ik help mensen om in die ontspannen toestand te ko men. Ze kunnen dan beter naar hun pro blemen kijken en zien wat er nodig is. In De Stroom wordt op afspraak ge werkt: "We beginnen altijd met een in-take gesprek, en maken de ba lans op. We kijken wat te doen en spreken dat verder af', geeft Heieen aan,Mijn overtuiging is dat liefde de belangrijkste genezende kracht is. Vanuit liefde en acceptatie kijken naar je moeilijkheden zal er voor zorgen dat je meer in harmonie bent met jezelf en je omgeving. Ver werken van wat je in je hart wil zal dan een natuurlijk gevolg zijn. Zo maak je moeilijkheden tot moge lijkheden en mogelijkheden tot werkelijkheid." Voor vrijblijvende informatie: De Stroom, Heieen de Meijer, lid N.B.V.H., Eikenlaan 11, Middel burg, telefoon 0118 - 629 625, maandag tot en met vrijdag, ook 's avonds. VLISSINGEN - Ze zijn er nog, de echte Zeeuwse klederdrachten en sommige vrouwen willen dat best laten zien. Ook op deze foto van Jan Sierevo- gel, gemaakt tijdens de maritieme dag in Vlissingen. „Een vrouw in Walcherse kleder dracht. Een stilleven in een jachtige wereld", schrijft Jan. Heeft u ook 'een bijzondere kijk' laat het de redactie even weten, ons adres: Postbus 7011, 4330 GA Middelburg. foto: jan sierevogel WOENSDAG 14 FEBRUARI 2001 MIDDELBURG - De kogel is door de kerk. De vestiging van Nehalen nia Stedelijke Scholengemeen schap gaat verhuizen. Onlangs pre senteerden de architecten hun plannen voor nieuwbouw aan de Breeweg. De bestaande gebouwen van de Christelijke scholenge meenschap Walcheren worden vrijwel geheel gesloopt en er komt nieuwbouw voor in de plaats. Hierdoor krijgt Nehalennia grote mogelijkheden om modern onder wijs te gaan aanbieden in een ge bouw dat daar speciaal voor ge bouwd wordt. Centraal in het nieu we gebouw komt de mediatheek, zodat deze makkelijk vanuit de lo kalen bereikbaar is. Een media theek is meer dan een bibliotheek. Naast boeken zullen er ook veel cd- roms, dvd's en videobanden be schikbaar zijn. En natuurlijk ook internet. Kenmerkend voor het onderwijs aan Nehalennia is de grote aan dacht voor cultuur. Er zijn spette rende theatervoorstellingen in de schouwburg, er zijn literaire avon den, schrijvers komen in school, leerlingen presenteren, ook buiten school, hun eindexamenwerk voor beeldende vorming, er is een samenwerkingsproject met de Mu ziekschool en met het Museum. Leerlingen van Nehalennia worden gestimuleerd om ook buiten het schoolgebouw kennis en ervarin gen op te doen. Je komt ze tegen in debatwedstrijden en op radio en Zo komt de nieuwe vestiging van Nehalennia er uit te zien. televisie. Ze lopen stages bij allerlei bedrijven of organisaties om zich te oriënteren op toekomstige beroe pen. Ze leren leiding te geven als jeugdtrainer of in internationale kampen. Kortom, Nehalennia opent de luiken op de samenleving. En die luiken zitten binnenkort aan een prachtig nieuw gebouw aan de Breeweg. Uiteraard staan de ontwikkelingen aan de locatie op de Kruisweg ook niet stil. Daar wordt Voorberei dend Middelbaar Beroeps Onder wijs gegeven. Een onderwijsvorm die eigenlijk ook nog nagelnieuw is. VMBO bereidt leerlingen voor op het middelbaar beroepsonderwijs, bijv. aan een ROC (regionaal oplei dingscentrum). De normale oplei dingsduur is vier leerjaren, gesplitst in twee jaar onderbouw en twee jaar bovenbouw. Naast de schoolse zaken is Neha lennia een school waar veel acti viteiten voor en door de leerlingen georganiseerd worden. Sportwed strijden, tafeltenniscompetities, contacten met gehandicaptenspor ten en sporters, culturele avonden, film- en theaterbezoek, disco 's, projectdagen voor goede doelen, debatingwedstrijden, Kleine Avon den (daar laten leerlingen wat ze kunnen op het gebied van muziek, toneel, dans etc.), brugklaskampen binnen- en buitenlandse excur sies, Jeugd Dans Theaterdagen en dergelijke. Een aparte categorie in dit rijtje wordt gevormd door de zogenaam de Grote Avonden. Dat zijn de mu sicalproducties, zoals bijvoorbeeld Breughel (1998) en ELLIS (decem ber 2000), die de leerlingen op pro fessionele en regelmatig ook met toneelprijzen bekroonde wijze in de Stadsschouwburg van Middel burg op de planken zetten. Onlangs kwam een mevrouw op ons spreekuur in Middel burg. Zij vertelde met ingang van 1 oktober 2000 in dienst te zijn getreden als verkoopster in een winkel, waarna zij na verloop van 3 weken te horen kreeg dat haar werkgever het dienst ver- band beëindigde en zij niet meer terug hoefde te komen. Zij was van mening dat de werkgever haar niet zomaar mag ontslaan, want in de arbeidso- ver- eenkomst staat dat elk der par tijen de arbeidsovereenkomst kan opzeggen maar dat daarbij wel een opzegtermijn in acht genomen moet worden. Volgens de arbeidsovereenkomst bedraagt de opzegtermijn voor de werkgever 2 maanden. Zij had de werkgever haar visie op de zaken kenbaar gemaakt en hem tevens laten weten dat hij haar sa laris door moest betalen tot de ar beidsovereenkomst rechtsgeldig, dus met inachtneming van de op zegtermijn beëindigd zou zijn. De werkgever reageerde hierop vervolgens met de mededeling dat zij het niet bij het rechte eind had, omdat het ontslag had plaatsge vonden in de proeftijd, in welk ge val opzegging niet nodig is. Volgens mevrouw kon hiervan geen sprake van zijn, aangezien er niets in de arbeidsovereen- komst opgenomen was over een proeftijd. Helaas had mevrouw daarin geen gelijk, want hoewel in de arbeids overeenkomst niets is geregeld over de proeftijd, valt de arbeids overeenkomst wel onder een col lectieve arbeidsovereenkomst (CAO), die algemeen verbindend is verklaard. Een CAO komt tot stand op basis van onderhandelingen tussen werkgeversorganisaties en werkne mersorganisaties (vakbonden) en bevat afspraken over arbeidsvoor waarden die gelden in bijvoorbeeld een bepaalde bedrijfstak. In het algemeen zal de minister van Sociale Zaken en Werkgelegen heid de afgesloten CAO algemeen verbindend verklaren, waardoor ook de niet georganiseerde werk gevers en werknemers hieraan ge bonden zijn. Het is echter van belang te weten dat als een CAO niet algemeen ver bindend is verklaard, werkgevers, die niet aangesloten zijn bij een werkgeversorganisatie die een CAO afgesloten heeft, niet ver plicht zijn de bepalingen van de CAO toe te passen. Werkgevers die wel aangesloten zijn, zijn wel verplicht de bepalin gen van de CAO toe te passen op al le werknemers, dus zowel op vak bondsleden als op niet-vakbond- sleden. Als de CAO niet algemeen verbin dend is verklaard kunnen werkne mers, die niet lid zijn van een vak bond hieraan géén rechten ontle nen, tenzij de werkgever aangeslo ten is en dus verplicht is de bepalingen van de CAO ook op niet gebon den werknemers toe te passen. Werknemers, die wel lid zijn van een vak bond, kunnen wel een beroep doen op de CAO. In de betreffende CAO is de bepaling opgenomen dat de eerste twee maan den als proeftijd gelden en nu in de arbeidsover eenkomst zelf geen bepa ling is opgenomen inzake de proeftijd, wordt deze op dit punt door de CAO dwingend aangevuld. De werkgever mag mevrouw dus, onder verwijzing naar de CAO, na 3 weken, dat wil zeggen binnen de proeftijd, ontslaan zonder dat daarvoor voorafgaande opzegging benodigd is. Overigens is het wel zo dat de werkgever de werknemer moet in formeren over de van toepassing zijnde CAO en deze een exemplaar van de CAO moet overhandigen. Uiteraard is het bovenstaande slechts een voorbeeld. Heeft u vragen naar aanleiding van dit artikel of andere vragen van ju ridische aard, dan kunt u altijd voor advies en hulp terecht op het gratis spreekuur van het Buro voor Rechtshulp: Middelburg,Vlasmarkt 28, maan dag 9.00 - 11.00 uur; donderdag 17.00-20.00 uur. Goes, Zonnebloemstraat 53, maan dag 9.00-11.00 uur. Vlissingen, A. Gogelweg 59, dins dag 9.00 - 11.00 uur; Spuistraat 6, vrijdag 10.00-12.00 uur. Voor alle spreekuren dient een af spraak gemaakt te worden via 0118-637120. MIDDELBURG - Het program ma van de Volksuniversiteit: Voorbeschouwing bij het to neelstuk Caïro Café Fassbin- der. De voorbeschouwing wordt verzorgd op vrijdag 2 maart van 19.00 tot 19.45 uur. Het toneelstuk wordt aanslui tend opgevoerd. Het geheel heeft plaats in de Stadsschouw burg te Middelburg, Molenwa ter 99. De kosten bedragen 35 gulden voor voorbeschouwing en voorstelling samen. En 5 gulden voor alleen de voorbe schouwing. Wonen in een monumenten- pand/Monumentenstad (Middel burg): Deze cursus wordt gehou den in samenwerking met het Zeeuws Archief, de Stichting Vrienden van Middelburg en het Consulentschap Regionale Ge schiedbeoefening Zeeland. Een uitgebreide folder is op het ZVU-bureau verkrijgbaar. De cur sus start op maandag 5 maart om 14.00 uur en bestaat uit zes maan dagmiddagen van twee uur. Het geheel heeft plaats in het Zeeuws Archief aan het Hofplein 16 te Middelburg. Het cursusgeld be draagt 140 gulden voor ZVU-Ie- den/donateurs Stichting Vrienden van Middelburg en 170 gulden voor niet-leden, Kunst op Reis (Italië): Italië is een grote schatkamer van de kunst. De cursus start op dinsdag 6 maart om 19.30 uur en bestaat uit vier avon den van twee uur. Hij wordt gege ven in het ZVU-bureau, Span jaardstraat 51 te Middelburg. Het cursusgeld bedraagt 70 gulden voorZVU-Iedenen 90 gulden voor niet-leden. Vakantiecursus Duits: In acht avonden leert u de basis van de Duitse taal. De cursus is tevens ge schikt voor mensen die door hun werk veel met Duitssprekende klanten te maken hebben. De cur sus start op maandag 5 maart om 19,30 uur en bestaat uit acht lessen van twee uur. Hij wordt gegeven op het ZVU-bureau, Spanjaardstraat 51 te Middelburg. Het cursusgeld bedraagt 145 gulden voor ZVU-Ie- den en 175 gulden voor niet-leden. Workshop Fotobespreking: De workshop wordt verzorgd op woensdag 7 maart van 19.00-21.00 uur in het ZVU-bureau, Span jaardstraat 51 te Middelburg. De kosten voor de avond bedragen 15 gulden voor ZVU-Ieden en 25 gul den voor niet-leden. Meer inlichtingen, telefoon 0118- 634800. MIDDELBURG - Het Huma nistisch Verbond houdt zondag 18 februari een lezing in de au la van het Jacob Roggeveenhuis (ingang Gerbrandylaan) vanaf 10.30 uur. Het onderwerp is: organisch bouwen, spreker is architect Max van Huut. VLISSINGEN - Zondag 18 fe bruari wordt in kerkgebouw De Schaapskooi aan de Papegaai enburg 1 een zangdienst ge houden. Het thema is: Zongen vanuit je hart. Aanvang 16.00 uur, entree gratis. MIDDELBURG - Donderdag 22 februari wordt gestart met een cursus 'bewuster leven, een opleiding. Inlichtingen bij Ar- temis-Inspiratie, Koudekerkse- weg 133, telefoon 686970. VLISSINGEN - De stichting Welzijn Ouderen houdt een bijeenkomst om een alleenst- aandengroep op te richten. De bijeenkomst is donderdag 22 februari om 10.00 uur in het Theo van Doesburgcentrum aan de Brouwenaarstraat 2. Mevrouw C. van de Luijster van de groep Samen Actief vertelt over haar positieve en enthou siaste ervaringen in Middel burg. Alleengaande mannen en vrouwen vanaf 50 jaar zijn wel kom. VLISSINGEN - Het programma van De Piek (Hellebar- dierstraat) vrijdag 16 februari jamsessie vanaf 21.00 uur. Toe gang gratis. Zaterdag 17 febru ari AJ Mharyo support Bruno. Vanaf 22.00 uur, entree 10 gul den. MIDDELBURG - Programma discotheek The Nighttrain: donderdag 15 februari Valenti- noparty with The Klubbheads, faikshow en dj Ron. Open vanaf 22.00 uur. Vrijdag 16 februari Pussy Club Speed Garage, 2- Step, Tekno en dj2-Wise. Zater dag 17 februari dj Pat Krimson en dj Ron. MIDDELBURG - De Heemkun dige Kring Walcheren houdt 21 februari om 20.00 uur een bij eenkomst in de aula over de in poldering van noord-Walche- ren (Vrouwenpolder en omge ving). Entree 2 gulden. HOOGELANDE - Zondag 18 fe bruari is er om 14.30 uur een concert in de Kapel van Sint Maarten dat verzorgd wordt door het Kempisch Vocaal En semble Kwarts. Er worden meerstemmige motette en ma drigalen ten gehore gebracht, afgewisseld met twee korte or gelwerken. SEROOSKERKE - De Happy Trail Dancers houden 18 febru ari een instuif line-dansen in café Olmenruif op camping 01- menveld van 14.00 tot 17.30 uur. Countryliefhebbers zijn welkom, voor de kinderen is er een aparte speelruimte. MIDDELBURG - Zondag 18 fe bruari wordt in de doopsgezin de kerk aan de Lange Noord straat 62 een bijeenkomst ge houden vanaf 14.30 uur. Christine Rats verzorgt de zang, Reinier Steinbuch speelt harp en lier en Guus Janssen vertelt. Entree 10 gulden. Kin deren tot 12 jaar 5 gulden. De organisatie is in handen van de Doopsgezinde Gemeente, de Waalse Gemeente, de Gemeen te van de Zevende Dagsadven tisten en de Christengemeen schap. MIDDELBURG - Woensdag 21 februari om 20.00 uur wordt in de aula van de Zeeuwse Biblio theek een lezing gehouden voor de Heemkundige Kring over de inpoldering van Noord-Walcheren. Ook niet-le den zijn welkom. VLISSINGEN - De voorstelling van Mark van de Veerdonk (23 februari) is verplaatst naar het Vestzaktheater. Het concert van Urna (20 mei) in het Arse naaltheater gaat niet door. MIDDELBURG - Kinderboer derij de Klepperhoeve houdt woensdag 21 februari een the madag over 'werken op de boerderij' voor kinderen van 6 tot en met 12 jaar. Kosten 1 gul den, aanvang 13.30 uur. De vol gende workshop is 21 maart.

Scheldebode | 2001 | | pagina 9